هالووین | تجربه ای متفاوت از ترس و وحشت

هالووین است و هزاران داستان نگفته...

هالووین است و لباس های رنگارنگ...

هالووین است و عقایدی به درازای تاریخ...

جشنی سراسر شور و هیجان. می خواهیم امروز هالووینی شویم، همراه با هم لباس های عجیب و غریب و ترسناک به تن کنیم و آماده ی شرکت در مراسمی مملو از وحشت شویم.

تصورتان از جشن هالووین چیست؟ عموما می دانیم که در این مراسم شرکت کنندگان خود را شبیه جادوگران می آرایند و در کوچه و خیابان قدم می زنند و سعی می کنند یکدیگر را بترسانند، همه جا را با کدوتنبل های ترسناک تزیین می کنند و به کودکان شرینی و شکلات تعارف می کنند. اما پشت این مراسم مشهور و محبوب داستان های پر رمز و رازی نهفته، عقایدی وسوسه انگیز اما جذاب.

جالب اینجاست که حتی بسیاری از مردمان شرکت کننده در هالووین نمی دانند که داستان برپایی این جشن باشکوه چیست، شاید هم این مراسم تنها برای دور هم بودن و شادی کردن برپا می شود، نمی دانیم... باید در این جشن حضور پیدا کنیم و از نزدیک با آداب و رسومش آشنا شویم.

با کارناوال همراه باشید، لباس های هالووینیتان را بپوشید، کلاه هایتان را بر سر بگذارید و بیایید... 

هالووین

چرا هالووین؟


_یکی از محبوب ترین جشن های دنیا است.

_مراسمی پر از شور و اشتیاق و شادی است.

_از جشن های سنتی غربی به حساب می آید.

_با آداب و مراسم کشورهای دیگر بیشتر آشنا می شویم.

هالووین
photo by Lemon Tree Images
هالووین

معرفی جشن هالووین

هالووین ( Halloween ) مراسمی است که برخی کشورها مانند کانادا، سوئیس، فندلاند، انگلیس، ایرلند، آمریکا، آلمان و اسکاتلند برپا می شود، از 31 اکتبر مصادف با 10 آبان ماه آغاز می شود.

از هفته ها قبل علاقمندان به شرکت در مراسم هالووین در فروشگاه و بازار ها به دنبال لباس های ترسناک می گردند، هرچه ترسناک تر بهتر...

با نزدیک شدن به 31 اکتبر کوچه و خیابان ها پر می شود از اشیای ترسناکی مثل ماکت جمجمه ی انسان، کدو تنبل های ترسناک تزیین شده، عروسک های شیطانی جادوگران، تارهای عنکبوت مصنوعی و خلاصه هر چیزی که بتواند بیننده اش را بترساند.

به هالووین جشن ارواح هم می گویند زیرا روح یکی از پدیده های ترسناک نزد بشریت است و در هالووین شرکت کنندگان سعی می کنند چهره ها و تزیین کوچه و خیابان هایشان را شبیه به روح کنند و رعب و وحشت به وجود آورند.

در روزهای هالووین همه با لباس های وحشتناکشان به این طرف و آن طرف می روند و همه جا پر می شود از آدم های رنگارنگ و شیطانی، همه باهم در خانه ها و خیابان ها جمع می شوند، آتش می افروزند و شادی می کنند.

شکلات و کدو تنبل نقش مهمی در هالووین دارند؛ کودکان در شب با لباس های ترسناکشان زنگ خانه ها را می زنند و از صاحب خانه ها درخواست شکلات می کنند و تا شکلاتی نگیرند در جایشان باقی می مانند، به همین دلیل بزرگسالان در این شب ها مقدار زیادی شکلات مخصوص کودکان تهیه می کنند و منتظر می شوند آن ها زنگ خانه شان را بزنند.

و اما کدو تنبل؛ حتما دیده اید که کدو تنبل های هالووین به چه شکلی تزیین می شوند. کدوها را به شکل خبیثی می آرایند و در شب داخلشان شمع روشن می کنند تا چهاره ای ترسناک تر به شهر ببخشند.

