آکواریوم اصفهان | اولین تونل آکواریوم ایران

امروز : ?

دمای کنونی : ?

بیشینه دما : ?

کمیـنه دما : ?

?

?

?

?

  • location_on اصفهان، پارک ناژوان
  • 10:00 - 21:00
  • 031-37780013
  • 18000 تومان
  • public وب سایت کلیک کنید
نکات ضروری
سختی مسیر : آسان
پمپ گاز : 4.3 کیلومتر - خیابان جانبازان
پمپ بنزین : 10.9 کیلومتر - جایگاه پتروآیریک
مدت پیشنهادی بازدید : 1 ساعت
هتل : 4.1 کیلومتر
فرودگاه : 34.8 کیلومتر - اصفهان
ایستگاه راه آهن : 17.2 کیلومتر - اصفهان
پایانه اتوبوس : 12 کیلومتر - ترمینال صفه
زمان ممنوعیت بازدید : حوالی ظهر برای تماشای غواصان در آب
پارکینگ : دارد
آنتن موبایل : دارد
مهمترین امکانات رفاهی : سرویس بهداشتی، کافه، فروشگاه و ...
نمایش همه نکات ضروری
آکواریوم اصفهان
 

جلوه های بسیاری در هستی وجود دارند که دور از چشم ما هستند و حیات را در خود جای داده اند. یکی از این جلوه ها دنیای زیر آب است که کنجکاوی انسان را بر می انگیزد و سوال هایی را در ذهن او شکل می دهد. 

برای همین است که بسیاری برای یافتن پاسخ سوالاتشان به سراغ غواصی می روند و خودشان به کشف این دنیای پر رمز و راز دست می زنند. اما چند نفر از ما می توانیم این راه را انتخاب کنیم و به دل دریا و اقیانوس ها بزنیم؟ چند نفر از ما امکانات این کار را در اختیار داریم و یا از آمادگی جسمانی لازم برخوردار هستیم؟

شاید همین کنجکاوی ها و نبود امکانات برای رفتن به اعماق آب ها بود که باعث شد در هزاران سال پیش نگهداری موجودات آبزی در یک محیط مصنوعی توسطِ انسان انجام شود. سومری‌ها و مصری ها آغازگر این کار بودند البته نیت آنها از نگداری این موجودات این بود که بتوانند آنها را تازه نگهدارند و مصرف کنند. کم کم این کار جنبه ی تزیینی پیدا کرد و آکواریوم ها راه خود را در میان زندگی انسان باز کردند.

کم کم این آکواریوم ها بزرگ و بزرگ تر شدند تا اینکه به عنوان جاذبه ای برای گشت و گذار مطرح گشتند و بسیاری را برای تماشای آبزیان به سوی خود کشاندند. امروز ما هم با همین کنجکاوی وسوسه شده ایم تا سری به اصفهان بزنیم و این بار به جای غرق شدن در دنیای تاریخ و بناهای چشم نواز، به دنیای زیر آب می رویم و در آکواریوم این شهر تجربه ای تازه را برای خود رقم می زنیم.

با کارناوال همراه باشید و به تماشای ماهی های رنگارنگ آکواریوم اصفهان بنشینید...

آکواریوم اصفهان
photo by Majid Hojati

چرا آکواریوم اصفهان؟


  •  آکواریوم اصفهان، اولین تونل آکواریوم ایران است.
  • این آکواریوم موجودات آبزی بسیاری را در خود جای داده که تماشای آنها تجربه ای شگفت انگیز را برایتان رقم می زند.
  • در سفر به اصفهان، در کنار بازدید از بناهای تاریخی بسیار، می توانید تجربه ای متفاوت را برای خود رقم بزنید.
  • قرارگیری این آکواریوم در پارک ناژوان باعث می شود تا بتوانید از فضای پارک نیز لذت برده و از امکانات آن نیز استفاده نمایید.
  • مجاورت آکواریوم اصفهات با باغ خزندگان به شما این فرصت را می دهد تا در یک روز از دو جاذبه ی متفاوت این شهر بازدید نمایید.
تونل آکواریوم اصفهان
 

آشنایی با آکواریوم اصفهان | لمس اعماق اقیانوس ها

شاید تا همین چند وقت پیش آوردن دنیای زیر آب به روی زمین خیالی بیش نبود اما حالا آکواریوم اصفهان ورود به دنیایی متفاوت و هیجان نگیز را برایتان فراهم کرده است. در این دنیا می توانید شاهد آبزیان باشید و حرکات آنها را رصد کنید بدون آنکه قطره ای آب لمستان کند. در این دنیای 4000 متر مربعی وارد تونلی می شوید که در عمق 7 متری زمین قرار دارد و با آکواریوم های غول پیکر احاطه شده است. 

این پروژه شاخص به صورت مشارکتی با یک شرکت ترکیه ای که جزو 10 شرکت برتر دنیا می باشد انجام شده و در نوع خود منحصر به فرد و همسو با استانداردهای جهانی است.

برای ساخت این آکواریوم بالغ بر 35 هزار متر مکعب خاکبرداری و پی کنی شده و بتن ریزی آن بیش از 7199 متر مکعب و میزان آرماتوربندی آن 635459 کیلوگرم بوده است.

آبزیان رنگارنگ به این سو و آن سو می روند و شما می توانید بدون نگرانی آنها را به نظاره بنشینید. از ماهی های کوچک رنگی گرفته تا کوسه های خطرناک و نادر؛ همه و همه پیش چشم شما قرار می گیرند و تجربه ای حیرت انگیز را به شما تقدیم می کنند. البته همه چیز به دیدن ماهی ها ختم نمی شود، فعالیت های هیجان انگیزتری نیز وجود دارند که ساعاتی فراموش نشدنی را برایتان به ارمغان می آورند.

