بازگشایی مجدد موزه عروسک های ملل

سارا برقعی، مدیر موسسه خانه دوستان آشنا در گفتگویی که روز 4 شنبه، 14 مهر ماه با خبرنگار ایرنا داشت، خبر از بازگشایی موزه عروسک های ملل در این موسسه داد و افزود: 

خبر تعطیلی موزه عروسک های ملل به دلیل مشکلات اقتصادی چندی پیش در فضای مجازی منتشر و کمپینی برای حمایت از تعطیل نشدن این موزه تشکیل شد.

سارا برقعی گفت:

موسسه خانه دوستان آشنا در راستای پشتیبانی از فعالیت های فرهنگی حوزه کودک و نوجوان و با هدف حفظ موزه عروسک های ملل فضایی را با همکاری علی گلشن و مسعود ناصری(موسسان موزه) برای نگهداری و نمایش عروسک های ملل به صورت دائمی در این موسسه اختصاص داد.

برقعی از بازگشایی این موزه در روز جمعه، 16 مهرماه به مناسبت روزجهانی کودک خبر داد و گفت:

در این روز علاقه مندان می توانند به صورت رایگان از این موزه دیدن کنند.

او ادامه داد:

از روز شنبه (17مهرماه) نیز مدارس و مهدهای کودک می توانند بصورت گروهی از موزه عروسک های ملل دیدن کنند.

برقعی همچنین در ادامه به رونمایی از عروسک های اهدایی دکتر شمس الدین مفیدی و عروسک های فرهنگی ساخته محبوبه نورصالحی در روز بازگشایی موزه عروسک های ملل اشاره کرد و گفت:

در این روز مسئولانی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شورای کتاب کودک همچون نوش آفرین انصاری نیز حضور داشته و سخنرانی خواهند کرد.

او صحبت هایش را در حالی ادامه داد که به امن بودن موسسه خانه دوستان آشنا برای نگهداری از آثار موزه عروسک های ملل اشاره کرد و گفت:

این موسسه به دوربین های مداربسته مجهز بوده و امنیت به صورت کامل برای نگهداری از عروسک های موزه ملل ایجاد می شود.

برقعی ابراز امیدواری کرد:

با بازگشایی موزه عروسک های ملل در موسسه خانه دوستان آشنا، کانون فرهنگی حرفه ای برای کودکان و نوجوانان ایجاد شده تا کودکان و نوجوانان از برنامه های ادبی و هنری این کانون همچون قصه گویی، شعر، داستان نویسی و تمرین گویش بیش از پیش بهره مند شوند.

سارا برقعی، مدیر موسسه خانه دوستان آشنا اهداف این موسسه را ترویج فرهنگ و زبان فارسی عنوان کرد و گفت:

متاسفانه امروزه کودکان و نوجوانان از داشته های فرهنگی و ادبی خود بی اطلاع و گریزان هستند که قصد داریم در موسسه خانه دوستان آشنا به عنوان نهاد خصوصی و زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در محیط فرهنگی کودکان و نوجوانان را با شیوه های نوین با زبان و ادب فارسی آشنا کنیم.

برقعی افزود:

این موسسه دوره های آموزشی ادبی با موضوع های آشنایی با شاعران برجسته کهن فارسی همچون فردوسی، سعدی، عطار و مولوی نیز برگزار می کند.
موزه «عروسک های ملل»، موزه ای هنری- خصوصی است که سال 93 توسط مسعود ناصری و علی گلشن و با حمایت فریده ناصری با نمایش700 عروسک فرهنگی از کشورهای مختلف جهان تاسیس شد، این موزه توانست پس از مدتی، تعداد 1500 عروسک را از 64 کشور جهان در آرشیو خود قرار دهد.

جالب است بدانید که موزه عروسک های ملل برای دو سال متوالی از سوی شورای بین المللی موزه ها، عنوان موزه برتر گروه خصوصی را در شاخص های آموزش، پژوهش، بازدید و کودک و نوجوان دریافت کرد.

در سال گذشته، اتفاق تلخی برای این موزه رقم خورد و آن سرقت عروسک های این موزه به همراه برخی از ابزار موزه ای همچون دوربین فیلمبرداری، دوربین عکاسی و ویدئو پروجکشن  آن بود.

یکی دیگر از مشکلات این مجموعه، مشکلات اقتصادی و عدم تمدید اجاره نام بود که در تیرماه سال جاری گریبان گیر موزه و سبب تعطیلی موقت آن شد.

حال و در تاریخ 16 مهرماه این موزه به مناسبت روز جهانی کودک با پشتیبانی موسسه فرهنگی «خانه دوستان آشنا» مجدد بازگشایی خواهد شد.

لازم به ذکر است که پیش از این در شبکه های اجتماعی، با پشتیبانی مالی بیش از 500 فرد و نهاد دوست دار این موزه، مبلغی در قالب حمایت های مالی مردمی برای بازگشایی این مجموعه جمع آوری شد.

مراسم بازگشایی موزه عروسک های ملل روز جمعه، 16 مهر ماه بین ساعت 9 تا 18 در آدرس زیر برگزار می شود:

آدرس: خیابان میرداماد، خیابان نفت جنوبی، کوچه تابان، پلاک 11

موزه عروسک های ملل

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....