البته هالووین امروزی کم کم رنگ و بوی گذشته ی خود را از دست داده است. ارواح در جشن های کهن هالووین نقش پررنگ تری را داشته است اما امروزه هالووین در لباس و شکلات خلاصه می شود.

هالووین
هالووین

پیش از مراسم هالووین

شاید ندانید اما برای برگزاری مراسم سه روزه ی هالووین از ماه ها پیش برنامه ریزی می شود و همه در تکاپوی آماده شدن برای این جشن بزرگ و جهانی هستند. به همین دلیل نگاهی داریم به کارهایی که پیش از هالووین انجام می شود.

1 ) پوشاک

از مهم ترین معقوله ها که رنگ و بوی هالووین را با خود می آورد لباس های زیبا و منحصر به فردش است، از ماه ها پیش تولید کنندگان پوشاک در حال طراحی لباس هایی با ایده هایی نو برای این مراسم هستند.

علاقمندان به شرکت در هالووین هم با شور و اشتیاق همه ساله در فروشگاه های لباس در جستجوی پوشاک مورد نظرشان هستند. هیچ قائده و قانونی برای انتخاب لباس و جود ندارد، گاه زنان لباس های مردانه و مردان لباس های زنانه می پوشند.

لباس های مخصوص این مراسم بیشتر شبیه ساز چهره های مافوق طبیعی مانند خون آشام، هیولا، ارواح و اسکلت ها، مومیایی، جادوگران و شیاطین هستند. البته رفته رفته شخصیت های جدیدی هم به این فهرست اضافه می شوند مانند شخصیت های حبوب فیلم و یا انیمیشن ها مثل لاک پشت های نینجا یا زیبای خفته و سیندرلا.

هالووین

2 ) شکلات

هزاران هزار شکلات و شیرینی در روزهای پیش از هالووین فروخته می شوند. انواع طعم، رنگ و طرح های مختلف شکلات در فروشگاه ها پیدا می شود، میزان مصرف شکلات در روزهای هالووین از همه ی روزهای دیگر سال بیشتر است، در آمریکا حدودا یک چهارم شکلات تولید شده در سال در هالووین مصرف می شوند.

مردم شکلات ها را خریداری می کنند تا به بچه هایی بدهند که شب هالووین به در خانه یشان می آیند.

شکلات هالووین
شکلات هالووین

3 ) مناطق متروکه و وحشتناک

یکی از آدابی که رفته رفته در حال کم رنگ تر شدن است، گردش و تفریح و سر زدن به مناطق خالی از سکنه، متروک و هولناک است.

ماجرا از این قرار است که در هالووین به مناطق وحشتناک می روند تا بیشتر بتوانند ترس را لمس کنند. از سنت های موجود در هالووین ترسناک تر جلوه دادن مناطق متروکه و حتی وحشتناک کردن اماکن مختلف است.

از چند روز پیش از هالووین شروع به تزیین مناطق متروکه می کنند و برای این مراسم آماده می شوند.

هالووین
هالووین
هالووین

4 ) سفر

هالووین از روزهای پر رفت و آمد است، اغلب مردم دوست دارند تطعیلات هالووین را در کنار خانواده و آشنایانشان سپری کنند. به همین دلیل از روزها قبل از هالووین در جستجوی رزو بلیت و مسافرت به نقاط مختلف کشور و آماده کردن چمدان هایشان هستند.

هالووین
هالووین

5 ) گورستان

گورستان در شب همیشه از مناطق ترسناک بوده است، به همین دلیل در هالووین بسیار مورد توجه قرار می گیرد. در هالووین افرادی که عاشق هیجان هستند به گورستان ها می روند و روی قبرها شمع روشن می کنند.

از روزها قبل از شروع مراسم مردم برای تزیین کردن قبرستان ها و شستشوی قبر ها اقدام می کنند.

