دره ستاره ها | شاهکاری از سقوط ستارگان قشم

امروز : ?

دمای کنونی : ?

بیشینه دما : ?

کمیـنه دما : ?

?

?

?

?

  • location_on جزیره قشم ، روستای برکه خلف
  • 8:00 تا 18:00
  • 2000 تومان
نکات ضروری
سختی مسیر : آسان
پمپ بنزین : 19.5 کیلومتر
مدت پیشنهادی بازدید : 30 دقیقه تا یک ساعت
بهترین فصل سفر : پاییز و زمستان و اوایل بهار
مجوزهای قانونی برای بازدید : نیاز ندارد
آنتن موبایل : دارد
روستا : 1.4 کیلومتر - برکه خلف
مغازه : 1.4 کیلومتر - برکه خلف
فرودگاه : 33.4 کیلومتر - قشم
مسیر خاکی : 500 متر
زمان ممنوعیت بازدید : پس از غروب آفتاب
پارکینگ : دارد
ثبت جهانی : بخشی از ژئوپارک قشم
اقامتگاه : روستای برکه خلف
مسیر پیاده روی : دارد
خطر گم شدن : ندارد
مهمترین امکانات رفاهی : سرویس بهداشتی، صندلی، فروش صنایع دستی
نمایش همه نکات ضروری

طبیعت ایران پر است از جاذبه هایی چشم نواز و تماشایی که با رمز و رازهای شان می توانند قدرت تفکر شما را به بازی بگیرند. اینها گوشه ای از سحر و جادوی طبیعت ایرانند که هر کدامشان دنیایی متفاوت را پیش روی بازدیدکنندگان و علاقه مندان قرار می دهند. می خواهیم به یکی از این رمزآلودها قدم بگذاریم و به تماشای شاهکار دست آفرینش بنشینیم. تندیس هایی بلند قامت و ستون هایی تراشیده پیش روی مان قرار می گیرند و با اشکال عجیب، هر لحظه به شکلی خاص به نظر می رسند و هر بار تصویری تازه را در ذهن مان تداعی می کنند. 

راهی جنوب کشور عزیزمان می شویم و قدم به جزیره قشم می گذاریم. آنچه که در این جزیره انتظارمان را می کشد دنیایی عجیب و غریب در میان صدها تندیس است که به صورت طبیعی به وجود آمده و تراشیده شده اند. در اینجا بهت و حیرت سراسر وجودمان را فرا می گیرد و جلوه هایی سحر انگیز یکی پس از دیگری از جلوی چشمان مان می گذرند.

در کوله بار خود کمی خیال پردازی جای دهید و با ما به دره ای افسانه ای بیایید...

کارناوال را در سفر به دره ستاره ها همراهی کنید.

ورود به صفحه اختصاصی اماکن اسرارآمیز ایران

دره ستاره ها | Photo by : Tooraj Jam
Photo by : Tooraj Jam
دره ستارگان قشم | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

چرا بازدید از دره ستاره های قشم؟


  • دره ستاره ها یکی از عجایب هفتگانه قشم است که دیدنش شما را به حیرت وا می دارد.
  • این دره یکی از پدیده های منحصر به فرد زمین شناسی در جهان به شمار می رود.
  • دره ستاره ها به عنوان یکی از جاذبه های مرموز ایران نیز شهرت دارد و شما را به دنیایی رازآلود و جالب می کشاند.
  • مشابه زیبایی های این دره تنها در کشور آمریکا وجود دارد.
دره ستارگان | Photo by : Esmaeil Golahsn Mojdehi
Photo by : Esmaeil Golahsn Mojdehi
دره ستارگان | Photo by : Asghar Besharati
Photo by : Asghar Besharati

آشنایی با دره ستارگان قشم | اعجاز طبیعت جنوب ایران

آنچه که به عنوان دره ستارگان یا ستاره ها از آن یاد می شود، دره ای فرسایش یافته در قلب جزیره قشم است که عمقی حدود 15 متر دارد و با شگفتی هایی کم نظیر بینندگانش را به حیرت وا می دارد. طبیعت جنوب ایران در ضلع شمالى جزیره و در نزدیكى روستاى بركه خلف، عارضه زمین شناسىِ عجیب خود را به نمایش گذاشته است. کافیست روستای برکه خلف را پشت سر بگذارید و مسیر خاکی کوتاهی را طی کنید تا به ورودی این دره شگفت انگیز برسید. قدم به دره که می گذارید، کم کم تندیس های غول پیکر نمایان می شوند و شما را احاطه می کنند. هر کدامشان شکلی منحصر به فرد دارند و در هر لحظه چهره ای خاص به خود می گیرند. هر چه پیش تر می روید، بیشتر غرق این زیبایی مبهوت کننده می شوید و کم کم سکوت همه وجودتان را فرا می گیرد...

