ویدیو HD
بهاره فلاح

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

26 تیر 1396

به روز رسانی

25 آذر 1397

بیش از دو قرن است که تهران، عنوان پایتختی ایران را به خود اختصاص داده و در طول این مدت اتفاقات بزرگی را شاهد بوده است. نام این شهر که می آید به دنبالش سر و صدا، ترافیک، شلوغی و روزمرگی نیز در گوشه ی ذهن جا خوش می کند و ما را از توجه به سایر جلوه های این شهر باز می دارد. گویی آپارتمان ها و برج های سر به فلک کشیده، خانه های لوکس و مدرن، سازه هایی که هر یک در گوشه ای از این شهر قد علم کرده اند، اتوبان ها، پل ها و بسیاری موارد دیگر تهران را تحت تصرف خود درآورده و مانع از دیدن و لمس بسیاری از تماشایی ترین جلوه های پایتخت می شوند.

شاید همین مسئله بود که باعث شد پوتینا فلاحی که یک ایرانی - آمریکایی است به این فکر بیفتد که گشتی متفاوت را در تهران تجربه کند و این شهر را از نگاهی دیگر بشناسد. او برای آنکه همه با جلوه هایی متفاوت از این شهر همیشه بیدار آشنا شوند، فهرستی را از 10 بنای دیدنی در تهران تهیه و منتشر کرده است.

اگر ساکن تهران هستید و فکر می کنید این شهر هیچ جاذبه ی خاصی جز دود و ترافیک ندارد بهتر است کمی از وقتتان را با ما سپری کنید تا گشت و گذاری متفاوت را برایتان رقم بزنیم. اگر هم قرار است که میهمان پایتخت بشوید بهتر است با این فهرست آشنا شوید تا در سفرتان، جاذبه های این شهر را از دست ندهید.

با کارناوال همراه باشید تا برایتان از شگفت انگیزترین جلوه های معماری تهران سخن بگوییم...

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

1- موزه سینما

خیابان ولیعصر یکی از دیدنی ترین خیابان های تهران است که قدم زدن در امتداد آن حال و هوایی خاص را به شما هدیه می دهد. در گوشه ای از این خیابان طویل، عمارتی از دوران قاجار وجود دارد که خودش را در میان باغی موسوم به باغ فردوس، جا کرده و با ظاهری دلفریب شما را به سوی خود می کشاند. دیوارها و ستون های استوار این بنا به همراه بالکن آن در کنار گل آرایی هایی که در فضا انجام شده، دنیایی دیگر را پیش رویتان قرار می دهد. البته همه چیز به همین جا ختم نمی شود؛ کافیست تا قدم به درون ساختمان بگذارید تا موزه ای از صنعت فیلم سازی ایران را ببینید و سفری به گذشته ها را تجربه کنید.

 کافه های اطراف ساختمان نیز لحظات خوشی را به شما هدیه می کنند. می توانید در حالی که به ساختمان خیره شده اید و از فضای سبز اطراف لذت می برید، یک فنجان چای یا قهوه نیز بنوشید و روزی متفاوت را برای خود خلق کنید.

آدرس: خیابان ولیعصر، نرسیده به میدان تجریش- باغ فردوس

ساعات بازدید از موزه: یکشنبه تا پنجشنبه 9 الی 17

                     جمعه ها و ایام تعطیل 14 الی 17

تعطیلات: شنبه ها و ایام سوگواری

آخرین زمان فروش بلیت: ساعت 16:15

هزینه بازدید از موزه: 3000 تومان برای اتباع ایرانی، 20000 تومان برای اتباع خارجی و 2000 تومان برای بازدید گروهی و دانشجویان

Photo by : Unknown

2- سرای روشن

در خیابان ناصر خسرو، یکی از قدیمی ترین خیابان های تهران، ساختمانی به نام سرای روشن وجود دارد که در سال 1311 به عنوان یکی از اولین مراکز تجاری ایران ساخته شده است.