هالووین
هالووین

اجرای جشن هالووین

جالب است بدانید که هالووین امروزی که برگزار می شود با چیزی که در گذشته اتفاق می افتاده متفاوت است:

هالووین امروزی: مراسم هالووین از شب 31 اکتبر آغاز می شود و بهانه ای برای شادی، تفریح و گذاراندن اوقاتی بیاد ماندنی در کنار دوستان و آشنایان می باشد. دیگر همه آماده ی اجرای مراسم هستند لباس های هالووینیشان را به تن می کنند.

کوچه و خیابان ها پر می شود از کسانی که خود را شبیه به هیولاها، شیطان و نمادهای مورد علاقیشان کرده اند. در این شب ها آتش می افروزند به هم تبریک هالووین ( happy Halloween ) به معنای هالووینتان مبارک می گویند، به هم شیرینی و شکلات تعارف می کنند، جشن می گیرند و غذاهای هالووینی می خورند.

کودکان هم با هم سن و سالانشان به خانه ی همسایگان می روند و از آن ها درخواست شیرینی، شکلات و هدیه می کنند.

امروزه بسیاری از عقاید و آداب هالووین دستخوش تغییر شده است و از آن همین مقدار بجای مانده است و تنها برخی مناطق معدود مراسم هالووین را شبیه به گذشتگان برپا می کنند، شاید بهترین چیزی که در حال حاضر از مراسم هالووین باقی مانده یاد کردن از روز رستاخیر و مردگان باشد.

هالووین در گذشته: در گذشته هالووین بیشتر با دین و مراسم مذهبی آمیخته بود. مردم بیشتر بر سر مزار رفتگانشان می رفتند، آتش روشن و قربانی می کردند. میهمانی هایی می گرفتند و غذاهای مختلفی آماده و به یکدیگر تعارف می کردند زیرا عقیده داشتند در این شب پلی میان این جهان و دنیای دیگر ایجاد می شود و ارواح می توانند به کنار آشنایانشان بیایند و با آن ها غذا بخوردند و هرکس سخاوت بیشتری در سیر کردن دیگران داشته باشد تا هالووین بعد از گزند بدی ها دور می ماند.

در قدیم بیشتر لباس هایی که از پوست حیوانات درست می شد را می پوشیدند و کشیشان کلیساها به پیشگویی می پرداختند و به یکدیگر سیب که یکی از نمادهای هالووین است را تعادف می کردند. سیب نماد بخشندگی و نشانه ای از میوه ها و درختان بود.

کشیشان در هالووین نقش بشیار پر رنگ تری داشتند و آن ها هالووین را با دعا به پایان می رساندند.

نکته ی قابل ذکر دیگر در آمیختن هالووین با خرافات است. از دیرباز سحر و جادو و پیش گویی قسمت اعظمی از هالووین را احاطه کرده بود و امروز همه ساله هم برخی عقاید این مراسم دستخوش تحریف می شود.

برای مثال در گذشته با پایان پاییز و آغاز زمستان آتش روشن می کردند تا هم ارواح را از خانه هایشان دور کنند و هم از گرمای آن استفاده کنند و یا در آن قربانی هایشان را می انداختند. اما امروزه روشن کردن آتش هم در حال منسوخ شدن است. همچنین در گذشته هالووین چهره ای دوستانه تر داشت و مردم با ارواح به خوردن شام می پرداختند اما حالا در بعدی شوم، ترسناک و خشن پیدا کرده است.

همچنین در گذشته به برخی خرافات مانند شوم بودن گربه ی سیاه یا راه رفتن زیر نردبان در هالووین اعتقاد داشتند اما هم اکنون این افکار کم رنگ و کم رنگ تر شده است.

هالووین

آشنایی با علامت ها و نمادهای هالووین

در گذر زمان بر نمادهای هالووین افزوده شده است، برخی نمادها مانند فانوس و مشعل از دیرباز در این مراسم حضور داشتند و برای ترساندن و دور کردن ارواح استفاده می شدند اما رفته رفته ساخت مصنوعات مخصوص به هالووین به یکی از تجارت های پر سود تبدیل شد و این روند همچنان هم ادامه دارد.