ویژگى ها و دیدنى هاى سحر انگیز دره ستاره ها باعث شده تا این دره به عنوان بخشى از ژئو پارک جزیره قشم به عنوان تنها ژئوپارک خاورمیانه، در فهرست آثار طبیعى در سازمان یونسكو به ثبت برسد و افتخاری برای ایران باشد.

ظاهر این دره به نوعی یادآور کلوت‌های کویر لوت است و گوشه ای دیگر از سرزمینمان را در ذهن تداعی می کند و درست مانند کویر که به هنگام شب در آن می‌توان ستاره‌ها را از آسمان چید، اینجا نیز به هنگام شب ستاره‌ها نزدیک‌تر به نظر می رسند و جلوه ای خاص دارند.

این دره دارای چندین شاخه مرتبط به هم است که مجموعه ای از عوارض و پدیده های مختلف را درخود جای داده است و شما را وارد دنیایی سحر انگیز می کند... 

دره ستارگان قشم | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown
دره ستارگان قشم | Photo by : Amin Jahanshahi
Photo by : Amin Jahanshahi

دره ستاره ها | دره ای افسانه ای

شکل عجیب و غریب دره ستاره ها و تندیس های منحصر به فرد آن بازار روایات و افسانه های جالبی را در میان بومیان داغ کرده است. در برخی از این روایات و افسانه ها آمده که قرن ها پیش شهاب سنگ یا ستاره ای به زمین برخورد کرده و باعث شده تا این دره شکل بگیرد. به خاطر همین است که مردم این محل را استاره كفته و یا استار افتیده نامیده اند و امروز آن را دره ستاره ها می خوانند.

آنها بر این باورند که برخورد شهاب سنگ یا ستاره باعث جا به جایی خاک و بالا آمدن آن شده است. پس از فروکش کردن، خاک های جا به جا شده و بالا آمده به هر شکلی که بودند خشک شده و به صورت  اشکال ستونی و سوزنی شکل و تندیس های مختلفی شکل گرفته اند.

هنگامی که در میان دره قرار می گیرید، کافیست سکوت کنید تا باد با پیچش در میان این تندیس ها صداهای جالبی را به گوش شما برساند. بنا بر باور مردم بومی، این صدای ارواح سرگردان است که گذرشان به دره ستاره ها افتاده و قصد عبور از آن را دارند. آنها بر این باورند که شب ها و با تاریک شدن هوا، رفت و آمد روح های سرگردان در این منطقه بیشتر می شود و به همین دلیل هیچ کس بعد از تاریک شدن هوا به سمت این دره نمی رود.

دره ستاره ها قشم | Photo by : Alireza Rastegar
Photo by : Alireza Rastegar
دره ستاره ها قشم | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

این اشکال و تندیس ها از کجا آمده اند؟

آنچه که پیش روی شماست، قدمتی بیش از دو میلیون سال دارد و بر اثر فرسایش خاک، سنگ و ماسه در دوره زمین شناسى سنوزوئیک (حدود 2 میلیون سال) به وجود آمده است. برای شکل گیری این دره باد وزیده و باران ها و رگبارها ی بسیاری باریده تا چنین شاهکاری به نمایش گذاشته شود. تاثیر فرسایش مکانیکی آب جاری ناشی از بارندگی، تاثیرگذارترین عامل در شکل گیری این پدیده بوده و عواملی همچون اختلاف جنس و مقاومت لایه های مختلف، وجود رگه ها و میان لایه های ژیپس یا گچ و حرکات و فشارهای درونی زمین نیز در آن تاثیر داشته اند.

دره ستارگان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

دره ای که لوکیشن فیلم شد

اگر اهل فیلم و سینما باشید قطعا نام فیلم «اژدها وارد می‌شود» را شنیده اید؛ فیلمی به‌کارگردانی و نویسندگی مانی حقیقی که محصول سال ۱۳۹۴ است. بد نیست بدانید که یکی از لوکیشن های این فیلم، دره ستاره ها بوده و تصاویر زیبایی از آن در بخش هایی از داستان به نمایش درآمده اند.

