ساحل چمخاله گیلان | آرامشی از جنس طبیعت

سفری دیگر به خطه شمالی سرزمین مادری...
هر بار که فراغتی می یابیم تا با دوستان سفری کوتاه و دوست داشتنی را تجربه کنیم، باید ساعت‌ها فکر کرد به این موضوع که کجا برویم؟!
گاهی بی نتیجه خواهد بود و از سفر باز می‌مانیم. اما اگر اطراف را خوب بشناسیم، مکانی دیدنی، دلچسب و خوب را بدون معطلی برمیگزینیم و راهی سفر خواهیم شد.
کمی آن طرف تر، در گیلان ساحلی زیبا و آرام وجود دارد که همه ی خواسته هایت را برآورده می کند. ساحلی که می توان ساعت ها برروی ماسه هایش قدم زد و تنها صدای تلاطم دریا را شنید.
پس تو هم همراه ما راهی شو تا سفری ارزان و دلچسب به #ساحل چمخاله را با کارناوال آغاز کنیم. سفری که خاطرش سال‌های سال برایت باقی خواهد ماند.
با کارناوال همراه شوید...

روستای چمخاله گیلان

در مسیر چمخاله...

چند روزی است که هوای سفر دارم، اما سفری که هم شادی و هم آرامش را برایم به ارمغان آوَرَد. سفری که دلهره ی تجهیزات و اقامت و… را نداشته و بی دغدغه راهی شوم.

نام چمخاله را چندین بار شنیده ام، اما اسمش برایم غریب است. با این حال با دوستان راهی #چمخاله می شویم.

تا لنگرود باید رفت و از آنجا به چمخاله. مسیرمان را زیبایی و سرسبزی استان گیلان فرا گرفته و اما من دلم اتفاقی دیگر میخواهد و باید منتظر باشم.

جاده ای که ما را به چمخاله می رساند، پر است از درختان توسکا که تا انتهای مسیر، ما را همراهی می کنند.

چمخاله مانند دیگر نقاط شمالی، ساحل و فضای ساحلی دارد، اما ساحلی آرام و تمیز. اینجا همان آرامشی را دارد که من می خواستم.

بی درنگ، به سمت دریا می دوم و کفش هایم را گوشه ای میگذارم و روی شن های ساحل قدم می زنم. گویی شن های ساحل جمع شده اند تا پاهایم را نوازش دهند و تمام نیروهای خوب زمین را به من هدیه دهند و مرا از همهمه دوران برهانند.

راست می گوید سهراب:

کفش، ته مانده تلاش آدم است در انکار هبوط،

 تمثیلی از غم دور ماندن از بهشت.

روستای چمخاله گیلان
روستای چمخاله گیلان

چمخاله، ساحلی آرام در لنگرود

یکی ار مناطق ساحلی شهرستان لنگرود در استان گیلان، چمخاله است که در حدود ۱۰ کیلومتریِ شرق لنگرود واقع شده و اغلب به نام چاف و چمخاله  آن را می شناسند.

ساحل چمخاله نزدیکترین ساحل به لنگرود می باشد که یکی از بهترین و زیباترین ساحل‌های ماسه ای ایران را دارد و گردشگران بی‌شماری را مجذوب خود کرده است.
پیش از انقلاب، این منطقه، پلاژها و ویلاهای ساحلی زیبایی داشته و بسیار مورد استقبال بوده، اما پس از انقلاب این منطقه از رونق باز می‌ماند، علاوه بر آن سال‌ها پیش، ساحل چمخاله به خاطر پپیشروی آب، به زیر آب می رود و دیگر خبری از ساحل زیبا و باصفای چمخاله باقی نمی ماند. چندی بعد پیشرَوی دریا متوقف شده و دریا به حالت قبل باز می گردد و ساحل چمخاله از زیر آب بیرون می‌آید و دوباره آرام آرام رونق پیشین خود را باز می‌یابد.

بیشتر اراضی چمخاله در کناره ساحل دریا واقع شده و منظره‌ای زیبا به این منطقه بخشیده که برای گردشگران بسیار جالب و دیدنی است.

با احداث ویلاها و سوییت ها و شهرک های توریستی در این منطقه، هرروز بر تعداد گردشگران چمخاله افزوده می شود.

پس از بندر انزلی، چمخاله دومین قطب تورسیتی گیلان است که در سال 1390 عنوان بهترین ساحل استان را از وزارت کشور دریافت کرد.

#منطقه ی ساحلی چمخاله با توجه به رسیدگی ها و استقبال روزافزون گردشگران، هر روز بهتر و زیباتر می شود.

