خرید بلیط هواپیما با گارانتی ارزان‌ترین قیمت

karnaval.ir

کارناوال

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

06 تیر 1398

به روز رسانی

28 آبان 1398

به جرات می توان آبشار شلماش سردشت را یکی از شگفتی های طبیعت ایران دانست؛ آبشاری خروشان که باید بازدید از آن را برای یک بار هم که شده تجربه کنید. این جلوه شگفت انگیز یکی از جاهای دیدنی سردشت است که مسافران زیادی را به سوی خود می کشاند. در اینجا و در قلب طبیعت سردشت می توانید لحظاتی را غرق تماشا شوید و با نگاه تان چهره پرخروش این آبشار را به نظاره بنشینید. 

با کارناوال همراه باشید تا بیشتر از این جاذبه برای تان بگوییم.

چرا آبشار شلماش؟


  • یکی از متفاوت ترین و زیباترین آبشارهای ایران است.
  • مسیر دسترسی نسبتا خوبی دارد و رسیدن به آن کار مشکلی نیست.
  • امکاناتی رفاهی خوبی برای گردشگران در آن تعبیه شده است.

نامناسب برای


سالمندان، ناتوانان حرکتی و افراد کم توان در پایین رفتن از پله ها و بازدید از تمام قسمت های آبشار دچار مشکل می شوند؛ اما قادر به دیدن بخش بالایی آبشار خواهند بود.

آبشار شلماش

Sona Moayedzadeh

آشنایی با آبشار شلماش | فرزند خروشان طبیعت

کافیست از شهر سردشت به سمت روستای شلماش به راه بیفتید تا پس از گذر از جاده ای جنگلی و تماشایی به آبشار شلماش برسید؛ آبشار خروشانی با ارتفاع 50 متر که در دره ای سرسبز و در کنار جنگل های پراکنده جا خوش کرده است. این جاذبه در واقع آبشاری سه طبقه است که طبقات آن به موازات یکدیگر و پشت سرهم قرار دارند. اگر پیمودن بیش از 380 پله را به جان بخرید، می توانید تمام قسمت های شلماش را ببینید و به محل هایی برسید که زیباترین تصویر آبشار را مقابل تان می گذارند. این آبشار نتیجه جوش و خروش رودخانه زابِ کوچک است که بر روی گسل بزرگی در مسیر فرعی روستای آلمان و شلماش جریان دارد. 

چرا نامش شلماش است؟

منطقه ای که آبشار در آن قرار دارد یک منطقه کردنشین است و در زبان کردی شلماش به معنی تخته سنگی بسیار بزرگ به کار می رود. این نام گذاری می تواند در نتیجه ارتفاع این آبشار و سنگی بودن بافت منطقه صورت گرفته باشد.

آبشار شلماش سردشت

Omid F arrokhi

آبشار شلماش سردشت

Khaled Esmaili

بازدید از آبشار شلماش

همانگونه که گفتیم، شلماش مجموعه ای از سه آبشار در سه طبقه است. محوطه بازدید از آبشار به نحوی است که ابتدا از بالا نمایی کلی می بینید. پس از پارک کردن ماشین و پیاده روی به سمت آبشار، از میان درختان بلوط، چنار، انار و گردو عبور می کنید. فاصله پارکینگ تا آبشار حدود 20 متر است. پس از ورود به محوطه آبشار، اولین و بالاترین آبشار را می بینید و برای دیدن دو آبشار بعدی باید تا قسمت های پایینی دره پیش بروید. مسیر کوهستانی به اعماق دره با بیش از 380 پله و حصار، بهسازی شده و برای همه در دسترس است. کافیست از پله های تعبیه شده، پایین بروید و در طبقات مختلف توقف کنید تا نماهای دیگری از آبشار را ببینید. در طبقه میانی حتما توقف کنید چرا که بهترین دید را خواهید داشت و فاصله تان تا آبشار به حداقل می رسد.

به این نکته توجه کنید که با پایین رفتن از پله ها به اعماق دره خواهید رفت و هر لحظه قطرات آب بیشتری به شما پاشیده می شود. به پایین ترین پله که برسید دقیقا در کنار آبشار خواهید بود و خیس شدن تان به ویژه در بهار و زمان های پرآبی حتمی است.

آبشار شلماش سردشت

Rahim Bayazidi | IRNA

آبشار شلماش سردشت

آبشار شلماش سردشت

Rahim Bayazidi | IRNA

نکات مهم در بازدید از آبشار شلماش

آبتنی در حوضچه پایین آبشار، شما را در معرض خطر قرار می دهد و نباید دست به این کار بزنید. حوادثی در این قسمت رخ داده که برخی از آنها منجر به مرگ شده اند. 

