والنتینا ترشکوا | اولین فضانورد زن جهان

این بار در مشاهیر گردشگری با والنتینا ترشکوا، اولین فضانورد زن جهان آشنا خواهیم شد. 

دلیل شهرت

 شاید بتوان شهرت جهانی و ماندگاری نام والنتینا را همانند یوری گاگارین نخستین فردی که به فضا رفت، دانست؛ زیرا او نخستین زنی می باشد که به فضا سفر کرد.

او از میان 400 نامزد برای انجام سفر فضایی در 16 ژوئن سال 1963 میلادی ( ۲۶ خرداد ۱۳۴۲ ) انتخاب شد. والنتینا با فضاپیمای وستوک 6 به فضا رفته و بنا به ماموریتش 3 روز در فضا قرار داشت. طی این ماموریت او آزمایش های پزشکی بسیار زیادی را انجام داد تا تاثیرات فضا بر روی زنان مورد بررسی قرار گیرد.

 شاید خاص ترین بخش سفر او این باشد که وی تنها به این ماموریت فرستاده شد و زنان فضانورد پس از او در قالب های تیم های فضانوردی به ماموریت های فضایی فرستاده می شوند.

والنتینا ترشکوا در 22 ژوئن سال 1963 میلادی نیز لقب " قهرمان اتحاد جماهیر شوروی " را از هیئت رییسه شورای عالی اتحاد جماهیر شوروی دریافت کرد.

تولد

 او در سال 1937 میلادی در روستایی در استان  یاروسلاول روسیه ( شوروی سابق ) چشم به جهان گشود.

زندگی 

مدرسه را در سال 1945 میلادی آغاز کرد و پس از 8 سال یعنی در سال 1953 میلادی از ادامه تحصیل به شکل حضوری انصراف داد و تحصیلاتش را به شکل مکاتبه ای ادامه داد! در جوانی علاقه زیادی به پرش با چتر داشت و در 22 سالگی برای نخستین بار چتربازی را تجربه کرد. پس از آن کار در کارخانه تایرسازی را آغاز کرد.

اما هیچ گاه فکرش را نمی کرد که سابقه چتربازی اش باعث عضویتش در گروه فضانوردان روسیه شود. پس از آن او دوره های کامل فضانوردی و آموزش فضاپیماهای نوع " وستوک " را دید و ماجراجویی فضایی او از آن تاریخ کلید خورد.

یگور لیسوف از تحلیل گران مجله «اخبار فضا» در یکی از گفتگوهایش با رادیو صدایروسیه اهمیت این سفر فضایی را اینگونه بیان کرد :

" در آن زمان، هر پرواز در امریکا و یا روسیه، یک پله موفقیت محسوب می شود. هنوز دانشمندان نمی دانستند که ارگانیزم بدن انسان در شرایط فضا چطور کار می کند. در آن زمان هنوز پزشکان متخصص برای هماهنگ ساختن بدن فضانورد با شرایط وجود نداشتند. همین مساله می توانست بسیار سخت و حتی خطرناک باشد. زمان، به ما نشان داد که والنتینا ترشکوا در آن زمان چه کار بزرگی انجام داده است. "

والنتینا پس از سفر موفقیت آمیزش در سال 1977 میلادی دکترای علوم مهندسی خود را اخذ کرد و تا کنون بیش از 50 اثر علمی تالیف کرده است.

در حال حاضر 

 او پس از شهرت و محبوبیت فراوانش در سطح روسیه به شکل چشمگیری در فعالیت های اجتماعی شرکت دارد و از سال 1994 میلادی به عنوان ریاست مرکز بین المللی همکاری های علمی و فرهنگی روسیه مشغول به فعالیت می باشد.

او تنها سرگرمی حال حاضر خود را تحقیق در مورد کره مریخ بیان می کند و تمایل دارد به عنوان بخشی از یک گروه کارشناسی به مریخ سفر کند!!

والنتینا ترشکوا
والنتینا ترشکوا
والنتینا ترشکوا
والنتینا ترشکوا

#مشاهیر گردشگری جهان را در کارناوال بشناسید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....