کارناوالِ جدیدی در راه است
خبرم کن arrow_back

ژان باتیست تاورنیه | جهانگرد و بازرگان فرانسوی

این بار در مشاهیر گردشگری با ژان باتیست تاورنیه، جهانگرد و بازرگان فرانسوی آشنا می شویم.

دلیل شهرت

اگر سفر و جهانگردی او را کنار بگذاریم، اصلی ترین علت شهرت تاورنیه سفرنامه های بی نظیر او می باشد. کتاب هایی که هرکدام دارای اطلاعات بسیار با ارزشی است و همتایی ندارند. او مواردی از جلمه انواع خوراک، لباس و پوشش مردان و زنان، معرفی دقیق شهر ها، راه های منتهی به آن، ساختمان ها، معرفی مشاغل مختلف و . . . که در سفرهای خود می دید را در کتاب هایش ذکر کرده است.

او تمامی این مطالب را با دقت و با جزییات دقیق نوشته و از خود این گنجینه گرانبها را باقی گذاشته است.

به دلیل این سفرها و نوشته ها لوئی چهاردهم پادشاه فرانسه، لقب نجیب زادگی را به او اعطا کرد.

تولد

او سال 1605 میلادی در شهر پاریس چشم به جهان گشود.

زندگی

وی در خانواده ای کاملا تحصیل کرده و محقق به دنیا آمد. افراد و نزدیکان او بیشتر جغرافیدان و نقشه نگاران قهاری بودند به همین علت او از کودکی با این علوم از نزدیک آشنا بود. خود او دلایل علاقه به سفرش را پدر خود و مباحث مربوط به جغرافیای کشورها ذکر کرده است.

او هنوز به 22 سالگی نرسیده بود که به بسیاری از کشور های اروپایی همچون انگلستان، مجارستان، ایتالیا، آلمان، سویس، هلند و . . . سفر کرده بود. 

هنگامی که او قصد بازدید از نایب السلطنه مجارستان را داشت به طور اتفاقی با فردی به نام پر ژروف آشنا می شود که او پس از مدت کوتاهی از این بازدید به سِمت مدیر انجمن های دینی مشرق می رسد.  پر ژرورف به تاورنیه پیشنهاد سفر به مشرق زمین را می دهد و او با آغوش باز این پیشنهاد را می پذیرد.

خود او درباره ی این پیشنهاد چنین می گوید:

" من در حال رفتن به راتیسبون بودم که پر ژوزف به من پیشنهاد کرد که همراه نمایندگان او به سفری که نقشه‌اش را کشیده بود به قسطنطنیه وفلسطین بروم. "

و اینگونه سفرهای او به سمت آسیا و شرق آغاز می شود و در طی این سفرها 9 بار از کشور ایران در دوره صفویه بازدید می کند.

او از سفرهایش به ایران بسیار راضی بود و حتی در آخرین سفرش نیز قصد بازدید از ایران را داشت که در این امر ناکام ماند. او ایرانیان را از دیگر آسیایی ها باهوش تر می دانست و معتقد بود که هرگز از فرنگی ها در عقل و کفایت عقب نمی مانند! در سفرنامه هایش سفر به ایران را بر خلاف امپراتوری عثمانی بسیار امن ذکر کرده است و علاوه بر آن  می گوید که اگر اموال شما در ایران زدیده شود حاکم موظف است که به همان میزان به شما مال بدهد. تاورنیه از از مهمان نوازی ایرانیان نیز بسیار تعریف کرده است و ایران را در آسیا به منزله فرانسه در اروپا می دانست.

 مرگ

تاوارنیه  84 ساله باری دیگر قصد سفر به ایران را می کند و اما هرگز فرصت بازدید دوباره از کشور ایران را به دست نیاورد و در مسیر سفرش که از شهر مسکو عبور می کرد در سال 1689 میلادی دور از زادگاه خود در شهر مسکو درگذشت.

ژان باتیست تاورنیه
ژان باتیست تاورنیه

#مشاهیر گردشگری جهان را در کارناوال بشناسید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....

X