یوری گاگارین | نخستین مسافر فضا

این بار در مشاهیر گردشگری با یوری گاگارین روس، نخستین مسافر فضا آشنا می شویم.

دلیل شهرت

اگر به آرزوهای دوران کودکی خود نگاهی بیاندازیم، بدون شک اکثر ما فضانورد شدن را در آن خواهیم یافت. این افتخار برای اولین بار نصیب یوری گاگارین، خلبان روس شد!

او در روز 12 آوریل سال 1961 میلادی به عنوان نخستین انسان به فضا رفت و در تاریخ جهان جاودانه شد.

یوری با این سفر به یک ستاره مشهور در سطح جهان تبدیل شد و نشان های افتخاری زیادی را به دلیل سفر به فضا از کشورهای مختلف دریافت کرد.

بر اساس قطعنامه ای که در سال 2011 ( به مناسبت 50مین سالگرد سفر یوری ) در مجمع عمومی سازمان ملل صادر شد، 12 آوریل روزی که یوری سفر تاریخی خود را انجام داد به روز "پرواز فضایی بشر" نامگذاری شد.

دبیر کل سازمان ملل به مناسبت این نامگذاری گفت :

" پنجاه سال از آن سفر شگفت‌ انگیز می‌گذرد اما افسانه شجاعت گاگارین و سفر وی به ماورای مرزهای فکری زمانه خود همچنان به صورت یک منبع الهام‌ بخش برای آینده اکتشافات فضایی، برای نوع بشر و برای ملت‌های سراسر جهان خواهد بود. "

اکنون مجسمه ها و یادبود های بسیار زیادی از یوری گاگارین را در سطح جهان و به خصوص روسیه خواهید یافت. بشر هیچگاه نام او را به دلیل سفر جاودانه اش به فضا، فراموش نخواهد کرد.

تولد

یوری 9 مارس سال 1934 میلادی در روستای کوچکی به نام کلوشینو در استان اسمولنسک در بخش غربی روسیه (شوروی سابق) به دنیا آمد. اکنون خانه ای پدری او در روستای کلوشینو به موزه تبدیل شده است.

زندگی

 او سومین فرزند خانواده بود و پدر و مادر وی در یک مزرعه مشغول به کار بودند. در جنگ جهانی دوم روستای آن ها به اشغال نازی ها درآمد و مشکلات بسیاری را در طول جنگ تجربه کردند. حتی خواهر و برادر بزرگ یوری به دست نازی ها افتادند و در اردوگاه های کار اجباری مشغول به کار شدند.

یوری پس از فارغ التحصیل شدن از هنرستان به دانشکده نیروی هوایی رفت تا خلبان نظامی شود. او با بهترین نمرات از دانشکده نیروی هوایی فارغ التحصیل شد. یوری پس از ازدواج در سال 1959 درخواست خود برای فضانورد شدن را به سازمان فضایی شوروی فرستاد و در گزینش های بسیار سخت این سازمان به عنوان نخستین فضانورد برای ماموریت فضاپیمای وستوک انتخاب شد.

سفر فضایی او بدون مشکل نبود و او توانست 108 دقیقه به دور مدار زمین بچرخد و پس از آن به زمین فرود آمد (در منطقه ساراتوف روسیه) اما مکان فرود او با محلی که پیش بینی شده بود بسیار فاصله داشت. همسر یک جنگلبان محلی و نوه اش نخستین کسانی بودند که یوری را دیده و از این صحنه بسیار وحشت کرده بودند! خود یوری در این باره می گوید:

" آنها وقتی مرا با لباس و کلاه فضایی و چتر نجاتم دیدند، ترسیدند و عقب رفتند. من به آنها گفتم نگران نباشید من هم مثل شما شهروند شوروی هستم، همین الان از فضا برگشتم و دنبال تلفن می‌گردم که به مسکو زنگ بزنم. "

 مرگ

یوری علاوه بر سمت ها و افتخارات زیادی که کسب کرد قصد داشت خلبانی را پی بگیرد و به همین دلیل آموزش های خود را از سر گرفت و در روز 27 مارس سال 1968، او و مربی اش در یک پرواز تمرینی با یک هواپیمای میگ - 15 دچار سانحه شد و پس از سقوط هر دو جان باختند و این پایان غم انگیز یکی از تاریخ سازان جهان بود.

یوری گاگارین
یوری گاگارین
یوری گاگارین

خانه پدری یوری گاگارین که اکنون به موزه تبدیل شده است.

یوری گاگارین

مراسم خاکسپاری یوری گاگارین

یوری گاگارین

#مشاهیر گردشگری جهان را در کارناوال بشناسید.

دیدگاه ها : 2
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....