آکواریوم اصفهان
photo by Zahra Baghban
آکواریوم اصفهان
photo by Majid Hojjati
آکواریوم اصفهان
photo by Majid Hojjati

خوش گذرانی در آکواریوم اصفهان

بازدید از آکواریوم اصفهان تنها به دیدن ماهی ها و آبزیانی که از آنها سخن گفتیم، ختم نمی شود بلکه در این مجموعه امکاناتی برای تفریحات به یاد ماندنی نیز وجود دارند که می توانید از آنها بهره ببرید:

1- استودیو عکس آکواریوم اصفهان

در این مجموعه، بخشی برای ثبت عکس یادگاری تعبیه شده است که به شما امکان می دهد یادگاری خوبی را از آکواریوم اصفهان به همراه ببرید. در ایران تنها در این مرکز است که عکسی با بک گراند تونل آکواریوم، اقیانوس و انواع مختلف ماهیان اقیانوسی گرفته و چاپ می شود. تصاویر ثبت شده در این مرکز به صورت کروماکی هستند که بهترین تروپاژ در امر سینما و عکاسی به شمار می روند و حضوری نزدیک به واقعیت در محیط اقیانوس و ماهیان و موجودات درون آن را به نمایش می گذارند.

هزینه

برای ثبت هر عکس 18000 تومان از شما دریافت می شود و در عرض 5 الی 7 دقیقه می توانید آن را دریافت کنید.

استودیو عکس آکواریوم اصفهان
 
استودیو عکس آکواریوم اصفهان
 

2- کافی شاپ آکواریوم اصفهان

در مجموعه آکواریوم اصفهان کافی شاپی نیز برای استفاده بازدیدکنندگان در نظر گرفته شده که می توانید لحظاتی خوش را در آن سپری کنید و با نوشیدن چای یا قهوه در کنار همسفرانتان خاطره ای فراموش نشدنی را بیافرینید.

3- فروشگاه هدایا در آکواریوم اصفهان

در پایان مسیر بازدید از آکواریوم اصفهان، به فروشگاهی بر می خورید که محصولاتی نظیر عروسک های گوناگون و متنوع رنگی، پولیشی ،ماهیان مختلف تاکسی درمی ، پازل های سه بعدی، پازل های ساده و ... را می توانید در آن بیابید. از جالب‌ترین محصولات این فروشگاه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تخم های شگفت انگیز که نحوه رشد و نمو یک موجود را در آب به نمایش می گذارند و زمانی که عروسک موجود در آنها به بزرگ ترین سایز خود رسید با خارج کردن از آب همان مدت روز طول می کشد تا دوباره به کوچکترین سایز خود برسند.

تخم های دایناسور که پازل دایناسورهای مختلف در آن قرار دارد و با کنار هم قرار دادن قطعات به نمونه کوچک شده آن دایناسور دست پیدا می کنید.

ماکت های حیوانات مختلف آبزی، حشرات، اماکنی همچون برج میلاد، برج ایفل، تاج محل و ...

مگنت ها یا اشیای مختلف آهنربایی از ماهیان و موجودات دریایی مناسب برای سطوح فلزی

تی‌شرت هایی با تصاویر مختلف از موجودات ساکن در اقیانوس ها

 لیوان های سه بعدی

فروشگاه هدایا آکواریوم اصفهان
 
فروشگاه هدایا آکواریوم اصفهان
 

4- لمس آبزیان و غذا دادن به آنها

 یکی از امکاناتی که در این مجموعه برای شما فراهم شده، این است که می توانید با پستانک، شیشه شیر و دست، به ماهی ها غذا بدهید، آنها را لمس کنید و تجربه ای فراموش نشدنی را برای خود رقم بزنید. این کار به ویژه برای کودکان بسیار جالب است و آنها را با این دنیای متفاوت و جذاب بیشتر آشنا می کند.

اگر به هنگام ظهر نیز به آکواریوم اصفهان بروید، غواصانی را در آکواریوم ها می بینید که در حال غذا دادن به آبزیان می باشند و صحنه ی جالبی را به وجود می آوردند.

هزینه غذا دادن به آبزیان

برای این کار لازم است تا به هنگام خرید بلیط ورودی، هزینه ای جداگانه به مبلغ 8000 تومان بپردازید.

غواصی در آکواریوم اصفهان
photo by Majid Hojjati
غواصی در آکواریوم اصفهان
photo by MAjid Hojjati
آکواریوم اصفهان
 

5- سایر امکانات آکواریوم اصفهان

برای آنکه بازدیدی راحت از این مجموعه را تجربه نمایید می توانید برای پارک وسیله نقلیه خود از پارکینگ تعبیه شده در این مجموعه استفاده کنید. همچنین سرویس بهداشتی نیز در این مرکز وجود دارد و می توانید از آن استفاده کنید.

آکواریوم اصفهان
 

تونل آکواریوم اصفهان | نخستین در ایران

در این مجموعه، آبزیان مختلف، در 33 آکواریوم مختلف از پنج قاره جهان و در آب های شور و شیرین قرار دارند که در 3 بخش فلت آکواریوم یا آکواریوم قاب دیواری، سیلندر آکواریوم یا آکواریوم استوانه ای و تاچ آکواریوم یا آکواریوم لمسی به صورت مجزا نگهداری می شوند و تشکیل یک تونل را می دهند. در این تونل، آکواریوم های زیر یافت می شوند:

سیزده آکواریوم دیواری به طول 4 متر 

ده آکواریوم کوچک شامل ماهی های خاص و گونه های نادر

سه سیلندر آکواریوم بزرگ با گنجایش 2500 لیتر

دو آکواریوم تاچ پول یکی شامل ماهی کپور ژاپنی و دیگری ستاره های دریایی

یک آکواریوم با کانسپت آمازون برای نگهداری و نمایش ماهی های رودخانه های آمازون

آکواریوم های بزرگ 5 الی 10 متری

تونل آکواریوم اصفهان تونلی عریض  به طول 35 متر است که گنجایش 1.5 میلیون لیتر آب را دارد و برای نمایش بسیاری از گونه های آبزیان در اقیانوس ها به کار گرفته شده است. کناره ها و سقف تونل با شیشه های آکواریوم پوشیده شده و بودن در فضایی شبیه به اعماق اقیانوس ها را برایتان تداعی می کند.

