کارناوالِ جدیدی در راه است
خبرم کن arrow_back

مساجد استانبول | بناهای باشکوه امپراتوری عثمانی

با آن که شهر استانبول مقصد بسیاری برای سفری تفریحی و گذران اوقاتی خوش است، خوب است در این میان نیز نگاهی به #مساجد استانبول داشته باشیم. حتی اگر اعتقادات مذهبی شما گزینه وسوسه کننده ای برای بازدید از مکانی مقدس نباشند، نمی توانید این مساجد را نادیده بگیرید چرا که مساجد استانبول آمیزه ای دلپذیر از معماری و معنویت و تاریخ اند و جالب آن که اغلب گردشگران اروپایی و خارجی در بدو مسافرت به استانبول، برنامه دیدار از مسجدهای معروف شهر را در اولویت قرار می دهند.

گردشگران بسیاری، استانبول را با مسجد بزرگ و چشمگیر ایا صوفیه و سلطان احمد می شناسند، اما شاید کم تر کسی بداند که استانبول را می توان شهر مساجد باشکوه امپراتوری نامید! از آن جا که استانبول از سال 1453 پایتخت امپراتوری عثمانی و بزرگ ترین شهر ترکیه بوده است، عجیب نیست که هم اکنون این شهر بیش از 3000 مسجد را در خود جای داده است. اغلب این بناها به فرمان یکی از اعضا امپراتوری عثمانی ساخته شده اند، به همین دلیل مساجد زیبا و باشکوهی پیش روی شماست که خوشبختانه به اندازه مسجد آبی شناخته شده نیستند و اگر قصد بازدید از آن ها را داشته باشید، با خیل آدم و گردشگر رو به رو نمی شوید. از همین رو کارناوال برای شما لیستی از مساجد دیدنی و قابل توجه استانبول تهیه کرده است.

از دیگر پست های معرفی استانبول می توانید در زیر بخوانید:

بهترین رستوران های لوکس استانبول

بهترین رستوران های استانبول با هزینه متوسط

بهترین رستوران های ارزان استانبول

برترین هتل های ۵ ستاره استانبول

همراه کارناوال به مساجد دیدنی استانبول بیایید. 

مساجد استانبول

۱- مسجد ایا صوفیه | Hagia Sophia

گرچه بناهای تاریخی بسیاری در استانبول وجود دارد، ولی ساختمان باشکوه ایّا صوفیه به دلیل معماری نوآورانه خود در بخش خارجی و داخلی، اهمیت مذهبی، تاریخی و زیبایی فوق العاده‌ا‌ش بی‌شک چند قدمی از باقی بناها پیش‌تر است. ساختمان ایاصوفیه در سال ۵۳۷ توسط امپراتور بزرگ بیزانس، یوستینیانوس راه اندازی شده و به عنوان کلیسا مورد استفاده قرار گرفت، اما بعدتر و در سال ۱۴۵۳، زمانی که محمد فاتح، سلطان عثمانی استانبول را فتح کرد، ایاصوفیه نیز به عنوان مسجد مورد استفاده قرار گرفت. اما داستان تغییر کاربری بنای چشمگیر ایاصوفیه به همین جا ختم نشد و در سال ۱۹۳۵ نیز آتاتورک، رئیس جمهور ترکیه این ساختمان را به عنوان یک موزه افتتاح کرد. مسجد ایاصوفیه بیش از همه به سبب گنبد منحصر به فردش شهرت دارد که با 4 مناره از اطراف احاطه شده است. این مناره ها در دوران امپراتوری عثمانی به ساختمان مسجد اضافه شدند. 

سبک معماری: معماری بیزانتین

کارکرد: موزه

هزینه ورود: 40 لیر برای بزرگسالان (حدود 40 هزار تومان)

(کودکان زیر 12 سال رایگان) 

