جستجو برای یافتن گردشگر فرانسوی در کویر لوت

به نقل از ایسنا، پس از جستجوهای فراوان و  با وجود گذشت پنج ماه از ناپدید شدن گردشگر فرانسوی در دشت لوت، هنوز هیچ اثری از وی پیدا نشده است.

مهرداد قزوینیان، راهنمای حرفه‌ای کویر که سه عملیات جست‌وجو را در کویر لوت برای یافتن این گردشگر فرانسوی انجام داده است، درباره‌ی نتیجه‌ی آخرین تجسس ها که به تازگی انجام شده است، می گوید:

ما در آخرین پیگرد، ۱۳ نفر بودیم که به همراه چهار ماشین، حدود ۶۰۰ کیلومتر از دشت لوت، ناحیه‌ای بین ریگستان، طبس و نایبندان را گشتیم، یعنی همه مناطقی که طبق نقشه‌ی سفر مرد فرانسوی، احتمال می‌دادیم ردی از او پیدا کنیم، اما کوچک‌ترین نشانی از او نیافتیم.

او همه احتمالاتی را که برخی از رسانه‌های فرانسوی و حتی دولت آن کشور با توجه به جایگاه این فرد بیان کرده اند را رد کرد و افزود:

پنج ماه از آخرین‌بار که این مرد در کویر دیده شده می‌گذرد، با توجه به تجهیزات ضعیفی که همراه داشته، معلوم است چه اتفاقی افتاده است.

قزوینیان بیان داشت:

بعید می‌دانم این شخص گرفتار اشرار شده باشد، چون اگر توسط آن‌ها دستگیر می‌شد، حتما خانواده‌اش یا نماینده دولت آن‌ها تماسی دریافت می‌کرد، ولی این اتفاق نیافتاده است.

وی همچنین گفت:

کار قاچاقچی‌ها هم نمی‌تواند باشد، چون آن‌ها دنبال کار خودشان هستند، بالاخره در آمدوشدهای پی در پی به کویر، برخوردهای زیادی با این افراد داشته‌ایم.

این راهنمای کویر بر اساس اطلاعات خود از این گردشگر فرانسوی، اظهار کرد:

دوم اوت (نیمه‌های مردادماه) این شهروند فرانسوی با موتورسیکلت شخصی‌اش به ایران آمد. او در گذشته چندبار در مسابقه‌ی "رالی داکار" شرکت کرده بود، یعنی تجربه‌ی سفر در کویرهای سخت را داشته اما شاید مهمترین علتی که در ناپدید شدن او در کویر ایران نقش داشته، زمان سفرش بوده است. او در هوای گرم بدون داشتن تجهیزات لوجستیکی و ماهواره‌ای و تنها و بدون راهنما وارد کویر شده است.

قزوینیان در ادامه گفت:

ما حدود دو ماه پیش، از ناپدید شدن این گردشگر فرانسوی مطلع شدیم، همان روزها از طرف خانواده‌اش تماسی دریافت کردیم که برای جست‌وجو درخواست کمک داشتند. با سازمان میراث فرهنگی و گردشگری هم تماس گرفتیم، آن موقع هیچ‌کس از ماجرای ناپدید شدن این مرد فرانسوی اطلاع نداشت. به آخرین محل اقامت‌اش که هتلی در "خور" بود هم سر زدیم، صاحب هتل می‌گفت؛ روزی که آن مرد به این هتل آمده، گرمای زیاد هوا او را به‌شدت ضعیف کرده بود، طوری که دست و پاهایش می‌لرزید.

وی افزود:

از زمانی که مطلع شدیم این گردشگر فرانسوی در کویر ایران مفقود شده است، سه عملیات خودجوش برای یافتن او انجام دادیم، در هر سفر دیگری هم که به آن مناطق داشتیم، تا جایی که امکان داشت، جست‌وجوها را ادامه دادیم.

بر اساس اظهارات این راهنمای لوت، شهروند فرانسوی آخرین‌بار در معدنی نزدیک به منطقه ریگستان دیده شده و گزارشی از خروج وی از کشور نیز وجود ندارد. حتی  برخلاف برخی اظهارات، موتور این گردشگر هم پیدا نشده است.

قزوینیان به دلیل دو دهه، فعالیت در زمینه ی برگزاری تور در مناطق کویری و شناخت جامع از این مناطق،معتقد است:

مسیری که این گردشگر فرانسوی برای گذر از کویر مرکزی و دشت لوت ایران انتخاب کرده بود، "بسیار پیچیده" و "عجیب" بوده، مخصوصا با آن تجهیزات کمی که همراه داشته است.

او گفت:

ورود به مسیر کویری که گردشگر فرانسوی انتخاب کرده بود، حتما به تجهیزات لوجیستیکی نیاز داشت، درحالیکه آن شخص اصلا چنین امکاناتی همراه نداشت. واقعا ماجراجویی بی‌ حساب و کتابی بوده است.

