کارناوال - راهنمای سفر

آبشار دودوزن خرمکش

گیلان، 24 کیلومتری شفت، منطقه خرم کش

4.5

از 5 امتیاز

میانگین نظرات 6 کاربر

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

2 تا 3 ساعت

ساعت دسترسی

امروز پنج‌شنبه 24 ساعته

ورودی

رایگان

همه چیز درباره آبشار دودوزن خرمکش

چرا بازدید کنیم؟

نقد و بررسی کارناوال

کجاست؟

نقشه و مسیریابی

مردم چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

بهاره فلاح

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

06 مرداد 1396

به روز رسانی

26 آبان 1398

معرفی /

آبشار دودوزن خرمکش | دلبری طبیعت گیلان

Photo by : Bahareh Fallah | Karnaval

باز هم آماده رفتن به سفری متفاوت شده ایم ...

سفری که از خیلی چیزها دورمان می کند و لحظات فراموش نشدنی را به ما هدیه می دهد. خستگی های مان را به جان می خرد و طبیعتی کم نظیر ما را در آغوش می گیرد. هر چه قدر که از شهر دور و دورتر می شویم آرامش قابل لمس تر می شود.

پیچ و خم جاده و خستگی راه در برابر زیبایی های بی بدیلی که انتظارمان را می کشد اصلا به چشم نمی آیند. به جاده می زنیم و راهی روستایی در شهر شفت استان گیلان می شویم. شهری که پیش تر از این نیز ما را با زیبایی های کم نظیر خود محسور کرده بود.

این بار به گوشه ای دیگر از این شهرستان می رویم تا آبشاری زیبا را در روستای خرُم کَش به تماشا بنشینیم. جایی که تصاویر و صداهای طبیعت لحظه ای هم رهایمان نمی کنند...

اگر تصمیم دارید که خستگی روزهای پرکار و مشغله را به در کنید و به دنبال مقصدی تازه هستید به شما سفر به آبشار دودوَزن را پیشنهاد می کنیم

با کارناوال همراه باشید...

Photo by : Unknown

چرا سفر به آبشار دودوزن؟


  • آبشار دودوزن جاذبه ای کمتر شناخته شده در طبیعت گیلان است که می تواند برای تان آرامش به ارمغان بیاورد.
  • قرار گیری این آبشار در میان جنگلی انبوه و راه مناسب آن از جمله دلایلی است که این جاذبه را متفاوت جلوه می دهد.

مناسب برای


تمامی طبیعت گردان از آماتور تا حرفه ای

نامناسب برای


معلولان جسمی 

سالمندان دارای محدودیت های حرکتی

Photo by : Unknown

پای در مسیری رویایی می گذاریم ...

به محض فاصله گرفتن از جاده اصلی شفت و ورود به جاده آبشار، دیدنی ها آغاز می شود. در هر لحظه از حرکت تصویر تازه ای در جاده نقش می بندد آن قدر که شاید چندین بار توقف کنید و به تماشای ذره ذره این زیبایی ها بپردازید. طبیعت شمال ایران همیشه غافل گیر کننده است. در این جاده هم ممکن است نم باران به سراغ تان بیاید یا مه هوس عبور از عرض جاده را کند و گاهی هم حیوانات اهلی سد راه تان می شوند. برای رسیدن به دودوزن نباید عجله کرد، عجله کردن در چنین جاده ای بسیاری از تجربه های لذت بخش سفر را از شما می گیرد. صبور باشید و جرعه جرعه از معجون آرامشی که نصیب تان می شود بنوشید و لذت ببرید.

در کنار طبیعت، روستاها و اهالی با صفای شان هم بر لذت سفرتان می افزایند. ابتدا از کنار روستای احمدسر گوراب می گذریم و پس از آن، روستای شالماء، سفید نرگس، بازارچه علیسرا، بقعه آقا سید کاس و آقا سید رضی و سیاه نرگس را پشت سر می گذاریم تا به روستای خرم کش برسیم. چیزی که لحظه ای دست از سرتان بر نمی دارد صدای جوش و خروش رودخانه ای است که از آبشار سرچشمه می گیرد و با نوای آهنگینش تا پایان راه ما را همراهی می کند.