ساعات بازدید: ۹ تا 19

آدرس: میدان ایاصوفیه، محله سلطان احمد

Address: Sultanahmet Mh., Ayasofya Meydanı, Fatih/İstanbul, Turkey

مسجد ایّا صوفیه استانبول
مسجد ایّا صوفیه استانبول
مسجد ایّا صوفیه استانبول

۲- مسجد سلطان احمد، مسجد آبی | Sultan Ahmed Mosque

بی شک یکی از باشکوه ترین و خوش عکس ترین بناهای ترکیه، مسجد سلطان احمد است. این مسجد به دستور سلطان احمد اول ساخته شده و مقبره‌ی خود او نیز در قسمت شمالی ساختمان و رو به روی پارک سلطان احمد واقع شده است. نمای خارجی و فوق العاده‌ی مسجد شامل گنبدی با یک منحنی آبشارگونه و شش مناره‌ی باریک و بلند می‌شود. ویژگی چشمگیر مسجد سلطان احمد کاشی کاری و معماری زیبا درون مسجد است که عمدتا از کاشی‌های آبی متشکل شده، به همین دلیل نیز این بنا به مسجد آبی معروف است.

سبک معماری: معماری اسلامی و عثمانی

کارکرد: مسجد

هزینه ورود: ندارد.

ساعات بازدید:  شنبه تا پنج شنبه: ۸:۳۰ تا 11:30 ؛ 13 تا 14:30 ؛ 15:30 تا 16:45

        جمعه ها: 13:۳۰ تا 15:30

آدرس: استانبول، فاتح ۳۴۱۲۲، میدان شماره ۷

Address: At Meydanı No:7, 34122 Fatih/İstanbul, Turkey

مسجد سلطان احمد مسجد آبی
مسجد سلطان احمد مسجد آبی
مسجد سلطان احمد مسجد آبی

۳- مسجد سلیمانیه | Süleymaniye Mosque

مسجد زییای سیلیمانیه چهارمین مسجد مجللی ‌ست که در استانبول بنا شده. مسجد سلیمانیه به مسجد «شکوه‌مند» نیز معروف است و در حال حاضر بزرگ ترین مسجد و یکی از مشهورترین جاذبه های استانبول می باشد. مسجد و بناهای اطراف آن توسط معمار سنان، یکی از معروف ترین معمارهای عصر خود و در طی سال های ۱۵۵۰ تا ۱۵۵۷ ساخته شده. این مسجد در طی امپراتوری عثمانی و به سبک معماری عثمانی مورد ساخت و ساز قرار گرفته است. در مجموعه مسجد سلیمانیه ایوانی سه طرفه، باغ های خوش منظر، گنبد مرکزی، چهار مناره به همراه ده بالکن زیبا دیده می‌شود. تعداد بالکن ها نماد سلطان سلیمان، دهمین سلطان امپراتوری عثمانی است و از آن رو که سلطان سلیمان عثمانی فرمان به ساخت مسجد داده است، به نام سلیمانیه شهرت یافته است. 

سبک معماری: عثمانی

هزینه ورود: ندارد.

ساعات بازدید: 9 تا 11:15 ؛ 12:45 تا 14:15 ؛ 15:15 تا 16:45

آدرس: تحتاکلا فاتح ۳۴۱۱۶، خیابان پروفسور دکتر سیداک سامی انار

Address: Prof. Dr Sıddık Sami Onar Cad, 34116 Tahtakale Fatih/İstanbul, Turkey

مسجد سلیمانیه استانبول
مسجد سلیمانیه استانبول

4- مسجد بایزید ۲ | Bayezid II Mosque

مسجد بایزید دوم یکی از قدیمی ترین مساجد استانبول است که در میان مجموعه ای عظیم و قرن شانزدهمی استانبول به چشم می‌خورد. مسجد بایزید دو در زمان امپراتوری عثمانی، به فرمان سلطان بایزید دوم و در طی 5 سال ساخته شده است. این مسجد از گرانیت و مرمر ساخته شده و در کنار گنبد آن دو مناره دیده می‌شود. معماری مسجد بایزید دوم از معماری بیزانتینی کلیسا و مسجد ایاصوفیه الهام گرفته شده است که در آن یک گنبد مرکزی، چندین نیم گنبد و یک فضای مرکزی برای برگزاری نماز جماعت وجود دارد. مسجد بایزید دوم در میدان بایزید، در نزدیکی بازار بزرگ استانبول (گرند بازار) و همچنین بقایای باستانی تئودوسیوس قسطنطنیه قرار گرفته است. 

