آکواریوم اصفهان

اصفهان، خیابان الفت، پارک ناژوان

3

از 5 امتیاز

میانگین نظرات 23 کاربر

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

2 تا 3 ساعت

ساعت دسترسی

امروز سه‌شنبه 10:30 صبح تا 18:30

شماره تماس

همه چیز درباره آکواریوم اصفهان

چرا بازدید کنیم؟

نقد و بررسی کارناوال

کجاست؟

نقشه و مسیریابی

مردم چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

بهاره فلاح

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

19 خرداد 1397

به روز رسانی

26 خرداد 1399

معرفی /

آکواریوم اصفهان | اولین تونل آکواریوم ایران

برای ورود به دنیای آبزیان، به آکواریوم اصفهان که یکی از متفاوت ترین جاذبه های اصفهان است. تعدادی از تصاویر آکواریوم اصفهان را به شما نشان می دهیم، نگاهی به امکانات این مجموعه داریم و برخی آبزیانش را هم به شما معرفی می کنیم. در نهایت ساعات بازدید و قیمت بلیط آکواریوم اصفهان و راه دسترسی به آن را هم به شما می گوییم. 

Photo by : Majid Hojati

چرا آکواریوم اصفهان؟


 •  آکواریوم اصفهان، اولین تونل آکواریوم ایران است.
 • بیش از 300 گونه از ماهی های پنج قاره جهان در این آکواریوم قابل دیدن هستند.
 • حدود 100 آبزی در این آکواریوم به عنوان خطرناکترین، نادرترین و عجیب ترین گونه از ماهیان شناخته می شوند.
 • 6 نوع کوسه در تونل آکواریوم اصفهان زیست می کنند که بسیار جالب توجه هستند.
 • در سفر به اصفهان، در کنار بازدید از بناهای تاریخی بسیار، می توانید تجربه ای متفاوت را برای خود رقم بزنید.
 • قرارگیری این آکواریوم در پارک ناژوان باعث می شود تا بتوانید از فضای پارک نیز لذت برده و از امکانات آن استفاده کنید.
 • مجاورت آکواریوم اصفهان با باغ خزندگان به شما این فرصت را می دهد تا در یک روز از دو جاذبه متفاوت این شهر بازدید داشته باشید.

آشنایی با آکواریوم اصفهان | لمس اعماق اقیانوس ها

شاید تا همین چند وقت پیش آوردن دنیای زیر آب به روی زمین خیالی بیش نبود؛ اما حالا آکواریوم اصفهان در پارک ناژوان ورود به دنیایی متفاوت و هیجان نگیز را برای تان فراهم کرده است. در این دنیا می توانید شاهد آبزیان باشید و حرکات آنها را رصد کنید. در این دنیای 4000 متر مربعی وارد تونلی می شوید که در عمق 7 متری زمین قرار دارد و با آکواریوم های غول پیکر احاطه شده است. 

آبزیان رنگارنگ به این سو و آن سو می روند و شما می توانید بدون نگرانی آنها را به نظاره بنشینید. از ماهی های کوچک رنگی گرفته تا کوسه های خطرناک و نادر؛ همه و همه پیش چشم شما قرار می گیرند و تجربه ای حیرت انگیز را به شما تقدیم می کنند. البته همه چیز به دیدن ماهی ها ختم نمی شود، فعالیت های هیجان انگیزتری نیز وجود دارند که ساعاتی فراموش نشدنی را برای تان به ارمغان می آورند.

Zahra Baghban | IRNA 
Zahra Baghban | IRNA 

پارک ناژوان کجاست؟

ناژوان از گذشته به عنوان قطب گردشگری طبیعی شهر اصفهان محسوب می شده است و با وسعت ۱۲۰۰ هکتار در غرب شهر قرار دارد. این پارک بزرگ مجموعه‌ای از باغ‌های قدیمی اصفهان را در بر دارد که در جریان توسعه‌ شهری جان سالم به در برده اند. در طول زمان به همت شهرداری اصفهان امکانات تفریحی متعددی چون باغ پرندگان، باغ پروانه‌ها، باغ خزندگان، آکواریوم و دلفیناریوم، مسیرهای دوچرخه‌سواری و پیاده‌روی، پل‌های پیاده‌روی متعدد، تله‌سیژ، امکانات قایق‌رانی و... به این مجموعه اضافه شد و آن را به یکی از دیدنی ترین جاذبه های اصفهان تبدیل کرد.

برای آشنایی با دیدنی های این پارک، سری به این لینک بزنید: صفحه اختصاصی پارک ناژوان

تونل آکواریوم اصفهان | نخستین در ایران

در این مجموعه، آبزیان مختلف، در 33 آکواریوم مختلف از پنج قاره جهان و در آب های شور و شیرین قرار دارند که در 3 بخش زیر و به صورت مجزا نگهداری می شوند:

فلت آکواریوم یا آکواریوم قاب دیواری

سیلندر آکواریوم یا آکواریوم استوانه ای

تاچ آکواریوم یا آکواریوم لمسی

این بخش ها تشکیل یک تونل را می دهند که در آن آکواریوم های زیر یافت می شوند:

سیزده آکواریوم دیواری به طول 4 متر 

ده آکواریوم کوچک شامل ماهی های خاص و گونه های نادر

سه سیلندر آکواریوم بزرگ با گنجایش 2500 لیتر

دو آکواریوم تاچ پول یکی شامل ماهی کپور ژاپنی و دیگری ستاره های دریایی

یک آکواریوم با کانسپت آمازون برای نگهداری و نمایش ماهی های رودخانه های آمازون

آکواریوم های بزرگ 5 الی 10 متری

تونل آکواریوم اصفهان تونلی عریض به طول 35 متر است که گنجایش 1.5 میلیون لیتر آب را دارد و برای نمایش بسیاری از گونه های آبزیان در اقیانوس ها به کار گرفته شده است. کناره ها و سقف تونل با شیشه های آکواریوم پوشیده شده و بودن در فضایی شبیه به اعماق اقیانوس ها را برای تان تداعی می کند.

این تونل آکواریوم، نخستین تونل آکواریوم کشور است که گونه های مختلف آبزیان آب های شور و شیرین، ستاره های دریایی و ... را در خود دارد. برخی از آکواریوم های به کار رفته در این تونل نیز به موضوعی خاص اختصاص دارند و به اصطلاح تماتیک خوانده می شوند.

