ویدیو HD

ویدیویی از کلوت شهداد کرمان

در این مطلب کارناوال به تماشای ویدیویی از کلوت شهداد کرمان بنشینید و از دیدن این پدیده طبیعی کشورمان لذت ببرید. کلوت های شهداد از جاذبه های منحصر به فرد ایران هستند و مورد توجه افراد زیادی در ایران و حتی خارج از کشور قرار گرفته اند؛ اما شاید شما چندان با معنی کلوت آشنا نباشید و اطلاعات چندانی درباره آن نداشته باشید، به همین خاطر پیشنهاد می کنیم حتما اطلاعاتی که در ادامه درباره کلوت آمده است را بخوانید و سپس از طریق این ویدیو به بازدید از کلوت شهداد بروید.

کلوت به برجستگی هایی گفته می شود که بین شیارهای U شکل ایجاد شده اند. راس این برجستگی ها صاف به نظر می رسد؛ اما طرفِ رو به باد آن ها به صورت پرشیب و طرف دیگر آن ها به صورت کم شیب شکل گرفته است. این اشکال معمولا در رسوبات قدیمی و نرم دریاچه ها ایجاد می شوند و به شکل تپه های فرسایشی رخ می نمایند. بد نیست اشاره کنیم که بر اساس باور کارشناسان، کلوت از دو واژه «کل» به معنای «آبادی» و «لوت» اسم همین منطقه یعنی دشت لوت، تشکیل می شود. 

کلوت های شهداد در گستره ای 11 هزار کیلومترمربعی در مسیر شهر شهداد به نهبندان شکل گرفته اند. این عارضه طبیعی حدود 20 هزار سال قبل در اثر فرسایش آبی و بادى ایجاد شده است. این کلوت ها که از شمال به جنوب کشیده شده اند، حدود ۱۴۵ کیلومتر طول دارند و عرض شان از غرب به شرق به ۷۰ کیلومتر می رسد. کلوت‌ های شهداد از لحاظ شکل ناهمواری و شرایط پیدایش، پدیده ای بی نظیر در دنیا به شمار می روند و هنوز اصول و خواص پیدایش آن ها در هاله ای از ابهام است. 

در سال های اخیر کلوت شهداد از چنان محبوبتی میان گردشگران برخوردار شده است که حتی یک کمپ کویری هم در حوالی کلوت ها احداث شده است تا گردشگران به امکانات مناسب دسترسی داشته باشند.

اگر مایلید جزییات بیشتری در خصوص کلوت ها بدانید و همچنین آدرس، تفریحات ناحیه کلوت شهداد و امکانات اقامتی آن جا را بدانید پیشنهاد می کنیم بر روی لینک کلوت شهداد کلیک کنید. 


:Video Details

Produced By: Pistenkuh

دیدگاه جدید

جدید ترین دیدگاه

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET