ایران شناس ترک: تاریخ ترکیه بدون ایران معنایی ندارد

به نقل از ایرنا؛  پروفسور' اورتایلی' که ایران شناس ترک و استاد دانشگاه کمبریج لندن است، اعتقاد دارد که فرهنگ و تاریخ ایران از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است؛ تاریخی که با پیشینه ی ترکیه گره خورده است. او می گوید تاریخ ترکیه بدون تاریخ ایران معنایی ندارد.

آن طور که خبرگزاری ایرنا گزارش می دهد، پروفسور' اورتایلی' روز شنبه در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل، آیت الله سید حسن عاملی،  گفت:

ما ترک ها در معنای حقیقی محتوی اسلام را از ایران و نه از اعراب به ودیعه گرفته ایم و در این زمینه مدیون ایرانی ها هستیم.

او صحبت هایش را در حالی ادامه داد که به نقاط مشترک تاریخی و فرهنگی دو کشور ایران و ترکیه اشاره داشت:

اتحاد این دو ملت متمدن و با فرهنگ، باعث پیشرفت دنیای اسلام است.

همچنین او در ادامه در مورد وقوع اتفاقات تاریخی و رویدادهای تلخ در تاریخ دو کشور، از جمله جنگ چالدران ابراز تاسف کرد و گفت:

با وجود علاقه وافر سلطان سلیم عثمانی به فرهنگ ایران و حتی سرودن اشعار فارسی، ترس از علاقه و ارادت خاص علوی های آناتولی به مقام عرفانی شیخ صفی الدین اردبیلی، زمینه ساز وقوع رویدادهای تلخ در تاریخ دو ملت شد.

ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل نیز در این دیدار با اشاره به تلخی وقایع رخ داده بین دو امپراطوری بزرگ صفوی و عثمانی گفت:

منشاء این اختلاف در آن مقطع حساس تاریخی اروپا بود چرا که اروپاییها از اتحاد دو ملت و حکومت قدرتمند اسلامی بسیار وحشت داشتند.

او در ادامه صحبت هایش با محتویات نامه های تاریخی شاه اسماعیل صفوی به سلطان سلیم عثمانی در پیشگیری از وقوع جنگ چالدران اشاره کرد و گفت:

در این نامه ها، شاه اسماعیل صفوی به صراحت سلطان سلیم عثمانی را به اتحاد بین دو ملت و حکومت و جلوگیری از وقوع جنگ و مغلوب کردن یکدیگر فرا می خواند.

امام جمعه اردبیل و نماینده ولی فقیه در استان صحبت هایش را در حالی ادامه داد که به نقاط مشترک تاریخی، فرهنگی و دینی بین دو ملت ایران و ترکیه با وجود از دست دادن فرصت های ارزشمند در تاریخ گذشته اشاره داشت:

وسعت و گستردگی همین نقاط مشترک سبب شده که دولت و ملت ایران به ویژه در دوره معاصر، منافع کشور ترکیه را منافع خود بداند.

او در پایان صحبت هایش را اینگونه به پایان رساند:

در بازگشت به کشورتان، پیام ملت ایران را به نخبگان و مردم مسلمان کشور ترکیه برسانید که در مواجه با مشکلات می توانند روی ملت ایران حساب کنند.

آنطور که ایرنا به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردبیل گزارش می دهد، گروهی متشکل از علمی دانشگاه و اصحاب مطبوعات به سرپرستی پروفسور اورتایلی ایران شناس و استاد دانشگاه کمبریج از ترکیه با هدف مطالعه ظرفیت های گردشگری و تاریخی مناطق شمالی ایران، در قالب یک تور به ایران سفر کردند و بعد از بازدید از ارومیه، تبریز، زنجان و رشت از جاذبه های تاریخی و گردشگری استان اردبیل دیدن کردند.

پروفسور اورتایلی و هیأت همراه در این سفر از مجموعه جهانی شیخ صفی الدین اردبیلی دیدن کردند. آن ها در این بازدید از این مجموعه را یکی از مراکز مهم عرفان دانستند و شیوه ی معماری و کاشی کاری آن را در میان  بناهای تاریخی ایران منحصر به فرد توصیف کردند.

%d8%ae%d8%a8%d8%b1-0

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

دیدگاه ها : 1
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....