دریاچه سقالکسار گیلان | پاک ترین دریاچه ایران

سقالکسار
photo by Bahareh Fallah | Karnaval

سکوت که می کنی فقط صدای طبیعت را می شنوی . تا چشم کار می کند ، همه چیز جلوه گر زیبایی های خلقت است . درختانی که انعکاس تصویرشان در آب می رقصد. زمینی که با  آب دست به دست هم داده اند و آرامش را به مهمانانشان هدیه می کنند. شاید این منظره که چشم از تماشایش سیر نمی شود، به ندرت تکرار شود. محلی که پذیرای انسان هاست و کمتر اثری از بی مهری های او در آن دیده می شود.دریاچه ای که در همه ی روز ها و سالها بکر و پاک است و از هدیه دادن آرامش خسته نمی شود.

در سفر به پاک ترین دریاچه ایران با کارناوال همراه باشید.

سقالکسار
photo by Bahareh Fallah| Karnaval
سقالکسار
photo by akbar mirahmadi

سقالکسار ؛ طعم خالص زندگی

سقالکسار ، نام روستایی بکر و دست نخورده در 15 کیلومتری جنوب #رشت با مردمانی خونگرم و مهمان نواز است که در حفظ میراث طبیعیشان تمام تلاش خود را به کار می گیرند .مردمانی که به دامپروری ، زراعت برنج و پرورش ماهی مشغولند  و بر طبق سرشماری سال 1390 ، 307 خانوار با جمعیتی در حدود 900 نفر در آن زندگی می کنند . اینجا خبری از دود و ترافیک و زندگی شهری نیست ، همه آنچه که در این منطقه دیده می شود ، سادگی و طعم خالص زندگی است .

سقالکسار
photo by Mehdi Esfandyari
سقالکسار
سقالکسار
photo by shahin

سقالکسار ؛ پاک ترین دریاچه ایران

 در کنار روستای سقالکسار ، سد خاکی سقالکسار ، دریاچه ای  را به وجود آورده که در کنار منطقه ای جنگلی زیبایی خود را به نمایش گذاشته است. ارتفاع دریاچه از سطح دریا 64 متر است که با طولی در حدود 600 و عرض 500 متر در این منطقه خودنمایی می کند .

اهالی روستا راه جالبی را برای پاکیزگی محیطشان در پیش گرفته اند . آنها با ارائه کیسه های زباله در ازای مبلغ ورودیه به شما یاد آور می شوند که این منطقه تنها به شما تعلق ندارد . سپس زمانی که شما زباله های خود را جمع آوری و به آنها تحویل دهید ، دو سوم مبلغ ورودیه به شما بازگردانده خواهد شد. این راهکار بسیار ساده ، این دریاچه 15 هکتاری را به پاک ترین دریاچه ایران مشهور کرده است.

 

سقالکسار
photo by Bahareh Fallah | Karnaval
سقالکسار
photo by Bahareh Fallah | Karnaval

با تماشای ویدئوی اختصاصی کارناوال سفر به پاک ترین دریاچه ایران  را تجربه کنید .

سقالکسار به چه معناست ؟

واژه سقالکسار از سه واژه سقال ، لک  و سار ، تشکیل شده است . سقال به معنای محل آبخوری و لک و سار نام دو پرنده ی زیبا می باشد که دریاچه آنها را سیراب می کند.

سقالکسار
photo by Bahareh Fallah| Karnaval

تفریحات و امکانات دریاچه سقالکسار

لذت پیاده روی در کنار این دریاچه و لذت بردن از سکوت و تماشای مناظر طبیعی را از دست ندهید .  علاوه بر این می توانید از امکانات قایق سواری نیز استفاده کرده و لذت تماشای مناظر را از مرکز دریاچه تجربه کنید . اگر امکانات ماهیگیری دارید در سفر به سقالکسار همراه داشتن آن ها را فراموش نکنید. در کنار این دریاچه بکر ، امکاناتی همچون  نماز خانه ، سرویس بهداشتی  و یک بوفه کوچک نیز برای استفاده شما وجود دارد.

سقالکسار
سقالکسار

تماشای این ویدئوی هوایی از سقالکسار را از دست ندهید:

هزینه ورودی

برای بازدید از این دریاچه بین سه تا پنج هزار تومان می پردازید که در صورت جمع کردن زباله در کیسه زباله و تحویل آن  ، دو سوم مبلغ به شما بازگردانده می شود.

سقالکسار
photo by Bahareh Fallah| Karnaval
سقالکسار
سقالکسار
photo by Bahareh Fallah | Karnaval

 آدرس و نحوه دسترسی

استان گیلان ، رشت، فلکه انتظام،10 کیلومتری جاده جیرده، بعد از بقعه آقاسید شریف، روستای سقالکسار.

برای رفتن به دریاچه  از جاده قزوین به رشت ، بعد از پلیس راه ، در تقاطع رو گذر  به سمت فومن بروید ، به بقعه آقاسید شریف می رسید که بعد از آن روستای سقالکسار و سد آن را می بینید.

سقالکسار
سقلکسار
photo by Bahareh Fallah | Karnaval
سقالکسار
photo by Khosro Vakili

پیشنهادات کارناوال

در صورت بازدید از این دریاچه ی بکر و زیبا ، سری هم به روستای سقالکسار بزنید . در صورت داشتن زمان ، بازدید از جاذبه های دیگر استان گیلان مانند روستای پلکانی ماسوله که در فاصله ی کمی از دریاچه قرار دارد را از دست ندهید. در طول مسیر از تماشای مناظر زیبای طبیعی لذت ببرید.

سقالکسار
سقالکسار

سخن کارناوال

آیا به روستای سقالکسار سفر کرده اید ؟  آیا شاهد زیبایی های خلقت در این دریاچه بوده اید ؟ به نظر شما لقب پاک ترین در یاچه ایران برای سقالکسار مناسب است ؟ تجربیات خود را در کارناوال به اشتراک بگذارید.

ورود به صفحه اختصاصی راهنمای سفر به رشت
دیدگاه ها : 11
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....