هر یک از انواع آکواریوم های این تونل برای نگهداری از آبزیان خاص و متناسب با نوع، اندازه، خوراک، محیط زندگی و... در نظر گرفته شده اند؛ به عنوان مثال:

آکواریوم های تماتیک با ابعاد 4 در 10 متر شرایطی مشابه اقیانوس ها در مناطق دیگر را شبیه سازی کرده اند.

آکواریوم های لمسی یک برش واقعی از رودخانه آمازون در آمریکای جنوبی هستند و برخی از ماهی های موجود در این رودخانه همچون گربه ماهی دم قرمز (ردتیل)، پاکو، اسکار، بوفالو و سفره ماهی آب شیرین در آنها دیده می شوند.

سیلندر آکواریوم ها نیز، به خانواده دلقک ماهی ها، انواع مارماهی های مورن و ماهی کوپی باله بلند اختصاص دارند و محیط مناسبی را برای زیست آنها فراهم کرده اند.

Photo by : Unknown
Majid Hojati 
Majid Hojati 
Abbas Poostindooz | Mehr News Agency 

آبزیان آکواریوم اصفهان | موجوداتی از اعماق اقیانوس ها

وقتی وارد این تونل آکواریومی می شوید آبزیان بسیاری پیش چشم شما قرار می گیرند. 6500 موجود زنده و بالغ بر 300 تا 350 گونه از ماهی های پنج قاره جهان در این آکواریوم زندگی می کنند که حدود 100 قطعه از آنها به عنوان خطرناکترین، نادرترین و عجیب ترین گونه از ماهیان شناخته می شوند. جالب است بدانید که 6 نوع کوسه در تونل آکواریوم اصفهان زیست می کنند که بسیار جالب توجه هستند. در ادامه به میان جانداران این آکواریوم می رویم و با برخی از شاخص ترین آنها آشنا می شویم:

Zahra Baghban | IRNA 
Zahra Baghban | IRNA 

اسب دریایی

اسب‭ ‬دریایی‭ ‬نوعی ماهی از خانواده سوزن ماهیان است که تقریبا همه ما با آن آشنایی داریم. این ماهی ‬كه‭ ‬در‭ ‬آب های‭ ‬حاره ای‭ ‬و‭ ‬معتدل‭ ‬جهان‭ ‬یافت‭ ‬می شود‭ ‬طولی برابر 16 میلی متر تا 35 سانتی متر دارد و دارای ظاهری متفاوت از سایر ماهیان است. ‬اسب دریایی، با قد بلند و سری به شکل اسب، به سمت بالا شنا می کند و در بسیاری از اوقات با گیر دادن دم خود به مرجان ها و جلبک های دریایی، بدون‭ ‬حركت‭ ‬باقی‭ ‬می ماند. البته این حرکت اسب دریایی به هنگام احساس خطر در مقابل دشمنان، استتار خوبی را برای وی ممکن می کند.

خرچنگ آبی

خرچنگ‭ ‬آبی، یک آبزی زیبا و متفاوت است که ‬در‭ ‬خلیج‭ ‬مكزیک،‭ ‬اقیانوس‭ ‬اطلس‭ ‬و‭ ‬مدیترانه‭ ‬وجود دارد. ماده این نوع خرچنگ تنها یک بار در طول عمر خود جفت گیری می کنند و در طول یک سال بیش از 8 میلیون تخم در بدن آن جمع می شود.

بعد از جفت گیری، در ماه نوامبر یا دسامبر (اواسط آذر تا اواسط بهمن) تخم گذاری انجام می شود و ماده‭ ‬ها وظیفه نگهداری از‭ ‬تخم‭ ‬های‭ ‬آبی‭ ‬را‭ ‬به‭ ‬مدت‭ ‬دو‭ ‬هفته‭ ‬بر عهده می گیرند تا نوزادان متولد شوند.

انواعی از این خرچنگ در‭ ‬سواحل‭ ‬دریای‭ ‬عرب‭ ‬و‭ ‬خلیج فارس نیز دیده می شود که حدود‬‭ ‬23‭ ‬تا‭ ‬24‭ ‬سانتیمتر‭ ‬طول دارد. 

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

خروس ماهی | یکی از خطرناک ترین ماهی ها

 خروس‭ ‬ماهی یکی از انواع آبزیان و از خانواده‭ ‬عقرب‭ ‬ماهیان‭ ‬است‭ ‬كه به عنوان یکی از خطرناک ترین ماهیان شناخته می شود و‭ ‬در‭ ‬سواحل‭ ‬مرجانی‭ ‬اقیانوس‭ ‬هند‭ ‬و‭ ‬اطلس زندگی می کند.

یک تماس کوچک با با‭ ‬باله‭ ‬های‭ ‬بلند‭ ‬و‭ ‬تیز‭ ‬آن‭ ‬برای انسان کافیست تا سم‭ ‬خطرناكی‭ ‬که از آن منتشر می شود، وارد بدن شده و باعث مرگ شود.

این‭ ‬ماهی قسمت های عمیق و در حدود 50 متری زیر سطح آب را برای زندگی انتخاب می کند و‭ ‬در‭ ‬بین‭ ‬صخره‭ ‬ها‭ ‬مخفی‭ ‬می‭ ‬شود. این جاندار قادر است در‭ ‬هر‭ ‬تخم‭ ‬ریزی‭ ‬تا‭ ‬15‭ ‬هزار‭ ‬عدد‭ ‬تخم‭ ‬را تولید کند.

عقرب ماهی | خطرناک و زهرآگین

خطرناک ترین ماهی زهرآگین جهان نیز در این آکواریوم یافت می شود که عقرب ماهی نام دارد.

کافیست تنها برای چند لحظه بدن تان با این ماهی تماس پیدا کند تا تیغه های زهر دار این آبزی، باعث تورم و قرمزی پوست تان شوند.‬ اگر با‭ ‬دست‭ ‬خالی‭ ‬تلاش کنید تا این گونه را نگه دارید، در اثر برخورد با تیغه ها درد شدیدی احساس خواهید کرد که تنها با آمونیاک درمان می شود. این التهاب به این راحتی ها دست از سرتان بر نمی دارد و ‬ممكن‭ ‬است‭ ‬روزها‭ ‬باقی بماند. 