Photo by : Bahareh Fallah | Karnaval

تا پای آبشار قدم می زنیم...

24 کیلومتر از شهر شفت دور شده و به انتهای مسیر رویایی رسیده ایم. تابلوی آبشار در اینجا دیده می شود و مارا به گذر از مسیری سنگ فرش شده و پله ای دعوت می کند. به هر حال اگر خواستار دمی آسایش در طبیعت هستیم کمی پیاده روی چندان نفس گیر به نظر نمی رسد. پایین رفتن از پله ها نشان از ورود به اعماق دره ای دارد که آبشار را در خود جای داده است.

در میانه راه از کنار خانه های تخریب شده می گذریم که نشان از حضور زندگی در گذشته دارند. چشمه ای در میانه راه شما را به نوشیدن آبی گوارا دعوت می کند. در جای جای مسیر دست فروشان محلی، محصولات خود را به شما ارایه می دهند.

بعد از پشت سر گذاشتن قسمتی از مسیر سنگ فرش شده در 100 متری آبشار قرار می گیریم و اینجا جایی است که اولین و زیباترین تصویر از آن را می توانیم ببینیم.

Photo by : Unknown
Photo by : Ali Rahmanpour

آبشار دودوزن | سقوط با شکوه آب

آبشار دودوزن از آبشارهای زیبای استان گیلان است که در منطقه کوهستانی و ییلاقی سیاهمزکی قرار دارد. هنوز پژوهش های دقیقی در مورد این آبشار صورت نگرفته است و به همین سبب کسی ارتفاع دقیق آن را نمی داند اما عددی برابر 54 متر برای آن ذکر شده است. پوشش جنگلی انبوه، رودخانه های پر جوش و خروش، چشمه های آب و زیبایی های کم نظیر در حوالی این آبشار از جمله دلایلی است که گردشگران را به این منطقه می کشاند.

آب این آبشار از چشمه دودوزن سرچشمه می گیرد و پس از عبور از آبشار در رودخانه ای جاری می شود و زمین های روستایی پایین دست را سیراب می کند. زمین شناسان بر این باورند که عمر این آبشار زیبا به 100تا 150 سال می رسد.

Photo by : Alireza Ali
Photo by : Bahareh Fallah | Karnaval
تفریحات در آبشار دودوزن

امکانات تفریحی خاصی در حوالی این آبشار وجود ندارد اما در سفر به آبشار دودوزن می توانید از انجام فعالیت های زیر لذت ببرید:

1- آب بازی

 خیس شدن در آب یکی از تجربیاتی است که در نزدیکی آبشارها لحظاتی شاد را برای گردشگران می آفریند. پس نگران خیس شدن نباشید و تن به آب بزنید تا لحظات تان به یاد ماندنی تر شوند. رفتن به نزدیکی دیواره آبشار گرچه کمی خطرناک است اما لذت خاص خود را دارد. اگر کفش  و قدرت بدنی مناسب دارید رفتن به کنار دیواره آبشار را تجربه کنید. در محلی که آبشار به آن می ریزد حوضچه ای کوچک ایجاد شده که وسوسه شیرجه در آن را برای بعضی گردشگران ایجاد می کند. برخی دل به دریا می زنند و این کار را امتحان می کنند اما به دلیل خطراتی همچون عمق نامعلوم این حوضچه و وجود سنگ های تیز این کار توصیه نمی شود.

2- عبور از پل چوبی

یکی از قسمت های جالب توجه در محوطه آبشار وجود یک پل چوبی است که امکان عبور از عرض رودخانه را برای تان فراهم می کند. می توانید روی این پل بایستید و از تماشای آبشار از نمایی متفاوت لذت ببرید.

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

 3- فرود از آبشار

برخی از افراد که به دنبال خلق هیجان هستند به آبشار دودوزن می آیند تا سقوط از آن را تجربه کنند. البته برای این کار باید تجربه لازم را داشته باشید و ابزار و وسایل مورد نیاز را همراه تان ببرید.

