قدیمی ترین پل دنیا | گینس های گردشگری

در این بخش از گینس های گردشگری قصد داریم با کهن ترین پل دنیا که در شهر ازمیر ترکیه واقع شده است آشنا شویم.

از سال ها پیش سازه ای به نام پل وارد زندگی بشر شد، در تعریف کهن پل ذکر می شد که طاقی است بر روی رودخانه، دره و هر نوع گذرگاهی که رفت و آمد را امکان پذیر می کند، اما با پیشرفت جوامع بشری و ازدیاد شهرها تعریف تازه ای برای پل ها به وجود آمد، حالا در توضیح پل می گویند که پل سازه ای برای عبور از موانع فیزیکی است تا ضمن استفاده از فضا ( نه صرفا روی زمین )، عبور و مرور را آسان تر سازد و دسترسی به اماکن را سهولت بخشد، همانطور که مشاهده می کنید در این تعریف لزوما پل نباید روی سطح زمین ساخته شود.

در سال های اولیه ی شروع ساخت پل ها جنس اغلب آن ها از سنگ و کم کم از چوب بود اما با گذر زمان امروزه شاهد هستیم که انواع و اقسام پل ها با مواد و مصالح مختلف ساخته می شوند.

در اینجا می خواهیم قدیمی ترین پل دنیا را به شما معرفی کنیم، پلی که در نهایت تعجب باید بگوییم که تا به امروز سالم است، همانند تعریفاتی که در بالا ذکر کردیم این پل ساخته شده از سنگ است و بر روی رودخانه و برای عبور از رودخانه بنا شده است.

کشورهای خاورمیانه تاریخی طولانی در زمینه ی ساخت پل و سد دارند و بدون شک هم این پل کهن در یکی از همین کشورهاست، قدیمی ترین پل دنیا در شهر ازمیر در کشور ترکیه است، این پل بر روی رودخانه ای به نام ملس ( the river Meles ) ساخته شده که در قدیم به این رود سمیرنا ( Smyrna ) هم می گفتند.

قدمت این پل را 850 سال پیش از میلاد مسیح تخمین زده اند، البته باید بدانید که بقایای پلی در یونان هم وجود دارد که قدمت آن را 1600 سال پیش از میلاد تخمین زده اند اما آن پل تا اندازه ی زیادی از بین رفته است و همین سبب شد تا پل سنگی ازمیر به عنوان کهن ترین پل دنیا شناخته شود.

پلی که در یونان وجود داشت نیز بر روی رودخانه ای به نام ( Havos ) بنا شده بود.

به همراه ما با دیگر گینس های گردشگری هم آشنا شوید.

جدول گینس

رکورد دار پلی بر روی رودخانه ی ملس
مکان شهر ازمیر، کشور ترکیه
زمان ثبت رکورد نامشخص
قدیمی ترین پل دنیا

#گینس های گردشگری ایران و جهان را در کارناوال بخوانید.

دیدگاه ها : 2
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....