به جز زهرآگین بودن، این ماهی استعداد زیادی در استتار خود در محیط دارد و به نوعی، استاد این کار محسوب می شود بنابراین به سختی می توانید آنها را تشخیص دهید. 

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

كپور گلگون

كپورهای گلگون ماهی هایی هستند که احتمالا بارها آنها را در فضای باز باغ ها، استخرها و حوضچه ها دیده ایم و تقریبا با آنها آشنایی داریم. این نوع ماهی در دهه 1820 و در نتیجه پرورش و اصلاح نژادی كپور معمولی به وجود آمده و دارای رنگ های گوناگونی است که رایج ترین آنها سفید، قرمز، سیاه، زرد، آبی و خامه ای هستند.

كپورهای گلگون هنوز هم در ژاپن به عنوان پرطرفدارترین ماهی به شمار می روند و از آنها به عنوان نماد عشق و دوستی یاد می شود. شاید به همین علت است که به این نوع ماهی ها، کپور ژاپنی نیز می گویند. 

كوسه آب شیرین

کوسه آب شیرین یا پنگوسی، از انواع گربه ماهیان به شمار می رود که دارای گونه های گوشتخوار و گیاهخوار است و حداکثر تا 2.5 متر رشد می کند. باله پشتی طویل و نوک تیز نشانه گونه شكاری آن است که ظاهری زیبا و جذاب دارد.

زیستگاه اصلی این ماهی، جنوب شرق آسیا به ویژه کشورهای ویتنام، تایلند و كامبوج است و تنها در آکواریوم های بزرگ می توان آن را نگهداری کرد. لازم است ذکر کنیم که این جادار، شرایط حساسی دارد و افراد مبتدی به هیچ وجه از پس آن بر نمی آیند.

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

كوسه ماهی باله سیاه

كوسه ها جاندارانی با بیش از 400 میلیون سال قدمت هستند که همچنان به عنوان فرمانروایان آب های اقیانوس ها و دریاهای كره زمین شناخته می شوند. اغلب گونه های كوسه ماهی، همچون یک ماشین شکار عمل می کنند و در راس چرخه غذایی دریاها قرار دارند. البته لازم است ذکر شود که بر خلاف شایعات و باورها، حمله كوسه ها به انسان در موارد بسیار نادری اتفاق می افتد.

كوسه های باله سیاه معمولا آب های كم عمق را برای زندگی انتخاب می کنند و اندازه آنها به 160 تا 180 ساتی متر می رسد. هیچ گونه رفتار تهاجمی در این نوع کوسه مشاهده نمی شود و معمولا رفتار محتاطانه ای از خود نشان می دهد. 

گاو ماهی (جعبه ماهی)‬‬‬‬

گاو ماهی که با نام جعبه ماهی هم شناخته می شود، گونه‭ ‬ای‭ ‬متفاوت‭ ‬با‭ ‬سایر‭ ‬ماهیان است ‬كه‭ ‬در‭ ‬اقیانوس‭ ‬ها‭ ‬یافت‭ ‬می‭ ‬شود. این ماهی ها باله های کوچکی دارند و بسیار آهسته حرکت می کنند. رنگ های شفاف و زیبای آنها بسیار چشم نواز است؛ اما با افزایش سن، رنگ خود را به تدریج از دست می دهند و کمرنگ می شوند.

طول‭ ‬بیشتر گاو ماهی ها‭ ‬به‭ ‬40‭ ‬الی‭ ‬50‭ ‬سانتی‭ ‬متر‭ ‬می‭ ‬رسد؛ اما برخی از انواع آنها تنها 5 تا 10 سانتی متر طول دارند.

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

ماهی خاویار 

در میان ماهی های آکواریوم اصفهان ماهی خاویار یا تاس ماهی نیز به چشم می خورد که از خانواده تاس ماهیان است. این ماهی ها در مجموع دارای حدود 20 گونه هستند که همگی در معرض خطر انقراض قرار دارند. زیستگاه این ماهیان به صورت عمده در رودخانه ها و دریاچه های روسیه و آمریكای شمالی است و طول آنها به 5.5 متر می رسد.

ماهی کمانگیر

شاید نام ماهی کمانگیر کمی برای تان غریبه باشد؛ اما شیوه خاص این ماهی برای شکار باعث شده تا لقب های كمانگیر،‭ ‬شكارچی و‭ ‬ماهی‭ ‬آب‭ ‬پاش‭ ‬را به خود اختصاص دهد.

زیستگاه این ماهی بیشتر در آب‭ ‬رودخانه‭ ‬ها‭ ‬و‭ ‬محل هایی است که رودخانه و جنگل در کنار هم قرار دارند و شاخه های درختان در نزدیکی آب هستند. این شاخه ها محلی برای کمین ماهی‭ ‬كمانگیر محسوب می شوند. او در این مکان منتظر شکار (حشره) می ماند و سپس با رفتن به نزدیکی آن، آب را با فشار به سمتش شلیک می کند. این ماهی به سبب فرم خاص دهانش می تواند آب را تا 3 متر به بالا پرتاب کند و در اثر آن حشره کشته شده و روی آب می افتد.

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

جراح ماهی ناسو | پزشک متخصص مرجان ها

یکی از ماهی های شگفت انگیزی که در آکواریوم اصفهان وجود دارد، جراح ماهی ناسو یا همان جراح ماهی لب ماتیکی است که کار جالبی انجام می دهد. این ماهی با تست کردن مرجان ها درباره اینکه آنها قابل سکونت هستند یا خیر، تصمیم می گیرد و آبزی خوبی برای کنترل رشد جلبک ها در آکواریوم به شمار می رود.

اگر این جاندار، مرجانی را غیر قابل سکونت تشخیص دهد آن را از محیط زندگی اش بیرون می کند تا دچار بیماری های پوستی و حساسیتی نشود. جراح ماهی ها نسبت به این بیماری ها حساس هستند و به راحتی تسلیم مرگ ناشی از آن می شوند.

