پیترو دلاواله | جهانگرد ایتالیایی

این بار در مشاهیر گردشگری کارناوال با پیترو دلاواله جهانگرد ایتالیایی آشنا خواهیم شد. 

دلیل شهرت

سفرهای پیترو، آثار و فعالیت های وی باعث شهرت او گشته است. او نیز مانند بسیاری از سیاحان و گردشگران مشهور از ایران دوره صفویه بازدید کرده است.

پیتر جهانگردی اش را در سفرنامه ای به نام  " Cose e parole nei viaggi di Pietro Della Valle ثبت کرده است که بخش های مهمی از آن به ایران و صوفیان اختصاص داده شده.

علاوه بر سفرنامه های وی، اروپا آشنایی خود با گربه ایرانی را مدیون پیترو دلا واله می باشد. طبق مستندات او اولین کسی بوده که اروپاییان را با گربه ایرانی آشنا کرده و ازسده 16 میلادی این گونه خاص گربه به اروپا وارد می شود.

تولد

او روز دوم آوریل 1586 در رم ایتالیا در خانواده ای اشرافی چشم به جهان گشود.

زندگی 

پیتر که در خانواده ای اشرافی بزرگ شد، تحصیلاتش را در زمینه ادبیات آغاز کرد و زبان هایی چون یونانی و لاتین را آموخت. او پس از شکست در راوبط عاشقانه تصمیم میگیرد که از سرزمین های مقدس(فلسطین اشغالی) بازدید کند به همین دلیل سفرهای او آغاز گشت و اولیت مقصدش برای رسیدن به سرزمین های مقدس استانبول بود.

وی یک سال را در استانبول سپری کرد و در این مدت با زبان های عربی و ترکی آشنا شد و سفر خود را از سر گرفت و با عبور از چندین کشور آسیای صغیر به فلسطین رسید و از اورشلیم دیدن کرد.

او در سال 1617 در حالی ازدواج کرده بود با خانواده اش به ایران سفر کرد و از شهرهایی چون اصفهان و همدان بازدید کرد و حتی به دربار صفوی نیز دعوت شد. پس از بازدید از ایران به هند رفت که این کشور اهمیت زیادی در سفرهای وی داشته است.

پس از بازگشت به ایتالیا، پتر مورد توجه و استقبال پاپ قرار گرفت.

 مرگ

پیتر در روز 21، آوریل 1652 میلادی در سن 66 سالگی در زادگاه خود رم درگذشت.

پیترو دلا واله

#مشاهیر گردشگری جهان را در کارناوال بشناسید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....