این تونل آکواریوم، نخستین تونل آکواریوم کشور است که گونه های مختلف آبزیان آب های شور و شیرین، ستاره های دریایی و ... را در خود دارد. برخی از آکواریوم های به کار رفته در این تونل نیز به موضوعی خاص اختصاص دارند و اصطلاحا تماتیک خوانده می شوند.

هر یک از انواع آکواریوم های این تونل برای نگهداری از آبزیان خاصی و متناسب با نوع، اندازه، خوراک، محیط زندگی و... در نظر گرفته شده است؛ به عنوان مثال آکواریوم های تماتیک با ابعاد 4 در 10 متر شرایطی مشابه اقیانوس ها در مناطق دیگر را شبیه سازی کرده اند، آکواریوم های لمسی یک برش واقعی از رودخانه آمازون در آمریکای جنوبی هستند و برخی از ماهی های موجود در این رودخانه همچون گربه ماهی دم قرمز (ردتیل)، پاکو، اسکار، بوفالو و سفره ماهی آب شیرین در آنها دیده می شوند. سیلندر آکواریوم ها نیز، به خانواده دلقک ماهی ها، انواع مارماهی های مورن و ماهی کوپی باله بلند اختصاص دارند و محیط مناسبی را برای زیست آنها فراهم کرده اند.

تونل آکواریوم اصفهان
photo by Majid Hojjati
تونل آکواریوم اصفهان
photo by Majid Hojjati
تونل آکواریوم اصفهان
photo by Zahra Baghban

آبزیان آکواریوم اصفهان | موجوداتی از اعماق اقیانوس ها

وقتی وارد این تونل آکواریومی می شوید آبزیان بسیاری، پیش چشم شما قرار می گیرند. 6500 موجود زنده و بالغ بر 300 تا 350 گونه از ماهی های پنج قاره جهان در این آکواریوم زندگی می کنند که حدود 100 قطعه از آنها به عنوان خطرناکترین، نادرترین و عجیب ترین گونه از ماهیان شناخته می شوند. جالب است بدانید که 6 نوع کوسه در تونل آکواریوم اصفهان زیست می کنند که بسیار جالب توجه می باشند. در ادامه به میان جانداران این آکواریوم می رویم و با برخی از شاخص ترین آنها آشنا می شویم:

آکواریوم اصفهان
photo by Majid Hojjati
آکواریوم اصفهان
photo by Majid Hojjati

1- اسب دریایی

اسب‭ ‬دریایی‭ ‬نوعی ماهی از خانواده سوزن ماهیان است که تقریبا همه ی ما با آن آشنایی داریم. این ماهی ‬كه‭ ‬در‭ ‬آبهای‭ ‬حاره ای‭ ‬و‭ ‬معتدل‭ ‬ جهان‭ ‬یافت‭ ‬می شود‭ ‬طولی برابر 16 میلی متر تا 35 سانتی متر دارد و دارای ظاهری متفاوت از سایر ماهیان می باشد. ‬اسب دریایی، با قد بلند و سری به شکل اسب، به سمت بالا شنا می کند و در بسیاری از اوقات با گیر دادن دم خود به مرجان ها و جلبک های دریایی، بدون‭ ‬حركت‭ ‬باقی‭ ‬می ماند. البته این حرکت اسب دریایی به هنگام احساس خطر در مقابل دشمنان، استتار خوبی را برای وی ممکن می کند.

2- خرچنگ آبی

خرچنگ‭ ‬آبی، یک آبزی زیبا و متفاوت است که ‬در‭ ‬خلیج‭ ‬مكزیك،‭ ‬اقیانوس‭ ‬اطلس‭ ‬و‭ ‬مدیترانه‭ ‬وجود دارد ماده ی این نوع خرچنگ تنها یک بار در طول عمر خود جفت گیری می کنند و در طول یک سال بیش از 8 میلیون تخم در بدن آن جمع می شود.

بعد از جفت گیری، در ماه نوامبر یا دسامبر (اواسط آذر تا اواسط بهمن) تخم گذاری انجام می شود و ماده‭ ‬ها وظیفه ی نگهداری از‭ ‬تخم‭ ‬های‭ ‬آبی‭ ‬را‭ ‬به‭ ‬مدت‭ ‬دو‭ ‬هفته‭ ‬بر عهده می گیرند تا نوزادان متولد شوند.

انواعی از این خرچنگ در‭ ‬سواحل‭ ‬دریای‭ ‬عربی‭ ‬و‭ ‬خلیج فارس نیز دیده می شودکه حدود ‬‭ ‬23‭ ‬تا‭ ‬24‭ ‬سانتیمتر‭ ‬طول دارد. 

اسب دریایی
 
خرچنگ آبی
 

3- خروس ماهی | یکی از خطرناک ترین ماهی ها

خروس‭ ‬ماهی یکی از انواع آبزیان و خانواده‭ ‬عقرب‭ ‬ماهیان‭ ‬است‭ ‬كه به عنوان یکی از خطرناک ترین ماهیان شناخته می شود و‭ ‬در‭ ‬سواحل‭ ‬مرجانی‭ ‬اقیانوس‭ ‬هند‭ ‬و‭ ‬اطلس‭ ‬یافت می گردد.