این ماهی ها بدنی خاکستری تا قهوه ای رنگ دارند و دوکی شکل و کشیده هستند. یک نوار زرد زیبا بر روی بدن این ماهی دیده می شود که از بالای سر ماهی آغاز شده و تا اطراف لب ها امتداد دارد. باله دمی این ماهی پوشیده از خطوط افقی سیاه و سفید است. در انتهای این خطوط یک خط عمودی زرد رنگ به چشم می خورد که از انتهای باله دمی به سمت بیرون با دو رشته دراز و باریک گسترش پیدا کرده است.

رنگ نارنجی لب های این ماهی باعث شده تا به آن ناسوی لب ماتیکی نیز بگویند. استفاده از نام جراح برای این ماهی ها نیز به وجود یک تیغه در انتهای بدن و بر روی ساقه دمی آنها مربوط می شود که از ستون فقرات ماهی نشات گرفته و حاوی سمی است که بر روی شکارچیان کوچک، اثر فلج کنندگی دارد؛ اما در انسان فقط درد ایجاد می کند.

این تیغ در یک شیار در زیر پوست ماهی قرار دارد و جاندار به محض احساس خطر به وسیله ماهیچه هایی به ستون فقراتش متصل شده، آن را باز می کند و در این زمان این تیغه بسیار شبیه به تیغ جراحی به نظر می رسد. این ماهی ها دارای قابلیت تغییر رنگ نیز هستند و به عنوان مثال زمانی که در معرض استرس شدید هستند به پشت صخره ها می روند و رنگ شان مشکی و لکه های خاکستری بر روی بدن آنها پدیدار می شود. به همین دلیل از رنگ این جاندار می توان به حالات درونی آن پی برد.

Photo by : Unknown

ماهی ماندارین

ماهی‭ ‬ماندارین، یک‭ ‬ماهی‭ ‬کوچک با رنگ روشن و‭ ‬از‭ ‬تیره‭ ‬‬بچه‭ ‬اژدها‭ ‬ماهیان است که از آبزیان ‬بومی‭ ‬اقیانوس‭ ‬آرام‭ ‬و‭ ‬محدوده‭ ‬جزایر‭ ‬ریوکیو در ژاپن‭ ‬به شمار می رود. نوع نر این ماهی‭ ‬توسط‭ ‬باله‭ ‬پشتی‭ ‬ستون‭ ‬فقراتش‭ ‬که‭ ‬بسیار‭ ‬بلندتر‭ ‬و‭ ‬زیبا‭‬تر‭ ‬از‭ ‬ماهی‭ ‬ماده‭ ‬است‭ ‬به راحتی تشخیص داده می شود.

این ماهیان، مرداب‭ ‬های نزدیک سواحل را به عنوان زیستگاه خود انتخاب می کنند و از آنجا که معمولا در کف دریا به دنبال غذا هستند، به راحتی دیده نمی شوند.

آنها بسیار کوچک هستند و حداکثر تا 6 سانتی متر رشد می کنند. سخت‭ ‬پوستان‭ ‬و‭ ‬بندپایان لذیذترین غذا برای آنها محسوب می شوند. بدن این ماهی ها به جای پولک پوشیده از یک‭ ‬لایه‭ ‬لجن‭ ‬بد‬بو‭ ‬و‭ ‬تلخ‭ ‬است که‭ ‬باعث‭ ‬دور‭ ‬کردن‭ ‬شکارچیان‭ ‬و‭ ‬مریضی‭ ‬از‭ ‬آنها‭ ‬می‭ ‬شود.

ماهی پیرانا

500 گونه ماهی پیرانا در دنیا وجود دارد كه 20 گونه از آنها گوشتخوار و مابقی گیاهخوار هستند. از 20 گونه گوشتخوار این ماهی، تنها 4 یا 5 گونه، بسیار خطرناک هستند که بیشتر در آمریكای جنوبی و رودخانه آمازون زندگی می کنند.

خطرناک ترین این گونه ماهی، پیراناهای قرمز هستند که در زمان حمله به شكار، به صورت گروهی عمل می كنند. دندان های بسیار تیز و آرواره های قوی به آنها این امکان را می دهد که شکار خود را به راحتی تکه تکه کنند. سرعت خوردن گوشت در این ماهی ها به حدی است که اگر یک گاو زخمی را در آب بیاندازید در مدت تنها 15 دقیقه چیزی به جز استخوان هایش را روی آب نخواهید دید!

گوشت ماهی های کوچک و بیمار، پرندگان و لاشه حیوانات زنجیره غذایی این ماهی را تشکیل می دهند.

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

ماهی های آب لب شور

آبِ لب شور آبی است که میزان نمک در آن از آب شیرین بیشتر و از آب دریا کمتر باشد و ماهیان آب لب شور، آبزیانی هستند که در دریای سرخ، جنوب شرقی آسیا، استرالیا، غرب و شرق سواحل آفریقا، محل برخورد اقیانوس هند و آرام و به طور کلی در آب های لب شور، زندگی می کنند.

آنها در آب های لب شور به صورت گله ای یافت می شوند؛ اما وارد شدن به آب های شیرین نیز در میان گونه هایی از آنها مشاهده شده است. این ماهی ها هم گوشتخوار و هم گیاهخوار هستند و از ماهی های كوچک گرفته تا میگوها، صدف های دریایی و جلبک ها، همه و همه جزو تغذیه آنها به شمار می روند. 

هشت پا

هشت‭ ‬پا‭ ‬یا‭ ‬اختاپوس، جانداری‭ ‬از‭ ‬رده‭ ‬سرپایان‭ ‬است‭ ‬که‭ ‬در‭ ‬نقاط‭ ‬گوناگونی‭ ‬از‭ ‬اقیانوس‭ ‬های‭ ‬جهان زندگی می کند. این جانداران هشت بازو دارند‭ ‬كه‭ ‬بر‭ ‬روی‭ ‬آن‌ها‭ ‬دو‭ ‬ردیف‭ ‬كلاهک‭ ‬مكنده‭ ‬وجود‭ ‬دارد. هشت‌پاها‭ ‬اسكلت‭ ‬درونی‭ ‬ندارند‭ ‬و‭ ‬بدنشان‭ ‬كاملا‭ ‬نرم‭ ‬است. تنها قسمت سفت بدن آنها، ‬یک‭ ‬منقار،‭ ‬شبیه‭ ‬به‭ ‬منقار‭ ‬طوطی است که ‬به‭ ‬هشت پاها‭ ‬امکان می دهد تا ‬به‭ ‬هنگام‭ ‬گریختن‭ ‬از‭ ‬دست‭ ‬شکارچیان به‭ ‬لای‭ ‬شكاف‌های‭ ‬باریک‭ ‬بین‭ ‬صخره‌های‭ ‬زیرآبی بروند و پنهان شوند.