وقتی از پله های تعبیه شده در کنار آبشار پایین می روید به فکر برگشت هم باشید چون ممکن است 380 پله خستگی زیادی را برای شما به ارمغان بیاورد. پس به آمادگی بدنی خود و همراهان تان فکر کنید.

همراه داشتن یک دست لباس اضافه توصیه می شود.

در کناره پله ها احتیاط را رعایت کنید. موارد سقوط از پله ها اتفاق افتاده و حتی منجر به مرگ شده اند.

محوطه آبشار مکان خوبی برای برپایی پیک نیک نیست؛ شرایط این جاذبه طبیعی با بسیاری از جاذبه ها و آبشارهای دیگر متفاوت است.

آبشار شلماش سردشت

آبشار شلماش سردشت

امکانات آبشار شلماش

استقبال زیاد مردم از تماشای این آبشار باعث شده است تا امکاناتی در حوالی آن شکل بگیرد؛ امکاناتی از جمله پارکینگ، سرویس بهداشتی، فروشگاه، رستوان و کبابی و سکو برای چادر زدن.

اقامت در سفر به آبشار شلماش

در شهر سردشت هتل و مهمانسرا وجود دارد و شما می توانید از آنها استفاده کنید. با اقامت در این شهر در عرض 25 دقیقه به آبشار می رسید. کمپینگ در طبیعت هم می تواند برای شما لذت بخش باشد به شرطی که با شرایط کمپینگ آشنایی کامل داشته باشید. شهر بانه در کردستان نیز گزینه هایی برای اقامت به شما می دهد و یک ساعت و نیم تا دو ساعت با آبشار فاصله دارد. 

آبشار شلماش

آبشار شلماش

بهترین فصل سفر

بهترین فصل سفر به این منطقه زیبا اوایل خرداد تا اواسط آبان است که هوا کمی معتدل تر شده است.  البته تا اواسط پاییز، هنوز هم آبشار زیبایی هایش را دارد. 

بهار: پرآب ترین زمان آبشار اردیبهشت ماه است؛ اما توجه داشته باشید که تا اواسط اردیبهشت ماه سرما دست از سر منطقه بر نمی دارد. شاید خرداد، زمان مناسبی برای سفر باشد چرا که هم هوا عالی است و هم می توانید مناظر بی نظیری را ببینید. 

تابستان: تابستان که می شود آب رودخانه شروع به کم شدن می کند و در اواسط تابستان حوضچه پایین آبشار با خزه های داخلش مانند یک الماس سبز رنگ به نظر می رسد.

پاییز و زمستان: پاییز رنگارنگ جلوه ای تازه به آبشار می دهد و در زمستان این آبشار یخ می زند.

نکته: به دلیل شرایط خاص منطقه، قبل از اقدام به سفر حتما شرایط آب و هوایی را بررسی کنید.

آبشار شلماش سردشت

آبشار شلماش سردشت

آبشار شلماش سردشت

آبشار شلماش سردشت

پل قلاتاسیان

چشمه کانی گراوان

ویدیویی از آبشار شلماش سردشت

سخن آخر

برای تان از آبشار شلماش گفتیم و یکی دیگر از زیبایی های طبیعت ایران را به شما معرفی کردیم. حالا نوبت شماست تا از تجربه های تان برای ما و دیگر دوستان کارناوالی بگویید. اگر تا به حال از این آبشار بازدید کرده اید، برای مان از حال و هوایش بنویسید و اطلاعات تان را با دیگران به اشتراک بگذارید.

منتظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم.

...

آیا این مطلب مفید بود؟

4 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

ابراهیم

اگر قصد بازدید این آبشار رو دارید حتما از مسیر مهاباد - سردشت برید، زیبایی طبیعت این مسیر در فصل بهار چیزی ورای تصور است.

انتشار:18 مهر 1396

آیا این دیدگاه مفید بود؟

فردین

تکه ای از بهشته ، جالب بود عکس خودمم اینجا دیدم، ممنون

انتشار:25 مهر 1395

آیا این دیدگاه مفید بود؟

مینا

امید من از تبریز یه با رفتم ماشینمون خراب شد شب خونه روستای شلماش موندیم خدایش بهترین شب زندگیم بود خیلی رویایی . طبیعی . مهمان نواز . یادم نمیره قوربون اهالی کردستان .

علی

از کی تا حالا اذربایجان غربی شده کردستان؟؟

XWZ

نصف حتی بیشتر اذربایجان غربی از شهرهای صد درصد کرد نشین تشکیل شده حتی چند سال پیش قرار بود این شهر ها با استان کردستان ادغام بشن

09 فروردین 1397

10 آذر 1396

انتشار:15 شهریور 1395

آیا این دیدگاه مفید بود؟

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.