یک تماس کوچک با با‭ ‬باله‭ ‬های‭ ‬بلند‭ ‬و‭ ‬تیز‭ ‬آن‭ ‬برای انسان کافیست تا سم‭ ‬خطرناكی‭ ‬که از آن منتشر می شود، وارد بدن شده و باعث مرگ شود.

این‭ ‬ماهی قسمت های عمیق و در حدود 50 متری زیر سطح آب را برای زندگی انتخاب می کند و‭ ‬در‭ ‬بین‭ ‬صخره‭ ‬ها‭ ‬مخفی‭ ‬می‭ ‬شود. این جاندار قادر است در‭ ‬هر‭ ‬تخم‭ ‬ریزی‭ ‬تا‭ ‬15‭ ‬هزار‭ ‬عدد‭ ‬تخم‭ ‬را تولید نماید.

4- عقرب ماهی | خطرناک و زهرآگین

خطرناک ترین ماهی زهرآگین جهان نیز در این آکواریوم یافت می شود که عقرب ماهی نام دارد.

کافیست تنها برای چند لحظه بدنتان با این ماهی تماس پیدا کند تا تیغه های زهر دار این آبزی، باعث تورم و قرمزی پوستتان شوند.‬ اگر با‭ ‬دست‭ ‬خالی‭ ‬تلاش کنید تا این گونه را نگه دارید، در اثر برخورد با تیغه ها درد شدیدی احساس خواهید کرد که تنها با آمونیاک درمان می شود. این التهاب به این راحتی ها دست از سرتان بر نمی دارد و ‬ممكن‭ ‬است‭ ‬روزها‭ ‬باقی بماند. 

به جز زهرآگین بودن، این ماهی استعداد زیادی در استتار خود در محیط دارد و به نوعی، استاد این کار محسوب می شود بنابراین به سختی می توانید آنها را تشخیص دهید. 

خروس ماهی
 
عقرب ماهی
 

5- كپور گلگون

كپورهای گلگون ماهی هایی هستند که احتمالا بارها آنها را در فضای باز باغ ها، استخرها و حوضچه ها دیده ایم و تقریبا با آن آشنایی داریم. این نوع ماهی در دهه 1820 و در نتیجه ی پرورش و اصلاح نژادی كپور معمولی به وجود آمده و دارای رنگ های گوناگونی است که رایج ترین آنها سفید، قرمز، سیاه، زرد، آبی و خامه ای می باشد.

كپورهای گلگون هنوز هم در ژاپن به عنوان پرطرفدارترین ماهی شناخته می شوند و به عنوان نماد عشق و دوستی از آنها یاد می گردد. شاید به همین علت است که به این نوع ماهی ها، کپور ژاپنی نیز می گویند. 

 

6- كوسه آب شیرین

کوسه آب شیرین یا پنگوسی، از انواع گربه ماهیان است که دارای گونه های گوشتخوار وعلفخوار می باشد و حداکثر تا 2.5 متر رشد می کند. باله پشتی طویل و نوك تیز نشانه ی گونه ی شكاری آن است که ظاهری زیبا و جذاب دارد.

 زیستگاه اصلی این ماهی، جنوب شرق آسیا به ویژه کشورهای ویتنام ، تایلند و كامبوج است و تنها در آکواریوم های بزرگ قابل نگهداری می باشد. لازم به ذکر است که این جادار، شرایط حساسی دارد و افراد مبتدی به هیچ وجه از پس آن بر نمی آیند.

کپور گلگون
 
کوسه آب شیرین
 

7- كوسه ماهی باله سیاه

كوسه ها جاندارانی با بیش از 400 میلیون سال قدمت هستند که همچنان به عنوان فرمانروایان آب های اقیانوس ها و دریاهای كره زمین شناخته می شوند. اغلب گونه های كوسه ماهی، همچون یک ماشین شکار عمل می کنند و در راس چرخه غذایی دریاهای زمین قرار دارند. البته لازم به ذکر است که بر خلاف شایعات و باورها، حمله كوسه ها به انسان در موارد بسیار نادری اتفق می افتد.

كوسه های باله سیاه معمولا آب های كم عمق را برای زندگی انتخاب می کنند و اندازه ی آنها به 160 تا 180 ساتی متر می رسد. هیچ گونه رفتار تهاجی در این نوع کوسه مشاهده نمی شود و معمولا رفتار محتاطانه ای از خود نشان می دهد. 

 

8- گاو ماهی (جعبه ماهی)‬‬‬‬

گاوماهی که با نام جعبه ماهی هم شناخته می شود،گونه‭ ‬اي‭ ‬متفاوت‭ ‬با‭ ‬ساير‭ ‬ماهيان، هستند‭ ‬كه‭ ‬در‭ ‬اقيانوس‭ ‬ها‭ ‬يافت‭ ‬مي‭ ‬شوند. این ماهی ها باله های کوچکی دارند و بسیار آهسته حرکت می کنند. رنگ های شفاف و زیبای آنها بسیار چشم نواز است اما با افزایش سن رنگ خود را به تدریج از دست می دهند و کمرنگ می شوند.

طول‭ ‬بیشتر گاو ماهی ها‭ ‬به‭ ‬40‭ ‬الي‭ ‬50‭ ‬سانتي‭ ‬متر‭ ‬مي‭ ‬رسد اما برخی از انواع آنها تنها 5 تا 10 سانتی متر طول دارند.

کوسه ماهی باله سیاه
 
گاو ماهی
 

9- ‬‬‬‬ماهی خاویار 

در میان ماهی های آکواریوم اصفهان ماهی خاویار یا تاس ماهی نیز به چشم می خورد که از خانواده ی تاس ماهیان می باشد. این ماهی ها در مجموع دارای حدود 20 گونه هستند که همگی در معرض خطر انقراض قرار دارند. زیستگاه این ماهیان عمدتا در رودخانه ها و دریاچه های روسیه و آمریكای شمالی است و طول آنها به 5.5 متر می رسد.