این راهنمای طبیعت، یافتن این گردشگر موتورسوار در کویر ایران را سخت تر از پیدا کردن سوزن در انبار کاه قلمداد کرد و افزود:

مناطق کویری ایران، مخصوصا لوت، طبیعت بسیار عجیبی دارند. خاطرم است زمانی هلی کوپتر نیروی انتظامی در این منطقه مفقود شده بود، سه ماه گشتند، اما هیچ اثری از آن پیدا نکردند و دست آخر هم یک ساربان (شتربان) آن را پیدا کرد. حالا وضعیت حاضر را در نظر بگیرید، شئ‌ای به بزرگی هلی‌کوپتر را نمی‌توانستند پیدا کنند، چطور یک موتورسیکلت را در پهنه‌ی وسیع کویر می‌توان پیدا کرد؟ حتما برای یافتن اثری از او، به امکانات بیشتری نیاز است.

قزوینیان گفت:

با وجود آن‌که سرنوشت آن مرد برای ما مشخص است، اما همچنان جست‌وجوها را ادامه می‌دهیم تا اثری از او پیدا کنیم. به همه آن‌هایی که می‌دانیم در کویر تور اجرا می‌کنند، سپرده‌ایم که حواس‌شان باشد. به دوستان بلوچ خود هم سپرده‌ایم که اگر چیزی شنیدند یا دیدند، سریع اطلاع دهند. وزارت خارجه ایران هم پیگیر ماجرا است و خانواده‌اش هم از فرانسه قضیه را دنبال می‌کنند.

گوتیه لکلرک، گردشگری فرانسوی است که حدود پنج ماه پیش سفرش را با موتورسیکلتی شخصی در ایران آغاز کرد و قصد داشت از کویر مرکزی و لوت بگذرد. او از مرنجاب وارد کویر شد و آخرین‌بار در منطقه‌ای به نام ریگستان در لوت مشاهده گردید و تا به امروز اثری از وی دیده نشده است.

وی نوه‌ی یک نظامی عالی‌رتبه فرانسوی به نام مارشال لکلرک می باشد که آزادسازی پاریس از اشغال نازی در پایان جنگ جهانی دوم مدیون فرماندهی او است.

بر اساس اخبار منتشر شده در روزنامه فیگارو، دولت فرانسه از خانواده‌ی این تبعه درخواست کرده بود که در این‌باره حرفی نزنند، اما آنها یک ماه پیش در گفت‌وگو با همین روزنامه، سکوت خود را شکستند و اظهار داشتند که گوتیه لکلرک تصمیم داشته کویر مرکزی ایران را با موتورسیکلت بپیماید. این فرد یک ورزشکار حدودا ۵۰ ساله است که در سوابقش دو بار حضور در مسابقات رالی پاریس - داکار و نیز چندین مسابقه در کویر مراکش دیده می شود.

در ابتدا که هویت این مرد فاش نشده بود، رسانه‌های فرانسوی سعی داشتند با توجه به وابستگی نظامی وی، سوءظن‌های سیاسی ایجاد کنند و ناپدید شدن او را در ایران اتفاقی مرموز جلوه دهند.

حتی وزارت خارجه فرانسه ادعا کرده بود که موتورسیکلت این مرد، پیدا شده اما وقتی دیپلمات فرانسه  برای پس گرفتن آن مراجعه کرده، پلیس ایران انجام دادن مراحل اداری و رسمی را خواستار شده و از دادن موتورسیکلت خودداری کرده است. درحالی‌که تیم جستجو اظهار دارند که تا کنون هیچ اثری از این گردشگر و حتی موتورسیکلت او نیافته اند.

درحالی‌که رسانه‌های اروپایی، سعی داشتند که بدون فاش کردن هویت مرد فرانسوی، به طرح سوءظن‌های خود درباره ناپدید شدن این تبعه ادامه دهند، سخنگوی وزارت خارجه ایران، ناپدید شدن یک گردشگر فرانسوی را در یکی از نقاط کویری ایران تایید نمود و توضیح داد:

این تبعه به‌عنوان توریست و برای کویرگردی به ایران آمده بود و پس از بازدید از کویر لوت هم بازنگشت.

بهرام قاسمی گفته بود:

پیش از عزیمت این تبعه به مناطق کویری، هم توسط آژانس‌ها و هم مقامات محلی به وی توصیه شده بود که به برخی نقاط نرود، اما او به نقاطی که از قبل شناسایی کرده بود می‌رود و بعداَ هم از او خبری نمی‌شود.»

او حدود سه هفته پیش و پیش از آغاز سومین عملیت خود جوش برای جستجوی این گردشگر، گفته بود:

پیگیری‌ها برای یافتن این تبعه فرانسوی در حال انجام است. دو دولت درتماس هستند و احتمال می رود که این تبعه در کویر لوت دچار حادثه‌ای نظیر طوفان شن شده باشد.

چند روز پس از این گفته ها، روزنامه اوئست فرانس که در غرب فرانسه منتشر می شود، هویت فرد مفقود شده در لوت را فاش نمود و نوشت:

گوتیه لکلرک، نوه مارشال لکلرک وقتی در حال موتورسواری در کویر ایران بود ناپدید شد.


 

برای آگاهی از تجربیات گردشگران خارجی از سفر به ایران نگاهی به مطالب زیر بیاندازید:

نکات جالب درباره ایران از نظر یک توریست لهستانی

تعطیلات در ایران | نظرات گردشگران خارجی در مجله گاردین

خاطرات زوج گردشگر کانادایی از سفر به ایران

خبر

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....