ویدیو HD
رویا افشاری

انتشار

15 بهمن 1394

به روز رسانی

28 تیر 1399

غارموزهkarnaval.ir6

بسیاری از اساتید و هنرمندان ایران، شیفته سرزمین مادری و فرهنگ غنی آن هستند، به همین خاطر همه دارایی و عمر گرانمایه خود را صرف توسعه و اشاعه هنر و فرهنگ وطن می کنند.

در شمال پایتخت، مردی هنرمند، از تبار عاشقان سرزمین نامی ایران، موزه ای جالب و دیدنی را با سرمایه شخصی از آثار مجسمه سازی و کلکسیون های ارزشمند خود در فضایی خاص و شگفت انگیز احداث کرده، تا علاقه مندان به هنر و دانشجویان هنری آزادانه از این فضا بهره ببرند.

امروز با هم به  غار موزه وزیری واقع در لواسان برویم و از نزدیک با مجموعه آشنا شویم.

موزه وزیریkarnaval.ir33

استاد ناصر هوشمند وزیری

دکتر ناصر هوشمند وزیری از مجسمه سازان به نام  معاصر ایران است.او در سال 1325شمسی در همدان دیده به جهان گشود. او در سال 1350 موفق به دریافت لیسانس مجسمه سازی از دانشگاه هنرهای زیبا تهران شد و در سال 1373 دکترای افتخاری و استاد درجه یک هنر از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را دریافت کرد.

از ایشان تاکنون مجسمه و آثار هنری زیادی به نمایش درآمده است، کسانی که از پارک جمشیدیه تهران دیدن کرده اند با مجسمه های زیبا و جالبی روبه رو شده اند که فضای پارک را دگرگون و دیدنی ساخته اند. این مجسمه های منحصر به فرد اثر استاد وزیری می باشد.

از دیگر آثار ایشان که در شهر بزرگ تهران به نمایش گذاشته شده می توان از مجسمه پرواز و نردبان در پارک ایرانشهر(خانه هنرمندان)؛ گوزنها، آبنما، دایناسور در پار پردیسان؛ سی اثر دیدنی و برجسته در ارتفاعات کلکچال، مجسمه ها و آبشار 27متری پارک ساعی، مجسمه مادر و فرشته ، دختر و پسر ، فرشته کوچک در بیمارستان صارم، مجسمه کاکلی و پدربزرگ در پارک گلبرگ نام برد.

تعداد بسیاری از آثار استاد زینت دهنده فضای شهرهای دیگر و همچنین خارج از ایران مثل نمای تخت جمشید در نمایشگاه فرش هانوفر آلمان شده  و مورد توجه همگان قرار گرفته است.

موزه وزیریkarnaval.ir32
موزه وزیریkarnaval.ir30
غارموزهkarnaval.ir15

غار موزه وزیری

در سال 1384 دکتر وزیری با ایده و خلاقیت خود اولین غار موزه خصوصی ایران را در زمینی به مساحت 1000مترمربع با یک ساختمان دوبلکس افتتاح کرد که توسط خود ایشان اداره می شود و کلیه هزینه های آن را دکتر وزیری برعهده دارد.

این موزه در حال توسعه و تکمیل می باشد و دالان هایی را در دل کوه جهت نمایش آثار ایجاد کرده اند.

روح ایرانی وایران دوستی مشخصه بارز تمامی آثار استاد است؛ او با اثار خود روایتگر فرهنگ اصیل ایرانی و فولکلور ایران و شاهنامه فردوسی می باشد. ایشان حاصل تلاش و زحمت شبانه روزی50 ساله خود را در معرض تماشای هموطنان خود قرار داده و به خاطر علاقه ای که به سرزمین مادری خود دارند، پیشنهاد و دعوت کشورهای دیگر را برای فعالیت هنری خود نپذیرفتند.

در این موزه ما شاهد قسمتهای مختلف ، بخش نمایشگاهی، کارگاهی، صنایع دستی، آموزشی، نگارخانه وسالن اجتماعات هستیم.

موزه ای جالب و دیدنی که دانشجویان رشته های هنر وعلاقه مندان به هنرمی توانند از ایده های استاد و تجربیات ایشان استفاده کنند و با ایشان مصاحبه و ملاقت حضوری داشته باشند. فضای آزاد و دوستانه این مجموعه برای گردشگران و بازدید کنندگان بسیار دلچسب و دیدنی است و بدون هیچ محدودیتی می توانند از این موزه عکاسی کنند.

موزه وزیریkarnaval.ir34
موزه وزیریkarnaval.ir36
موزه وزیریkarnaval.ir10
غارموزهkarnaval.ir7
غارموزهkarnaval.ir14
موزه وزیریkarnaval.ir13

مجموعه های غار موزه وزیری

1) سرای بسطامی

سرای بسطامی سالنی است سمعی و بصری به منظور برگزاری سمینارها، همایشها، جشنواره ای فرهنگی وهنری، گردهمایی انجمن های ادبی. حداکثر ظرفیت این سالن 90نفر می باشد.

2) گالری

قسمتی از این مجموعه به گالری و نمایش آثار هنری هنرمندان اختصاص داده شده و هنرمندان رشته های مختلف هنری برای نمایش آثار خود از این سالن  40متری استفاده می کنند. قسمت گالری مجموعه توسط خانم رکسانا هوشمند وزیری اداره می شود.

