سون هدین | سفرنامه نویس سوئدی

این بار در مشاهیر گردشگری با سون هدین جغرافیدان، نقشه بردار، عکاس و جهانگرد سوئدی آشنا خواهیم شد. 

دلیل شهرت

 افتخارات و آثار ارزشمند نقشه برداری، عکاسی، اکتشافات مهم و سفرهای متعدد او به نقاط مختلف به همراه سفرنامه های جالب او باعث شهرت وی در سطح جهان شده است.

3 جایزه مهم در زمینه جغرافیا نیز از دیگر دستاورد های اوست. از او به عنوان یک کویرنورد قهار نیز یاد می شود! وی به بسیاری از کشور های آسیایی از جمله بخش های مختلف ایران سفر کرده است.

سون کتابی نیز در مورد کویرهای ایران نوشته و هنگامی که در ایران حضور داشت قصد داشته از کویر ریگ جن عبور کند که به دلیل بیش از حد باتلاقی بودن مسیر از تصمیم خود منصرف شده.

افراد سرشناسی همچون ناصرالدین شاه، هیتلر، رزولت، نیکلای دوم و . . . از او تمجید و تقدیر کرده اند!

تولد

سون هدین 19 فوریه سال 1865 در استکهلم سوئد به دنیا آمد.

زندگی 

 او هنگامی که 15 سال داشت شاهد بازگشت جهانگردانی از قطب بود، وی در آن سنین تصمیم گرفت که یک سیاح و کاشف جهان شود. سون هدین به تحصیل جغرافیا مشغول گشت. او سفری به آسیای مرکزی داشت تا مناطقی که کمتر به آن سفر شده است را از نزدیک ببیند پادشاه سوئد در تامین هزینه های این سفر نقش بسیار مهمی را ایفا می کرد. او پس از اخذ مدرک دکتری و یادگیری چند زبان، 2 سفر به ایران داشته است و حتی با ناصرالدین شاه نیز دیدار کرد و حتی تجربه کوهنوردی در کوه دماوند را نیز با ناصرالدین شاه داشت. وی که تصمیم داشت در زمینه جغرافیا باز هم به تحصیل بپردازد از طرف فردیناند فون ریشتهوفن منع گردید و خود تصمیم گرفت با روش ها و متد های مختلف این علم را بیشتر بیاموزد.

مرگ

سون هدین 85 ساله در 26 نوامبر 1952 در محل زادگاه خود استکهلم درگذشت.

wqewqe1
wqewqe0

#مشاهیر گردشگری جهان را در کارناوال بشناسید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....