لایه ی اوزون ترمیم می شود ، نشانه هایی از امید برای زمین

با توجه به شرایط نامناسب #محیط زیست در دنیای امروز و بدتر شدن شرایط سیاره ی زمین خبر این که لایه ی اوزون در حال ترمیم و بهبودی است بسیار خوش حال کننده خواهد بود . گرم شدن زمین ، از بین رفتن منابع آبی و ... مشکلاتی هستند که هنوز پابرجا می باشند و برای حل آن ها باید فکری کرد . 

دانشمندان و محققان اعلام کرده اند که لایه ی اوزون در حال ترمیم می باشد و سوراخ های بزرگی که بوجود آمده اند در حال بسته شدن هستند . 

اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم سوراخ بزرگی که بالای #قطب جنوب قرار گرفته بود در وضعیت مناسب تری قرار گرفته و در حال کوچکتر شدن است .

در ادامه به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت . 

با کارناوال همراه باشید .

لایه ی اوزون
زمین

لایه ی اوزون و وضعیت آن

بعد از گذشت 3 دهه مشاهده و مطالعه ی محققان بر روی لایه ی اوزون برای اولین بار شاهد ترمیم و بهبود وضعیت سوراخ بزرگی بود که بر روی قسمت های جنوبی لایه ی اوزون بوجود آمده بود . 

در سال 1974 ماریو مولینا و شروود رولند که دو شیمیدان از دانشگاه #کالیفرنیا بودند مقالعه ای درباره ی وضعیت لایه ی اوزون منتشر کردند . 

در این مقاله اشاره شده بود که استفاده از اسپری ها و گازهای شیمیای چقدر برای لایه ی اوزون می توانند مخرب واقع شوند .

بعد از انتشار این مقاله صنعت شیمیایی به مخالفت پرداخت و مشکلاتی برای این دو شیمیدان بوجود آمد . 11 سال بعد در سال 1985 تیمی انگلیسی متوجه شد که قسمتس از لایه ی اوزون دچار آسیبی جدی شده و این می تواند به انسان ها و دیگر موجودات آسیبی جدی وارد کند . 

در ادامه از بهبود وضعیت لایه ی اوزون و آینده آن برای شما خواهیم گفت .

لایه ی اوزون
لایه ی اوزون

اوزون در حال ترمیم شدن

تیم مححق بر روی اوزون به سرپرستی سوزان سولومون ، پروفسور شیمی اتمسفر و آی و هوا از دانشگاه MIT چندین نشانه از بهبود اوزون یافته است و در روز پنجشنبه در مجله ی Scince به چاپ رسید .

این تیم با استفاده از بالون های هوایی و ماهواره ها متوجه شده اند که سوراخ بوجود آمده در حال کوچکتر شدن می باشد و این بهبود از ماه آگوست تا اکتبر رویت شده است و در ماه سپتامبر به این نتیجه رسیدند . 

این تیم محقق به این نتیجه رسیده اند که این سوراخ عظیم 12 میلیون کیلومتر مربعی در حال بسته شدن است . آن ها می گویند بیش از 4 میلیون کیلومتر مربع از سوراخ ترمیم شده و دیگر مانند قدیم این سوراخ عمیق نیست . 

باید درباره ی حقیقتی صحبت کرد و آن این است که روزی ممکن از این سوراخ باز شود ولی می تواند بسیار کوچکتر و کم عمق تر باشد . 

این محقق می گوید ما باید به تلاش های خود برای بهبود وضعیت ادامه دهیم .

لایه ی اوزون
لایه ی اوزون

مقابله با مشکل

در دهه ی 1980 زمین با مشکل از بین رفتن لایه ی اوزون دست و پنجه نرم می کرد و در سال 1987 با امضای پروتوکول مونتریال مقابله با استفاده از گازهای CFC آغاز شد و امروزه شاهد تاثیر گذاری آن هستیم . 

سال ها گذشته است و ما شاهد بهبود اوزون هستیم . دانشمندان می گویند هر سال این وضعیت بهبود پیدا خواهد کرد ولی سال 2015 یکی از بزرگترین تغییرات را شاهد بودیم . 

آن ها می گویند این لایه بصورت آهسته در حال ترمیم می باشد . 

لایه ی اوزون

آینده و لایه ی اوزون

یافته های امروزی نشان می دهد که ترمیم لایه ی اوزون یک واقعیت است و در آینده می توان شاهد ترمیم کامل آن باشیم . دانشمندان می گویند که این اتفاق می تواند تا اوایل این قرن رخ دهد . 

آن ها می گویند گازهای CFC که در 1990 وارد اتمسفر شده اند تا 50 سال دیگه از بین نخواهند رفت . بنابراین گازهایی که در دهه های 70 و 80 میلادی بوجود آمده اند هنوز در اتمسفر وجود دارند . 

این اتفاق یک موفقیت برای دانشمندان ، مهندسان و دیپلمات ها به حساب می آید . 

سولومون در این باره می گوید :

این یک اتفاق تاریخی است و بیان می کند که ما نباید از مقابله با مشکلات زیست محیطی ترسی داشته باشیم . 

لایه ی اوزون
لایه ی اوزون
لایه ی اوزون

سخن آخر

نظر شما درباره ی ترمیم این لایه چست ؟

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید .

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....