ساحل چمخاله گیلان
photo by Hamidreza Farzandian
ساحل چمخاله گیلان
photo by kaveh H
ساحل چمخاله گیلان
photo by Sara A

رودخانه چمخاله

در این منطقه، رودخانه ای زیبا وجود دارد که روزگاری محل رفت و آمد کشتی‌های ایرانی و روسی بوده است. این رودخانه یکی از پرآب ترین رودخانه های ایران است که به چمخاله زیبایی فراتر از وصف بخشیده و سبب شهرت آن شده است. #رودخانه چمخاله در بعضی از قسمت‌ها بسیار عمیق است تا جایی که در برخی قسمت‌ها عمق آن به 6 متر نیز می‌رسد.

رودخانه چمخاله
photo by Mehrdad Gerami

تفریحات در ساحل چمخاله

اینجا که می آیی تنها دریا نیست که شما را شیفته می کند بلکه طبیعت زیبا و دل انگیز، مزارع مختلف اطراف ساحل، نزدیکی به کوه های لنگرود و... همه در کنار هم سفری خوش را برایتان رقم خواهند زد. کافی است کمی به اطرافتان نگاه کنید و ساعتی به گشت و گذار بپردازید تا همه این زیبایی ها را یکجا ببینید.

1 ) قدم زدن کنار ساحل

اولین چیزی که با ورود به چمخاله به ذهنتان می رسد، قدم زدن کنار ساحل است، چون ساحلی تمیز و آرام را می بینید که بدون نگرانی می توان ساعت‌ها از آن لذت برد و به صدای دریا گوش سپرد.

روستای چمخاله گیلان
photo by Saeed Rahnama
روستای چمخاله گیلان

2 ) قایق سواری

در کنار ساحل، قایق های موتوری را خواهید دید که اهالی، برای تفریح گردشگران، آن‌ها را اجاره می دهند. هیجان قایق سواری بر روی موج های دریای مازندران، بسیار دلچسب است که در چمخاله میتوان آن را تجربه کرد.

ساحل چمخاله
photo by Batool Ghasemlou
چمخاله
ساحل چمخاله
photo by Reza EmamiFar

3 ) اسب سواری کنار ساحل

در کنار سواحل شمالی ایران، اغلب اسب هایی را می بینید که به گردشگران، اجاره داده می شوند، در چمخاله نیز می توانید یکی از این اسب ها را ساعتی اجاره کرده و در ساحل، سوار بر اسب غرق در زیبایی پیرامون خود شوید.

اسب سواری در چمخاله
photo by Hadi Safari

4 ) شنا

اگر اهل شنا هستید و هر وقت به مناطق شمالی می روید از نا امن بودن دریا برایتان گفته اند، این بار به گیلان بروید و راه ساحل چمخاله را پیش بگیرید. این منطقه امن تر از دیگر قسمتهای ساحلی گیلان است و البته تمیزتر، اما در هرصورت احتیاط و دقت را فراموش نکنید، خطر همیشه و همه جا وجود دارد.

شنا در چمخاله

5 ) کوهنوردی

نزدیکی کوه‌های لنگرود به چمخاله یکی دیگر از عوامل شهرت آن است، برای کسانی که از فضاهای کوهستانی بیشتر لذت می برند. اینجا بعد از لذت بردن از ساحلی زیبا و آرام می توانند قدم زنان به سمت کوه های اطراف بروند و از طبیعت کوهستانی سرسبز منطقه بهره ببرند.

کوههای لنگرود
کوههای لنگرود

6) موتور سواری در پیست موتوکراس چمخاله

برای علاقمندان به تفریح و ورزش هیجان انگیرِ موتور سواری، از ساحل چمخاله تا ارتفاعات سرسبز و زیبای لنگرود، #پیست موتورسواری چمخاله افتتاح شده است و یکی از جاذبه های فوق العاده ی این منطقه محسوب می شود.

اگر موتورسوار حرفه ای نیستید ولی هوس کرده اید در این ساحل تجربه ای مشابه داشته باشید، حتما دوچرخه همراه خودتان ببرید و در ساحل زیبای چمخاله ساعاتی را رکاب بزنید و از هوای پاک و صدای امواج دریا در حال دوچرخه سواری لذت ببرید.

موتورسواری در چمخاله
پیست موتور سواری چمخاله
دوچرخه سواری

اهالی چمخاله

شاید برایتان عجیب باشد که اهالی چمخاله با هم به زبان کردی صحبت می کنند. اغلب آنها از کردهای جلالوند هستند که در زمان نادر شاه افشار از کرمانشاه به اینجا آمده اند و به همین سبب این منطقه را چمخاله نامیده اند. در زبان لکی "چم" به معنای رودخانه و "خاله" به معنای انشعاب، که با هم انشعاب شده از رودخانه معنا می گیرد.
اغلبِ اهالی به کشاورزی و صیادی مشغولند و بیشتر زمین هایشان را در کشت هندوانه و برنج خواهید دید. البته برخی از آنها منبع درآمدشان از خدمات رسانی به گردشگران است. آن ها باشروع فصل پاییز دسته جمعی شروع به صید ماهی می کنند که می توانید از آن ها بهترین و تازه ترین ماهی ها را خریداری کنید.