هشت‭ ‬پاها دو‭ ‬نوع‭ ‬سمی‭ ‬و‭ ‬غیر‭ ‬سمی دارند و اندازه‭ ‬آنها‭ ‬معمولا بیش از 130 سانتی متر ‬نمی‭ ‬شود. ‬نكته‭ ‬جالب درباره این جانداران این است که‭ ‬از‭ ‬زمان‭ ‬تخم‭ ‬ریزی‭ ‬تا‭ ‬تولد‭ ‬بچه، ‬بی حرکت می مانند و چند‭ ‬بازوی‭ ‬خود را می خورند.

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

دلقک ماهی | همجوار با شقایق های سمی

دلقک‭ ‬ماهی‭ ‬یکی‭ ‬از‭ ‬گونه‌های‭ ‬ماهی است به سبب وجود ‬نوعی‭ ‬ماده‭ ‬‬مخاطی‭ ‬ناشناخته‭ ‬در‭ ‬پوست‭ ‬خود، نسبت‭ ‬به‭ ‬بازوهای‭ ‬سمی‭ ‬شقایق‭ ‬دریایی‭ ‬مقاوم بوده و به همین سبب همزیستی مسالمت آمیزی با آن دارد. این درحالی است که‭ ‬اگر‭ ‬ماهی‭ ‬دیگری‭ ‬با‭ ‬بازوهای‭ ‬شقایق‭ ‬دریایی‭ ‬تماس‭ ‬پیدا‭ ‬کند،‭ ‬به طعمه ای لذیذ برای او تبدیل می شود. ‬

دلقک‭ ‬ماهی‭ ‬نمی‭ ‬تواند‭ ‬سریع‭ ‬شنا‭ ‬کند و به همین سبب به پناهگاهی در برابر خطرها احتیاج دارد. شقایق‭ ‬دریایی نقش پناهگاه را برای این ماهی بازی می کند و در عوض دلقک ماهی‭ ‬نیز‭ ‬با‭ ‬حرکات‭ ‬خود‭ ‬و جابه جایی آب،‭ ‬رسوبات‭ ‬روی‭ ‬بدن‭ ‬شقایق‭ ‬دریایی‭ ‬را‭ ‬برداشته‭ ‬و‭ ‬به‭ ‬نوعی‭ ‬از‭ ‬او‭ ‬مراقبت‭ ‬می‭ ‬کند. حتا ممکن است به همدستی برای شقایق دریایی تبدیل شود و ماهی های دیگر را به دام آن بیاندازد.

نکته دیگری که درباره این ماهی بسیار جالب توجه به نظر می رسد این است که ‬دلقک‭ ‬ماهی‭ ‬ها‭ ‬در‭ ‬زمان‭ ‬تولد‭ ‬همگی‭ ‬نر‭ ‬هستند‭ ‬و‭ ‬پس‭ ‬از‭ ‬بلوغ، ‬بزرگترین‭ ‬و‭ ‬غالب‭ ‬ترین‭ ‬گروه‭ ‬از‭ ‬نر‭ ‬به‭ ‬ماده‭ ‬تغییر‭ ‬جنسیت‭ ‬می‭ ‬دهند‭.‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬

Photo by : Unknown

کوسه نهنگ

کوسه نهنگ گونه ای از کوسه هاست که بسیار کند رو است و بزرگترین مورد ثبت شده از آن 12.65 متر طول و 21.5 تُن وزن دارد. این آبزی دارای تغذیه فیلتری است به این معنی که آب اقیانوس را از فیلترهای خاصی که در بدنش وجود دارد، عبور داده و پلانکتون های موجود در آب را جذب می کند.

این کوسه یکی از ده ها نوع کوسه ای است که به انسان حمله نمی کند و به سبب داشتن جثه بزرگ، لقب وال کوسه را به خود اختصاص اده است.

سواحل اسکاتلند و فیلیپین شاهد بیشترین پراکندگی این جاندار هستند و آب‌های خلیج فارس، دریای عمان، اقیانوس‌های هند و اطلس و قسمتی از اقیانوس آرام نیز تعدادی از این جانداران را در خود دارند.

گاوکوسه

گاوکوسه که با عنوان کوسه زامبزی نیز شناخته می شود، کوسه‌ای است که معمولا در آب‌های گرم و کم عمق در سراسر جهان، یافت می شود و در طول سواحل و در رودخانه‌ها نیز به چشم می خورد.

از ویژگی های این آبزی می توان به طبیعت پرخاش‌گر، میل به آب‌های گرم و کم عمق و تمایل به حضور در سیستم آب های شور و آب‌های شیرین شامل مصب رودها و رودها اشاره کرد. کارشناسان، گاوکوسه‌ها را مسوول اکثر حملات نزدیک ساحل از جمله حمله به گونه‌های دیگر می دانند.

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

کوسه سر چکشی

گونه ای از کوسه وجود دارد که سرش به دو طرف پهن شده و به دلیل همین ساختار غیر متعارف، به کوسه سرچکشی معروف است. این کوسه ها، در طول روز به صورت گروهی شنا می کنند و شب ها به صورت تنها به شکار می پردازند. برخی از دسته های این نوع کوسه را می‌توان در نزدیکی جزایر کوکو در کاستاریکا، جزیره مالپلو در کلمبیا و نزدیکی مولوکای در هاوایی یافت و در آب های جنوبی و غربی آفریقا دسته های بزرگتری از آنها را می توان دید.

این جانور طولی میان ۰.۹ تا ۶ متر دارد و وزن آن بین 3 تا 580 کیلوگرم است. این نوع کوسه معمولا به رنگ خاکستری روشن است و رنگ آنها کمی متمایل به سبز به نظر می رسد.