در ادامه به برخی از مهم ترین علامت های هالووین اشاره می کنیم:

1 ) شیطان

یکی از نمادهای ترسناک در دنیا شیطان است پس حتما در مراسم هالووین جایگاه ویژه ای دارد. انواع عروسک های شیطانی را بر روی درختان و یا خانه ها قرار می دهند تا جلوه ای ترسناک ایجاد کنند و یا از ماسک هایی شیطانی برای ترساندن یکدیگر استفاده می کنند.

هالووین
هالووین

2 ) کدو

همانطور که اشاره کردیم کدو تنبل یکی از نماد های اصلی هالووین است و زمانی که به صورت شیطانی آرائیده می شود جلوه ای کاملا خبیث و شیطانی به خود می گیرید و به عنوان اصلی ترین علامت هالوون شناخته می شود.

هالووین
هالووین

3 ) شلغم

در ایرلند و اسکاتلند شلغم را هم مانند کدو تنبل به شکل شیطانی حکاکی می کنند و از آن در تزیین هالووین استفاده می نمایند.

هالووین
هالووین

4 ) نمادهای مدرن

در سالهای اخیر برخی نمادهای جدید و مدرن وارد هالووین شده اند مانند دراکولا یا سوپر قهرمانان فیلم های تخیلی.

هالووین
هالووین

5 ) فرشته

از نمادهایی که در هالووین به چشم می خورد آرایش و لباس هایی شبیه به فرشتگان می باشد که به نوعی نشان دهنده ی جنگ میان خوبی و بدی هستند.

هالووین

6 ) جمجمه

از جمجمه های مصنوعی انسان و حیوان از دیرباز در هالووین استفاده می شد و آن را نمادی برای یادآوری مرگ و گذرا بودن زندگی و روز رستاخیز می دانند.

هالووین
هالووین

7 ) عناصر پاییزی

در هالووین از عناصری مانند برگ های زرد و نارنجی رنگ پاییز، ذرت، مترسک استفاده می شود و آن ها را با اشیایی که یاد آور مرگ باشد تزیین می کنند.

هالووین
هالووین

بازی و فعالیت های دیگر هالووین

چند بازی از قدیم الایام با هالووین در آمیخته بود، این فعالیت و سرگرمی ها اغلب جنبه ی پیشگویی آینده را داشت؛ مثلا برای مشخص کردن زمان مرگ، بچه دار شدن و ازدواج از آن ها استفاده می شد.

بازی ها و فعالیت های هالووین ممکن است در کشورهای گوناگون با کمی تغییرات انجام شود اما ما در این جا به برخی از این بازی و سرگرمی ها می پردازیم، این سرگرمی ها در ایرند و بریتانیا رواج دارد. 

1) دوکینگ ( dooking )

 در این بازی ظرفی بزرگ را پر از آب می کنند و در آن چند سیب می اندازند شرکت کنندگان که اغلب کودکان هستند باید سعی کنند تنها با دهان و بدون استفاده از هیچ کمک دیگری سیب ها را گاز بزنند.

سیب در هالووین نشان دهنده ی دنیای دیگر و جاودانگی است.

dooking

2 ) پرتاب پوست

 در این بازی سیب را به صورت یک دست و طولانی پوست می کنند، سپس می ایستند و از روی شانه پوست سیب را به پشت سرشان می اندازند و اعتقاد دارند که شکل پوست سیب شبیه به حرف اول نام همسر آیندیشان می شود.

سیب

3 ) خوردن بلغور

 فعالیت جالب دیگر این است که چند دانه ی بلغور می خوردند و بدون این که هیچ چیزی پس از آن بخورند یا بیاشامند می خوابند، اعتقاد دارند در خوابشان همسر رویاهایشان را خواهند دید.

بلغور

4 ) فندوق کبابی و بلوط

 دو فندوق یا بلوط را به سمت آتش پرتاب می کنند اگر آن ها به آرامی و بدون سرو صدا در آتش کباب شدند نشانه ی خوبی از رسیدن به آرزوهایشان است و اگر سرو صدا کرد و به سوی آتش رفت نشانه ی بدی است.

