تورهای شاد با طعم دو سیب

به نقل از ایسنا، مجریان تورهای گردشگری در این هفته سورپرایزی ویژه را برای مسافرانی که در جستجوی هیجان و دورهمی‌های شاد و ارزان هستند، در نظر گرفته اند: قلیان، با طعم دو سیب و نعنا و پرتقال!

در تبلیغات اکثر تورهای شاد، به سایر خدمات، قلیان هم اضافه گردیده و این درحالی است که پیش تر مدیر میراث فرهنگی و گردشگری تورهای از نوع کریسمسی‌ را نیز ممنوع اعلام کرده بود. این سرویس تازه در تورهای تابستانی کمتر دیده می شد و شاید هم در سایه‌ سایر سرگرمی‌ها اصلا به چشم نمی آمد اما حالا در زمستان به دلیل محدودیت ایجاد شده در انجام سرگرمی در فضای آزاد، فرصت بیشتری برای برخی مجریان تور فراهم کرده است.

این گونه به نظر می رسد که با اعمال ممنوعیت تبلیغ و یا بیان و اجرای هر نوع سرگرمی و تفریح در تورهای شاد، خیلی‌ها برای وسوسه کردن مشتریان‌ به سرگرمی ارزان‌تر و کم دردسرتری همچون قلیان متوسل شده اند.

قیمت اعلام شده برای این تورهای شاد که طبق تبلیغات و در ظاهر آدرنالین را حسابی افزایش می‌دهند، ممکن است از هزینه ی مصرف یک سرویس قلیان در تفرجگاه‌های شمالی تهران نیز کمتر باشد و با این حساب موجب وسوسه ی بسیاری می شود تا در یک دورهمی شاد نیم‌روزه با طعم قلیان شرکت کنند.

نرخ اکثر این تورها که حتی یک روز کامل را نیز پوشش نمی دهند خدماتی چون میوه یا آب میوه، شیرینی، چای، قلیان، موسیقی زنده و یک وعده‌ی غذایی و البته ترانسفری که شرکت‌کنندگان را به باغ و یا تالاری در حومه شهر و نه یک منطقه طبیعی و یا تاریخی منتقل می کند، را در بر می گیرد. این نرخ برای مجریان مختلف، متفاوت است و از ۵۰ هزار تومان شروع می‌شود. یک محاسبه‌ی سرانگشتی توسط مشتریان کافی است تا به مناسب بودن این قیمت پی ببرند و برای همین بسیاری از این تبلیغات بر ظرفیت محدود و عجله ی مشتریان برای ثبت نام تاکید می کنند.

تا همین یک سال پیش، عبارت شادِ شاد در تبلیغات تورها، همچون یک کُد شناخته شده عمل می کرد و نشان می‌داد که در این تور بیشتر از آنکه به آشنایی با یک جاذبه تاریخی و یا طبیعی توجه شود، یک دورهمیِ شاد از داخل وسیله نقلیه تا مقصد و حتی در راه برگشت به عنوان انگیزه اصلی سفر، مطرح می باشد. گسترش این تورها موجب اعتراض هایی شد چرا که این تورهای شاد ذائقه‌ی مسافر را تغییر دادند و مطالبات آن‌ها را تا حد چند ساعت شادی و پایکوبی و شنیدن جُک از شخص به اصطلاح راهنمای گردشگران برای آشنایی با آثار تاریخی و طبیعی، تنزل بخشیدند و در نتیجه موجب کسادی بازار حرفه ای ها و منضبط ها شدند.

در برخی اوقات این رفتارها تا حدی به مرز ناهنجاری کشیده شد که ساکنان بسیاری از مناطق گردشگری بویژه روستایی را منزجر نمود و موجب گردید درهای این مناطق برای همیشه به روی گردشگران بسته شوند.

بازار این نوع تورها به حدی گرم شد که برخی مجریان و تصمیم‌سازان تورها را بر آن داشت به جای برنامه‌ریزی مسئولانه و انتخاب مقصدی جذاب، به دنبال راهنماهایی باشند که بتوانند در سفر، شادی به‌وجود آورند و با گفتن جک اوقات گردشگران را پر نمایند. این عملکرد نیز موج اعتراض راهنمایان حرفه‌ای گردید. آنها در برهه ای از زمان بیکار، نشسته بودند تا کسانی که توانایی انجام رفتارهای به اصطلاح سرگرم‌کننده و مطلوب برای گردشگرنماها را دارند وارد عرصه شوند و امروز به یکی از مجریان گشت‌های شاد تبدیل گردند؛ گشت‌هایی که دیگر نمی توانند با واژه ساده ی شاد، مشتری جلب کنند و ابزارهای دیگری مثل قلیان را به کار گرفته اند.

شاید در قانون صریحا برای استفاده و تبلیغ قلیان منعی وجود نداشته باشد اما مصرف و تبلیغ آن نوعی ناهنجاری در جامعه محسوب می‌شود که جامعه، قانون‌گذاران و مجریان قانون، همواره در چالش با آن دست و پنجه نرم کرده اند. به همین خاطر دست‌کم سالی چندبار خبر خبر جمع آوری قلیان ها و ممنوعیت استعمال آن در قهوه خانه ها به گوش می رسد و گویا با این جمع و جور کردن‌ها، این‌بار قلیان را به فضای جدیدتری راه یافته است، اما سوال اصلی اینجاست: آیا تور محل استفاده از قلیان است؟

بد نیست اشاره کنیم که طبق قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات مصوب سال ۱۳۸۵، هر نوع تبلیغ، تشویق مستقیم و غیرمستقیم یا تحریک افراد به استعمال دخانیات اکیدا ممنوع می باشد و تبصره یک این ماده قانونی نیز بر این مسئله تاکید دارد که مصرف دخانیات در اماکن عمومی یا وسایل نقلیه عمومی نیز ممنوع و مشمول مجازات (نقدی) است.

قلیان

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....