بافت تاریخی « ابرکوه » ثبت ملی شد

در گزارشی که خبرگزاری میراث فرهنگی منتشر کرده است ، روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری طی خبری اعلام کرد که بافت تاریخی ابرکوه  ( شهری در استان یزد ) که قدمت آن به دوران اسلام باز می گردد با تایید کارشناسان میراث فرهنگی به شماره 31526 در فهرست میراث ملی ثبت شد.

پیرامون قدمت و به وجود آمدن ابرکوه افسانه های زیادی روایت می شود که اکثر آنها سند و مرجع علمی مقبولی ندارند اما چیزی که از آثار و بناهای تاریخی بر می آید می توان به قدمت ابر کوه پی برد ؛ اما برای دانستن تاریخ دقیق آن باید نوشته های پراکنده ای که موجود اند را جستجو کرد.

یکی از نوشته ها کتاب «شناخت ابرکوه و قدمت آن» از قول «احمدبن حسین بن علی» که مؤلف کتاب تاریخ جدید یزد است ، آمده است :

زمانی که اسکندر کثه (یزد کنونی) به عنوان زندان قرار داد (یعنی زمانی که تازه یزد را بنیان گذاشت) نایبی برای خود در «ری» تعیین کرد که از ایالات «ابرقو»، «اصفهان»، «اصطخر»، «قم» خراج برای او می‌فرستاد. در صورت صحت این گفته قدمت ابرکوه نه تنها از یزد بیشتر است بلکه در آن زمان هم سنگ و هم رده ایالت اصفهان و اصطخر قلمداد می‌شده است.

صحبت های زیادی در مورد ابرکوه در نوشته های قدیمی موجود است ، از جمله  :

«مسالک الممالک» اصطخری، «حدود العالم من المشرق الی المغرب»، «فارسنامه» ابن‌بلخی، «معجم البلدان» یاقوت حموی، «المسالک و الممالک» ابن خرداذبه، «اقلیم پارس» ایرج افشار، «نزهه القلوب» حمدالله مستوفی، «ٍسیاحت نامه جنوب ایران»، «فارس نامه ناصری» حاج میرزا حسن فسایی، «کتاب آثار ایران» آندره گدار، «اقلیم پارس» محمد نقی مصطفوی، «تاریخ و جغرافیای شهرستان آباده» عبدالرحیم شریف، «لغت نامه دهخدا»، «فرهنگ فارسی معین» را می‌توان مثال زد.

همچنین در مورد موقعیت جغرافیایی ابرکوه در  کتاب آثار ایران آمده است :

«"ابرقو" تقریباً در وسط راه استخر به یزد قرار دارد. بنابر روایت «حمدالله مستوفی» در ابتدا در پایان کوهی ساخته بوده‌اند و «برکوه» می‌نامیدند و پس از آن بر صحرایی که اکنون هست این شهر کرده‌اند. شهری کوچک است. کسی که از راه «سورمق» یا «دهبید» بیاید هنوز هم در دامن کوهی سنگی، که در صحرا جا مانده‌است آثار شهر قدیم و در کنار خرابه‌های عتیق، شهر جدید را که مستوفی اشاره می‌کند می‌بیند.»

بافت تاریخی «ابرکوه» ثبت ملی شد

#اخبار روزگردشگری را در کارناوال دنبال کنید .

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....