هفتمین فصل کاوش درگاه تخت جمشید

در طی هفتمین فصل کاوش درگاه تخت جمشید که هم اکنون در حال انجام است، 12 بنای باستانی دوره هخامنشی در حریم تخت جشمید کشف و شناسایی شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر؛یکی از مهمترین دستاوردهای اخیر در کاوشهای باستان شناسانه فارس را می توان در حوزه کاوش «تل آجری» که از آن به عنوان درگاه مجموعه تخت جمشید نیز معروف است به شمار آورد.

این کاوش ها که تا کنون 6 فصل از آن با همکاری باستان شناسان ایرانی و ایتالیایی انجام شده است، اکنون مرحله ی هفتم خود را در محوطه تاریخی تل آجری می گذراند.

مدیر مجموعه جهانی تخت جمشید، مسعود رضایی منفرد، در رابطب با این موضوع در گفت و گویی که با خبرنگار مهر داشت، گفت:

کاوش در این محوطه که به درگاه مجموعه جهانی تخت جمشید معروف است از اول مهرماه آغاز و تا ۲۰ آبان ماه ادامه دارد.

او صحبت هایش را در حالی ادامه داد که به همکاری باستان شناسان ایرانی و ایتالیایی در این کاوش ها اشاره داشت:

هفتمین فصل کاوش تل آجری به دنبال کاوش های قبلی محوطه انجام می شود.

رضایی منفرد در ادامه به کشفیات قبلی اشاره داشت و گفت:

چهار کتیبه متعلق به دوره هخامنشیان که در این کتیبه ها به زبان بابلی کلماتی چون شاه و دروازه حک شده در این محوطه کشف شد، همچنین بدنه بیرونی و راهروی بزرگ بنای دروازه به آجرهای لعابدار رنگین مزین بوده و در ساختار این دروازه، هزاران قطعه آجر به ابعاد ۳۳ در ۳۳ سانتی متر و ضخامت ۱۱ سانتی متر به کار رفته که در کاوش های قبلی کشف شد.

رضایی منفرد بیان کرد:

تل آجری در شمال غربی تختگاه تخت جمشید و حریم شهر پارسه قرار گرفته که امسال نیز مطابق سنوات گذشته، پروفسور پیرو فرانچسکو کالیری سرپرست تیم ایتالیایی و دکتر علیرضا عسکری چاوردی سرپرست ایرانی گروه کاوش هستند.

 وی ادامه داد:

در حال حاضر ۱۲ بنای باستانی دوره هخامنشیان در حریم تخت جمشید شناسایی شده که به دلیل وجود شباهت زیاد بین آجرهای لعابدار کشف شده دروازه‌ها با نقوش اسطوره‌های بین النهرین، به نظر می‌رسد شهر پارسه در دوره کوروش هخامنشی نیز وجود داشته است.

رضایی گفت:

بناهایی که در این محوطه کشف شده به احتمال زیاد پیش از بنای تختگاه تخت جمشید ساخته شده و در واقع کشفیات اخیر، خلاءهای تاریخی شهر پارسه به ویژه در دوره حکومت کوروش و کمبوجیه و پیش از به قدرت رسیدن داریوش هخامنشی در سال ۵۲۱ پیش از میلاد را پر می کند.

مدیر مجموعه جهانی تخت جمشید افزود:

با توجه به این کشفیات، بی‌شک تل آجری دروازه ورودی شهر پارسه بوده که به کاخ بزرگ و پردیس‌های اطراف آن معطوف می‌شده و ابعاد این دروازه ۳۰ در ۴۰ مترمربع بوده و ارتفاع آن به ۱۵ متر می‌رسیده که طبق شواهد موجود این بنا به آجرهای لعابدار مزین شده بوده است.

رضایی گفت:

این بنا در دوره هخامنشیان و زمان حکومت کوروش و یا کمبوجیه ساخته شده و یکی از بناهای متعلق به دوران هخامنشیان است که به ثبت ملی رسیده و به ‌لحاظ ارزش‌های تاریخی و هویت محتوایی، میراثی ارزشمند است.

مدیر مجموعه تخت جمشید از انجام دو پروژه ی کاوش دیگر تا پایان امسال در تخت جمشید خبر داد و گفت:

پیشنهاد و طرح کاوش در ضلع جنوبی تختگاه به پژوهشکده باستان شناسی ارائه شده و به محض صدور مجوز، این محوطه تاریخی کاوش می شود.

آن طور که رضایی منفرد می گوید، آزادسازی صفه تخت جمشید (ضلع جنوبی تختگاه) در دستور کار است که با کاوش این محوطه و بیرون آوردن صفه از دل خاک، عظمت و بزرگی صفه تخت جمشید برای گردشگران نمایان تر خواهد شد.

هفتمین فصل کاوش درگاه تخت جمشید
هفتمین فصل کاوش درگاه تخت جمشید

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....