بزرگترین معبد هندو | گینس های گردشگری

در این بخش از گینس های گردشگری می خواهیم به بزرگ ترین معبد هندو به نام آکشاردام بپردازیم.

معبد آکشاردام ( Swaminarayan Akshardham ) در شهر دهلی نو در کشور هندوستان قرار دارد، مساحت این معبد حدودا 8 هزار مترمربع می باشد و به عنوان بزرگ ترین معبد هندو نامش در فهرست رکوردهای گینس به ثبت رسیده است؛ به صورت دقیق تر 108.5088 متر طول و 96.3168 متر عرض و 42.9768 متر ارتفاع معبد زیبا و با شکوه آکشاردام است.

بنیان گذار این معبد فردی به نام ماهاراج پراموخ سووآمی است که آن را با کمک سازمان رشد و توسعه ی هند و با هم یاری 3000 نفر از پیروان و 7000 معمار و صنعتگر بسیار ماهر ساخت؛ وی از هر کمکی برای ساخت این بنا استفاده کرد. این معبد عظیم در ششم نوامبر سال 2005 میلادی افتتاح گردید.

از نظر معماری تمامی این معبد از جنس سنگ ساخته شده است و ساختمان اصلی و میانی معبد بر اساس علم جهت یابی هندی بنا گردیده است و سبک معماری آن هم تماما هندی می باشد.

ماهاراج پراموخ گفته است که از سال 1968 میلادی طرح و نقشه ی ساخت چنین معبدی از آرزوهای وی بوده است، او همیشه دوست داشت که معبدی در شان هندوها در حاشیه رود یامونا ( River Yamuna ) بسازد وی در سال 1971 میلادی جان سپرد و در نهایت هم این معبد را ندید و جانشین وی ماهاراج یوگیجی کار ساخت این بنا را به عهده گرفت، ساخت و اتمام پروژه ی بزرگ ترین معبد هندوها از سال 2000 میلادی تا 2005 میلادی طول کشید.

لازم به ذکر است که ماهاراج یوگیجی برای ساخت این معبد تلاش های زیادی کرد تا توانست پس از 18 سال زمینی برای ساخت این معبد طبق آرزوی ماهاراج پراموخ در کنار رود یامونا تهیه کند، او درخواست ساخت این معبد را به سازمان رشد و توسعه ی هند برد و پس از طی مراحل اداری طاقت فرسا توانست بالاخره توانست به رویای ماهاراج پراموخ جامه ی عمل بپوشاند. 

جدول گینس

رکورد دار BAPS SWAMINARAYAN SANSTHA
مکان دهلی نو، هندوستان
زمان ثبت رکورد سال 2005 میلادی
بزرگترین معبد هندو
بزرگترین معبد هندو

#گینس های گردشگری ایران و جهان را در کارناوال دنبال کنید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....