شکل چکشی سر این جاندار بینایی خارق العاده ای برای او ایجاد می کند و موقعیت چشم‌ها به کوسه اجازه می‌دهند مانند یک دوربین دوچشمی ،یک محدوده ۳۶۰ درجه‌ای را مورد بررسی قرار دهد و این یعنی که آنها می‌توانند در یک زمان هم بالا هم پایین خود را ببینند. 

Photo by : Unknown

کوسه بلک تیپ

کوسه بلک تیپ یا نوک سیاه، نوعی آبزی است که در آب های ساحلی نواحی گرمسیری سرتاسر دنیا، از جمله زیستگاه های آب شور یافت می شود و طول آن به 1.5 متر می رسد. نوک باله های پشتی، فوقانی، تحتانی یا انتهایی این کوسه به رنگ تیره است و همین امر باعث شده تا به این نام معروف شود.

این کوسه، جثه ای ستبر و مخروطی شکل دارد و پوزه آن تیز است. شکاف های آبشش این کوسه نیز دراز هستند و بین باله های پشتی این کوسه برآمدگی مشاهده نمی شود. رفتار این کوسه به گونه ای است که می توان آن را در مقایسه با سایر کوسه ها، محجوب و خجالتی در نظر گرفت.

جوجه تیغی ماهی خالدار

رنگ قهوه ای متمایل به زرد و وجود لکه های تیره کوچک و خارهای تیز پراکنده بر روی بدن، نشانه های یک نوع ماهی به نام جوجه تیغی ماهی خالدار است که رفتاری شبیه به جوجه تیغی دارد. در حالت عادی خارهای بدن این ماهی، بر روی سطح بدن آن خوابیده اند؛ اما به محض احساس خطر، خودش را به صورت توپ در می آورد و خارهای نوک تیز آن قابل مشاهده می شوند. این ماهی از سخت پوستان و نرم تنان کوچک تغذیه می کند و بومی آب های گرم اقیانوس های هند، اطلس و آرام است. 

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

ماهی مولا مولا

ماهی مولا مولا یا خورشید ماهی اقیانوس، سنگین ترین ماهی استخوان دار شناخته شده در جهان است که نوع بالغ آن بین 247 تا 1000 کیلوگرم وزن دارد. رژیم غذایی عجیب این ماهی یکی از تفاوت های جالب آن با سایر آبزیان است. مولا مولا عمدتا از عروس دریایی تغذیه می کند اما به دلیل غنی نبودن آن مجبور است برای حفظ حجم بزرگ خود، مقادیر زیادی از آن را مصرف کند. گونه ماده این جانور با تولید بیش از 300 میلیون تخم، بیشترین میزان تولید تخم را در میان مهره داران دارد.

شکارچیان عمده این جاندار، شیر دریایی، وال قاتل و کوسه ها هستند و در کشورهایی مانند ژاپن، کره، و تایوان انسان ها نیز آن را مصرف می کنند. 

کوسه سفید

کوسه سفید بزرگ که با نام  سفید بزرگ، کوسه سفید، یا سفید مرگبار نیز شناخته می شود، گونه ای از کوسه های در معرض خطر انقراض است که در سطوح مرجانی اقیانوس ها دیده می شود و بیشترین حمله را به انسان ها داشته است.

جثه بزرگ این کوسه بارزترین مشخصه آن است و طول بالغ آن به 6.4 متر و وزن آن به 3324 کیلوگرم می رسد. بلوغ این کوسه در 15 سالگی اتفاق می افتد و با 70 سال عمر، به عنوان یکی از مسن ترین ماهیان غضروفی اقیانوس شناخته می شود. این آبزی می تواند با سرعت 56 کیلومتر بر ساعت شنا کند و از پستانداران دریایی تغذیه می کند. تنها شکارچی این جاندار، وال قاتل است و هیچ آبزی دیگری توانایی مقابله با آن را ندارد.

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

ماهی سنگی | هیولای اعماق آب ها

پوست پوشیده از زگیل و دهان گشاد، ویژگی ظاهری یکی از سمی ترین ماهی های جهان است که ماهی سنگی نام دارد و در تپه‌های مرجانی و دیگر جاهای کم‌عمق در اقیانوس آرام و اقیانوس هند زیست می کند.

زگیل‌های موجود بر روی بدن این ماهی باعث می شوند تا مانند یک سنگ ناصاف به نظر برسد. پوست این ماهی دارای پوششی لجنی است که سنگریزه‌ها و تکه‌های ریز ‌مرجانی را به خود جذب می‌کند و استتاری عالی را برای او ممکن می سازد.

این ماهی برای شکار از روش مکیدن طعمه استفاده می کند. زمانی که ماهی‌های کوچک بر فراز آن در حال شنا هستند، سنگ‌ماهی هیچ حرکتی از خود نشان نمی دهد و در فرصتی مناسب طعمه اش را می مکد. این حرکت تنها پانزده هزارم ثانیه طول می‌کشد و ماهی فرصتی برای دفاع پیدا نمی کند.

البته شکارچیان نیز بخت زیادی برای شکار این ماهی ندارند چرا که ظاهر سنگ مانند آن، تشخیصش را سخت می کند و از سوی دیگر تیغ‌های تیزی که در پشت‌ این ماهی وجود دارند به غده‌هایی سمی متصل هستند که می‌توانند مهاجمان را از پای در آورند.

Photo by : Unknown

خوشگذرانی در آکواریوم اصفهان

بازدید از آکواریوم اصفهان تنها به دیدن ماهی ها و آبزیان ختم نمی شود بلکه در این مجموعه امکاناتی برای تفریحات به یاد ماندنی نیز وجود دارند که می توانید از آنها بهره ببرید:

لمس آبزیان و غذا دادن به آنها

یکی از امکاناتی که در این مجموعه برای شما فراهم شده، این است که می توانید با پستانک، شیشه شیر و دست، به ماهی ها غذا بدهید، آنها را لمس کنید و تجربه ای فراموش نشدنی را برای خود رقم بزنید. این کار به ویژه برای کودکان بسیار جالب است و آنها را با این دنیای متفاوت و جذاب بیشتر آشنا می کند.

