شیشلیک ۲۰۰ متری ایران به " گینس" نرسید

آن طور که «حشمت‌الله متین‌فر» ، مسئول میراث فرهنگی شهرستان طرقبه و شاندیز می گوید، هنوز طبخ طولانی ترین شیشلیک جهان وارد گینس نشده است؛ به همین جهت میراث فرهنگی این منطقه تلاش می کند تا مهارت پخت این کباب را به ثبت جهانی برساند.

مسئول میراث فرهنگی شهرستان طرقبه و شاندیز، در مصاحبه ای که با ایسنا داشت، پیرامون جزئیات ثبت ملی مهارت پخت شیشلیک شاندیز صحبت کرد و گفت:

شامگاه سه‌شنبه در جشن شیشلیک شاندیز، مهارت پخت این کباب با حضور مسئولین میراث فرهنگی به ثبت ملی رسید. در این مراسم شیشلیکی به طول ۲۰۰ متر بصورت نمادین و به عنوان مقدمه‌ای برای ثبت در فهرست رکوردهای گینس طبخ شد.

او بیشتر در مورد ثبت این اتفاق در کتاب‌ رکوردهای گینس توضیح می دهد و می گوید:

در این مراسم هیچ نماینده‌ای از گینس حضور نداشت و این مراسم بیشتر جنبه‌ی نمادین و نشانگر آمادگی برای ثبت رکورد جهانی‌اش در گینس بود. بعد از این مراسم، ما گزارش‌ کاملی از آن را برای نمایندگان گینس ارسال می‌کنیم که اگر موافقت کنند آن را به کتاب رکوردهای جهانی اضافه کنند.

مسئول میراث فرهنگی شهرستان طرقبه و شاندیز به این سوال که اگر مسئولان گینس این رکورد را که بدون حضور نماینده‌شان انجام شده بود را نپذیرند، آیا بار دگیر طبخ شیشلیک 200 متری انجام می شود یا نه ، این طور پاسخ داد :

در هیچ جای دنیا شیشلیکی به این طول و ابعاد طبخ نشده است و امیدواریم بعد از درخواست رسمی ما برای این ثبت موافقت شود.

 متین‌فر همچنین ادامه داد:

هدف ما و همانطور که مطالبه مردم این منطقه هم هست، اضافه شدن "مهارت پخت شیشلیک" به فهرست جهانی یونسکو است؛ تا به این سبب از ثبت این مهارت ملی توسط کشورهای دیگر در آینده ممانعت کنیم. در همین راستا مکاتباتی هم با نمایندگان مجلس مربوطه، فرماندار طرقبه و شاندیز و مسئولین میراث فرهنگی داشته‌ایم تا ضوابط و استانداردهایی را برای پخت این غذا تعیین کنیم تا هرکسی نتواند از برند «شیشلیک شاندیز» استفاده‌ی سو بکند.

همچین گفت که بعد از صحبت ها و توافقاتی که با سازمان بهزیستی و کمیته امداد انجام گرفته، قرار شده تا تمامی کباب طبخ شده را بسته بندی و برای خانواده های تحت پوشش ارسال کنند.

او در پایان گفت:

با توجه به قرارگیری در اواخر تابستان و همزمان با موج پایانی سفرها و حضور تعداد زیادی از زائران و گردشگران، جشن ثبت ملی شاندیز همزمان با جشنواره مشارکت ملی گردشگری در مشهد، در میدان شهدای شهر شاندیز در حاشیه خیابان میرزا جواد آقای طهرانی برگزار شد. همچنین رونمایی از حکم ثبتی شیشلیک شاندیز، رونمایی تمبر یادبود از دیگر قسمت‌های مختلف این برنامه بود.

ثبت شیشلیک ایرانی در گینس
ثبت شیشلیک ایرانی در گینس

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....