جامعه شناسی صنعت گردشگری

جامعه شناسی علم شناخت جامعه، سازمان های اجتماعی و روابط اجتماعی است. جامعه شناسی در گردشگری نیز حائز اهمیت است و به کمک آن به پاسخ بسیاری از سوالات پیش آمده در روابط گردشگر و مقصد سفر، خواهیم  رسید. برای آشنایی بیشتر با جامعه شناسی گردشگری کارناوال را همراهی کنید.

جامعه شناسی گردشگری

جامعه شناسی گردشگری چیست؟

 جامعه شناسی گردشگری بر این اعتقاد است که بازدیدکنندگان در یک جامعه یا در یک محیط، روابطی اجتماعی را خلق می کنند که با همبستگی و رابطه ای که میان بومیان برقرار است متفاوت می باشد. تاثیرات نهایی تجربه های سفر در جامعه ی مقصد و مبدا تعیین کننده این هستند که جوامع تا چه اندازه انجام دادن فعالیت گردشگری را ترغیب یا تعدیل می کنند.

این علم درواقع به بررسی گردشگری در ابعاد زیر می پردازد:

1) تاثیرات گردشگری بر افراد

2) تاثیرات گردشکری بر خانواده

3) تاثیرات گردشگری بر جامعه

جامعه شناسی گردشگری

1) تاثیرات گردشگری بر افراد

فردی که به سفر، به ویژه مکانی  نا آشنا می رود محیط آن مکان را هم به لحاظ جغرافیایی و هم به لحاظ فردی و اجتماعی و فرهنگی نا آشنا می یابد. در نتیجه مسافر برای داشتن سفری لذت بخش و پرثمر با مسائلی مواجه می شود که باید آن ها را حل کند.

مسافران باید منابع مالی و زمانی خود را بسیار متفاوت تر از محل زندگی خود مدیریت کنند. آن ها همچنین باید روابط اجتماعی و تعاملات اجتماعی را برای دستیابی به خوراک و پناهگاه و دیگر نیازها مدیریت کنند. مسافران با فرهنگ های جدید درجات تماس گوناگونی خواهند داشت. برای مثال گردشگرانی خواهان آشنایی با سبک های مختلف زندگی مردم بومی هستند. برخی از مسافران نیز ترجیح می دهند از خدمات تورگردانان استفاده کرده و تماس مستقیم با جامعه محلی را به صورت مستقل نداشته باشند. 

صرف نظر از میزان مشارکت محلی، مسافر باید دست کم اطلاعاتی را در مورد کشوری که از آن بازدید می کند به دست آورد و بر مبنای آن تصمیم بگیرد که چگونه با مسائل و تفاوت های محیطی کنار بیاید و آن ها را حل کند. آمادگی اولیه پیش از سفر، رویکردی هوشمندانه است. تجارب سفر هم بر مسافر و هم جامعه اثری عمیق بر جای می گذارد، زیرا تجارب سفر، از خاطرات برجسته و به یادماندنی در زندگی مسافر است.

جامعه شناسی گردشگری

2) تاثیرات گردشگری بر خانواده

با رشد خانواده و بلوغ فرزندان و در صورت وجود امکانات، سفرهای خانوادگی سال به سال بیشتر و برجسته تر می شود. هیجان آماده شدن برای سفر و پیش بینی مقصد و تجربه های واقعی سفر از اوقات به یادماندنی زندگیِ خانوادگی است. در این میان، سفرهای ماجراجویانه از خاطره انگیزترین سفرها به شمار می روند. سفر خانوادگی می تواند آموزشی نیز باشد. هرچه سفر هدفمندتر و آموزشی تر باشد، مزایای آن بیشتر است. بررسی پیش از سفر و مشاوره گرفتن از کارشناسان سفر به حداکثر کردن مزایای مسافرت کمک می کند.

جامعه شناسی گردشگری

3) تاثیرات گردشگری بر جامعه

سفر کردن تاثیر مهمی در تفاهم ملی و شناخت ارزش های مردم دارد. خط مشی دولت های پیشرفته و فرهیخته بر آن است تا مسافرت، به ویژه مسافرت داخلی، را ابزاری برای آشنایی شهروندان با سایر قسمت های کشور بدانند که سرانجام به کسبِ احساس غرور می انجامد.

حضور بازدیدکنندگان در یک کشور در الگوی زندگی ساکنان بومی تاثیر می گذارد. رفتار بازدیدکنندگان و رابطه آنان با شهروندان جامعه ی میزبان، اثری عمیق بر شیوه های زندگی و نگرش مردم محلی برجای می گذارد. شاید برجسته ترین تاثیرات این واقعه هنگامی است که بازدید کنندگان آمریکای شمالی و اروپای غربی به کشورهای نوظهور با فرهنگ ابتدایی و با استاندارد اقتصادی پایین و یا جامعه نافرهیخته سفر می کنند و بازدیدکننده تحت تاثیر تناقض فرهنگی قرار می گیرد. در هر صورت این امر موجب ارج نهادن به کیفیت زندگی خودِ فرد می شود، ارج و ارزشی که چندان به آن در محل زندگی توجه نمی کرده است.

موقعیت مطلوب زمانی رخ می دهد که بازدیدکنندگان و ساکنان جامعه میزبان از نظر اجتماعی با یکدیگر ادغام شوند و آشنایی بهتری پیدا کنند. این امر آگاهی از خصوصیات و کیفیت زندگی یکدیگر و تمجید و احترام دو جانبه را به شدت می افزاید.

دانشنامه گردشگری

با #مفاهیم و دانش گردشگری در کارناوال آشنا شوید.

دیدگاه ها : 2
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....