فیلم اژدها وارد می شود برای نمایش در بخش سودای سیمرغ سی‌ و چهارمین دوره جشنواره فیلم فجر پذیرفته‌ شده و در ۴ بخش نامزد دریافت سیمرغ بلورین شده است. از دیگر افتخارات این فیلم نیز می توان به نامزدی کسب جایزه خرس طلایی در بخش مسابقه جشنواره فیلم برلین و نامزدی دریافت جایزه بهترین فیلم بلند ژانر آوانگارد در جشنواره بین‌المللی فیلم مستقل بوئنوس‌ آیرس اشاره کرد.

اژدها وارد می شود | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown
لوکیشن فیلم اژدها وارد می شود | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

خوشگذرانی در دره ستاره ها

برای تجربه لحظات خوش در سفر به دره ستاره ها می توانید به کارهای مختلفی مشغول شوید:

1- گشت و گذار و عکاسی

با قدم گذاشتن به دره متوجه راهی می شوید که با سنگ ریزه ها مشخص شده است تا مبادا مسیر بازدید را گم کنید. پس نگران نباشید و حسابی به گشت و گذار بپردازید. خیال خود را آزاد بگذارید تا پرواز کند و به دور دست ها برود و از هر تندیسی نشانه ای برای خود بسازد. از یکی فیلی با خرطومی دراز، از یکی دیگر تمساح و از یکی عقاب و ....

مخروط هاى نوک تیز، ستون ها و ستونک ها، آرک ها و تیغه ها و دیواره هاى نوارى از جمله بخش هایى هستند كه در این دره مشاهده خواهید کرد که بر روی همه آن ها رد فرسایش کاملا مشهود است. گاه در میان این دیواره ها درزهایی را می بینید که ظاهری ترسناک و بهت برانگیز به دره داده اند و شما را محو تماشای خود می کنند.

کم کم توسط راه مشخص شده به بام دره هدایت می شوید و پیش رویتان منظره ای سحر انگیز قرار می گیرد. می توانید بر فراز این بام، نمایی متفاوت را از دره ستاره ها به تماشا بنشینید و تندیس های بیشتری را کشف کنید.

هر یک از مناظر پیش روی تان، بهانه خوبی برای ثبت تماشایی تصاویر به دست تان می دهند، پس دوربین تان را آماده کنید و به شکار زیبایی هایی شگفت انگیز بپردازید.

دره ستارگان قشم | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown
دره ستارگان قشم | Photo by : Amin Rahmani
Photo by : Amin Rahmani

2- موزه سنگ 

با توجه به جهانی شدن قشم و ثبت آن به عنوان یک ژئوپارک، آموزش های زمین شناسی و آشنا سازی بازدید کنندگان با سنگ ها و کانی ها ضرورتی برای معرفی بهتر این جاذبه کشورمان به شمار می رود. به همن دلیل در جوار دره ستاره ها موزه کوچکی برپاست که در آن سنگ ها، کانی ها و سنگواره های جزیره قشم و جزایر همجوار و همچنین تعدادی از سنگ های متعلق به سایر نقاط ایران و جهان به نمایش در آمده است. بازدید از این موزه نیز می تواند بخشی از برنامه سفر و گشت و گذار شما در دره ستاره ها باشد.

متاسفانه تصویری از این قسمت در دست نیست. اگر عکسی از این جاذبه دارید، آن را برای مان بفرستید، تا با نام خودتان در کارناوال منتشر شود. عکس را اینجا آپلود کنید.

دره ستارگان قشم | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

3- خرید صنایع دستی

صدف ها و گوش ماهی ها، سوغاتی های خلیج فارس هستند که سوار بر امواج یا توسط غواصان به ساحل می آیند و با رسیدن به دست هنرمندان جزیره به لوازم تزیینی و ... تبدیل می شوند. در دره ستاره ها غرفه کوچکی برپاست تا از این سوغاتی های زیبا و چشم نواز برای عزیزان تان بخرید و یادگاری ارزشمندی برای آنها ببرید.