هالووین

5 ) آینه

گفته می شود اگر دختران مجرد در شب هالووین در اتاقی تاریک بنشینند و به درون آینه ای خیره شوند چهاره ی همسر آینده ی خود را خواهند دید.

هالووین

6 ) کارت تبریک

از فعالیت های محبوب دیگر در هالووین فرستادن کارت پستال های رنگین به دوستان و آشنایان برای تبریک هالووین می باشد.

هالووین

7 ) فوت کردن آتش

از آتش در هالووین برای پیشگویی در قدیم استفاده ی زیادی می شد، برای مثال به سمت آتش فوت می کردند و شعله ها به هر شکلی که در می آمد معنای خاصی داشت.

هالووین

8 ) قصه گویی

 تعریف کردن داستان های ترسناک یکی از فعالیت های رایج در هالووین است.

هالووین

9 ) فیلم ترسناک

 در شب هالووین دیدن فیلم های هولناک بسیار رواج دارد.

هالووین

10 ) مکان های خالی از سکنه

 گردش و تفریح در اماکن خالی از سکنه یکی از فعالیت های جذاب هالووین است، بسیاری از علاقمندان به هالووین خانه هایشان را به صورت ترسناک و همانند مکان های خالی از سکنه تزیین می کنند و اغلب روی درب ورودیشان می نویسند اینجا مکانی متروکه است. این جمله به نوعی دعوت دیگران به آن مکان است، وقتی فردی وارد این خانه ها می شود افرادی در کمین هستند که او را به صورت غیر منتظره ای بترسانند، کسی که وارد این خانه ها می شود باید بسیار شجاع باشد و خود را برای هر اتفاقی آماده کند.

هالووین
هالووین

غذاهای هالووین

خوراکی و غذاهای هالووین هم مانند همه ی جشن های دیگر تابع قوانین مخصوص به خودش است. اغلب در شب هالووین تلاش می شود که از گوشت در غذاها استفاده نکنند و کسی گوشت نخورد، غذاها با گیاهان و سبزیجات گوناگون پخته می شوند.

از سیب در این مراسم زیاد استفاده می شود و انواع خوراکی و نوشیدنی ها با طعم سیب سرو می گردد. همچنین هالووین آجیل مخصوصی دارد که در دوره همی ها خورده می شود و صد البته شکلات... انواع شکلات و شیرینی ها با طعم های مختلف در هالووین سرو می گردد

هالووین
هالووین
هالووین

لغت هالووین

استفاده از کلمه ی هالووین ( Halloween ) یا ( Hallowe'en ) یا ( Allhalloween ) به سال 1745 میلادی باز می گردد و ریشه در اعتقادات دین مسیحیت دارد و به معنای شب های مقدس یا شب مقدس می باشد.

این کلمه در اسکاندیناوی به معنای آستانه است و ( ween ) را همان کلمه ی ( even ) به معنای حتی دانسته اند که به مرور زمان به ( ween ) تبدیل شده است و هالووین را به معنای ( All Hallows ) شب یادگاران حوا معنا می کنند، به عبارتی دیگر عقیده دارند همه ی فرزندان حوا در این شب ها در کنار هم جمع می شوند.

هالووین

تاریخچه هالووین

اگر دقت کرده باشید هالووین مصادف است با تغییر فصل پاییز و شروع فصل زمستان، به همین دلیل به عنوان نمادی میان زیادی و کمبودها، زندگی و مرگ بوده و هست. این مراسم در حقیقت نشان دهنده ی پایان فصل برداشت محصولات بود.

جشن هالووین را برگرفته از جشن سلتیک ( Celtic festival ) می دانند. این جشن را مردمانی به نام سوون ( Samhain ) که ساکن در مناطق غربی اروپا بودند برپا می کرده اند. قدمت مراسم سلتیک حدودا به 2000 سال پیش باز می گردد و بیشتر در ایرلند، انگلستان و شمال فرانسه به مراسم سلتیک اعتقاد داشتند.

