تابلوی نقاشی پیامبر شدن حضرت موسی

می خواهیم به تابلویی نقاشی شده با رنگ روغن که در اواخر دوران قاجاریه کشیده شده است بپردازیم . این تابلو داستان چگونگی پیامبر شدن حضرت موسی ( ع ) را بیان می کند و شرح می دهد و به تابلوی شعیب هم معروف شده است ، در این اثر زیبا حضرت موسی ( ع ) و دختر شعیب که همسر او بوده است به تصویر کشیده شده اند.

داستان مبعوث شدن حضرت موسی ( ع ) به تفضیل در سوره ی قصص قرآن کریم از آیه ی 29 تا 31 نوشته شده است ، این واقعه ی عظیم در صحرای طورسینا اتفاق افتاده و این تابلو هم همین منظره را نشان می دهد و گونه ای از تصویرگری کهن با مضمون دینی به سبک قهوه خانه ای می باشد.

شرح داستان پیامبر شدن حضرت موسی به این صورت بوده است :

حضرت موسی در صحرای طور سینا بود که به پیامبری برگذیده شد ، این واقعه با حوادث آموزنده ای همراه بود و دلیل پیامبر شدنش هم در قرآن شور و شوقی که پیش از پیامبر شدن در وجودش نهفته شده بود بیان شدن است .

او با پیامبر شدنش ماموریت پیدا کرد تا به مصر برود و مردم آن جا را از ظلم و ستم رهایی بخشید ، موسی پس از شنیدن این ماموریت بسیار خوشحال شد و از کوه پایین آمد و نزد خانواده اش بازگشت و آن ها را نزد شعیب فرستاد و خودش به تنهایی عازم مصر گشت و پس از رسیدن به مصر همراه برادرش به دربار فرعون و انجام وظایفش رفت.

دوره ی تاریخی : تابلوی پیامبر شدن حضرت موسی علیه السلام در زمان قاجاریه کشیده شده است.

نقاش: متاسفانه نقاش و هنرمند این اثر زیبا نامشخص است و فقط می دانیم استادی زبردست بوده که به سبک قهوه خانه ای علاقه داشته است.

محل نگهداری : تابوی شعیب در حال حاضر در موزه کتابخانه ی اختصاصی کاخ نیاوران قرار دارد و در معرض دید عموم مردم می باشد.

تابلوی پیامبر شدن حضرت موسی در کاخ نیاوران

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....