 تعداد مناره‌ها: ۲

آدرس: فاتیح ۳۴۱۲۶، خیابان اردو، محله بایزید

Address: Beyazıt Mh., Ordu Cad., 34126 Fatih/İstanbul, Turkey

مسجد بایزید ۲ استانبول
مسجد بایزید ۲ استانبول

5- مسجد ارتاکوی | Ortaköy Mosque

 مسجد اورتاکوی، در نزدیکی آب و تنگه بسفر قرار گرفته و یکی از محبوب ترین مکان‌ها در نزدیکی بسفر است. این مسجد در قرن نوزدهم و به فرمان سلطان عبدل مسیت اول ساخته شده است. از آنجا که درست در نزدیک پل معروف بسفر قرار دارد، می‌توانید با بازدید از مسجد ارتاکوی، پیوندی از استانبول جدید و قدیم را مشاهده کنید و مسجد ارتاکوی را در پس زمینه جذابی از پل بسفر به ثبت برسانید. از آن جا که سلطان عبدل مسیت اول به خوش نویسی علاقه داشت، به دستور وی از سقف پرنقش و نگار مسجد ارتاکوی خطاطی های خارق العاده ای آویز شده است. مسجد ارتاکوی در مجاورت میدان اسله قرار دارد که در اطرافش چند آبنمای زیبا و کافه های دنج و دوست داشتنی به چشم می‌خورد. 

سبک معماری: باروک 

آدرس: بسیکتاس ۳۴۳۴۷، مسیدیه

Address: Istanbul, Mecidiye, 34347 Beşiktaş/İstanbul, Turkey

مسجد ارتاکوی استانبول
مسجد ارتاکوی استانبول
مسجد ارتاکوی استانبول

6- ایا صوفیه کوچک | Little Hagia Sophia

تنها با یک پیاده روی از بخش جنوب غربی مسجد آبی، به مسجد ایاصوفیه کوچک خواهد رسید. این بنا با گنبد مرکزی اش در دهه 530 میلادی ساخته شده و در واقع یک کلیسای ارتدکس شرقی بوده که وقف سرجیوس و باکوس مقدس شده بود. بنابراین ایا صوفیه کوچک معماری بیزانتینی دارد و همان طور که از نامش بر می آید، به مسجد ایاصوفیه نیز شباهت هایی دارد. البته باید توجه داشت که این مسجد پیش از مسجد ایاصوفیه ساخته شده و در واقع برای ساخت مسجد ایاصوفیه از آن الگوبرداری کرده اند. جالب است بدانید مسجد ایا صوفیه کوچک یکی از مهم ترین بناهای استانبول است که برای نخستین بار با معماری بیزانتینی ساخته شده است. ایاصوفیه کوچک در طی امپراتوری عثمانی و در حدود سال 1500 میلادی به مسجد بدل شد.

تعداد مناره‌ها: ۱

کارکرد: مسجد

آدرس: استانبول، فاتیح ۳۴۱۲۲، محله ایاصوفیه کوچک

Address: Küçük Ayasofya Mh., 34122 Fatih/İstanbul, Turkey

ایا صوفیه کوچک استانبول
ایا صوفیه کوچک استانبول
ایا صوفیه کوچک استانبول

7- مسجد رستم پاشا | Rüstem Pasha Mosque

مسجد رستم پاشا، مسجدی ساخته شده در قرن ۱۶ میلادی‌ست که با معماری عثمانی ساخته شده و در هسیرسیلار کرسیسی (Hasırcılar Çarşısı ) واقع شده است. مسجد رستم پاشا را از مرمر و گرانیت ساخته اند و به هنگام ورود به آن درخواهید یافت که چه معماری داخلی قابل توجه و زیبایی دارد. مسجد رستم پاشا در کنار مسجد سلیمانیه، یکی از نخستین نمونه های شاهکار معماریست که توسط معمار سنان ساخته شده است. گرچه مسجد رستم پاشا، مسجد کوچکیست اما قطعا ارزش بازدید از نزدیک را دارد، چرا که درون آن با کاشی کاری نفیس و رنگینی مزین شده است. مسجد رستم پاشا در منطقه امینونو و نزدیکی گلدن هورن قرار گرفته است. رستم پاشا یکی از وزیران مهم سلطان سلیمان بود که در تاریخ از او به نیکی یاد می‌شود.