این ساختمان ظاهری بسیار متفاوت با بناهای ایرانی دارد و جلوه هایی از معماری اروپایی و سبک معماری گوتیک را به نمایش می گذارد. در حالی که تزیینات و مجسمه های استفاده شده در ایران کمتر دیده شده اما نماد زرتشتیان در میان آن، رنگ و بویی ایرانی به آن بخشیده است. 

آدرس: خیابان ناصرخسرو - در نزدیکی کوچه مروی

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

3- تماشاگه زمان

تماشاگه زمان نام موزه ای در شمال تهران است که در یک باغ لوکس قرار دارد. ساختمان این موزه شاهکاری در معماری ایرانی به شمار می رود که در گذشته به حسین خداداد، یک تاجر معروف ایرانی تعلق داشته است. 

رنگ آبی ساختمان و پنجره هایی که با نقوش توری شکل تزیین شده اند شما را محو تماشای خود می کنند و با قدم گذاشتن به درون آن مسحور شیشه های رنگی و گچبری خارق العاده آن خواهید شد.

امروزه در این ساختمان ابزارهای اندازه گیری زمان از گذشته های دور به نمایش درآمده اند که بر جذابیت فضا می افزایند.

آدرس: خیابان زعفرانیه، بین خیابان کافی آبادی و خیابان بغدادی 

ایام بازدید : همه روزه به جز جمعه ها و ایام سوگواری

ساعات بازدید: 9:00 الی 18.00

هزینه بازدید از موزه: 3000 تومان برای اتباع ایرانی، 15000 تومان برای اتباع خارجی

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

4- موزه آبگینه تهران

موزه آبگینه تهران، موزه ظروف و سرامیک است که در یک ساختمان زیبای قاجاری قرار دارد. این ساختمان در حدود 90 سال پیش توسط احمد قوام، از سیاستمداران دوره قاجار و پهلوی، به عنوان محل اقامت و کار شخصی اش ساخته شده و مورد استفاده قرار گرفته است.

بعدها این ساختمان به سفارت مصر اختصاص یافت و سپس در سال 1355 توسط فرح پهلوی برای راه اندازی یک موزه خریداری گردید. این بنای با شکوه، سبک های معماری اروپایی و ایرانی را در هم آمیخته و با استفاده از یک پلکان روسی برای اتصال طبقات، جلوه ای خاص ار معماری را ایجاد کرده است. گچبری، ستون های چوبی، لوسترهای کریستالی و به طور کلی نمای داخلی این ساختمان تصاویری سحرانگیز را در ذهن شما حک می کند.

آدرس: خیابان سی تیر

ایام بازدید : همه روزه به جز ایام سوگواری

ساعات بازدید: شش ماه اول سال 9:00 الی 19.00 و شش ماه دوم سال 8:00 الی 17:00

هزینه بازدید از موزه: 2500 تومان برای اتباع ایرانی، 15000 تومان برای اتباع خارجی

Photo by : Unknown

5- کاخ گلستان

مجموعه کاخ گلستان گروهی از ساختمان های سلطنتی متعلق به دوره قاجار است که در گوشه ای از تهران خودنمایی می کند و در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد. این مجموعه درهم آمیختگی خاصی را از معماری ایرانی و اروپایی به نمایش می گذارد. از یک سو بادگیر سنتی ایرانی در پیش چشم شما قرار می گیرد و در سوی دیگر موزاییک های کوچک رنگی که در کنار هم نقش و نگاری تماشایی را تشکیل داده اند، شما را مسحور خود می کنند.

 

معماری بی نظیر، سالن های با شکوه، آینه کاری های چشم نواز، باغ تماشایی و بسیاری جلوه های دیگر در این مجموعه، می توانند تجربه ای تکرارنشدنی را برایتان رقم بزنند.

