روئال آمونسن | قطب نورد نروژی

این بار در مشاهیر گردشگری با روئال آمونسن، قطب نورد نروژی  آشنا می شویم.

دلیل شهرت

روئال آمونسن نخستین انسانی است که سفر به هر دو قطب کره زمین یعنی قطب شمال و جنوب را تجربه کرده است!

همچنین او نخستین فردی است که از گذرگاه شمال غربی عبور کرد. مسیر دریایی که اقیانوس اطلس شمالی را به اقیانوس آرام از طریق اقیانوس منجمد شمالی متصل می کند، گذرگاه شمال غربی می گویند.

آمونسن یکی از رهبران اصلی دوره اکتشافات قطب جنوب بود و در کنار افرادی چون رابرت فالکن اسکات، رانست شکلتون و داگلاس موسن قرار داشت.

تولد

روئال در روز 16 جولای سال 1872 در کشور نروژ چشم به جهان گشود.

زندگی

 خانواده روئال کشتی دار بودند و پدر او یک ناخدا بود. مادر وی دوست نداشت او به پیشه خانوادگی شان مشغول شود و سعی داشت او را از دریانوردی دور نگه دارد. روئال تا 21 سالگی یعنی تا زمان مرگ مادرش از دریانوری پرهیز می کرد اما پس از آن تحصیل خود در دانشگاه پزشکی را رها کرده و به دریانوردی مشغول شد!!

او در بین سال های 1897 تا 1899 میلادی همراه با یک گروه نروژی به رهبری فردی به نام آدرین دوژرلاش قصد سفر به قطب جنوب را داشت که در این سفر موفق نبودند و کشتی شان در در یخ ها گیر کرد.

وی در سال 1903 میلادی توانست از گذرکاه شمال غربی عبور کند و در آن جا آموزه های زیادی را از مردم بومی آموخت.

آمونسن در نهایت در 14 دسامبر سال 1911 میلادی با گروه پنج نفره خود به همراه 16 سگ که تعدادی از آن ها را در مسیر خورده بودند، به قطب جنوب رسید! آن ها ارودگاه خود به نام پولهایم را برپا کردند. آمونسن و گروهش 35 روز زودتر از رابرت فالکن اسکات به قطب جنوب رسیده  و آن ها پیروز نبرد اکتشاف قطب جنوب شده بودند.

 مرگ

وی در روز 18 ژوئن سال 1928 میلادی در حین یک عملیان نجات، هواپیمایش به دلیل مه زیاد در دریای بارنت دچار مشکل و حادثه شده و سرنگون شد. تیم های امدادی هرگز نتوانستند که پیکر روئال را پیدا کنند.

روئال آمونسن
روئال آمونسن

گروه آمونسن پس از برافراشتن پرچم کشور نروژ در سال 1911 میلادی در قطب جنوب

روئال آمونسن

#مشاهیر گردشگری جهان را در کارناوال بشناسید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....