فصل سفر پولدارها رسید...

به نقل از ایسنا، تورهای خارجی برای مقاصد وسوسه‌کننده در تعطیلات نوروز در حالی به فروش می رسند که وضعیت پرواز و هتل‌های برخی از آنها هنوز نامشخص است!

این درحالی است که طی تعطیلات نوروز سال گذشته، بسیاری از تورها، پای پرواز لغو گردیدند ، مجریان تور با پول‌های مسافران متواری و مسافران دچار سرگردانی شدند. بسیاری از آنها هم به مقصد رسیدند اما نه هتلی در کار بود و نه کسی برای پاسخگویی به این وضعیت وجود داشت.

پس از این اتفاقات، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری خبر اصلاح آیین‌نامه‌ نظارت بر دفاتر خدمات مسافرتی را برای جلوگیری از این گونه سودجویی‌ها و تخلفات در امر سفر اعلام نمود و عنوان یک جراحی بزرگ برای درمان خلافکاری‌های گردشگری را به آن اختصاص داد.

با این وجود همچنان ناظرانی که از میان صاحبان آژانس ها هستند، بیان می کنند که خلافکاری‌های سابق ادامه دارد و تعداد شکایات از آژانس‌های مسافرتی و متخلفان گردشگری در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری سر به فلک می کشد.

ناصر مرادی، از پیشکسوتان گردشگری، که گاه در نقش بازرس بخش خصوصی به دفاتر خدمات مسافرتی سر می زند،  درباره تخلفات آژانس ها که در آستانه نوروز و فروش تورهای خارجی احتمال وقوع آن می‌رود، چنین می‌گوید:

آژانس‌های قدیمی هیچ‌وقت اعتبار سی‌چهل ساله خود را با تبلیغات و خدماتِ واهی زیرسوال نمی‌برند، البته آژانس‌های جدیدی هم هستند که خیلی حرفه‌ای کار می‌کنند و قصدشان تخریب گردشگری و وجهه ایران نیست، اما در این میان هستند افراد نامعلومی که با تبلیغات و خدمات پوچ قصد سوءاستفاده دارند و نزدیک عید که می‌شود، به مشتری که قبلا پول داده، اعلام می‌کنند نتوانسته‌اند پرواز و هتل بگیرند. بعضی‌ها هم که پایِ پرواز مسافر را بلاتکلیف رها می‌کنند.

او ادامه می دهد:

آژانس‌هایی هم هستند که هنوز صندلی‌های پروازهایشان را نخریده‌اند، یعنی از مردم پول خدماتی را می‌گیرند که رزرو نشده است.

تبلیغات برخی از این تورها توسط افراد معلوم‌الحالی صورت می گیرد که هیچ مجوز رسمی از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اخذ نکرده اند و برای خدماتی با هویت نامشخص نرخ هایی را تعیین کرده‌اند؛ به گونه ای که در بعضی از آنها نه تنها تعداد ستاره هتل، بلکه حتی هویت آنها نیز نامعلوم می باشد.

مرادی، درباره خرید این تورها به مردم هشدار می دهد و تاکید دارد که بهتر است مسافران، پیش از خرید این گونه تورها، کمی درباره ی اعتبار مجری و فروشنده تور تحقیق کنند و از آن مطمئن شوند.

وی می‌گوید:

مردم یک استخر می‌خواهند بروند، کلی درباره فضا و کیفیت آن مجموعه سوال می‌کنند، یک لباس می‌خواهند بخرند کلی وسواس به خرج می‌دهند، اما چرا درباره محصولی که میلیون‌ها تومان پول بابت آن می‌دهند، سوالی نمی‌پرسند؟!

در کنار این فضای نامطمئن که هنوز کنجکاوی ناظران و متولیان دولتی را تحریک نکرده است، موضوع قیمت ها نیز قابل توجه می باشد، چرا که تاثیر حباب زمستانی دلار به شدت در آنها حس می شود  اما به خاطر دو واحدی بودن نرخ‌ها (ارزی + ریالی)، قیمت بالای آن چندان به چشم نمی‌آید و ماهیت آن را توجیه‌پذیر نموده است.

آن گونه که از قیمت تورها بر می آید مصرف‌کنندگان انها می بایست به طبقه مرفه جامعه تعلق داشته باشند، چراکه پشت پرده بیشتر این تورها هزینه‌های دیگری همچون ویزا، بیمه مسافرتی، ضمانت بانکی و وثیقه آژانس و سایر خدمات جانبی نیز وجود دارد و قیمت واقعی را تا چندین برابر نرخ اعلام شده در تبلیغات، افزایش می‌دهد. برخی از این تورها حتی با وجود آن که دردسر ویزای شینگن را ندارند، باز هم تحت تاثیر نرخ ارز و تقاضای نوروز، افزایش قیمت پیدا کرده اند.

در جدول زیر نمونه‌هایی از تورهای نوروزی به همراه قیمت‌ آمده که هزینه ی آنها با نرخ روز ارز، به تومان محاسبه شده است. تمامی این قیمت‌ها مربوط به خدمات اتاق دو تخته می باشد و محاسبه ی آن برای سرویس تک نفره قطعا افزایش قابل توجهی را شامل می شود.

تور (مقاصد سفر) مدت (روز) قیمت (تومان)
تورنتو، مکزیک و نیاگارا ۱۵ ۳۱,۰۰۰,۰۰۰
استرالیا ۱۳ ۲۶,۰۰۰,۰۰۰
اسپانیا، فرانسه و اتریش ۱۴ ۱۶,۵۰۰,۰۰۰
رم، کشتی کروز (بارسلون، جنوا، مارسی، مالت) ۸ ۱۳,۶۰۰,۰۰۰
رم، پاریس، بارسلون ۱۰ ۱۴,۱۰۰,۰۰۰
لیسبون، بارسلون + کشتی کروز ۱۳ ۱۶,۷۰۰,۰۰۰
میلان، زوریخ، پاریس ۱۲ ۱۴,۵۰۰,۰۰۰
میلان، دوسلدورف، آمستردام، پاریس ۱۱ ۱۳,۵۰۰,۰۰۰
تور اروپا (ترکیه، آلمان، اتریش، ایتالیا، یونان، فرانسه) ۲۳ ۱۷,۲۰۰,۰۰۰
چین ۹ ۹,۰۰۰,۰۰۰
اسپانیا + جزایر قناری ۱۰ ۱۷,۰۰۰,۰۰۰
لبنان ۸ ۷,۰۰۰,۰۰۰
نیوزلند ۱۳ ۳۴,۰۰۰,۰۰۰
مالزی، سنگاپور، تایلند ۱۳ ۱۲,۱۲۰,۰۰۰
ژاپن ۱۰ ۲۵,۲۰۰,۰۰۰

برای آشنایی با جاذبه های سراسر دنیا نگاهی به مطالب زیر داشته باشید:

جاذبه های گردشگری قاره آسیا

جاذبه های گردشگری قاره اروپا

جاذبه های گردشگری آمریکای شمالی

جاذبه های گردشگری آمریکای مرکزی

جاذبه های گردشگری آمریکای شمالی

خبر

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

دیدگاه ها : 1
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....