10- ماهی کمانگیر

شاید نام ماهی کمانگیر کمی برایتان غریبه باشد اما شیوه ی خاص این ماهی برای شکار باعث شده تا لقب های كمانگیر،‭ ‬شكارچی و‭ ‬ماهی‭ ‬آب‭ ‬پاش‭ ‬را به خود اختصاص دهد.

زیستگاه این ماهی بیشتر در آب‭ ‬رودخانه‭ ‬ها‭ ‬و‭ ‬محل هایی است که رودخانه و جنگل در کنار هم قرار دارند و شاخه های درختان در نزدیکی آب هستند. این شاخه ها محلی برای کمین ماهی‭ ‬كمانگیر هستند. او در این مکان منتظر شکار (حشره) می ماند و سپس با رفتن به نزدیکی آن، آب را با فشار به سمتش شلیک می کند. این ماهی به سبب فرم خاص دهانش می توان آب را تا 3 متر به بالا پرتاب کند و در اثر آن حشره کشته شده و روی آب می افتد.

ماهی خاویار
 
ماهی کمانگیر
 

11- جراح ماهی ناسو | پزشک متخصص مرجان ها

یکی از ماهی های شگفت انگیزی که در آکواریوم اصفهان وجود دارد، جراح ماهی ناسو یا همان جراح ماهی لب ماتیکی است که کار جالبی انجام می دهد. این ماهی با تست کردن مرجان ها درباره ی اینکه آنها قابل سکونت هستند یا خیر، تصمیم می گیرد و آبزی خوبی برای کنترل رشد جلبک ها در آکواریوم به شمار می رود

اگر این جاندار مرجانی را غیر قابل سکونت تشخیص دهد آن را از محیط زندگی اش بیرون می کند تا دچار بیماری های پوستی و حساسیتی نشود. جراح ماهی ها نسبت به این بیماری ها حساس هستند و به راحتی تسلیم مرگ ناشی از آن می شوند.

این ماهی ها بدنی خاکستری تا قهوه ای رنگ دارند و دوکی شکل و کشیده هستند. یک نوار زرد زیبا بر روی بدن این ماهی دیده می شود که از بالای سر ماهی آغاز شده و تا اطراف لب ها امتداد دارد. باله دمی این ماهی پوشیده از خطوط افقی سیاه و سفید است و در انتهای آنها یک خط عمودی زرد رنگ به چشم می خورد که از انتهای باله دمی به سمت بیرون با دو رشته دراز و باریک گسترش پیدا کرده است.

رنگ نارنجی لب های این ماهی باعث شده تا به آن ناسوی لب ماتیکی نیز بگویند. استفاده از نام جراح برای این ماهی ها نیز به وجود یک تیغه در انتهای بدن و بر روی ساقه دمی آنها مربوط می شود که از ستون فقرات ماهی نشئت گرفته و حاوی سمی است که بر روی شکارچیان کوچک اثر فلج کنندگی دارد اما در انسان فقط درد ایجاد می کند.

این تیغ در یک شیار در زیر پوست ماهی قرار دارد و جاندار به محض احساس خطر به وسیله ماهیچه هایی به ستون فقراتش متصل شده، آن را باز می کند و در این زمان این تیغه بسیار شبیه به تیغ جراحی به نظر می رسد. این ماهی ها دارای قابلیت تغییر رنگ نیز هستند و به عنوان مثال زمانی که در معرض استرس شدید هستند به پشت صخره ها می روند و رنگشان مشکی می شود و لکه های خاکستری بر روی بدن آنها پدیدار می گردد. به همین دلیل از رنگ این جاندار می توان به حالات درونی آن پی برد.

جراح ماهی ناسو
 

12- ماهی ماندارین

ماهی‭ ‬ماندارین، یك‭ ‬ماهی‭ ‬كوچك‭ ‬و‭ ‬روشن‭ ‬رنگ‭ ‬از‭ ‬تیره‭ ‬ی‭ ‬بچه‭ ‬اژدها‭ ‬ماهیان است که از آبزیان ‬بومی‭ ‬اقیانوس‭ ‬آرام‭ ‬و‭ ‬محدوده‭ ‬جزایر‭ ‬ریوكیو در ژاپن‭ ‬به شمار می رود.

نوع نر این ماهی‭ ‬توسط‭ ‬باله‭ ‬پشتی‭ ‬ستون‭ ‬فقراتش‭ ‬كه‭ ‬بسیار‭ ‬بلند‭ ‬تر‭ ‬و‭ ‬زیبا‭ ‬تر‭ ‬از‭ ‬ماهی‭ ‬ماده‭ ‬است‭ ‬به راحتی تشخیص داده می شود.

این ماهیان، مرداب‭ ‬های نزدیک سواحل را به عنوان زیستگاه خود انتخاب می کنند و از آنجا که معمولا در کف دریا به دنبال غذا هستند، به راحتی دیده نمی شوند.

آنها بسیار کوچک هستند و حداکثر تا 6 ساتی متر رشد می کنند. سخت‭ ‬پوستان‭ ‬و‭ ‬بندپایان لذیذترین غذا برای آنها محسوب می شوند. بدن این ماهی ها به جای پولک پوشیده از یك‭ ‬لایه‭ ‬لجن‭ ‬بد‭ ‬بو‭ ‬و‭ ‬تلخ‭ ‬است كه‭ ‬باعث‭ ‬دور‭ ‬كردن‭ ‬شكارچیان‭ ‬و‭ ‬مریضی‭ ‬از‭ ‬آنها‭ ‬می‭ ‬شود.