صنایع دستی قشم | Photo by : Bahare Fallah | Karnaval
Photo by : Bahare Fallah | Karnaval

4- روستای برکه خلف | پاک ترین روستای قشم

دره ستاره ها در جوار روستای برکه خلف واقع شده و برای بازدید از این جاذبه از این روستا عبور می کنید. بد نیست زمانی را هم به بازدید از برکه خلف اختصاص دهید که به عنوان پاک ترین روستای جزیره شناخته می شود. هر روز به هنگام صبح، بانوان این روستا پس از تمیز کردن خانه های شان، از دم در خانه تا مسافتی آن طرف تر را تمیز می کنند و همین امر موجب می شود سیمای این روستا همیشه پاک و به دور از هر گونه آلودگی باشد.

با لباس های سنتی و رنگارنگ بدرخشید

در گوشه ای از این روستا، یک بانوی مهربان کلکسیون متنوعی از لباس های سنتی که با هنر دست زنان قشمی مزین شده اند را نگهداری می کند و برای اجاره و فروش ارائه می دهد. اگر تمایلی به خرید این لباس ها که البته ارزان هم نیستند، ندارید، حتما برای ساعتی آنها را اجاره کنید و در فرهنگ این جزیره و مردمانش غرق شوید. هزینه اجاره این لباس ها از 10000 تومان شروع می شود.

نقش حنا بریزید

نقش حنا یکی از هنرهای بسیار زیبای بانوان قشمی است. کافی است در این روستا سراغ این هنرمندان را بگیرید تا با نقوش ذهنی، طرح های بسیار زیبایی برای تان بکشند. برخی در اصطلاح محلی به این کار نقش ریختن می گویند.

نقش حنا قشم | Photo by : Bahareh Fallah | Karnaval
Photo by : Bahareh Fallah | Karnaval
لباس های سنتی قشم | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

کجا بمونیم؟

در سفر به جزیره قشم اصلا نگران اقامت نباشید. می توانید از میان اقامتگاه های بوم گردی که با سنت و فرهنگ قشم و مردمانش در آمیخته و امکانات خوبی را ارائه می دهند اقامت داشته باشید و در کنار لذت بردن از تجربه ای تازه، به اقتصاد مردم محلی نیز کمک کنید. اگر هتل را ترجیح می دهید باید بدانید که تنها در شهر قشم می توانید به سراغ هتل ها بروید و از میان شان یکی را برگزینید. سوییت ها و خانه ها نیز از دیگر گزینه های اقامت شما در جزیره قشم هستند و کمپینگ هم می تواند تجربه ای تازه برای شما بیافریند.

امکانات گردشگری

در سال های اخیر که این جاذبه به شهرتی خاص رسیده امکاناتی نیز در آن تعبیه شده که البته هنوز پاسخگوی نیاز بازدیدکنندگان نیست. از جمله کارهایی که در این راستا صورت گرفته می توان به اقدامات ابتداى سال ۸۵ اشاره کرد که به دستور مدیرعامل منطقه آزاد قشم و با همت معاونت سیاحتى و گردشگرى سازمان و کمک اهالى و شوراى اسلامى روستاى برکه خلف، براى رفاه حال بازدیدکنندگان و گردشگران صورت گرفت. در این برنامه راه دسترسى به دره، ترمیم و براى ایجاد امکانات رفاهى و بهداشتى تلاش هایی انجام شد. 

دره ستارگان در شب | Photo by : Sina Pezeshki
Photo by : Sina Pezeshki

راه دسترسی

آدرس: جزیره قشم، روستای برکه خلف

برای رسیدن به دره ستاره ها به سمت جنوب شهر قشم و سپس به سمت غرب حرکت کنید تا پس از 5 كیلومتر تابلوی دره ستاره ها و روستای برکه خلف را در سمت راست خود ببینید. سپس وارد جاده فرعی سمت راست خود شوید تا به روستای برکه خلف برسید. کمی آن طرف تر از آن روستا یک جاده خاکی شما را به ابتدای دره و محل فروش بلیط و پارکینگ آن می رساند.

اطلاعات بازدید

زمان بازدید: همه روزه به جز ایام سوگواری از ساعت 08:00 تا 18:00

هزینه بازدید: 2000 تومان برای هر نفر

دیگر دیدنی های قشم

 

اگر خواستید در کنار بازدید از دره ستاره ها به سراغ دیگر جاذبه های قسم نیز بروید، می توانید بر روی گزینه های زیر حساب باز کنید. در اینجا نام برخی جاذبه ها و فاصله شان از دره ستاره ها را برای تان آورده ایم:

غار خربس | 9.2 کیلومتر

جزایر ناز | 12.4 کیلومتر

قلعه پرتغالی های قشم | 23 کیلومتر

مراکز خرید درگهان | 23.8 کیلومتر

تنگ چاهکوه | 73 کیلومتر

بهترین فصل سفر 

برای بازدید از دره ستاره ها بهتر است از اواخر مهر تا اواسط اردیبهشت راهی قشم شوید.

