عمارت گلشن بوشهر

بوشهر، محله بهبهانی، خیابان خلیج فارس

4.5

از 5 امتیاز

میانگین نظرات 3 کاربر

مدت پیشنهادی بازدید

30 تا 45 دقیقه

ساعت دسترسی

امروز سه‌شنبه 8:00 صبح تا 14:00

هزینه ورودی

رایگان

آشنایی با عمارت گلشن بوشهر

چرا بازدید کنیم؟

معرفی کوتاه

کجاست؟

نقشه و مسیریابی

مردم چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

معرفی کوتاه

شهر بوشهر از دوران قاجار رونق فراوانی گرفت و بناهای تاریخی زیادی در این شهر ساخته شد، یکی از این بناها هم عمارت گلشن است که در محله بهبهانی و در فاصله کمی از دریا قرار دارد. این بنا که قدمتی 170 ساله دارد، در ابتدا به تاجری به نام گلشن تعلق داشت و عمارت مسکونی و تجاری وی به حساب می رفت؛ اما پس از مدتی توسط شخصی به نام مهربان خریداری شد.

عمارت گلشن در سال 1377 در فهرست میراث ملی کشورمان به ثبت رسید و در حال حاضر به عنوان یکی از آثار تاریخی بوشهر مورد بازدید گردشگران قرار می گیرد. این عمارت 3 طبقه و ۱۲۳۰ مترمربع مساحت دارد. در طبقه اول عمارت گلشن آب انبار، حمام، دستشویی، آشپزخانه و اتاق خدمه قرار گرفته و سکونتگاه صاحبان خانه در طبقه های دوم و سوم قرار دارد. درگذشته امور تجاری و میزبانی از افراد هم در طبقات بالایی صورت می گرفت. 

در طبقه سوم، ضلع شمالی، یک بخش ساخته نشده به چشم می خورد؛ دلیل این موضوع رساندن باد خنک شمال به داخل ساختمان بوده است. این عمارت، یک حیاط مرکزی دارد و اتاق ها با درهای دولنگه شان، در اطراف این حیاط قرار گرفته اند. درب و پنجره های عمارت همگی از جنس چوب ساج و دریایی هستند و پوشش سقف از چوب چندل است. عمارت گلشن درهای زیادی دارد که نقش خنک کننده و تهویه هوا را بازی می کنند.

انتشار

16 دی 1398

به روز رسانی

16 دی 1398

نقد و بررسی کاربران

میانگین امتیاز کاربران

از مجموع 3 رای

4.5

آیا بازدید از عمارت گلشن بوشهر را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟
سهولت در دسترسی(عالی) 4.7
ارزش بازدید(خوب) 4.3

عمارت گلشن بوشهر را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

سوالی دارید؟

از کارشناسان و کاربران کارناوال بپرسید

جدیدترین نقد
ناهید واشقانی

عمارت گلشن در حال حاضر دو بخش شده و یک کوچه از وسطش رد شده. یه بخش اون بنیاد ایران‌شناسی معروف به عمارت طبیب هست و بخش دیگه اون معاونت میراث فرهنگی.

5

اولین مالک عمارت طبیب، میرزا حسن‌علی گلشن، یکی از تاجران بنام بوشهر بوده. بعد سید جعفر طبیب، عمارت رو خریداری می‌کنه و به همین علت اسم عمارت، عمارت طبیب هست.

تجربه سفر ناهید واشقانی به عمارت گلشن بوشهر

انتشار: 10 اسفند 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
جعفر عزیزی

5

ساختمان از سه طبقه تشکیل شده‌است. طبقه اول شامل آب انبار (برکه)، حمام، دست شویی، آشپزخانه و جای نگه داری خدمه و طبقات دوم و سوم جهت سکونت و پذیرایی و امور تجاری بوده‌است .

تجربه سفر جعفر عزیزی به عمارت گلشن بوشهر

انتشار: 10 اسفند 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
نعمت خارا

عمارت زیبا و ماندگار البته زمان بازدید ما داشتن بازسازی میکردند و ما صرفا از داخل محوطه بازدید کردیم اما واقعا ارزش دیدن داره .

3.5

تجربه سفر نعمت خارا به عمارت گلشن بوشهر

انتشار: 10 اسفند 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.