روز جهانی گردشگری | گردشگری برای همه

سالهاست که گردشگری جای خود را در میان برنامه های اقتصادی دولت ها باز کرده است و کارشناسانِ برنامه ریزی، توجه ویژه ای به درآمدهای حاصل از آن دارند. به دلیل همین درآمدِ چشم گیر، امروزه گردشگری به عنوان یک صنعت پر رونق در نظر گرفته می شود.

شاید در نخستین روزهایی که انسان مبادرت به جابه جایی و سفر نمود، تصورش را هم نمی کرد که روزی یک سفر ساده ی خانوادگی یا دوستانه بخشی از یک صنعت مهم و حیاتی جوامع به حساب آید و استقبال از سفر به حدی برسد که کارشناسان به فکر کنترل پیامدهای افزایش سفرها بیافتند.

به دلیل اهمیت این صنعت، امروز 27 سپتامبر برابر با ششم مهرماه روز جهانی گردشگری لقب گرفته است و در این روز در سراسر جهان برنامه های خاصی اجرا می شوند؛ برنامه هایی که سعی دارند راهکارهای مناسبی را برای استفاده از پتانسیل های گردشگری بررسی کنند و دغدغه ها و پیشنهاداتی را ارائه دهند تا پیشرفت روزافزون این صنعت را رقم بزنند.

قصد داریم در این مطلب شما را با تاریخچه ی این روز آشنا کنیم و مروری بر  برنامه ها و فعالیت های مربوط به آن داشته باشیم.

با کارناوال همراه باشید...

روز جهانی  گردشگری

تاریخچه روز جهانی گردشگری

از دیرباز نشست هایی توسط سازمان جهانی گردشگری در کشورهای مختلف برگزار می شد تا اینکه در 27 سپتامبر سال 1979 در نشستی در کشور اسپانیا این روز به عنوان روز جهانی گردشگری با عبارت "World Tourism Day " و به اختصار "WTD" انتخاب گردید. دلیل انتخاب 27 سپتامبر این است که در این روز، فصل سفر در نیم کره ی شمالی پایان می یابد و در نیمکره ی جنوبی آغاز می شود. در این زمان بسیاری از مردم در سراسر جهان به سفر و گشت و گذار  فکر می کنند.

بر اساس تصمیم سازمان جهانی گردشگری سازمان ملل متحد از سال 1980، روز 27 سپتامبرِ هر سال به عنوان روز جهانی گردشگری در سراسر دنیا جشن گرفته می شود. انتخاب و تصویب این روز اتفاق مهمی در صنعت گردشگری به حساب می آید و نقطه عطفی را در گردشگری جهانی به وجود آورده است. هدف از انجام برنامه های مختلف در این روز، بالا بردن سطح آگاهی در مورد نقش گردشگری در جامعه جهانی و نشان دادن نحوه ی تاثیرات گردشگری بر ارزش‌های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی در اقصی نقاط جهان می باشد.

روز جهانی  گردشگری

روز جهانی گردشگری | یک میزبان ، یک شعار

به منظور گرامیداشت روز جهانی گردشگری هر سال یک کشور به عنوان محل برگزاری نشست سازمان جهانی گردشگری انتخاب می شود و میزبانی را بر عهده می گیرد. برای یکپارچه سازی برنامه ها در هر سال شعاری برای این روز توسط مجمع عمومی سازمان جهانی گردشگری با پیشنهاد شورای اجرایی این سازمان، اعلام می گردد. در زیر به میزبانان و شعار های 10 سال گذشته اشاره می کنیم:

سال کشور میزبان شعار
2015 اسپانیا یک میلیار گردشگر، یک میلیارد فرصت
2014 مکزیکوسیتی گردشگری و توسعه جامعه
2013 مالدیو گردشگری و آب؛ حفاظت از آینده مشترک
2012 اسپانیا گردشگری و انرژی پایدار
2011 مصر اتصال فرهنگ ها
2010 چین گردشگری و تنوع زیستی
2009 غنا گردشگری؛ بزرگداشت تنوع
2008 پرو گردشگری؛ پاسخگویی به چالش تغییر آب و هوا
2007 سری لانکا گردشگری درها را به روی زنان باز می کند
2006 پرتغال گردشگری غنی می شود
روز جهانی  گردشگری

روز جهانی گردشگری در سال 2016

امسال این روز با شعار " گردشگری برای همه؛ ترویج دسترسی جهانی " با تاکید بر افراد معلول و ناتوان جشن گرفته می شود و شهر بانکوک کشور تایلند، میزبانی نشست سالیانه را بر عهده دارد.

گردشگری برای همه در مورد ایجاد محیط هایی صحبت می کند که نیازهای همه ی افراد را برطرف می سازد؛ اما فرقی نمی کند این افراد در خانه باشند و یا در حال سفر؛ در هر صورت باید به آنها توجه شود. ممکن است هر یک از ما در برهه ای از زمان در زندگی خود به ناتوانی هایی هر چند موقت دچار شویم. وجود بچه های کوچک در خانواده، بالا رفتن سن و بسیاری موارد دیگر با محدودیت های خاص خود، خواه نا خواه روزی به سراغ همه می آیند و در آن زمان می توان بر روی فواید ناشی از دسترسی جهانی به گردشگری حساب باز کرد.

به همین دلیل است که امسال سازمان جهانی جهانگردی بر حقِ غیر قابل انکار همه ی افراد جهان برای دیدن تنوع باورنکردنی سیاره ی زمین و زیبایی های جهان تاکید می کند و قصد دارد در راستای نشان دادن اهمیت گسترش دسترسی جهانی به گردشگری، راهکارهایی را برای ایجاد آن ارائه دهد. راهکارهایی که انتظار می رود همه ی کشورها در راستای آن گام بردارند تا به مزایای ناشی از آن دسترسی پیدا کنند.

روز جهانی  گردشگری

روز جهانی گردشگری در ایران

 این روز در ایران هم جشن گرفته می شود و به مناسبت آن برنامه های خاصی در سراسر کشور اجرا می گردند. امسال شعار " گردشگری برای همه، همه برای گردشگری" برای برنامه ها در نظر گرفته شده است و توجه به توسعه ی امکانات و ظرفیت های گردشگری در میان ناتوانان جسمی در راس برنامه ها قرار دارد. بخشی از فعالیت های مهم که به مناسبت روز جهانی گردشگری در ایران انجام می شوند عبارتند از:

* برگزاری مراسم بزرگداشت روز جهانی گردشگری در سالن همایش های صدا و سیما

* تجلیل از فعالان، سرمایه گذاران و کارآفرینان صنعت گردشگری براساس شاخص های از قبل تعیین شده (میزان مشارکت در فعالیت های گردشگری، کم ترین آسیب ها و شکایت ها و بیشترین اثرگذاری ها )

 * امکان بازدید رایگان مردم از تمام موزه های زیر نظر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

* تخفیف 30 تا 50 درصدی هتل ها برای اقامت در دو شب متصل به روز جهانی گردشگری

* برگزاری جشن ها، نمایشگاه ها و گردهمایی ها در همه ی استان ها به منظور ایجاد بستر توجه و حس انگیزشی در میان همه ی افراد

روز جهانی  گردشگری
روز جهانی  گردشگری

سخن آخر

نظر شما درباره ی شعار امسال روز جهانی جهانگردی چیست؟

چه راهکارهایی را برای تحقق این شعار سراغ دارید؟

آیا از برنامه هایی که در شهرتان برگزار می شود خبر دارید؟

دیده ها، شنیده ها و تجربیات خود را با دوستان کارناوالی خود به اشتراک بگذارید.

 

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....