مجسمه کاتب نشسته

موزه ی لوور پاریس معروف ترین موزه ی دنیاست که اشیای ناب و خاصی را در خود جای داده است. یکی از بخش های اعظم این موزه را تندیس و مجسمه ها تشکیل داده اند؛ تندیس هایی که هویت برخی از آن ها هنوز هم ناشناخته است اما با این وجود باز هم شهرت و آوازه ی عجیبی پیدا کرده اند.

یکی از مشهورترین مجسمه هایی که هویتش معلوم نیست تندیس کاتب نشسته ( The Seated Scribe ) می باشد. این تندیس مردی را به تصویر می کشد که در حالت چهار زانو نشسته، دامن مردانه ی سفید رنگی پوشیده و با دست راستش در حال نوشتند متن روی کاغذ است. در حال حاضر قلمی در دست این کاتب نیست اما به احتمال زیاد قلم او در گذر زمان شکسته و از بین رفته است.

قابل توجه ترین قسمت مجسمه کاتب نشسته چهره ی اوست؛ صورت او بسیار استادانه و با ظرافت کنده کاری شده و در چشمانش از هنر منبت کاری استفاده گردیده است؛ چشمانی درشت که سنگ های سفید و سیاهی در آن به کار رفته و کاملا عنبیه و رگه های چشم را مشخص کرده است. گذشته از جزئیات ظریف و رنگ گندم گون صورت این مرد نکته ی قابل توجه دیگر پایه ای است که مجسمه روی آن قرار دارد؛ پایه ای نیم دایره که در قدیم برای مجسمه و تندیس پادشاهان به کار می رفته است.

او مردی با هیکل معمولی و کمی وزن اضافی است که چربی های اضافی دور کمر و شکمش کاملا واضح به تصویر کشیده شده اند. حالت چهره ی او طوری است که گویا منتظر وقوع اتفاقی است.

جنس این مجسمه از آهک است و از سنگ های براق و آلیاژ مس و کربنات منیزیم هم در چشمانش استفاده شده تا زیبایی بیشتری داشته باشد، از چوب هم در ساخت سینه ی مجسمه استفاده کرده اند.

دوران تاریخی: متاسفانه دوران دقیق ساخت این مجسمه مشخص نیست ولی احتمالا به 2450 تا 2325 پیش از میلاد و امپراتوری مصر باستان بازگردد. این تندیس در 1850 میلادی کشف شد.

محل کشف : مصر

ابعاد: ارتفاع کاتب نشسته 53.7 سانتی متر و عرض آن 44 سانتی متر و عمقش 35 سانتی متر می باشد.

حرف و حدیث: از نوع نشستن کاتب احتمال می رود که او در محل کار به تصویر کشیده شده است چون این نوع نشستن صاف، راحت نیست و اغلب در محل کار این گونه می نشستند.

محل نگهداری: در حال حاضر کاتب نشسته در موزه ی لوور پاریس نگهداری شده و در معرض دید عموم می باشد.

مجسمه کاتب نشسته
مجسمه کاتب نشسته
مجسمه کاتب نشسته
مجسمه کاتب نشسته

مجسمه کاتب نشسته را در ویدئو ببینید

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....