 

13- ماهی پیرانا

 500 گونه ماهی پیرانا در دنیا وجود دارد كه 20 گونه از آنها گوشت خوار و مابقی گیاهخوار هستند. از 20 گونه گوشتخوار این ماهی، تنها 4 یا 5 گونه، بسیار خطرناك هستند که اكثرا در آمریكای جنوبی و رودخانه آمازون زندگی می کنند.

خطرناک ترین این گونه ماهی، پیراناهای قرمز هستند که در زمان حمله به شكار ، به صورت گروهی عمل می كنند. دندان های بسیار تیز و آرواره های قوی به آنها این امکان را می دهد که شکار خود را به راحتی تکه تکه کنند. سرعت خوردن گوشت در این ماهی ها به حدی است که اگر یك گاو زخمی را در آب بیاندازید در مدت تنها 15 دقیقه چیزی به جز استخوانهایش را روب آب نخواهید دید!

گوشت ماهی های کوچک و بیمار، پرندگان و لاشه ی حیوانات زنجیره ی غذایی این ماهی را تشکیل می دهند.

 

ماهی ماندارین
 
ماهی پیرانا
 

14- ماهی های آب لب شور

آبِ لب‌شور آبی است که میزان نمک در آن از آب شیرین بیشتر و از آب دریا کمتر باشد و ماهیان آب لب شور، آبزیانی هستند که در دریای سرخ، جنوب شرقی آسیا، استرلیا، غرب و شرق سواحل آفریقا، محل برخورد اقیانوس هند و آرام و به طور کلی در آبهای لب شور، زندگی می کنند.

 آنها در آب های لب شور بصورت گله ای یافت می شوند اما وارد شدن به آب های شیرین نیز در میان گونه هایی از آنها مشاهده شده است. این ماهی ها هم گوشتخوار و هم گیاه خوار هستندو از ماهی های كوچك گرفته تا میگو ها، صدف های دریایی و جلبك ها، همه و همه جزء تغذیه ی آنها به شمار می روند. 

 

15- هشت پا

هشت‭ ‬پا‭ ‬یا‭ ‬اختاپوس، جانداری‭ ‬از‭ ‬رده‭ ‬سرپایان‭ ‬است‭ ‬که‭ ‬در‭ ‬نقاط‭ ‬گوناگونی‭ ‬از‭ ‬اقیانوس‭ ‬های‭ ‬جهان زندگی می کند. این جانداران هشت بازو دارند‭ ‬كه‭ ‬بر‭ ‬روی‭ ‬آن‌ها‭ ‬دو‭ ‬ردیف‭ ‬كلاهك‭ ‬مكنده‭ ‬وجود‭ ‬دارد. هشت‌پاها‭ ‬اسكلت‭ ‬درونی‭ ‬ندارند‭ ‬و‭ ‬بدنشان‭ ‬كاملا‭ ‬نرم‭ ‬است. تنها قسمت سفت بدن آنها، ‬یك‭ ‬منقار،‭ ‬شبیه‭ ‬به‭ ‬منقار‭ ‬طوطی است که ‬به‭ ‬هشت‌پاها‭ ‬امکان می دهد تا ‬به‭ ‬هنگام‭ ‬گریختن‭ ‬از‭ ‬دست‭ ‬شکارچیان به‭ ‬لای‭ ‬شكاف‌های‭ ‬باریك‭ ‬بین‭ ‬صخره‌های‭ ‬زیرآبی بروند و پنهان شوند.

هشت‭ ‬پاها دو‭ ‬نوع‭ ‬سمی‭ ‬و‭ ‬غیر‭ ‬سمی دارند و اندازه‭ ‬آنها‭ ‬معمولا بیش از 130 سانتی متر ‬نمی‭ ‬شود. ‬نكته‭ ‬جالب درباره ی این جانداران این است که‭ ‬از‭ ‬زمان‭ ‬تخم‭ ‬ریزی‭ ‬تا‭ ‬تولد‭ ‬بچه، ‬بی حرکت می مانند و چند‭ ‬بازوی‭ ‬خود را می خورند.

ماهی آب لب شور
 
هشت پا
 

16- دلقک ماهی | همجوار با شقایق های سمی

دلقك‭ ‬ماهی‭ ‬یكی‭ ‬از‭ ‬گونه‌های‭ ‬ماهی‭ ‬و از خانواده‭ ‬شقایق‌ماهیان‭ ‬است که به سبب وجود ‬نوعی‭ ‬ماده‭ ‬ی‭ ‬مخاطی‭ ‬ناشناخته‭ ‬در‭ ‬پوست‭ ‬خود، نسبت‭ ‬به‭ ‬بازوهای‭ ‬سمی‭ ‬شقایق‭ ‬دریایی‭ ‬مقاوم‭ ‬می باشد و به همین سبب همزیستی مسالمت آمیزی با آن دارد. این در حالی است که ‭ ‬اگر‭ ‬ماهی‭ ‬دیگری‭ ‬با‭ ‬بازوهای‭ ‬شقایق‭ ‬دریایی‭ ‬تماس‭ ‬پیدا‭ ‬كند،‭ ‬به طعمع ای لذیذ برای او تبدیل می شود. ‬

دلقك‭ ‬ماهی‭ ‬نمی‭ ‬تواند‭ ‬سریع‭ ‬شنا‭ ‬كند و به همین سبب به پناهگاهی در برابر خطرات احتیاج دارد. شقایق‭ ‬دریایی نقش پناهگاه را برای این ماهی بازی می کند و در عوض دلقک ماهی‭ ‬نیز‭ ‬با‭ ‬حركات‭ ‬خود‭ ‬و جابه جایی آب،‭ ‬رسوبات‭ ‬روی‭ ‬بدن‭ ‬شقایق‭ ‬دریایی‭ ‬را‭ ‬برداشته‭ ‬و‭ ‬به‭ ‬نوعی‭ ‬از‭ ‬او‭ ‬مراقبت‭ ‬می‭ ‬كند. حتی ممکن است به همدستی برای شقایق دریایی تبدیل شود و ماهی های دیگر را به دام آن بیاندازد.