تعداد مناره‌ها: ۱

سبک معماری: عثمانی

آدرس: استانبول، منطقه امینونو، هسیرسیلار کرسیسی

Address: Hasircilar Carsisi | Eminonu, Istanbul, Turkey

مسجد رستم پاشا استانبول
مسجد رستم پاشا استانبول
مسجد رستم پاشا استانبول

8- مسجد جدید | Yeni Cami or New Mosque

 مسجد جدید (Yeni Cami) که از سازه‌های معروف استانبول است، اوایل به نام مسجد ولیده سلطان شناخته می‌شد که بعدها پس از بازسازی و تکمیل برخی از قسمت‌ها در طی سال‌های 1660 تا ۱۶۶۵، به نام مسجد جدید ولیده سلطان تغییر نام پیدا کرد که به اختصار به نام مسجد جدید خوانده می‌شود. این مسجد در جنوبی ترین انتهای پل گالاتا واقع شده و مانند بسیاری دیگر از مساجد ترکی، به سبک معماری عثمانی ساخته شده است. ساخت مسجد جدید به دستور ولیده سلطان صفیه، مادر سلطان محمد سوم در طی سال های 1595-1603 آغاز شد اما پس از مرگ سلطان، ساخت و تکمیل مسجد متوقف شد چرا که ولیده سلطان قدرت پیشین خود را به عنوان ملکه مادر از دست نداشت. تا بیش از نیم قرن این ساختمان نیه کاره ماند تا آن که ملکه مادر دیگری در سال 1663 تصمیم به تکمیل این مسجد گرفت. اگر در اوقاتی غیر از برگزاری نماز جماعت به بازدید از مسجد بروید، از آرامش و زیبایی توأمان آن لذت خواهید برد. 

سبک معماری: عثمانی

ارتفاع: ۵۲ متر

آدرس: استانبول، فاتح ۳۴۱۱۶، امینونو، محله رستم پاشا

Address: Rüstem Paşa Mh., Eminönü, 34116 Fatih/İstanbul, Turkey

مسجد جدید استانبول
مسجد جدید استانبول

9- مسجد نوروسمانیه | Nuruosmaniye Mosque

یکی از ورودی های اصلی بازار بزرگ استانبول درست به سوی مسجد بزرگ و باشکوه نوروسمانیه باز می شود. مسجد نوروسمانیه نمونه‌ی بارز و جالب توجهی از مساجد دوره عثمانی با معماری باروک است. این مسجد به فرمان سلطان محمد اول در سال ۱۷۴۸ نخستین مراحل ساخت را آغاز کرد که در نهایت در زمان برادر و جانشین وی، سلطان عثمان سوم و در سال ۱۷۵۵ تکمیل شد. بر بالای شبستان مرکزی مسجد نوروسمانیه  یکی از بزرگ ترین گنبدهایی ست که در معماری مساجد عثمانی ساخته شده است. این مسجد که در سال های اخیر به دقت بازسازی شده دارای صحنی چندگوش است که مجموعه ای مشتمل از یک مدرسه، کتابخانه، عمارت و مقبره می‌باشد. با آن که مسجد نوروسمانیه کاملا به سبک جدید و باروکی ساخته شده است، اما به وضوح تأثیر معماری مسجد ایاصوفیه را در نوروسمانیه به خصوص در گنبد رفیع، قوس بیضی شکل سقف و خطاطی های درون آن می توان دید. مسجد نوروسمانیه و مسجد جدید بسیار نزدیک به یک دیگرند.

سبک معماری: عثمانی

تعداد مناره‌ها: ۲

آدرس: استانبول، فاتیح ۳۴۱۲۰، خیابان وزیرخان، محله ملا فناری

Address: Molla Fenari Mah., Vezirhan Cad., 34120 Fatih/İstanbul, Turkey

مسجد نوروسمانیه استانبول
مسجد نوروسمانیه استانبول
مسجد نوروسمانیه استانبول

10- مسجد لاللی | Laleli Mosque

 مسجد لاللی، مسجدی قرن هجدهمی و ساخته شده در دوران امپراتوری عثمانی است. این مسجد به فرمان سلطان مصطفی سوم عثمانی، به سبک باروک و در طی سال های 1759 تا 1763 ساخته شده است. این مسجد بر فراز مجموعه ای از مغازه ها ساخته شده که از ابتدا قرار بود هزینه مسجد و مجموعه همراهش را تأمین کنند. در داخل مجموعه مسجد یک سالن بزرگ به چشم می خورد که با هشت پایه نگه داشته شده و آبنمای زیبایی در مرکزش دیده می‌شود. بخش داخلی مسجد از دیوارهای چند رنگ مرمر و پنجره های آن از شیشه های رنگین و زیبایی ساخته شده است. جالب است بدانید لاللی در لغت به معنای «همراه لاله» است. تنها با یک پیاده روی کوتاه مدت از بازار بزرگ و بخش لباس آن می توان خود را به مسجد لاللی رساند. 

