چنگ هه | دریاسالار و جهانگرد چینی

این بار در مشاهیر گردشگری با چنگ هه، دریاسالار و جهانگرد چینی آشنا می شویم.

دلیل شهرت

سفرها و دریانوردی وی باعث شهرت او در سطح جهانی شده است. او فرمانده ناوگان دریایی امپراتوری بزرگ چین بود و به دستور امپراتور چین برای نقشه برداری و کشف مناطق جدید به مکان های مختلفی همچون: سوماترا، هند، ایران، خلیج فارس، دریای سرخ، آفریقا و جنوب شرقی آسیا سفر کرده است. چنگ هه و همراهانش مشاهدات خود را به ثبت رساندند اما بسیاری از این گزارش ها اکنون وجود ندارند.

نام اصلی چنگ هه، ما سنبائو می باشد. نام چنگ هه به دلیل شایستگی در میدان نبرد توسط یونگ‌لو امپراتور چین به وی داده شد.

برخی نیز به دلیل نام اصلی او افسانه سندباد را برگرفته از زندگی چنگ هه می دانند!

تولد

چنگه هه در سال 1371 میلادی در ایالت یون نان که در بخش های جنوبی کشور چین قرار دارد، چشم به جهان گشود.

زندگی 

او در خانواده ای از قبیله مسلمان سمور در چین به دنیا آمد و در سنین کودکی با حمله ارتش امپراتوری مینگ به ایالت یون نان به اسرات گرفته شد. پس از آن در سن 13 سالگی مشغول به خدمت در دربار امپراتوری شد. او پس از اثبات توانایی های خود به عضویت ارتش درآمد و سفرهای اکتشافی وی آغاز شد. بسیاری او را نخستین کشف کننده قاره آمریکا می دانند برای مثال اردوغان رییس جمهور ترکیه در یکی از سخنرانی اش در اختتامیه نخستین همایش رهبران مسلمان آمریکای لاتین گفت : 

«دريانوردان مسلمان پیش تر از کلمب به سواحل آمريکا رسيدند. کريستف کلمب هم در خاطراتش از مسجدی نوشته که بر فراز تپه‌ای در کوبا قرار داشت» 

پژوهش هایی توسط یک تاریخدان لبنانی وجود دارد که دلایل مستحکمی را برای این ادعا که چنگ هه مسلمان نخستین کاشف قاره آمریکا بوده، ارائه کرده است.

مرگ

چنگ هه در سال 1433 میلادی طی سفرآخر دریایی اش درگذشت و بر اساس رسم و رسوم های دریانوردان چینی، جسد او پس از سوزانده شدن به آب دریا انداخته شد.

آرامگاهی نمادین برای وی در شهر پکن ساخته شده که در آن جسد او قرار ندارد!

چنگ هه

مجسمه چنگ هه

چنگ هه

نقشه سفرهای چنگ هه

چنگ هه

#مشاهیر گردشگری جهان را در کارناوال بشناسید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....