آدرس: پانزده خرداد

زمان بازدید: همه روزه به جز ایام سوگواری

ساعات بازدید: شش ماه اول سال 9:00 الی 18:00و در شش ماه دوم سال 9:00 الی 17:00

هزینه های بازدید

ورودیه: 2500 تومان برای اتباع ایرانی و 15000 تومان برای اتباع خارج

نگارخانه: 2500 تومان برای اتباع ایرانی و 8000تومان برای اتباع خارجی

موزه مخصوص: 2500 تومان برای اتباع ایرانی و 8000 تومان برای اتباع خارجی

تالار اصلی: 2500 تومان برای اتباع ایرانی و 15000 تومان برای اتباع خارجی

حوضخانه: 2500 تومان برای اتباع ایرانی و 8000 تومان برای اتباع خارجی

شمس العماره: 2500 تومان برای اتباع ایرانی و 8000 تومان برای اتباع خارجی

بادگیر: 1000 تومان برای اتباع ایرانی و 8000 تومان برای اتباع خارجی

عکس خانه: 1000 تومان برای اتباع ایرانی و 8000 تومان برای اتباع خارجی

الماس: 1000 تومان برای اتباع ایرانی و 8000 تومان برای اتباع خارجی

کاخ ابیض: 1000 تومان برای اتباع ایرانی و 8000 تومان برای اتباع خارجی

تالار برلیان، ایوان تخت مرمر و خلوت کریمخانی: رایگان

Photo by : Unknown

6- شمس العماره

اگر چه که ساختمان شمس العماره بخشی از مجموعه ی کاخ گلستان است اما شاهکاری شایسته به شمار می رود و می توان آن را به تنهایی مورد بررسی قرار داد. ناصرالدین شاه برای آنکه به نمای پانوراما از تهران دست یابد، دستور ساخت این بنا را داد. ساخت این بنا 2 سال به طول انجامید و به عمارتی بی نظیر در تهران تبدیل شد.

دو برج برفراز این ساختمان دیده می شود که با پنجره های طاقدار شکوه خاصی را به نمایش گذاشته اند. کاشی کاری های پیچیده و ظریف و سالن زیبا از دیگر ویژگی های این ساختمان تاریخی هستند. امروزه دسترسی به طبقه دوم امکان پذیر نیست اما تجسم تصویری که ناصرالدین شاه قادر به دیدن آن بوده، آنقدرها هم سخت به نظر نمی رسد.

آدرس: خیابان پانزده خرداد

زمان بازدید: همه روزه به جز ایام سوگواری

ساعات بازدید: شش ماه اول سال 9:00 الی 18:00و در شش ماه دوم سال 9:00 الی 17:00

هزینه های بازدید

ورودیه: 2500 تومان برای اتباع ایرانی و 15000 تومان برای اتباع خارج

شمس العماره: 2500 تومان برای اتباع ایرانی و 8000 تومان برای اتباع خارجی

Photo by : Unknown

7- کاخ سبز

مجموعه سعدآباد یکی از جاذبه های تهران است که کاخ های سلطنتی زیادی را در خود جای داده است. در میان عمارت های این مجموعه کاخ سبز متفاوت ترین و شاید زیباترین بنا به شمار می رود.

این ساختمان در پایان دوره قاجاریه ساخته شد و بعد از آن توسط رضاشاه مورد مرمت قرار گرفت تا به عنوان محل اقامت وی مورد استفاده قرار گیرد. سنگ مرمر به کار رفته در نمای این عمارت رنگ سبز خاصی دارد و  از معادن استان های زنجان و خراسان به این مکان آورده شده است. در کنار ظاهر منحصر به فرد ساختمان، تالار آینه ی درون آن و فرشی که هفت سال بافتن آن به طول انجامیده، شما را شگفت زده می کند.

