کارناوالِ جدیدی در راه است
خبرم کن arrow_back

لئونید روگوزوف | دکتر و قطب نورد روس

این بار در مشاهیر گردشگری با لئونید روگوزوف، دکتر و قطب نورد روس آشنا خواهیم شد. 

دلیل شهرت

در دوران سخت جنگ سرد میان آمریکا و شوروی هنگامی که نبردها بر سر تسلیحات هسته ای، اقتصاد و . . . به اوج خود رسیده بود، نبرد بر سر حضور در قطب جنوب نیز مورد جدیدی از این کشمکش های دو کشور بود. در فوریه سال 1961 میلادی ایستگاه نووولازاروسکایا که متعلق به کشور روسیه بود در قطب جنوب برپا شد و گروهی قطب نورد به همراه یم دکتر به نام لئونید روگوزوف به این مکان سرد سفر کرده و تحقیقات و اکتشافات خود را آغاز کردند. 

اما در حین عملیات لئونید متوجه بیماری پریتونیت خود می شود و دکتر دیگری وجود ندارد که بر روی آپاندیس وی عملی انجام دهد! فاصله دریایی روسیه تا قطب جنوب نیز 36 روز بود و طبق برنامه تا سال دیگر هیچ کشتی به آن جا نمی آمد! وضعیت آب و هوایی نیز آن چنان بد بود که گروه نمی توانست وی را به جایی برساند! دکتر لئونید در نهایت به دلیل اهمیت وضعیت سیاسی کشور شوروی در جنگ سرد و اهمیت عملیات آن ها در قطب تصمیم به عمل خود می گیرد و یکی از مشهور ترین جراحی ها در سطح دنیا را رقم می زند! و اینگونه هیچ خللی در برنامه سفر و عملیات آن ها پیش نمی آید.

تولد

 او در 14 مارچ سال 1934 میلادی در استان چیتا در شوروی سابق چشم به جهان گشود.

زندگی 

 وی در روستایی دورافتاده در مرز بین شوروی و مغولستان دوران کودکی خود را سپری کرد و چند سال در 1943 پدرش در جنگ جهانی دوم کشته شد.

اودر مدرسه مینیسینک تحصیلات دوران متوسطه خود را به پایان رساند و پس آن به دانشکده پزشکی وارد شده و در سال 1959 به عنوان یک پزشک عمومی فارف التحصیل شد.

بلافاصله پس از فارغ التحصیلی تحصیل تخصص در جراجی را آغاز کرده اما در 1960 از تحصیل منصرف شده و به گروهی که خود را آماده اعزام به قطب جنوب می کردند، پیوست.

مرگ

 لئونید 21 سپتامبر سال 2000 میلادی در سن پترزبورگ درگذشت.

لئونید روگوزوف

تصویر جراحی لئونید روگوزوف به شکل نقاشی

لئونید روگوزوف

#مشاهیر گردشگری جهان را در کارناوال بشناسید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....