تماشای دادن غذا به ماهی ها

اگر به هنگام ظهر نیز به آکواریوم اصفهان بروید، غواصانی را در آکواریوم ها می بینید که در حال غذا دادن به آبزیان هستند و صحنه جالبی را به وجود می آوردند.

هزینه غذا دادن به آبزیان

برای این کار لازم است تا به هنگام خرید بلیت ورودی، هزینه ای جداگانه بپردازید.

Abbas Poostindooz | Mehr News Agency 
Abbas Poostindooz | Mehr News Agency 

عکس یادگاری در استودیو عکس آکواریوم اصفهان

در این مجموعه، بخشی برای ثبت عکس یادگاری تعبیه شده است که به شما امکان می دهد یادگاری خوبی را از آکواریوم اصفهان به همراه ببرید. در ایران تنها در این مرکز است که عکسی با بک گراند تونل آکواریوم، اقیانوس و انواع مختلف ماهیان اقیانوسی گرفته و چاپ می شود. تصاویر ثبت شده در این مرکز به صورت کروماکی هستند.

هزینه

برای ثبت هر عکس هزینه از شما دریافت می شود و در عرض 5 الی 7 دقیقه می توانید آن را دریافت کنید.

خریدی متفاوت در فروشگاه هدایای آکواریوم اصفهان

در پایان مسیر بازدید از آکواریوم اصفهان، به فروشگاهی بر می خورید که محصولاتی نظیر عروسک های گوناگون و متنوع رنگی، پولیشی ،ماهیان مختلف تاکسیدرمی، پازل های سه بعدی، پازل های ساده و ... را می توانید در آن بیابید. از جالب‌ترین محصولات این فروشگاه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تخم های شگفت انگیز که نحوه رشد و نمو یک موجود را در آب به نمایش می گذارند. زمانی که عروسک موجود در آنها به بزرگ ترین سایز خود رسید با خارج کردن از آب مدتی طول می کشد تا دوباره به کوچکترین سایز خود برسند. 
 • تخم های دایناسور که پازل دایناسورهای مختلف در آن قرار دارد و با کنار هم قرار دادن قطعات به نمونه کوچک شده آن دایناسور دست پیدا می کنید.
 • ماکت های آبزیان، حشرات، اماکنی همچون برج میلاد، برج ایفل، تاج محل و ...
 • مگنت ها یا اشیای مختلف آهنربایی از ماهیان و موجودات دریایی مناسب برای سطوح فلزی
 • تی‌شرت هایی با تصاویر مختلف از موجودات ساکن در اقیانوس ها
 •  لیوان های سه بعدی
Photo by : Unknown

امکانات آکواریوم اصفهان

 • استودیو عکس آکواریوم اصفهان
 • کافی شاپ
 • فروشگاه هدایا
 • سرویس بهداشتی

از آنجا که این جاذبه در پارک ناژوان قرار دارد می توانید بر روی امکانات این پارک نیز حساب باز کنید که عبارتند از: پارکینگ، بوفه، تله سیژ، کافه، رستوران، نمازخانه و ....

راه دسترسی به آکواریوم اصفهان

آدرس: اصفهان، خیابان الفت، پارک ناژوان، آکواریوم اصفهان

ساعت و هزینه بازدید از آکواریوم اصفهان

زمان بازدید: همه روزه از 10:30 تا 18:30 (ایام نوروز تا 22:00)

هزینه بازدید: 25000 تومان برای کودکان بالای 2 سال تا قد 120 سانتی متر، 30000 تومان برای بزرگسالان و 90000 تومان برای گردشگران خارجی

شماره تماس: ٣٧٧٨٠٠١٣-031

نکته: جهت انجام بازدیدهای گروهی اعم از دانش آموزی، دانشجویی، بسیج و ... با روابط عمومی مجموعه با شماره 37780014-031 تماس بگیرید. درصورت عدم هماهنگی و صدور وقت قبلی مجموعه از پذیرفتن گروه ها معذور است.

دیدنی های اطراف

باغ خزندگان در جوار آکواریوم اصفهان

باغ پرندگان در فاصله 650 متری

تله سیژ ناژوان در فاصله 650 متری

Ehsan Jazini 

آشنایی با ساختار و سازنده آکواریوم اصفهان

این پروژه شاخص به صورت مشارکتی با یک شرکت ترکیه ای به نام شرکت اوشن آکواریوم انجام شده که جزو 10 شرکت برتر دنیاست و کارنامه درخشانی در این زمینه دارد. آکواریوم اصفهان در نوع خود منحصر به فرد و همسو با استانداردهای جهانی است. برای ساخت این آکواریوم بالغ بر 35 هزار متر مکعب خاکبرداری و پی کنی شده و بتن ریزی آن بیش از 7199 متر مکعب و میزان آرماتوربندی آن 635459 کیلوگرم بوده است.

شرکت اوشن آکواریوم از با سابقه ترین و بزرگترین شرکت های جهان است که در زمینه طراحی، معماری، محاسبات فنی، ساخت و بهره برداری محل های نگهداری و نمایش حیوانات زنده شامل آکواریوم، باغ وحش، باغ خزندگان، پروژه های تلفیقی و … فعالیت می کند. این شرکت با تجربه ترین مهندسان، مشاوران و معماران متخصص را دارد و از ابتدا تا افتتاح و بهره برداری پروژه را در اختیار می گیرد.

این شرکت کارنامه درخشانی در حیطه کاری خود دارد و از مهم ترین پروژه های اجرا شده توسط آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آکواریوم آنتالیا، بزرگ ترین تونل آکواریوم دنیا
 • آکواریوم مجتمع آکواوگا در شهر آنکارا، بزرگترین تونل آکواریوم در مراکز خرید دنیا

اوشن آکواریوم ساخت باغ وحش اسکی شهیر، با مساحت ۸۰۰۰۰ متر مربع، آکواریوم اسکی شهیر با مساحت ۲۵۰۰ متر مربع فضای سرپوشیده، تونل آکواریوم بمبئی در هند و تونل آکواریوم اربیل عراق را نیز در دست دارد.

Photo by : Unknown

سخن آخر

اگر سفری به اصفهان داشته اید یا ساکن این شهر هستید، از تجربیات تان در این دیار برای مان بگویید. آیا از آکواریوم اصفهان بازدید کرده اید؟

چه قدر با بازدید از چنین جاذبه هایی که حیوانات را در آن نگهداری می کنند موافقید؟ نکاتی را که در این مورد به نظرتان می رسد را بیان کنید.