تعداد مناره‌ها: ۲

آدرس: استانبول، فاتح ۳۴۱۳۴، خیابان اردو، محله کمال پاشا

Address: Kemal Paşa Mh., Ordu Cad., 34134 Fatih/İstanbul, Turkey

مسجد لاللی استانبول
مسجد لاللی استانبول
مسجد لاللی استانبول

11- مسجد سلطان مهرماه | Mihrimah Sultan Mosque

این مسجد جذاب و دیدنی نیز یکی از بناهای ساخته شده به دست معمار شهیر، معمار سنان است که قطعا نام این مسجد را در میان یکی از بهترین دستاوردهای معماری عثمانی می توان دید.  مسجد سلطان مهرماه، مسجدی عثمانی است که در نزدیکی دیوارهای قسطنطنیه واقع شده است. مسجد سلطان مهرماه در طی سال های 1562 تا 1565 و برای شاهدخت مهرماه، دختر موردعلاقه سلطان سلیمان ساخته شده است. در مجموعه این مسجد یک مدرسه، دانشگاه الهیات، مقبره، حمام و چندین مغازه به چشم می‌خورد. فضای داخلی مسجد مربعی شکل است که گنبدی بزرگ دارد و با چهار طاق حمایت می‌شود. بر پایین طاق ها پنجره های رنگین و باشکوهی مسجد را به زیبایی آراسته اند. مسجد سلطان مهرماه به دلیل قرار گرفتنش در یکی از مناطق مرتفع شهر، یکی از لندمارک‌های شناخته شده شهر استانبول محسوب می‌شود و تنها 5 کیلومتر با دیوارهای شمال غربی شهر فاصله دارد.

ارتفاع: ۳۷ متر

آدرس: استانبول، فاتح ۳۴۰۹۱، محله کاراگمرک

Address: Karagümrük Mh., 34091 Fatih/İstanbul, Turkey

مسجد سلطان مهرماه استانبول
مسجد سلطان مهرماه استانبول
مسجد سلطان مهرماه استانبول

12- مسجد سلطان ایوب | Eyüp Sultan Mosque

مسجد سلطان ایوب در منطقه ایوب، بخش غربی شهر و در نزدیکی گلدن هورن قرار دارد. ظاهر کنونی ساختمان مسجد به اوایل قرن نوزدهم مربوط می‌شود. دلیل نام‌گذاری این مسجد به دفن ابو ایوب انصاری در این مسجد بر می‌گردد. وی از اصحاب پیامبر اسلام و راویان مهم حدیث بود. از آن جا که مسجد سلطان ایوب اهمیتی تاریخی و مقدس داشت، بسیاری از امپراتوران عثمانی آرزو داشتند تا در این مسجد به خاک سپرده شوند. مسجد سلطان ایوب مقصد بازدید بسیاری از مسلمانان است، اما اگر از دیدن منظره گلدن هورن لذت می‌برید، مسجد سلطان ایوب مکان مناسبی برای شماست. برای رسیدن به این مسجد باید با استفاده از تله کابین به بالای تپه برسید.

آدرس: استانبول، ایوب ۳۴۰۵۰، میدان سلطان ایوب، بولوار سلطان ایوب، اسلامبی

Address: İslambey, Eyüp Sultan Bulvarı, Eyüp Sultan Meydanı, ۳۴۰۵۰ Eyüp/İstanbul, Turkey