آدرس: خیابان ولیعصر، خیابان شهید فلاحی، خیابان شهید کمال طاهری

زمان بازدید: همه روزه به جز رحلت امام خمینی(ره)، شهادت حضرت امام علی(ع)، شهادت حضرت امام جعفر صادق (ع)، تاسوعای حسینی، عاشورای حسینی، رحلت حضرت رسول اکرم (ص) و شهادت حضرت امام حسن مجتبی (ع)

ساعات بازدید: شش ماه اول سال 9:00 الی 19:00و فروش بلیت تا 17:00

                    شش ماه دوم سال 8:00 الی 17:00 و فروش بلیت تا 15:30

هزینه های بازدید

ورودیه مجموعه سعد آباد: 2500 تومان برای اتباع ایرانی و 15000 تومان برای اتباع خارجی

کاخ سبز: 2500 تومان برای اتباع ایرانی و 8000تومان برای اتباع خارجی

Photo by : Unknown

8- موزه هنرهای معاصر 

موزه هنرهای معاصر تهران، بزرگترین موزه هنری در ایران، است که ساختمان آن به تنهایی یک شاهکار به شمار می رود. طراح این ساختمان، کامران دیبا است که تلفیقی از  عناصر معماری سنتی فارسی و جلوه های مدرنیته را به کار گرفته و سعی کرده تا همه ی آنها را به نمایش بگذارد. یکی از ویژگی های این ساختمان وجود ساز هایی در بالای آن است که تصویری از بادگیرهای سنتی ایرانی را در ذهن تداعی می کند.

آدرس: خیابان کارگر شمالی

زمان بازدید: یکشنبه تا پنج شنبه 10:00 الی 19:00 و جمعه ها 15:00 الی 19:00

آخرین زمان فروش بلیت: ساعت 18:00

تعطیلات: شنبه ها و تعطیلات رسمی

هزینه بازدید: 5000 تومان برای اتباع ایرانی و خارجی و 3000 تومان برای دانشجویان

Photo by : Unknown

9- عمارت مسعودیه

عمارت مسعودیه یکی از زیبا ترین ساختمان های تاریخی سلسله قاجار می باشد که در طول تاریخ وقایع جالبی همچون تشکیل اولین وزارت آموزش و پرورش و ایجاد اولین کتابخانه رسمی را شاهد بوده است. گچ کاری، موزاییک ها و باغی که این بنا در میان آن قرار دارد از دیدنی ترین جلوه های این عمارت هستند.

کافه ای هم در این عمارت وجود دارد که به شما اجازه می دهد در فضایی متفاوت، طعم های متنوع و اصیلی را امتحان کنید و از ثبت تصاویر دیدنی لذت ببرید.

آدرس: خیابان ملت- تقاطع خیابان اکباتان

Photo by : Unknown

10- تئاتر شهر

تئاتر شهر، ساختمانی در قلب تهران است که با ظاهری استوانه ای، ترکیبی از معماری سنتی و مدرن را پیش چشم شما قرار می دهد. ستون های این ساختمان به هنگام اتصال به سقف به نقش و نگارهایی هندسی تبدیل می شوند و با به کارگیری قطعات سرامیکی جلوه ای خاص پیدا کرده اند.

ورودی بزرگ بنا از چوب ساخته شده که چهره ای خاص را به آن بخشیده است. چندین سالن در این ساختمان وجود دارد که در زمان های مختلف ،هنرمندان در آنها به هنرنمایی می پردازند.

آدرس: خیابان انقلاب

Photo by : Unknown

سخن آخر

آنچه که خواندید تنها گوشه ای از دیدنی های پایتخت کشورمان بود و هنوز جلوه های بسیاری در این شهر وجود دارند که می توانند اوقات شما را پر کنند.

اگر ساکن تهران هستید به ما بگویید که تا چه حد با این دیدنی ها آشنایی دارید؟ اگر جای بنای خاصی را در این فهرست خالی می بینید، آن را به ما معرفی کنید.

اگر تا به حال به این شهر سفر کرده اید، از تجربیات سفرتان برایمان بگویید و ما را در خاطراتتان سهیم کنید.

منتظر نظرات، پیشنهادات و تجربیات شما عزیزان هستیم...

منبع: وبسایت theculturetrip و کارناوال

همراه ما باشید
عضویت در خبرنامه

کلیه حقوق مادی و معنوی برای کارناوال محفوظ است. استفاده از مطالب و تصاویر سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط کارناوال امکان پذیر است.