در سلتیک مردمان لباس های ترسناک می پوشیدند و آتش به دست پرسه می زدند تا ارواح را از محله هایشان دور کنند، برخی منابع اقوام سوون را بت پرست می دانند و برخی دیگر پیروی مسیحیت.

در قرن هشتم میلادی پاپ گرگوری سوم ( Gregory III ) تصمیم گرفت که روز 31 اکتبر را تعطیل اعلام کند و علتش را هم افتخار به تمامی مقدسات اعلام کرد و از آن پس جشن هالووین به صورت رسمی پایه گذاری شد.

غروب 31 اکتبر به عنوان هوالووین ایو ( All Hallows’ Eve ) یا شب همه ی یادگاران و 2 روز بعد با عنوان هالووین ( Halloween ) شناخته شدند، تمرکز این مراسم بر روی دوستی با کودکان، شادی، عشق و محبت و جادو است.

در بسیاری از کشورها از این روز به بعد هوا سرد می شود و نیاز به پوشیدن لباس های گرم است به همین دلیل هالووین اصالت خود را به عنوان زمانی که زمستان آغاز می شود را هم حفظ کرده است. اما متاسفانه اغلب شرکت کنندگان در هالووین از دلیل و تاریخچه ی به وجود آمدن این جشن بی خبرند و آن را تنها به عنوان زمانی برای جشن، شادی و میهمانی رفتن می شناسند.

بزرگ تر ها در خانه ها می مانند و منتظر کودکان می شوند تا زنگ خانه ها را بزنند و عبارت جادو یا درمان ( trick-or-treat ) را به کار ببرند و کودکان هم با شادی منتظرند شب فرا رسد تا به دنبال شکلات به این سو و آن سو بروند.

به طور کلی نفوذ دین مسیحیت را در جشن هالووین نمی توان نادیده گرفت، همانطور که اشاره کردیم شب قبل از هالووین، همه ی یادگاران حوا نام دارد که مبحثی کاملا مسیحی می باشد و امروزه به عنوان مراسمی برای ادای احترام به شهدای این دین تبدیل شده است و می توان گفت هالووین جشنی مخصوص آئین مسیحیت می باشد.

هالووین در اسکاتلند: از حدود بیش از 2000 سال پیش هالووین در اسکاتلند، ایرلند و ولز به عنوان نخستین روز زمستان جشن گرفته می شد، از این جشن ها در برخی کتاب های تاریخی با نام سلتیک هالووین ( Celtic Halloween ) یاد شده است، اعمالی که در آن مراسم انجام می شد بیشتر جنبه ی دور کردن شیاطین را داشت، برخی فانوس هایی که در این مراسم استفاده می شدند در حال حاضر در موزه ی کانتری لایف ( Museum of Country Life ) ایرلند قابل مشاهده هستند.

هالووین در فرانسه: در فرانسه در شب همه یادگاران حوا بر سر قبور عزیزانشان می روند و برای آن ها ظرف هایی پر از شیر، شکلات و شیرینی می برند.

هالووین در ایتالیا: در این کشور یک وعده ی غذایی با شکوه برای مردگان و ارواحشان تدارک دیده می شد و آن را بر روی مزار مردگان می بردند یا به کلیساها می دادند.

هالووین در اسپانیا: در شب یادگاران حوا غذاهایی خاص برای مردگان می پختند به نام استخوان های مقدس ( bones of the holy ) و آن ها را بر روی قبرهایی که در کلیساها قرار داشت می گذاشتند البته این رسم هنوز هم کم و بیش اجرا می شود.

لازم به ذکر است که فعالیت ها و برخی بازی های هالووین ریشه ای بسیار تاریخی دارد برای مثال در تصویر زیر که تابلویی است متعلق به سال 1833 میلادی مراسم خوردن سیب معلق در آب را نشان می دهد که در ایرلند بر پا می شده است.

هالووین
هالووین
هالووین

سنت trick or treat

تریک اُر تریت ( trick-or-treat ) عبارتی است که در هالووین زیاد به گوش می رسد و به معنای جادو شو ( ترفند ) یا تقدیم کن ( درمان کن ) می باشد.