نکته ی دیگری که در باره ی این ماهی بسیار جالب توجه به نظر می رسد این است که ‬دلقك‭ ‬ماهی‭ ‬ها‭ ‬در‭ ‬زمان‭ ‬تولد‭ ‬همگی‭ ‬نر‭ ‬هستند‭ ‬و‭ ‬پس‭ ‬از‭ ‬بلوغ، ‬بزرگترین‭ ‬و‭ ‬غالب‭ ‬ترین‭ ‬گروه‭ ‬از‭ ‬نر‭ ‬به‭ ‬ماده‭ ‬تغییر‭ ‬جنسیت‭ ‬می‭ ‬دهند‭.‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬

دلقک ماهی
 

17- کوسه نهنگ

کوسه نهنگ گونه ای از کوسه هاست که بسیار کند رو است و بزرگترین مورد ثبت شده از آن  12.65 متر طول و  21.5 تن وزن دارد.  این آبزی دارای تغذیه ی فیلتری است به این معنی که آب اقیانوس را از فیلترهای خاصی که در بدنش وجود دارد، عبور داده و پلانکتون های موجود در آب را جذب می کند.

این کوسه یکی از ده ها نوع کوسه ای است که به انسان حمله نمی کند و به سبب داشتن جثه ی بزرگ، لقب وال کوسه را به خود اختصاص اده است.

سواحل اسکاتلند و فیلیپین شاهد بیشترین پراکندگی این جاندار هستند و آب‌های خلیج فارس، دریای عمان، اقیانوس‌های هند و اطلس و قسمتی از اقیانوس آرام نیز تعدادی از این جانداران را در خود دارند.

18-  گاوکوسه

گاوکوسه که با عنوان کوسه زامبزی نیز شناختته می شود، کوسه‌ای است که معمولا در آب‌های گرم و کم عمق در سراسر جهان، یافت می شود و در طول سواحل و در رودخانه‌ها نیز به چشم می خورد.

از ویژگی های این آبزی می توان به طبیعت پرخاش‌گر، میل به آب‌های گرم و کم عمق و تمایل به حضور در سیستم آب‌های شور و آب‌های شیرین شامل مصب رودها و رودها اشاره نمود. کارشناسان، گاوکوسه‌ها را مسئول اکثر حملات نزدیک ساحل از جمله حمله به گونه‌های دیگرمی دانند.

 

کوسه نهنگ
 
گاو کوسه
 

19- کوسه سر چکشی

گونه ای از کوسه وجود دارد که سرش که به دو طرف پهن شده و به دلیل همین ساختار غیر متعارف، به کوسه سرچکشی معروف است. این کوسه ها، در طول روز به صورت گروهی شنا می کنند و شب ها به صورت تنها به شکار می پردازند. برخی از دسته های این نوع کوسه را می‌توان در نزدیکی جزایر کوکو در کاستاریکا، جزیره مالپلو در کلمبیا و نزدیکی مولوکای در هاوایی یافت و در آب های جنوبی و غربی آفریقا دسته های بزرگتری از آنها را می توان دید.

این جانور طولی میان ۰.۹ تا ۶ متر دارد و وزن آن بین 3 تا 580 کیلوگرم می باشد. این نوع کوسه معمولاً به رنگ خاکستری روشن یافت می شوند و رنگ آنها کمی متمایل به سبز است.

شکل چکشی سر این جاندار بینایی خارق العاده ای برای او ایجاد می کند و موقعیت چشم‌ها به کوسه اجازه می‌دهند مانند یک دوربین دوچشمی ،یک محدوده ۳۶۰ درجه‌ای را مورد بررسی قرار دهد و این یعنی که آنها می‌توانند در یک زمان هم بالا هم پایین خود را ببینند. 

کوسه سرچکشی
 

20- کوسه بلک تیپ

کوسه بلک تیپ یا نوک سیاه، نوعی آبزی است که در آب های ساحلی نواحی گرمسیری سرتاسر دنیا، از جمله زیستگاه های آب شور یافت می شود و طول آن به 1.5 متر می رسدنوک باله های پشتی، فوقانی، تحتانی یا انتهایی این کوسه به رنگ تیره است و همین امر باعث شده تا به این نام معروف شود.

این کوسه، جثه ای ستبر و مخروطی شکل دارد و دارای پوزه ای تیز می باشد. شکاف های آبشش این کوسه نیز دراز است و بین باله های پشتی این کوسه برآمدگی مشاهده نمی شود. رفتار این کوسه به گونه ای است که می توان آن را در مقایسه با سایر کوسه ها، محجوب و خجالتی در نظر گرفت.

21- جوجه تیغی ماهی خالدار

رنگ قهوه ای متمایل به زرد و وجود لكه های تیره كوچك و خارهای تیز پراکنده بر روی بدن، نشانه های یک نوع ماهی به نام جوجه تیغی ماهی خالدار است که رفتاری شبیه به جوجه تیغی دارد. در حالت عادی خارهای بدن این ماهی، بر روی سطح بدن آن خوابیده اند اما به محض احساس خطر، خودش را به صورت توپ در می آورد و خارهای نوک تیز آن قابل مشاهده می شوند. این ماهی از سخت پوستان و نرم تنان كوچك تغذیه می كند وبومی آب های گرم اقیانوس های هند، اطلس و آرام است. 