بهار: در دو ماه ابتدایی این فصل، قشم آب و هوای نسبتا معتدلی دارد اما در خرداد ماه گرمای هوا به شدت افزایش می یابد.

تابستان: گرمای هوای قشم در فصل تابستان به اوج خود می رسد اما یکی از زیباترین جشن های ساکنان این جزیره به نام نوروز صیاد در اواخر تیر برگزار می شود که می تواند بهانه ای برای سفر به قشم باشد.

پاییز و زمستان: با شروع ماه آبان، بازار سفر به قشم داغ می شود و این مسئله تا اواخر زمستان نیز ادامه دارد. در این فصول می توانید پرندگان مهاجر و دلفین ها را نیز ببینید که از قشم به عنوان مامن امنی برای خود استفاده می کنند.

ویدیویی زیبا از دره ستارگان قشم

نگاهی نزدیک تر به دره ستاره ها

دیواره های دره ستاره ها ار دو جنس با سختی و مقاومت متفاوت تشکیل شده اند که عبارتند از: 

لایه ضخیم و نرم فرسا در زیر که به رنگ کرم تا خاکستری روشن است.

لایه نازک و سخت فرسا و شکننده که در بالا قرار دارد و از سیمان طبیعی یا آهک است.

لایه سست زیرین در برابر عوال فرسایش به سرعت واکنش نشان داده و تخریب می شود اما لایه رویی به دلیل مقاومت بالا، همچون یک سپر عمل کرده و از لایه زیر خود محافظت می نماید. در قسمت هایی که لایه رویی آسیب دیده باشد و درز و شکافی در آن دیده شود، فرسایش قدرت بیشتری دارد و شکاف های گوناگون و دره های کوچکی را ایجاد می کند. آنچه که در دره ستاره ها نیز دیده می شود حاصل همین اتفاق است.

فلات اولیه این ناحیه هنوز در بخش شمالى آن به صورت كم و بیش دست نخورده باقى مانده و در ارتفاع 7 تا 10 مترى از كف دره قرار دارد. جنس این بخش، از ماسه سنگ با سیمان آهكى و سست و پر از پوسته هاى فسیلى است.

 سازند میشان سازند اصلی تشکیل دهنده دره ستاره ها است که فسیل جاندارانی همچون شکم پایان، خارپوستان و انواع مرجان ها به فراوانی در آن دیده می شود. سازند به مهم‌ترین واحد تقسیمات سنگ‌شناسی و واحد سنگی اصلی چینه‌شناسی اطلاق می شود که شامل مجموعه لایه هایی است که صفات مشخص سنگ شناسی دارند. این موضوع اهمیت خاصی به این پدیده می بخشد و توجه کارشناسان را به آن جلب می کند.

اشکالی که بعد از هر حادثه طبیعی تغییر می کنند

همانگونه که اشاره کردیم، دره ستاره ها یک ناحیه فرسایش یافته از سوى آب هاى سطحى، رگبارهاى فصلى و تندبادها به شمار می رود و جنس لایه های آن نیز سست است. بنابراین پس از هر بارندگى شدید و نادر و یا وزش بادهای شدید می توان نظاره گر تغییرات محسوسى در شکل این دره و تندیس های آن بود و همین امر بر جذابیت های آن می افزاید.

دره ستارگان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

اطلاعات علمی و زمین شناسی

آنچه در ادامه می خوانید مطلبی است که بر روی تابلوی راهنمای دره ستاره ها نوشته شده و توسط کارناوال برای علاقه مندان، نقل می شود:

سازند میشان، سازند اصلی تشکیل دهنده دره ستاره ها است. این سازند در جزیره قشم دربرگیرنده توالی از لایه های مارنی و مارنی سیلتی به رنگ سبز زیتونی و خاکستری و ماسه ینگی و آهکی کرم تا نخودی رنگ توده ای، ضخیم لایه، متوسط و نازک لایه با عدسی هایی از کنگلومرای درون سازندی که به صورت میان لایه در بخش های ماسه سنگی وجود دارد. در توالی های رسوبی سازند میشان، فسیل جاندارانی مانند دوکفه ای های اویستر، شکم پایان، خارپوستان و انواع مرجان ها به فراوانی دیده می شوند. تجمع فسیل ها در برخی از بخش های توالی به صورت لایه ای از لوماشل دیده می شوند. سن سازندهای تشکیل دهنده دره ستاره ها، میوسن میانی تا پسین (بین 5 تا 10 میلیون سال) است اما تشکیل دره و عوارض آن به چند ده هزار سال اخیر باز می گردد. 