این عبارت در مراسمی استفاده می شود که در آن کودکان با لباس های عجیب و غریب به خانه های مختلف محله می روند از صاحب خانه درخواست شیرینی و شکلات می کنند، این عبارت نوعی تهدید را در خود دارد و در حقیقت به این معناست که اگر به ما شیرینی و شکلات ندهید خانه و کاشانه ی شما را بر هم می ریزیم.

این واژه تاریخی کهن دارد؛ در زمان برپایی جشن سلتیک مردمان فقیر که با سرد شدن هوا بر سختی هایشان افزوده می شد به سوی خانه ی افراد ثروتمند می رفتند و از آن ها درخواست شیرینی و شکلات می کردند و می گفتند شیرینی بده در ازایش برای روح بستگان از دست داده ات دعا می کنیم.

فقرا با خواندن یک بیت شعر، دعا، ترانه و یا تعریف کردن لطیفه سعی می کردند تا توجه اغنیا را به خود جلب کنند، افراد ثروتمند هم به آن ها شیرینی، سکه و یا میوه می دادند. این اعمال بیشتر در اسکاتلند انجام می شد و عبارت تریک یا تریت هم از آن زمان باقی مانده است.

در برخی کشورها مانند آلمان و اسکاندیناوی در این زمان مردم با آرایش های مختلف در خیابان ها رژه می روند و یا در سکوت به بازی های فکری می پردازند. این رسوم در کشورهای مختلف کمی با هم تفاوت دارد. مورخ و نویسنده ای به نام روت کلی ( Ruth Edna Kelley ) در سال 1919 میلادی در کتابش در رابطه با هالووین می نویسد:

رسوم هالووین در ایالات متحده آمریکا همگی اقتباس از سنن و آداب دیگر کشورهاست، برای مثال مرجع جشن تریت اور تریک را نا معلوم می داند و می نویسد این آداب برای اولین بار در سال 1927 میلادی در کانادا دیده شد و منابع هر یک از آداب هالووین مربوط به یک نقطه ی جهان است.

هالووین
هالووین

هالووین به آمریکا می آید

در ابتدا هالووین مختص انگلستان بود به همین دلیل در مناطق استعماری انگلستان هم عقیده ی برپایی جشن هالووین رواج پیدا کرد و در اروپا محبوب و محبوب تر شد.

آرام آرام عقیده ی هالووین در میان سرخپوستان آمریکا هم نفوذ کرد و هالووین آمریکایی به وجود آمد.در آمریکا هالووین را جشن گرفتند و با همسایگان و دوستانشان داستان های ترسناک و مرگبار را به اشتراک گذاشتند و تلاش کردند هر طوری که شده به یکدیگر خوبی کنند، آن ها در خیابان ها به رقص و آواز پرداختند و به مرور داستان ارواح و مردگان در آمریکا پر رنگ و پر رنگ تر شد.

این روند آن قدر ادامه داشت تا در قرن نوزدهم جشن هالووین، اول پاییز در سراسر آمریکا همه گیر شد. در نیمه ی دوم قرن نوزدهم میلادی ( سال 1846 ) آمریکا شاهد سیل عظیمی از مهاجران ایرلندی به کشورش بود که همین اتفاق به رواج هرچه بیشتر هالووین کمک کرد.

هم اکنون هالووینی که در آمریکا برگزار می شود تلفیقی از سنن آمریکایی، انگلیسی و ایرلندی می باشد. مردمان آمریکا در این سه روز با لباس هایی عجیب به خانه های یکدیگر می رفتند و از هم درخواست پول یا غذا می کردند.

آمدن مراسم هالووین به آمریکا عواقب خوبی هم داشت؛ یکی از نکات مثبت این اتفاق دخالت سازمان حمایت از کودکان ( یونیسف ) در مراسم ببخش یا جادو کن بوده است. در سال 1950 میلادی این سازمان برای کودکان بی سرپرست در شب هالووین کمک مالی جمع آوری کرد و توانست 118 میلیون دلار هزینه ی نقدی جمع آوری کند، همچنین این سازمان جعبه هایی برای یاری کودکان تهیه کرد و  به آن ها داد.