کوسه بلک تیپ
 
جوجه تیغی ماهی خالدار
 

22- ماهی مولا مولا

ماهی مولا مولا یا خورشید ماهی اقیانوس، سنگین ترین ماهی استخوان دار شناخته شده در جهان است که نوع بالغ آن بین 247 تا 1000 کیلوگرم وزن دارد. رژیم غذایی عجیب این ماهی یکی از تفاوت های جالب آن با سایر آبزیان است. مولا مولا عمدتا از عروس دریایی تغذیه می کند اما به دلیل غنی نبودن آن مجبور است برای حفظ حجم بزرگ خود، مقادیر زیادی از آن را مصرف کند. گونه ی ماده این جانور با تولید بیش از 300 میلیون تخم، بیشترین میزان تولید تخم را در میان مهره داران دارد.

شکارچیان عمده ی این جاندار، شیر دریایی، وال قاتل و کوسه ها هستند و در کشورهایی مانند ژاپن، کره، و تایوان انسان ها نیز آن را مصرف می کنند. 

23- کوسه سفید

کوسه سفید بزرگ که با نام  سفید بزرگ، کوسه سفید، یا سفید مرگبار نیز شناخته می شود، گونه ای از کوسه های در معرض خطر انقراض است که در سطوح مرجانی اقیانوس ها دیده می شود و بیشترین حمله را به انسان ها داشته است.

جثه ی بزرگ این کوسه بارزترین مشخصه ی آن است و طول بالغ آن به 6.4 متر و وزن آن به 3324 کیلوگرم می رسد. بلوغ این کوسه در 15 سالگی اتفاق می افتد و با 70 سال عمر، به عنوان یکی از مسن ترین ماهیان غضروفی اقیانوس شناخته می شود. این آبزی می تواند با سرعت 56 کیلومتر بر ساعت شنا کند و از پستانداران دریایی تغذیه می نماید. تنها شکارچی این جاندار، وال قاتل است و هیچ آبزی دیگری توانایی مقابله با آن را ندارد.

ماهی مولا مولا
 
کوسه سفید
 

24- ماهی سنگی | هیولای اعماق آب ها

پوست پوشیده از زگیل و دهان گشاد ویژگی ظاهری یکی از سمی ترین ماهی های جهان است که ماهی سنگی نام دارد و در تپه‌های مرجانی و دیگر جاهای کم‌عمق در اقیانوس آرام و اقیانوس هند زیست می کند.

زگیل‌های موجود بر روی بدن این ماهی باعث می شوند تا مانند یک سنگ ناصاف به نظر برسد. پوست این ماهی دارای پوششی لجنی است که سنگریزه‌ها و تکه‌های ریز ‌مرجانی را به خود جذب می‌کند و استتاری عالی را برای او ممکن می سازد.

این ماهی برای شکار از روش مکیدن طعمه استفاده می کند. زمانی که ماهی‌های کوچک بر فراز آن در حال شنا هستند، سنگ‌ماهی هیچ حرکتی از خود نشان نمی دهد و در فرصتی مناسب طعمه اش را می مکد. این حرکت تنها پانزده هزارم ثانیه طول می‌کشد و ماهی فرصتی برای دفاع پیدا نمی کند.

البته شکارچیان نیز بخت زیادی برای شکار این ماهی ندارند چرا که ظاهر سنگ مانند آن، تشخیصش را سخت می کند و از سوی دیگر تیغ‌های تیزی که در پشت‌ این ماهی وجود دارند به غده‌هایی سمی متصل هستند که می‌توانند مهاجمان را از پای در آورند.

ماهی سنگی
 

راه دسترسی و اطلاعات بازدید

آدرس: اصفهان، پارک ناژوان ، بلوار الفت ، آکواریوم اصفهان

زمان بازدید: همه روزه از 10:00 تا 21:00

هزینه بازدید: 18000 تومان برای اتباع ایرانی و 50000 تومان برای اتباع خارجی

شماره تماس: ٣٧٧٨٠٠١٣-031

٣٧٧٨٠٠١۴--031

٣٧٧٨٠٠٨٢-031

لطفا منتظر بمانید ....

نمایش جاذبه های گردشگری نزدیک

توصیه های کارناوالی

در کنار بازدید از آکواریوم اصفهان، سایر جاذبه های این شهر را نیز از دست ندهید.

آکواریوم اصفهان
 

سخن آخر

تصور بیشتر افراد از اصفهان شهری سرشار از آثار تاریخی است که تعدادی از شاهکارهای معماری ایران را به نمایش می گذارد. وجود این آکواریوم در اصفهان ، چهره ای متفاوت را به آن بخشیده است و می تواند رنگ تازه ای به سفرتان به این شهر زیبا بدهد. پس این بار که راهی اصفهان شدید حتما به این جاذبه ی متفاوت نیز سر بزنید و از تجربه ی لمس اعماق اقیانوس لذت ببرید.

اگر سفری به اصفهان داشته اید، از تجربیاتتان در این شهر برایمان بگویید و دیگر دوستان کارناوالی را در طعم سفرتان شریک کنید.

اگر ساکن نصف جهان هستید، از گوشه گوشه ی شهر و آنچه در آن می گذرد بنویسید و تجربیاتتان را با ما به اشتراک بگذارید.

از خاطره ی بازدید خود از آکواریوم اصفهان بگویید و نکاتی را که به نظرتان می رسد بیان کنید.

کارناوال را با ارائه ی نظرات و پیشنهادات و به اشتراک گذاشتن تجربیات خود همراهی کنید.

منتظر دیدگاه های شما هستیم...

منبع: وبسایت آکواریوم اصفهان و کارناوال

 

ورود به صفحه اختصاصی راهنمای سفر به اصفهان
دیدگاه و تجربه سفر
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....

پرسش و پاسخ
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....