کارناوالِ جدیدی در راه است
خبرم کن arrow_back

آبشار شلماش | طبیعت خروشان سردشت

در سرزمینی زندگی می کنیم پر از جاذبه های زیبای خدادادی...

به هر طرف که می نگریم جاذبه ای خودش را به ما می نمایاند که شاید چشم برداشتن از آن کار هر کسی نباشد. دستان هنرمند طبیعت در هر جا، اثری دیدنی را پدید آورده است. گاه قله ای را در قلب کوهستان به تصویر کشیده، گاهی سرکی کشیده به دشت و بیابان و نمایی دیگر را ساخته و خلاصه یک جوری خودش را در قاب چشمانمان جا کرده است.

طبیعت هر جا که باشد جلوه ای تازه خلق می کند و تصویری تازه را به نمایش می گذارد، کافیست تا جانمان را به جانش گره بزنیم تا زیباترین هدیه ها را با دستانی سرشار از سخاوت نثارمان کند. مهمان طبیعت شدن تجربه ای است که صدها بار هم ارزش امتحان کردن دارد، به شرطی که بدانی کدام تصویرش باب طبع توست و آرامش را به تو هدیه می کند.

امروز ما هم راهی طبیعتی زیبا می شویم. مقصدمان جایی در #استان آذربایجان غربی است. چشمانمان را به دیدن تصویر زیبایی مهمان می کنیم تا خستگی ها از تنمان در برود. به تماشای آبشاری زیبا می نشینیم که چهره ی شهر سردشت را مزین کرده است به وجودش...

با کارناوال در سفر به آبشار شلماش همراه شوید.

آبشار شلماش سردشت
photo by Sona Moayedzadeh
آبشار شلماش سردشت
photo by Khaled Esmaili
آبشار شلماش سردشت
photo by Soran Mohammadi

آبشار شلماش | طبیعت خروشان

پس از گذر از جاده ای جنگلی و تماشایی به مقصدمان می رسیم. آبشار خروشانی با ارتفاع 50 متر که در دره ای سرسبز و در کنار جنگل های پراکنده جا خوش کرده و منظره ای تماشایی به وجود آورده است. آب خروشان خودش را از بالا به پایین پرتاب می کند و قطرات آب را به همه جا می ریزد. صدای غرش آب شنیدنی است وقتی که با تمام وجود سرریز می شود تا زیبا ترین صحنه ها را به وجود بیاورد.

همه چیز در یک آبشار خلاصه نمی شود. پدیده ای که پیش رویمان قرار دارد آبشاری سه طبقه است که طبقات آن به موازات یکدیگر و  پشت سرهم قرار دارند و هر یک زیبایی های خاصی را به نمایش می گذارند. محوطه ی بازدید از آبشار به نحوی در نظر گرفته شده است که ابتدا نمایی کلی از آبشار و از بالای دره ای که آبشار به آن می ریزد قابل مشاهده است. برای دیدن طبقات دیگر و رسیدن به پای آبشار و رودخانه ی پایین آبشار کافیست از پله های تعبیه شده، پایین بروید تا شاهد نماهای دیگری از آبشار باشید. در طبقه ی میانی حتما توقف کنید چرا که بهترین دید را خواهید داشت. فقط حواستان باشد که در کنار آبشار از لمس قطره های آب در امان نخواهید بود.

این آبشار نتیجه ی جوش و خروش رودخانه زابِ کوچک است که بر روی گسل بزرگی در مسیر فرعی روستای آلمان و شلماش قرار گرفته است. 

آبشار شلماش سردشت
photo by Khaled Esmaili
آبشار شلماش سردشت
photo by Khaled Esmaili
آبشار شلماش سردشت
photo by Rebwar Hosain Poori

تفریحات و امکانات

با ورود به این منطقه ی زیبا و تماشای اولین آبشار چشم هایتان خیره خواهد شد. اما با تماشای مناظر زیبای کوهستانی از شنیدن صدای طبیعت غافل نشوید. گوش بسپارید به صدای آبشار خروشانِ شلماش و ترنم زیبای طبیعت که زیباترین موسیقی زندگیتان خواهد بود.