Photo by : Unknown

 4- پیک نیک و عکاسی

قدم زدن در محوطه آبشار و برپا کردن پیک نیک از دیگر تفریحاتی است که روزی بسیار خاطره انگیز را برای تان رقم می زند. طبیعت پیرامون آبشار، دارای مناظر بسیار چشم نوازی است که شما را به ثبت تصاویر ترغیب می کند. پس در صورت آشنایی با اصول عکاسی از آبشار می توانید تصاویر بسیار زیبایی را ثبت کنید.

Photo by : Bahareh Fallah | Karnaval
Photo by : Mehran Davoodzade

کجا بمونیم؟

در سفر به این آبشار گزینه های بسیاری برای اقامت پیش روی شما قرار می گیرند. می توانید در قلعه رودخان، ماسوله، فومن و یا روستای امامزاده ابراهیم در هتل ها یا خانه های محلی اقامت کنید و بازدید از آبشار را در برنامه سفرتان بگنجانید. کمپ در طبیعت نیز یکی از انواع اقامتی است که امکان تجربه آن را دارید.

Photo by : Unknown

امکانات

مسیر دسترسی تا نزدیکی آبشار آسفالته و مسیر پیاده روی تا پای آبشار سنگفرش است.

در کنار آبشار سرویس بهداشتی وجود دارد و همچنین قسمتی به عنوان نماز خانه در نظر گرفته شده است.

بوفه کوچکی برای خرید برخی خوراکی ها و آب معدنی نیز وجود دارد.

کلبه ای کوچک با آلاچیق های اطرافش، غذاهای محلی محدودی را به مسافران ارایه می کند.

Photo by : Sona Moayedzade

بهترین فصل سفر

بهار و تابستان بهترین زمان سفر به دودوزن محسوب می شود چرا که به دلیل کوهستانی بودن منطقه، آب و هوای آن بسیار خنک و مطبوع است.

بهار و تابستان: به دلیل قرار گیری آبشار در منطقه ای کوهستانی آب و هوای خنک انتظار شما را می کشد.

پاییز: منطقه جنگلی لباس رنگینی به تن می کند که بر جلوه های آبشار می افزاید.

زمستان: یخ زدگی و پوشش سپید برف نیز در زمستان مهمان منطقه می شود و زیبایی های خاص خودش را دارد. 

Photo by : Sadegh Jam
Photo by : Unknown
لوازم ضروری
تلفن همراه
شارژر موبایل
دفترچه بیمه
کفش پیاده روی
کوله پشتی
کارت شناسایی
دارو های عمومی
کیسه زباله
لوازم پیشنهادی
آب آشامیدنی
پاور بانک
وعده های غذایی
کفش اضافه
لباس اضافه
دمپایی و صندل
باتوم

راه دسترسی

آدرس: استان گیلان، 24 کیلومتری شفت، منطقه خرم کش

راه دسترسی: برای رسیدن به آبشار به سوی شهرستان شفت بروید و از طریق جاده شفت از مرکز این شهرستان عبور کنید. با پشت سر گذاشتن بلوار کشاورز و ورود به جاده نصیر محله به سیاهمزکی در مسیر آبشار قرار می گیرید و از کنار روستاها می گذرید.

2 کیلومتر مانده به روستای توسه، روستای خرم کش را می بینید و پس از 700 متر دورشدن از آن  تابلویی را می بینید که نشان می دهد 800 متر با آبشار فاصله دارید، کافی است 300 متر دیگر را با اتومبیل طی کنید تا مسیر آسفالته به پایان برسد. حالا به پاهای تان تکیه کنید و قدم در مسیر سنگفرش شده بگذارید تا به آبشار برسید.

در انتهای مسیر آسفالته متوجه پلی مابین مسیر خاکی و ماشین رو و مال رو می شویم. تابلویی وجود دارد که به ما نشان می دهد بقیه مسیر تا پای آبشار درحال ساخت و بازسازی است و در آینده دسترسی به پای آبشار را با اتومبیل ممکن می کند.

