جوناس هنوی | دیپلمات و جهانگرد انگلیسی

این بار در مشاهیر گردشگری با جوناس هنوی، جهانگرد انگلیسی که مدتی در ایران مشغول به کار بود، آشنا خواهیم شد. 

دلیل شهرت

 او به دلیل ماموریت های سیاسی به کشورهای مختلفی سفر کرده که عمده شهرت وی برای سفر او به ایران و فعالیت هایش در این کشور می باشد.

از او بیش از 74 اثر چاپ شده است که یکی از مهمترین آن ها کتاب زندگی نادرشاه می باشد که در مورد تاریخ آن دوران و کشورهای ایران و روسیه و نوع روابطشان به طور کامل بحث شده است.

او در تجهیز نیروی دریایی ایران در دوران نادرشاه نیز نقش بسیار مهمی داشت به طوری که با حضورش به کشتیرانی در ایران رونق بخشید.

تولد

 جوناس در 12 آگست سال 1712 میلادی در پورتسموث، شهری در جنوب انگلستان، به دنیا آمد.

زندگی 

 هنری برای انجام ماموریت های دولتی به کشورهای متعددی سفر کرد که از مهمترین آن ها روسیه و ایران می باشد. او مدتی در روسیه و ایران به عنوان سفیر مشغول به کار بود و مهمترین فعالیت وی در این دوران حل مشکل ترانزیت کالاهای مربوط به کشور انگلستان به ایران از طریق روسیه بود. پس از آن وی در سال 1739 میلادی به دربار ایران آمده و زیر نظر نادرشاه افشار مشغول به کار شد. از مهمترین اقدامات او شروع ساخت کشتی برای نادرشاه بود که باعث ناراحتی کشور روسیه شد.  با توسعه کشتیرانی نیز  ایرانیان با کمک جوناس توانستند نقشه از دریای خزر طراحی کنند اما این نقشه به اندازه کافی دقیق نبود.

در اواخر عمر نیز جوناس بیشتر به فعالیت های اجتماعی پرداخت.

مرگ 

 وی در نهایت در روز 5 ام ماه سپتامبر سال 1786 میلادی درگذشت و در کلیسای سنت ماری در هاول ( یکی از مناطق لندن ) به خاک سپرده شد. مجسمه یادبود او نیز در همان سال در وست مینستر ساخته شده است.

جوناس هنوی

کلیسای سنت ماری

جوناس هنوی

#مشاهیر گردشگری جهان را در کارناوال بشناسید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....