  کمی که به آبشار نزدیک شوید زیبایی سنگ های تشکیل دهنده ی آبشار شما را در خود فرو خواهد برد.

اگر رفت و برگشت از 385 پله را به جان می خرید می توانید زیباترین صحنه ها را در کنار آبشار شاهد باشید. با پایین رفتن از پله ها به اعماق دره خواهید رفت و هر لحظه قطرات آب بیشتری شما را لمس خواهند نمود. شاید هم هوس کردید تنی به آب بزنید و حسابی لذت ببرید.

حواستان باشد که لذت عکاسی در چنین فضایی را هیچوقت از یاد نخواهید برد و عکس ها می تواند بهترین ترسیم کننده ی خاطرات شما باشند. اگر با اصول عکاسی از آبشار آشنایی داشته باشید بهترین تصاویر را در شلماش ثبت خواهید کرد. شاید خوش شانس بودید و با دوربین خود توانستید رنگین کمانی را در نزدیکی آبشار شکار کنید.

بساط یک پیک نیک را با خود ببرید تا در کنار دوستان و خانواده ی خود لحظات خوبی را رقم بزنید. پیک نیک در فضای تفرجگاهیِ نزدیک آبشار تجربه ی متفاوتی را برای شما به ارمغان می آورد.

مسیر کوهستانی به اعماق دره با پله و حصار، باز سازی شده و برای همه در دسترس است. توصیه ی ما به شما پایین طبقه اول و بالای طبقه دوم است که بهترین منظره را برای شما به نمایش می گذارد. به پایین ترین پله که برسید دقیقا در کنار آبشار خواهید بود و قطرات آب لحظه ای دست از سر شما برنمی دارند.

استقبال زیاد مردم از تماشای این آبشار باعث شده است تا امکانات مطلوبی ازجمله پارکینگ، سرویس بهداشتی، فروشگاه، رستوان و کبابی در محوطه ایجاد شود تا راحتی بیشتری برای مسافران فراهم شود.

آبشار شلماش سردشت
photo by Ferdin Feizi
آبشار شلماش سردشتآبشار شلماش سردشت
photo by Karo Ebrahimi
آبشار شلماش سردشت
photo by Saman Shariatpanah

نام آبشار

منطقه ای که آبشار در آن قرار دارد یک منطقه ی کرد نشین است و در زبان کردی شلماش به معنی تخته سنگی بسیار بزرگ به کار می رود. این نام گذاری می تواند در نتیجه ی ارتفاع این آبشار و سنگی بودن بافت منطقه صورت گرفته باشد.

آبشار شلماش سردشت
آبشار شلماش سردشت
photo by Farhad Sather
آبشار شلماش سردشت
photo by Sona moayedzade

کجا بمونیم؟

در شهر سردشت هتل و مهمانسرا وجود دارد و شما می توانید از آنها استفاده کنید. با اقامت در این شهر در عرض 25 دقیقه به آبشار می رسید. اقامت در ارومیه هم می تواند یکی از گزینه های شما باشد اما توجه داشته باشید که در این صورت 4 ساعت با آبشار فاصله خواهید داشت. کمپینگ در طبیعت هم می تواند  برای شما لذت بخش باشد به شرطی که با شرایط کمپینگ آشنایی کامل داشته باشید.

آبشار شلماش سردشت
photo by Khaled Esmaili
آبشار شلماش سردشت
photo by Shahram Irani
آبشار شلماش سردشت
photo by Khaled Esmaili

بهترین فصل سفر

طبیعت در هر فصل رنگ تازه ای به خود می گیرد و مناظر تازه ای را به نمایش می گذارد اما با توجه به اینکه منطقه ای کوهستانی، شلماش را در بر گرفته است، زمستان های سرد و خشکی دارد. بهترین فصل سفر به این منطقه ی زیبا فصل بهار و تابستان است که هوا کمی معتدل تر شده است. پرآب ترین زمان آبشار در اردیبهشت ماه است اما توجه داشته باشید  که تا  اواسط اردیبهشت ماه سرما دست از سر منطقه بر نمی دارد. شاید خرداد مطلوب ترین سفر را برای شما رقم بزند و مناظر زیبایی را پیش روی شما بگذارد.