Photo by : Parinaz Jahanmehmani | Diyarmirza

دیدنی های اطراف

شما می توانید از جاذبه هایی که در اطراف آبشار دودوزن قرار دارند نیز لذت ببرید. تعدادی از این جاذبه ها عبارتند از:

دریاچه سقالکسار در فاصله حدود 40 کیلومتری

قلعه رودخان در فاصله حدود 30 کیلومتری

روستای امامزاده ابراهیم در فاصله حدود 46 کیلومتری

نام گذاری آبشار

نام این آبشار از جلوه آن در روزهای بارانی مه آلود آمده است. در زمان بارش باران به دلیل افزایش میزان آبِ آبشار، شدت جوش و خروش آن بیشتر و در اثر شدت برخورد با آب حوضچه مقداری از آب نیز به سمت بالا پرتاب می شود. مه نیز به این طبیعت اضافه شده و گویی دودی سفید کل آبشار را در بر می گیرد به طوری که حوضچه پای آن دیده نمی شود. این تصویر ایجاد شده باعث نام گذاری این آبشار به این صورت شده است.

 

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

توصیه های کارناوالی

در مسیر رسیدن به آبشار از زیبایی ها لذت ببرید اما احتیاط در رانندگی را فراموش نکنید.

پنیر این منطقه بسیار معروف است. با خرید آن و دیگر محصولات محلی همچون عسل، نان محلی، لبنیات و دست بافته های روستاییان هم به اقتصاد محلی کمک می کنید و هم خاطرات شیرین بیشتری می سازید.

از آب چشمه در میانه راه نوش جان کنید و از این هدیه طبیعت بهره مند شوید.

در پایان مسیر آسفالته مغازه ای برای خریدن خوراکی و رفع برخی نیازها وجود دارد. پیشنهاد می کنیم که قبل از ورود به مسیر سنگفرش شده هر آنچه می خواهید را تهیه کنید تا به مشکل بر نخورید.

یادتان نرود که مهربانی شما با طبیعت آن را برای آیندگان و نسل های بعدی حفظ خواهد کرد. پس مراقب این موهبت خداوند باشید.

Photo by : Unknown

ویدیویی از آبشار دودوزن را تماشا کنید

سخن آخر

باز هم گوشه ای دیگر از طبیعت ایران عزیزمان را از نظر گذراندیم و غرق در زیبایی های آن شدیم. از این سفر لذت بردید؟ آیا با این جاذبه تماشایی آشنایی داشتید؟

اگر اهل گیلان هستید برای مان از طبیعت زیبای این منطقه دیدنی و جاذبه هایش بگویید و دوستان کارناوالی در تجربه های خود سهیم کنید.

اگر تا به حال سفر به شفت و بازدید از آبشار دودوزن را تجربه کرده اید، از خاطرات خود بنویسید.

منتظر دیدگاه های شما خوبان هستیم.

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

4

بررسی شده توسط بهاره فلاح

مسیر دسترسی(خوب) 4
امکانات اولیه(خوب) 4
حال و هوای خوش(خوب) 4

نقاط قوت

  • یکی از آبشارهای زیبای ایران
  • جاده ای زیبا و تماشایی
  • طبیعتی چشم نواز

نقاط ضعف

  • محدودیت امکانات
  • عدم نظارت بر میزان ورود گردشگران

نقد و بررسی کاربران

نتیجه نقد و بررسی کاربران

4.5

از مجموع 6 رای کاربران

تفریح و خوشگذرانی(عالی) 4.8
مسیر دسترسی(عالی) 4.5
نظافت و شرایط محیط زیستی(خوب) 4
امکانات اولیه(خوب) 4.3

ثبت دیدگاه و امتیاز

آیا بازدید از آبشار دودوزن خرمکش را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟
برای آپلود تصویر به اینجا بکشید و رها کنید
جدیدترین نقد
kamal yari

4.5

بارون میاد سطح اب رودخونه میاد بالا و خطرناک میشه

تجربه سفر kamal yari به آبشار دودوزن خرمکش

انتشار: 13 بهمن 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
ساجده بهشتی

4.4

چشم انداز های اطراف آبشار و ترکیب با منظره سقوط آب، بهترین قاب برای عکاسیه

تجربه سفر ساجده بهشتی به آبشار دودوزن خرمکش

انتشار: 12 بهمن 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
شهاب تقی پور

4.8

تکه ای از بشته

انتشار: 12 بهمن 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

جدید ترین پرسش
پرسش و پاسخی موجود نیست

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.