مسجد سلطان ایوب استانبول
مسجد سلطان ایوب استانبول
مسجد سلطان ایوب استانبول

13- مسجد عرب | Arap Mosque

مسجد آراپ در محله کاراکوی استانبول قرار دارد. ساختمان این مسجد در اصل یک کلیسای کاتولیک رومی بود که در سال ۱۳۲۵ توسط راهبان دومنیکن بنا شدو وقف سنت پل شد. با آن که ساختمان مسجد آراپ در طی امپراتوری عثمانی دستخوش تغییراتی شد، تنها نمونه قرون وسطایی و گوتیک معماری به جا مانده در استانبول محسوب می‌شود. این کلیسا در بین سال های 1475 تا 1478 به مسجد تغییر کاربری یافت و در طی سلطنت سلطان محمد دوم به عنوان مسجد گالاتا شناخته شد. بعدها پس از آن که سلطان بایزید دوم این مسجد را به پناهندگان مسلمان و عرب فراری از آندولس اهدا کرد تا در آن اسکان بیابند؛ دچار تغییر نام شد و به نام مسجد عرب شناخته شد. 

نوع سازه: کلیسا

کارکرد: مسجد

تعداد مناره‌ها: ۱

آدرس: استانبول، بیوگلو ۳۴۴۲۰، مسجد آراپ

Address: Istanbul, Arap Cami, 34420 Beyoğlu/İstanbul, Turkey

مسجد عرب استانبول
مسجد عرب استانبول

14- مسجد فاتح | Fatih Mosque

مسجد فاتح نخستین مسجدی ست که در امپراتوری عثمانی و پس از فتح شهر استانبول ساخته شده است. سلطان محمد، فاتح شهر استانبول، این مکان را که بر بالای تپه ای و در نزدیکی بقایای یکی از کلیساهای بیزانسی قرار داشت، برای ساخت مسجد فاتح انتخاب کرد. همچنین وی اعلام داشت که او را در همین مکان و مسجد به خاک بسپارند و مقبره سلطان محمد در پشت مسجد قرار دارد. ساخت مجتمع اصلی مسجد که در سال 1470 به اتمام رسید، فوق العاده بود و در گستره وسیعی مورد ساخت و ساز قرار گرفت. در این مجموعه 15 بخش که صرف کارهای خیر شده بود به چشم می خورد که از آن جمله مدرسه، مسافرخانه و کاروانسرا بود. جالب آن که بسیاری از این بخش های آن هنور هم سالم باقی مانده اند. 

سبک معماری: عثمانی

کارکرد: مسجد 

آدرس: استانبول، منطقه فاتح، خیابان حتات نفیظ، علی کوشک

Address: Ali Kuşçu, No:, Hattat Nafiz Cd. No:6, 34083 Fatih/İstanbul, Turkey

مسجد فاتح استانبول
مسجد فاتح استانبول

15- مسجد دولماباغچه | Dolmabahçe Mosque

مسجد دولماباغچه که همچنین به نام بزم عالم ولیده سلطان شناخته می‌شود، به همراه قصر دولماباغچه و به سبک نئو کلاسیک و امپراتوری ساخته شده است و در بخش جنوبی قصر قرار دارد. این مسجد در ابتدا به فرمان بزم عالم ولیده سلطان، مادر سلطان ابولمسید اول شروع به ساخت کرد و بعدها پس از فوت او، به همت خود سلطان ابولمسید اول در سال 1855 تکمیل شد. مسجد دولماباغچه به شکل مستطیل، در دو طبقه و با ساختار هندسی آشکاری با پایه 25×25 متر ساخته شده است. از آن جا که این مسجد بخشی از مجموعه سلطنتی است، طبقه فوقانی آن مورد استفاده خانواده سلطنتی و طبقه دیگرش روز جمعه ها در دسترس عموم قرار داشت. مسجد دولماباغچه زمینی مربعی، گنبدی بر فراز آن، دو مناره و تزئینات داخلی باشکوهی دارد. 

سبک معماری: نئو کلاسیک و امپراتوری 

تعداد مناره: 2

آدرس: استانبول، منطقه بیوگلو، محله عمر آونی

Address: Ömer Avni Mh., 34427 Beyoğlu/İstanbul, Turkey

مسجد دولماباغچه استانبول
مسجد دولماباغچه استانبول

سخن آخر

از وجود مساجد بی نظیر استانبول باخبر بودید؟

این بازدید مجازی از مساجد باشکوه و متنوع استانبول چگونه بود؟

تا به حال به استانبول سفر کرده اید؟

نظرات و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید و بگویید این بار کارناوال به کجا سفر کند

ورود به صفحه اختصاصی راهنمای سفر به استانبول
دیدگاه ها : 1
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....

X