روستای چمخاله گیلان
ماهیگیری اهالی در فصل پاییز
ماهیگیری اهالی در فصل پاییز

امکانات رفاهی ساحل چمخاله

برای جذب بیشتر گردشگران، امکانات مناسب از جمله چند پمپ بنزین، سرویس‌های بهداشتی و سوپر مارکت و هتل ها و اقامتگاه های مناسب و... را در طول مسیر و در چمخاله مهیا کرده اند.

در چمخاله فقط باید از طبیعت و آرامش منطقه لذت برد و نگران چیزی نبود.

چمخاله

اقامت در چمخاله، شبی در ساحل 

در چمخاله به هیچ وجه نگران اقامت نباشید. هتل ها، ویلاها، سوییت های بسیار مناسب و مجهزی در این منطقه برای رفاه گردشگران ساخته شده که به راحتی می توانید یکی از آن‌ها را برای هر چند شب که بخواهید اجاره کنید و با خیالی آرام به تفریح و گردش بپردازید.

از همه مهمتر برای اجاره این مکان‌ها هزینه زیادی دریافت نمی شود و حتما این سفر یکی از سفرهای ارزان و مفید برایتان خواهد بود.

اقامت در چمخاله
هتل های چمخاله
اقامت در چمخاله

بهترین فصل برای سفر

اکثر افراد در فصل بهار و تابستان و به خصوص در تعطیلات نوروز به چمخاله می روند و از طبیعت بهاری با گل های رنگارنگ و زیبا حظ می برند.
اما اگر اهل سفرهای پاییزی هستید، چمخاله را فراموش نکنید که طبیعتی بینظیر دارد و ساعاتی خوش را سپری خواهید کرد و می توانید عکس هایی فوق العاده از آن بگیرید.

چمخاله
photo by MzohammadRezaTavakoli
باغ های مرکبات لنگرود
چمخاله

دسترسی به ساحل چمخاله

آدرس: ایران، گیلان، لاهیجان، لنگرود، ساحل چمخاله.

ساحل چمخاله ۲۰ کیلومتری شرق لاهیجان و 40 کیلومتری غرب رامسر قرار دارد.

از تهران تا ساحل چمخاله در حدود 374 کیلومتر می باشد که می توان در کمتر از 5 ساعت به آنجا رسید.

دسترسی به چمخاله
چمخاله

دغدغه های کارناوال

فراموش نکنیم که ساحل چمخاله و دیگر مکان های طبیعیِ سرزمینمان، میراث ملی و طبیعی ماست و باید از این میراث گرانبها به بهترین شکل ممکن حفاظت شود، به همین خاطر در سفر به طبیعت هیچ گونه تغییری در بافت طبیعت ایجاد نکرده و به هیچ وجه زباله های خود را در کنار ساحل رها نکنیم. کیسه ای پلاستیکی همراه خود داشته باشیم، در صورت عدم دسترسی به سطل زباله، زباله های خود را جمع آوری کنیم.

پاکسازی ساحل چمخاله از زباله
چمخاله

توصیه های کارناوالی

اگر به چمخاله می روید، حتما وقتی را هم برای گشت و گذار در لنگرود اختصاص دهید تا بهره ای دو چندان از سفر خود برده باشید. از مکان های دیدنی لنگرود می توان به پارک فجر لنگرود، استخر و جزيره هاي متعدد در آن، استخرهاي چاف، و مناطق زيبا و خوش آب و هواي "ليلا کوه"، طبيعت بکر "اطاقور"، شهر زيباي "کومله" و "بام سبز"، "مقبره بي بي زينب و سيد محمد" و... اشاره کرد.
اگر تابستان به چمخاله می روید حتما لباس های خنک، عینک آفتابی و تجهیزات مورد نیاز تفریح مورد علاقه ی خود را به همراه داشته باشید.

پارک فجر

پارک فجر

پل خشتی لنگرود

پل خشتی لنگرود

سخن آخر

هرچقدر از زیبایی مناظر بی نظیر و دیدنی شمالِ سرزمینمان بگوییم باز هم تا سفر نکنیم قابل درک نیستند. چمخاله نیز در کلمه و تصویر نمی گنجد و باید رفت و آرامش آن را با تمام وجود حس کرد.

ورود به صفحه اختصاصی راهنمای سفر به لنگرود
دیدگاه ها : 1
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....