استان آذربایجان شرقی | راهنمای سفر و گردشگری

امروز : ?

دمای کنونی : ?

بیشینه دما : ?

کمیـنه دما : ?

?

?

?

?

اطلاعات عمومی
زبان : ترکی آذربایجانی
کشور : ایران
آب و هوا : سرد و خشک
واحد پول : ریال
جمعیت : 3.909.652
مساحت : 45490 کیلومتر مربع
میانگین دمای سالانه : 10.9 درجه سانتی گراد
میانگین بارش سالانه : 287.9 میلی متر
دین و مذهب : شیعه
وسایل نقیله عمومی : خوب
تعداد شهرستان : 21
دیدنی های طبیعی : خوب
اماکن تاریخی : خوب

استان آذربایجان شرقی، با 45490 کیلومتر مربع مساحت (طبق آخرین گزارش مرکز آمار ایران) و 3909652 نفر جمعیت (طبق نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵) به عنوان بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین استان در شمال غربی ایران شناخته می‌شود و 21 شهرستان از جمله تبریز به عنوان مرکز، جلفا، اسکو، اهر، مراغه، کلیبر و ... را در خود جای داده است.

این استان از سمت شمال به جمهوری‌ آذربایجان و ارمنستان، از سمت غرب و جنوب غرب به استان آذربایجان غربی، از سمت شرق به استان اردبیل و از سمت جنوب شرق به استان زنجان محدود می گردد.

به صورت کلی، استان آذربایجان‌شرقی در یک منطقه کوهستانی واقع شده و حدود 40 درصد از سطح آن را کوهستان و 2/28 درصد را تپه ‌ماهورها و 8/31 درصد را زمین‌های هموار (دشت‌ها و جلگه‌های میان‌کوهی) فرا گرفته است. توده آتشفشانی سبلان در شرق و سهند در غرب و جنوب غربی و رشته کوه‌های قره‌داغ در شمال و رشته کوه‌های تخت سلیمان و اربط در جنوب و ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال‌شرق استان از جمله ارتفاعات معروف آن می باشند.

برای گشت و گذار در این استان گزینه های متفاوتی پیش روی شما قرار دارد؛ از جمله جاذبه های گردشگری آذربایجان شرقی می توان به کلیسای سن استپانوس اشاره کرد که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. علاوه بر این بازار تبریز، رصدخانه مراغه، مسجد کبود تبریز، قلعه بابک کلیبر و بسیاری جاذبه های تاریخی دیگر نیز در اتظار شما هستند تا شما را شگفت زده کنند. 

همه چیز به جلوه های تاریخی ختم نمی شود و شما می توانید به سراغ جاذبه های طبیعی آذربایجان شرقی نیز بروید که از میان آنها می توان به آبشار آسیاب خرابه جلفا، پناهگاه حیات وحش کیامکی، جنگل های ارسباران و ... اشاره نمود.

روستاهای تماشایی نیز در این استان انتظار شما را می کشند و با فضای متفاوت خود، لحظات زیبایی را برایتان رقم می زنند. تعدادی از این روستاها عبارتند از: روستای پلکانی زنوزق، روستای صخره ای کندوان، روستای تاریخی مجارشین و ...

گفتنی ها از این استان بسیار است و دیدنی هایش در همین چند کلمه نمی گنجند. هر از چندگاهی به این استان سرزده و گشت و گذارهایی را در کنار شما تجربه کرده ایم اما هنوز اماکن بسیاری را باید از نظر بگذرانیم.

 اگر به دنبال جاذبه گردشگری در استان آذربایجان شرقی هستید و آن را در این صفحه نمی یابید، دو راه پیش روی شماست:

می توانید با با برقراری ارتباط با کارناوال، آن جاذبه را به ما معرفی کنید تا طی تنها چند روز تمامی اطلاعات آن در اختیار شما قرار گیرد: لینک ارتباط با کارناوال

راه دوم آن است که در آینده ای نه چندان دور همراه ما باشید تا اطلاعاتی کامل از دیدنی های استان آذربایجان شرقی را دراختیار شما قرار دهیم.

تمام جاذبه ها و دانستنی های این استان را به مرور زمان در بخش کارناوالِ آذربایجان شرقی خواهید دید.

 

ارگ علیشاه تبریز | یادگار شکوهمند معماری ایلخانی

دریاچه ارومیه | بزرگترین دریاچه داخلی ایران

رصدخانه مراغه | اولین و بزرگترین رصدخانه ایران

کوه های رنگین کمانی آلاداغ لار | جادوی طبیعت در جاده

موزه قرآن و کتابت تبریز | گنجینه ای ارزشمند در بنای صفویه

روستای زنوزق | ماسوله سرخ

آبشار آسیاب خرابه | شاهکار طبیعت جلفا

منطقه حفاظت شده آینالو | لذت کمپینگ در کنار مارال ها

ارگ علیشاه تبریز | یادگار شکوهمند معماری ایلخانی

تصاویر برداشت زغال اخته | سمبلی از هویت کلیبر

تصاویری از جشنواره برداشت گل محمدی در روستای عنصرود تبریز

تصاویری از هنر قالیبافی در تبریز | شهر جهانی فرش

دیدگاه ها