در توالی های رسوبی سازند میشان، ساخت های رسوبی مختلفی مانند لایه بندی های نازک، متوسط، ضخیم و توده ای، لایه های آهکی و ماسه سنگی پر فسیل با شکل هندسی کانالی، سطح فرسایشی زیرین، ساخت های دانه بندی تدریجی، لایه ها و لامینه های مورب مسطح، عدسی شکل و درهم، لامینه های موجی، عدسی و پلاسر، ساخته ای لایه بندی مورب اپسیلون و اشکال کلینوفرم قابل شناسایی است. 

در توالی های رسوبی سازند میشان در حاشیه شمالی، لایه بندی های افقی بالایی روی توالی از لایه های با شیب کم دیده می شوند. به نظر می رسد که این رسوبات به صورت کلینوفرم تشکیل شده باشند. 

لایه ها و توالی های چینه ای در دره ستاره ها از دیدگاه زمین شناسی ساختمانی به صورت افقی یا با شیب بسیار کم دیده می شوند. به دلیل عملکرد نیروهای تکتونیکی در توالی های سازند میشان درزه های نظام مند (سیستماتیک) به صورت مزدوج شکل گرفته است. نیروی ثقل و فرایندهای هوازدگی و فرسایش باعث بازشدگی درزه ها شده است. برخی درزه ها نیز با کانی ژیپس به صورت رگه ای پر شده اند.

دره ستارگان قشم | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown
نقش دره ستارگان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

توصیه های کارناوالی

طبقات و لایه های این دره به دلیل ویژگی های ذکر شده بسیار حساس هستند و کوچکترین فشار، حتی در حد وزن انسان، موجب ریزش آنها می شود در حالیکه ممکن است بسیار محکم و یکپارچه به نظر برسند. حتی ممکن است در همان لحظه ریزشی رخ ندهد اما موجب کاهش مقاومت لایه بالایی شده و با ایجاد درزه و شکاف های ریز و باریک در ساختار آن، تخریب آن را تسریع بخشد. پس قدم نزدن و راه نرفتن بر فراز لایه های این دره به حفظ این اثر طبیعی ارزشمند که میراث زمین شناختی به شمار می رود، کمک قابل توجهی خواهد کرد.

به دلیل نبود سایه و تابش مستقیم خورشید در دره ستاره ها، کرم ضد آفتاب، کلاه آفتابگیر، عینک آفتابی و هر آنچه لازم می دانید را فراموش نکنید.

دیگر جاذبه های گردشگری قشم را نیز فراموش نکنید و بازدید از آنها را در برنامه سفر خود بگنجانید.

ورود به صفحه اختصاصی جاذبه های گردشگری قشم

دره ستارگان | Photo by : Arash Emamy
Photo by : Arash Emamy

سخن آخر

دره ستاره ها جاذبه ای طبیعی و حیرت انگیز در کشور ماست که همه را در سراسر دنیا شگفت زده کرده و بخشی از ژئوپارک جهانی محسوب می شود. در برنامه ریزی هایتان برای سفر حتما زمانی را به سفر به قشم و بازدید از دره ستاره ها اختصاص دهید.

تا به حال به جزیره قشم سفر کرده اید؟

تجربه بازدید از دره ستاره ها را دارید؟

چه جاذبه های دیگری را در این جزیره می شناسید؟

منتظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم...

اگر می خواهید تصاویر و نوشته های تان را در مورد سفر در کارناوال ماندگار کنید، به لینک زیر بروید و در چند ثانیه به خانواده کارناوالی ها بپیوندید:

کـــــــــارناوالی شـــــــــو

ورود به صفحه اختصاصی راهنمای سفر به قشم
دیدگاه و تجربه سفر
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....

پرسش و پاسخ
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....

عکس های کاربران