3) کارگاه صنایع دستی

در  قسمت  کارگاه صنایع دستی، فضایی برای ساخت آثار هنری سفالین، لعاب، کوره پخت، چرخ سفالگری و کارگاه ساخت تابلوهای نقش برجسته در نظر گرفته شده و دختر استاد خانم راما هوشمند وزیری آن را اداره می کنند

 

 

وزیریkarnaval.ir1
موزه وزیریkarnaval.ir40
موزه وزیریkarnaval.ir18
غارموزهkarnaval.ir28
غارموزهkarnaval.ir27
غارموزهkarnaval.ir0

4) کارگاه مجسمه سازی استاد

فضایی جالب و دوست داشتی که استاد در آن مشغول به کارند و مجسمه های زیبای خود را در این مکان خلق می کنند. ورود به این کارگاه محدودیتی ندارد و بازدیدکنندگان می توانند از نزدیک با نحوه کارکردن استاد و مراحل ساخت مجسمه آشنا شوند.

5) فضای داخلی غار

داخل غار 8 دالان تو در تو  وجود دارد که در دل کوه تراشیده شده و دیواره ها را با لایه ای ار بتن پوشانده اند. در قسمت وروردی دالان دوم مجسمه ای قرار دارد که انگار سنگینی وزن سقف را بر دوش خود گذاشته و آن را تحمل می کند، گویی بار سقف بر دوش اوست.

در این قسمت مجسمه ها براساس جنس و متریال دسته بندی نشده و آنها با توجه به فضای داخلی موزه چیده شده اند.

غارموزهkarnaval.ir17
غارموزهkarnaval.ir31
وزیریkarnaval.ir0
غارموزهkarnaval.ir1
موزه وزیریkarnaval.ir23
موزه وزیریkarnaval.ir12
موزه وزیریkarnaval.ir38
موزه وزیریkarnaval.ir24
موزه وزیریkarnaval.ir27
موزه وزیریkarnaval.ir13
غارموزهkarnaval.ir29

All Photos By Mahsa Ghafari

6) فضای باز مجموعه

ترکیب فضای طبیعی و فضای مصنوعی ساخته دست بشر، منظره ای جالب و تماشایی به وجود می آورد که در این موزه شاهد این هماهنگی هستیم. در فضای باز مجموعه، در کنار زیبایی های طبیعی، مجسمه ها و آثار قرار گرفته شده که گردشگران علاوه بر لذت بازدید طبیعت، از مجسمه هایی که در طول مسیر قرار دارد، حظ بصری می برند.

موزه وزیریkarnaval.ir25
غارموزهkarnaval.ir0
موزه وزیریkarnaval.ir7
غارموزهkarnaval.ir2
موزه وزیریkarnaval.ir16
موزه وزیریkarnaval.ir28
موزه وزیریkarnaval.ir11
غارموزهkarnaval.ir26
غارموزهkarnaval.ir0
غارموزهkarnaval.ir1
غارموزهkarnaval.ir10

نمونه هایی از آثار دکتر ناصر هوشمند وزیری

موزه وزیریkarnaval.ir3
موزه وزیریkarnaval.ir2
موزه وزیریkarnaval.ir1
غارموزهkarnaval.ir0
غارموزهkarnaval.ir20
غارموزهkarnaval.ir12
غارموزهkarnaval.ir19

کلکسیونهای استاد وزیری

در طول چهل سال اخیر دکتر وزیری کلکسیون ارزشمندی از آفتابه ها و پارچ های مسی قدیمی را فراهم کرده همچنین به خاطر علاقه شخصی ایشان به ورزش شطرنج، علاوه بر اینکه در اوقات فراغت خود به این ورزش می پردازند، کلسیونی از شطرنج را نیز جمع آوری کرده اند.

 

مجسمهkarnaval.ir0
غارموزهkarnaval.ir32
غارموزهkarnaval.ir30
غارموزهkarnaval.ir29

آدرس و ساعات بازدید

 لواسان، بلوار امام خمینی، جاده کند علیا و سفلی، دوراهی بوجان، سمت چپ، پلاک 77 .  

تلفن: 26556604   فکس: 26556734

بازدید از این موزه همه روزه از ساعت 9 الی 12.30 و از ساعت 14.30 الی 19 امکان پذیر می باشد. در روزهای تعطیل و جمعه ها موزه از 9 الی 19 یکسره پذیرای علاقه مندان از موزه می باشد.

 

غارموزهkarnaval.ir21
موزه وزیریkarnaval.ir10
موزه وزیریkarnaval.ir17
موزه وزیریkarnaval.ir4
غارموزهkarnaval.ir25

توصیه های دوستانه کارناوالی 

 اگر به صورت گروهی و با تعداد نفرات بیشتر از سی نفر قصد بازدید از غار موزه وزیری را دارید حتما قبل از مراجعه با مسوول موزه هماهنگ کنید.

 امکانات رفاهی (کافی شاپ) در روزهای جمعه و تعطیلات رسمی دایر است.

 

موزه وزیریkarnaval.ir37
موزه وزیریkarnaval.ir22
غارموزهkarnaval.ir23
غارموزهkarnaval.ir16
غارموزهkarnaval.ir4
موزه وزیریkarnaval.ir26

با این ویدیو ها سفری کامل داشته باشید به موزه (پیشنهاد ویژه حتما ببینید )

حرف آخر

به تن لحظه خود جامه اندوه مپوشان هرگز

تو به آیینه، نه، آیینه به تو خیره شده است

تو اگر خنده کنی او به تو خواهد خندید

دیدگاه جدید

جدید ترین دیدگاه

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET