آبشار نوژیان لرستان | از بلندترین آبشارهای ایران

طبیعت موهبتی خدادادی است که در هرجایی به شکلی درآمده و جلوه ای دیدنی را خلق کرده است. زیبایی هایی که هریک به خطه ای از ایران سرک کشیده و نمایشی کم نظیر به راه انداخته اند. این دیدنی ها آن قدر فراوانند که شاید تمام عمر نیز برای دیدن همه شان کافی نباشد. اما این خاصیت انسان است که تا آنجا که می تواند برود، ببیند و کشف کند تا بتواند خاطره ای مانگار برای خودش بسازد.

به راستی می توان لرستان را عروس طبیعت ایران دانست. جایی که در هر گوشه و کنارش جاذبه ای وجود دارد که می تواند شما را مبهوت خودش سازد. جاذبه هایی که دست هنرمند طبیعت آنها را شکل داده و بر این خطه از کشورمان رنگهایی تماشایی پاشیده است. در نقطه ای از این استان می توان گل های افسانه ای لاله واژگون را به نظاره نشست، در جایی دیگر تنگه هایی همچون تنگه شیرز که در مطلب تنگه شیرز لرستان | دره شگفت انگیز کوهدشت  به آن سفر کردیم، تو را به سوی خود می خوانند و یا رقص آب در آبشارهایش سوسه ی سفر را به جانت می اندازد.

ما نیز وسوسه شده ایم تا به یکی دیگر از جاذبه های طبیعی این استان سری بزنیم و دمی را در طبیعت بگذرانیم...

با هم راهی آبشار نوژیان می شویم ...

کارناوال را در این سفر همراهی کنید...

آبشار نوژیان
photo by Ali Dehghan

چرا آبشار نوژیان؟


_ آبشار نوژیان در میان یک تفرجگاه جنگلی قرار گرفته است که می تواند محل خوبی برای برگزاری یک پیک نیک خانوادگی یا دوستانه باشد.

_ پیش از رسیدن به این آبشار زیبایی های مسیر شما را در خود غرق می کنند و بر لذت سفر شما می افزایند.

_ این آبشار لقب بلندترین آبشار استان لرستان را به خود اختصاص داده است.

آبشار نوژیان

گذر از یک مسیر تماشایی | در مسیر آبشار

با فاصله گرفتن از شهر نوشهر و ورود به جاده وارد فضایی متفاوت می شویم. زیبایی های این مسیر به حدی است که شاید مقصد از یادتان برود و در جای جای آن بایستید تا از دیدن چشم انداز جنگل های تماشایی زاگرس لذت ببرید. پیچ های تند این جاده ی کوهستانی به شما می گویند که باید از سرعت خود بکاهید و در کمال آرامش گوشه ای از طبیعت ایران را ببینید. درختان بلوط در سرتاسر مسیر بساط خود را گسترده اند و یا جلوه ی خود رنگی تازه به سفر شما می بخشند. با آنگه گذر از این همه زیبایی سخت است اما به ناچار باید این جاده را بپیماییم و در نهایت این آبشار نوژیان است که رخ می نمایاند و پیش رویمان دلبری می کند.

آبشار نوژیان

 آبشار نوژیان | بلندترین آبشار لرستان

پس از پشت سرگذاشتن زیبایی های جاده در ۳۸ کیلومتری جنوب شرقی خرم‌آباد و بر بلندای کوه تاف به یکی از جلوه های بی بدیل #طبیعت لرستان می رسیم که با نام آبشار نوژیان شناخته می شود و در میان یک تفرجگاه جنگلی، رقص زیبای آب را به نمایش می گذارد. آبشاری که آب بر سراسر عرض 5 متری آن می لغزد و پس از تجربه ی سقوط از ارتفاع 95 متری به درون حوضچه ای عمیق می ریزد. این پدیده با این همه زیبایی به عنوان بلندترین آبشار لرستان لقب گرفته و به عنوان چهل و ششممین اثر ملی، توسط سازمان میراث فرهنگی در ۲۷ اسفند ۱۳۸۷ در فهرست میراث طبیعی ایران ثبت شده است.

آبشار نوژیان

دیدنی ها و تفریحات

آبشار نوژیان در قسمتی از تفرجگاهی طبیعی به همین نام قرار دارد. این تفرجگاه برای گذراندن یک روز به یاد ماندنی و برپایی یک پیک نیک خانوادگی یا دوستانه محل بسیار خوبی به شمار می رود.

به دلیل قرارگیری این آبشار در منطقه کوهستانی، کوهنوردانی به این محل می آیند و لذت یک کوهنوردی متفاوت را تجربه می کنند.

خیس شدن با آب خنک این آبشار به ویژه در فصل تابستان تجربه ای لذت بخش برای گردشگران به شما می رود.

این منطقه محل رویش بسیاری از گیاهان دارویی است که دارای خواص فراوانی هستند. اگر به این هدایای طبیعت علاقه دارید می توانید برای جمع آوری آنها به منطقه نوژیان مراجعه کنید.

گشت و گذار در اطراف آبشار، لذت بردن از زیبایی های طبیعی منطقه و عکاسی از آنها نیز می تواند بخشی از سفر شما باشد و خاطرات خوشی را برای شما رقم بزند.