منتظر دیدگاه های شما هستیم... 

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

4.3

بررسی شده توسط بهاره فلاح

تنوع حیوانات(عالی) 5
تنوع امکانات(عالی) 5
دسترسی به وسایل حمل‌و‌نقل عمومی(معمولی) 3

نقاط قوت

 • اولین تونل آکواریوم ایران
 • فرصت بازدید از آبزیان خاص و منحصر به فرد
 • امکانات خوب و مناسب برای گردشگران
 • قرارگیری در یکی از بهترین نقاط تفریحی اصفهان

نقاط ضعف

 • ندارد

نقد و بررسی کاربران

میانگین امتیاز کاربران

از مجموع 23 رای

3.0

خانواده

6

زوج

1

انفرادی

1

آیا بازدید از آکواریوم اصفهان را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟
وضعیت نگهداری حیوانات(خوب) 3.6
ارزش هزینه به لذت(معمولی) 2.8
سهولت در دسترسی(معمولی) 3.3
نحوه برخورد کارکنان(خوب) 3.7
کیفیت امکانات(معمولی) 3

آکواریوم اصفهان را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

سوالی دارید؟

از کارشناسان و کاربران کارناوال بپرسید

جدیدترین نقد
alireza jabari

3.5

مکان خیلی زیبا و قشنگی بود فقط برخی از بخش های ماهیان نسبت به تعداد ماهی که داخلش بود فضای خیلی کم و کوچیکی داشت . امیدوارم مسئولین آکواریوم اصفهان ببینند این نظر رو و رسیدگی کنند .

تجربه سفر alireza jabari به آکواریوم اصفهان

انتشار: 15 بهمن 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
کاربر مهمان

گرونس گرونس گرونس

تجربه سفر کاربر مهمان به آکواریوم اصفهان
محمد معلمی

چندس؟؟

کاربر مهمان

گرووووونسسسسسسس

انتشار: 19 تیر 1399

انتشار: 26 خرداد 1399

انتشار: 26 مرداد 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
کاربر مهمان

سلام

4.1

من به همراه خانواده از آکواریوم ماهی دیدن کردیم راستش درسته قیمت بلیطش گرونه ولی کاملا تمیز بود و چیدمان آکواریوم جالب بود برخوردپرسنل کاملا مودب و خوب بود و موسیقی زنده داشت در کل نسبت به هزینه ارزش دیدن داره .

سفر با خانواده
تجربه سفر کاربر مهمان به آکواریوم اصفهان

انتشار: 25 مرداد 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

محمد معلمی
پرسش:

قیمت بلیط چقد میباشد؟

بهاره فلاح
در پاسخ به محمد معلمی:

سلام دوست عزیز

هزینه بازدید از آکواریوم اصفهان 25000 تومان برای کودکان بالای 2 سال تا قد 120 سانتی متر و 30000 تومان برای بزرگسالان است.

انتشار: 27 خرداد 1399

کاربر مهمان
در پاسخ به بهاره فلاح:

چرا اینقدر زیاذ خانم واسه جانبازان چقدره

انتشار: 06 تیر 1399

نسیم امینی
در پاسخ به کاربر مهمان :

ازونجایی که نگهداری از آکواریوم ها هزینه بالایی دارن، قیمت های بازدید آکواریوم هایی که داخل کشور هستن، مثل اینجا و آکواریوم انزلی، به نسبت بالا هست. درباره هزینه ورودی جانبازان هم پیشنهاد می کنم با شماره 03137780014 تماس حاصل کنید. 

انتشار: 07 تیر 1399

انتشار: 26 خرداد 1399

آیا این دیدگاه مفید بود؟
بیژن حقیقی
پرسش:

با سلام جهت اداره تعدادی بلیط تهیه شد که متاسفانه به ایام کرونایی مصادف شد . الان که اکواریوم باز شده تکلیف این بلیط ها چه می شود

بهاره فلاح
در پاسخ به بیژن حقیقی:

سلام دوست عزیز

در این مورد باید با شماره های مجموعه آکواریوم تماس بگیرید و از مسئولان بخواهید شما را راهنمایی کنند.

انتشار: 25 خرداد 1399

بیژن حقیقی
در پاسخ به بهاره فلاح:

اصلا تلفن ها را پاسخ نمی دهند

انتشار: 02 تیر 1399

بیژن حقیقی
در پاسخ به بهاره فلاح:

اصلا تلفن ها پاسخگو نمی باشند

انتشار: 02 تیر 1399

انتشار: 24 خرداد 1399

آیا این دیدگاه مفید بود؟
فاطمه شریفی
پرسش:

سلام فردا جمعه باز هست دنیای اکواریوم؟

زينب شيرازی
در پاسخ به فاطمه شریفی:

سلام دوست عزیز

آکواریوم اصفهان بازگشایی شده و طبق روال قبل همه روزه به جز تعطیلات سوگواری باز است.

انتشار: 16 خرداد 1399

انتشار: 15 خرداد 1399

آیا این دیدگاه مفید بود؟

سوالات متداول

هزینه بازدید از آکواریوم اصفهان برای گروه های مختلف سنی متفاوت است، برای اطلاع از هزینه بازدید هر کدام از این گروه های سنی و همچنین ساعت کار این مجموعه سری به این لینک بزنید و به منوی مسیر و هزینه بروید. 

شهر اصفهان به غیر از جاذبه های تاریخی معروفش، دیدنی ها و تفریحات جذابی دیگری را نیز در خود جای داده است که می تواند تجربه سفر متفاوتی را در این شهر برای تان به ارمغان بیاورد. اگر می خواهید با این دیدنی ها و تفریحات آشنا شوید و اصفهان گردی جذابی را تجربه کنید، روی این لینک کلیک کنید. 

برای آشنایی با گزینه های مختلف اقامتی در شهر اصفهان و به دست آوردن اطلاعات لازم در مورد امکانات، قیمت، آخرین تخفیف ها و شرایط رزرو آنلاین آنها، سری به صفحه اقامت در اصفهان کارناوال بزنید. 

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.