هالووین
هالووین

خرابکاری در شب هالووین

آمارها نشان می دهند میزان خرابکاری و تخلفات در شب های هالووین بسیار بالا می رود و برخی شوخی ها به اعمال خشونت آمیز و حملات فیزیکی تبدیل شده اند. شاید این اتفاق به دلیل عدم سازمان یافتگی و نظم در چگونگی برپایی مراسم باشد.

از دیگر نکات مخرب هالووین می توان به اسراف اشاره کرد. میزان زیادی از خوراکی و شکلات ها در هالووین بی استفاده دور ریخته می شوند، بارها تلاش شد تا میزان تولید شیرینی و شکلات در این شب کنترل شود اما تا به حال موفق نبوده و مراسم هالووین هنوز در آمریکا پس از کریستمس دومین تعطیلات پر سود در آمریکاست.

این کشور حدودا سالانه 6 میلیارد دلار صرف برپایی مراسم هالووین می کند، و حدودا 100.000 دلار خسارت متقبل می شود.

هالووین

هالووین در ادیان دیگر

همانطور که بیان کردیم مراسم هالووین مخصوص آئین مسیحیت می باشد اما نگاه گذارایی داریم به هالووین در ادیان دیگر:

یهدویت: در آیین یهودیت جشن گرفتن هالووین جایز نیست و به صراحت پیروان این دین از شرکت در مراسم ادیان دیگر منع شده اند، با این حال بسیاری از یهودیان در سراسر جهان در مراسم هالووین شرکت می کنند اما سعی می کنند به جنبه های مسیحیت آن توجهی نکنند.

اسلام: مسلمانان هالووین را جشن نمی گیرند و اعتقادی به این مراسم ندارند.

هندو: برای پیروان هندو مراسم یادگاران حوا مورد احترام است و آن را نوعی احترام به مردگان می دانند. در این دین جشنواره ای به نام دیوالی وجود دارد که شباهت زیادی به هالووین دارد.

هالووین

حقایقی جالب درباره جشن هالووین

1) حدود یک چهارم کل شکلات هایی که در آمریکا تولید می شود برای هالووین خریداری می گردد.

2) این جشن مخلوطی از عقاید بت پرستی و مسیحیت با یکدیگر است.

3) در گذشته های دور در مراسم سلتیک زمانی که آتش افروختند تا ارواح را دور کنند داخل این آتش ها انسان ها و حیوانات را می سوزاندند و برای خدایان قربانی می کردند.

4) در مراسم سلتیک لباس هایشان را با استخوان و پوست و حتی جمجمه ی حیوانات می آرائیدند.

5) 43 سال پس از میلاد مسیح امپراطوری رم غرب اروپا را فتح کرد و از آن پس مراسم سلتیک با دیگر مراسم ادغام شد و رفته رفته عقاید اولیه اش را از دست داد.

6) پاپ گریگوری هالووین را بزرگداشتی برای همه ی شهدای مسیحیت دانسته است.

7) از رنگ های سفید، سیاه، بنفش، نارنجی و قرمز بیشتر در هالووین استفاده می شود.

هالووین

سخن آخر

نکته ای هست که لازم است ذکر شود، این که بسیاری از آداب و مراسمی که در هالووین برگزار می شود در حال تغییر هستند و ممکن است آدابی وجود داشته باشد که در این مطلب به آن اشاره نکرده ایم و یا به مواردی پرداخته باشیم که در حال منسوخ شدن باشند، تنها در این مطلب سعی شده تا جشن هالووین تا حدودی خدمت شما عزیزان معرفی شود.

آیا در جشن هالووین شرکت کرده اید؟

اصلا علاقمند به شرکت کردن در چنین جشن هایی هستید؟

منتظر تجربیات و نظرات شما عزیزان هستیم.

دیدگاه ها : 8
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....