آبشار نوژیان
آبشار نوژیان

آغاز و سرانجام آبشار

آبی که در این آبشار جاری است از چشمه های بالادست آن و از قلب زمین تامین می گردد. این آب پس از ریختن به حوضچه ی پایین آبشار با رودخانه ی کوچکی که از چشمه های متعدد در نزدیکی آبشار شکل می گیرد، تلفیق شده و به شکل یک رودخانه به سوی نواحی پایین دست می رود. این آب خنک پس از سیراب نمودن زمین در نهایت وارد رودخانه ی سزار می شود تا پس از ترکیب با رودخانه دز راهی رودخانه ی کارون شود.

آبشار نوژیان

بهترین فصل سفر

به دلیل اینکه آب این آبشار از چشمه ها سرچشمه می گیرد مسلما در ابتدای فصل بهار آب بیشتری در ان جریان دارد و بسیار دیدنی تر است

بهار: به دلیل پرآبی چشمه ها، این آبشار نیز پرآب خواهد بود و زیباتر به نظر می رسد.

تابستان: هر چه از روزهای ابتدایی تابستان فاصله بگیریم میزان آب آبشار کاسته خواهد شد. این مسئله به ویژه در ایام خشکسالی تشدید می شود.

پاییز: مناطق جنگلی اطراف آبشار در فصل پاییز رنگارنگ می شوند و جلوه ی دیگری پیدا می کنند.

زمستان: در این منطقه کوهستانی زمستان های سردی حاکم می شود اما همین سرما با بارش برف زیبایی های خاصی را برای طبیعت به ارمغان می آورند.

آبشار نوژیان

کجا بمونیم؟

اگر برای دیدن این آبشار راهی سفر شدید می توانید شب را در یکی از هتل هل یا مهمانسراهای شهرهای اطراف بگذرانید و یا با دشتن تجهیزات اقامت در طبیعت را تجربه نمایید. برای آنکه اقامتی بهتر در طبیعت داشته باشید به شما خواندن مطالب زیر را پیشنهاد می کنیم:

راهکارهای کمپینگ و اقامتی خوب در چادرهای مسافرتی

انواع کمپینگ در طبیعت

کمپینگ | وحشت یا تفریح ؟

راهکارهایی برای خواب بهتر در طبیعت

آبشار نوژیان

راه دسترسی

برای رسیدن به آبشار نوژیان خودتان را به پلیس راه خرم آباد – بروجرد که در 52 کیلومتری این آبشار است برسانید. با ورود به جاده کمربندی خرم آباد و طی 14 کیلومتر به سمت جنوب، یک سه راهی و تابلوی راهنمای آبشار نوژیان در سمت مقابل جاده نصب شده است را خواهید دید که 38 کیلومتر با آبشار فاصله دارد. در این سه راهی به سمت چپ بپیچید و راه خود را به سوی شرق ادامه دهید. 32 کیلومتر از این مسیر آسفالت و 6 کیلومتر آخر آن خاکی می باشد. پس از مدتی رانندگی وارد قسمت کوهستانی جاده می شوید و پس از لذت بردن از دیدنی های مسیر به آبشار می رسید. راه دیگر نیز استفاده از قطار و رفتن به ایستگاه دهستان کشور و حدود دو ساعت پیاده روی است.

آبشار نوژیان

موقعیت آبشار نوژیان بر روی نقشه با مختصات  E483430 N331353

 

پیشنهادات کارناوالی

خنکی آب این آبشار، سبب شده تا رودخانه ی پایین دست آن بهترین مکان برای پرورش ماهی های سردابی از جمله قزل آلا به شمار می رود و در نتیجه استخرهای پرورش ماهی در این مکان ایجاد شده اند که می توانید از آنها ماهی هایی را تهیه کنید.

توجه داشته باشید که سراسر مسیر فاقد علائم راهنمایی و رانندگی هشداردهنده و گارد ریل است و پیچ های تندی نیز در جای جای آن وجود دارد پس رعایت احتیاط مسئله ی بسیار مهمی در این سفر می باشد.

با طبیعت مهربان باشید و با جا گذاشتن زباله و آسیب زدن به آن چهره ی آن را مخدوش ننمایید.

علاوه بر این آبشار دیدنی های دیگری نیز در منطقه انتظار شما را می کشند پس آنها را هم در برنامه ی سفر خود بگنجانید.

آبشار نوژیان تنها یکی از آبشارهای دیدنی استان لرستان است. آبشارهای دیگری نیز در این استان وجود دارند که در مطالب آبشار بیشه لرستان | بر بلندای سرزمین غیور مردان ایران و آبشار آب‌ سفید الیگودرز | عروس آبشارهای ایران به معرفی آنها پرداخته ایم و پیشنهادد می کنیم شما نیز با آنها آشنا شوید.

آبشار نوژیان

سخن آخر

از تماشای گوشه ای از طبیعت زیبای لرستان لذت بردید؟

تا به حال به این آبشار سفر داشته اید؟

چه جاذبه های دیگری را در این استان می شناسید؟

بی صبرانه منتظر تجربیات، نظرات و پیشنهادات شما هستیم...

ورود به صفحه اختصاصی راهنمای سفر به خرم آباد
دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....