چالش های صنعت حمل و نقل در گردشگری

رشد شرکت های حمل و نقل و افزایش تقاضا باعث شده است که سیستم های حمل و نقل، چالش هایی را برای دولت ها، برنامه ریزان و مهندسان به وجود آورند. با هم به بررسی این چالش ها می پردازیم. با کارناوال همراه باشید.

چالش های حمل و نقل

برنامه ریزی

از دیدگاه شرکت هایی که خدماتی را در زمینه ی حمل و نقل ارائه می دهند، برنامه ریزی یک مسئله ی همیشگی است. مقصود از برنامه ریزی این است که شرکت بکوشد تا با توجه به تقاضای مشتریان وسایل لازم را تامین نماید. برنامه ریزی در حمل و نقل از آن جهت اهمیت دارد که ماهیت عرضه در سیستم حمل و نقل به چنین چیزی نیاز دارد. این مسئله در زمان هایی خاص بیشتر به چشم می آید. عدم وجود ظرفیت برای برطرف کردن نیاز مشتری و یا خالی ماندن ظرفیت از چالش هایی است که باید راه حلی برای آن اندیشیده شود. در صورت خالی ماندن صندلی ها، بخشی از درآمده بالقوه ی یک وسیله ی نقلیه از دست خواهد رفت در حالی که هزینه های عملیاتی مثل دستمزد راننده و سوخت بدون توجه به تعداد مسافر همواره دارای مبلغ ثابتی هستند.

چالش های حمل و نقل

تراکم

تراکم جاده ها، پایانه های مسافربری و فرودگاه ها وضعی است که بیشتر مسافران با آن روبه رو هستند. اغلب علت اصلی این تراکم، نبود تشکیلات و وسایل کافی برای تامین نیازهای روزافزون است ولی فعالیت هایی چون ساختمان سازی و انجام امور امنیتی را نیز باید از عوانل مهم به حساب آورد. امور گمرکی باعث می شود که مسافران، مدت زمان بیشتری را در پایانه و یا فرودگاه منتظر بمانندو موجب افزایش تراکم شوند.

گاهی این تراکم موجب افزایش هزینه های سفر نیز می گردد. به عنوان مثال تراکم در پایانه ها ممکن است موجب تعلل مسافر و از دست دادن زمان بلیط وی شود. گاه به دلیل ترافیک مسافر مجبور می شود اقامت خود را در مقصا افزایش دهد و این امر هزینه هایی را برای وی ایجاد می کند. نوسانات ترافیک در طول سال ممکن است در نتیجه ی تغییرات آب و هوایی، تعطیلی مدارس و زمان مرخصی سالانه نیز به وجود آید.

برای رویارویی با تراکم لازم است که شرکت های حمل و نقل ظرفیت خود را در سطحی حفظ کنند که بتوانند بین هزینه ها و درآمدهای فصول ازدحام مسافر و فصل هایی که تعداد آنها به پایین ترین حد ممکن می رسد، تعادلی را برقرار نمایند.

چالش های حمل و نقل

ایمنی و سلامت مسافر

تامین امنیت و سلامت مسافر، همواره مورد توجه شرکت های حمل و نقل و به ویژه شرکت های هواپیمایی بوده است. با وجود اینکه در شرکت های حمل و نقل مسئله ی تروریسم و و سانحه به صورتی نادر مشاهده می شود اما پیشگیری و برخورد با آن در مواقع لزوم بسیار مهم می باشد. چرا که بروز مشکلات امنیتی میل مسافران برای مسافرت با شرکت های حمل و نقل را تحت تاثیر قرار می دهد.

از سوی دیگر وسواس زیاد در این امر نیز موجب آزار مسافران می شود. ایجاد تاخیر در ساعت حرکت و تراکم ناشی از چکاپ های امنیتی آزردگی را برای مسافر به وجود می آورد. هزینه های این امر نیز باید مورد توجه قرار گیرد. انجام امور حراستی، استخدام نیروهای امنیتی و تامین تجهیزات مستلزم پرداخت هزینه هایی است که باید از سوی مسافر تامین گردد و افزایش قیمت ها و احتمالا نارضایتی مسافران را به همراه خواهد داشت.

چالش های حمل و نقل

تاثیرات محیطی

شیوه های گوناگون حمل و نقل و تشکیلات مربوط به آن اثرات شدیدی بر محیط می گذارند. هر نوع حمل و نقل به سوخت و مصرف انرژی نیاز دارد که بیشتر آنها از سوخت های فسیلی تامین می گردد. این مصرف انرژی موجب آلودگی هوا و گرم شدن زمین می شوند. گذشته از این صنعت نفتی که حمل و نقل به آن بستگی دارد، می تواند به صورت یکی از منابع ویرانگر محیط مانند نفت کش هایی که دچار سانحه می شوند و نفت آنها، آب اقیانوس ها و دریاها را آلوده می کند، انفجار مخازن نفت و گاز و مشکلات حفاری در نقاط مختلف، در آید.

ساخت تاسیسات زیربنایی حمل و نقل مانند جاده سازی، ساخت پایانه و فرودگاه نیز اثرات مخربی بر محیط می گذارند. مثلا برای ساختن یک جاده نیاز به منفجر کردن کوه و ریختن آسفالت است و یا ساخت فرودگاه و پایانه آلودگی های صوتی را متوجه محیط می کند. در برخی موارد از بین رفتن پوشش گیاهی و جانوری نیز از پیامدهای سیستم حمل و نقل است.

گسترش سیستم حمل و نقل، تماس بیشتر مسافران با جوامع بومی را افزایش می دهد و می تواند آسیب هایی را به روستاها برساند. مسائل این چنینی به راحتی قابل حل نیستند اما می توان با برنامه های خاص اثرات آنها را کاهش داد.

دانشنامه گردشگری

با #مفاهیم و دانش گردشگری در کارناوال آشنا شوید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....