تابستان که می شود آب رودخانه شروع به کم شدن می کند و در اواسط تابستان حوضچه ی پایین آبشار با خزه های داخلش مانند یک الماس سبز رنگ به نظر می رسد. پاییز رنگارنگ جلوه ای تازه به آبشار می دهد و در زمستان این آبشار یخ می زند.

با این حال قبل از اقدام به سفر حتما شرایط آب و هوایی را بررسی کنید.

عکس های زیر آبشار شلماش را در فصول مختلف سال به تصویر کشیده اند...

آبشار شلماش سردشت
photo by Omid Farrokh
آبشار شلماش سردشت
photo by Hamun Beheshti
آبشار شلماش سردشت
photo by Khaled Esmaili
آبشار شلماش سردشت
photo by Manaf Veisi

راه دسترسی

اگر هوس تماشای این آبشار زیبا را در سر دارید راهی جاده شوید و به سردشت بروید. حالا شما تنها 25 دقیقه با آبشار فاصله دارید. از سردشت  وارد یک جاده ی کوهستانیِ آسفالته شوید که به سمت روستاهای مراغان و شلماش می می رود. حواستان باشد که زیبایی های جاده، مانع رفتن شما به آبشار نشوند و شما را در خود غرق نکنند. قبل از رسیدن به روستای شلماش محوطه ی زیبای آبشار را خواهید دید. نگران گم شدن در مسیر نباشید. تابلوهای راهنما در سراسر مسیر شما را کمک خواهند کرد.


آبشار شلماش سردشت
photo by Nazli Rahbar
آبشار شلماش سردشت
photo by Omid Farrokh

پیشنهادات کارناوالی

آبشار شلماش زیبایی خاصی را در طبیعت به نمایش گذاشته است اما از زیبایی های دیگر این منطقه مانند پل قلاتاسیان و گرمابه بیستون غافل نشوید.

وقتی از پله های تعبیه شده در کنار آبشار پایین می روید به فکر برگشت هم باشید چون ممکن است 385 پله خستگی زیادی را برای شما به ارمغان بیاورد. پس به آمادگی بدنی خود و همراهانتان فکر کنید.

همراه داشتن یک دست لباس اضافه توصیه می شود . شاید باقی ماندن لباس های خیس بر بدن شما چندان خوشایند به نظر نرسد.

اگر هوس شیطنت و آب تنی به سرتان زد، حسابی مراقب باشید و در هنگام طغیان آبشار به هیچ وجه دست به این کار نزنید.

در کناره ی پله ها احتیاط را رعایت کنید. موارد سقوط از پله ها اتفاق افتاده و حتی منجر به مرگ شده اند.

به سلامت طبیعت فکر کنید. زباله ها، لباس زیبنده ای برای طبیعت نیستند پس جمع آوری زباله های خود را فراموش نکنید.

 

تصاویر زیر آبشار شلماش را در نهایت خروش و طغیان نشان می دهند

آبشار شلماش سردشت
photo by Jawanro
آبشار شلماش سردشت
photo by Omid Farrokh

 

تماشای این ویدئو از آبشار خروشان شلماش را از دست ندهید

سخن آخر

سفر به آبشار خروشان شلماش چطور بود؟

آیا این آبشار را از نزدیک دیده اید؟

چه قدر از آبشارهای ایران، شناخت دارید؟

آیا آبشار دیگری را می شناسید که زیبایی های دیگری را به تصویر بکشد؟

پس معطل نکنید و به ما بگویید این بار به کجا سر بزنیم، منتظر نظرات و پیشنهادات شما در کارناوال هستیم.

ورود به صفحه اختصاصی راهنمای سفر به سردشت
دیدگاه ها : 4
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....

X