نقد و بررسی کارناوال

اطلاعات کلی

مسیریابی و جاذبه های نزدیک

نقد و بررسی کاربران

 • Address : Mooze St., Darabad St., Niavaran Square, Tehran, Tehran Province, Iran
 • آدرس : استان تهران، شهر تهران، میدان نیاوران، خیابان دارآباد، بعد از آجودانیه، خیابان موزه
 • ساعت دسترسی : امروز چهارشنبه 08:00 صبح تا 18:00
  شنبه : تعطیل
  یکشنبه : 08:00 صبح تا 18:00
  دوشنبه : 08:00 صبح تا 18:00
  سه‌شنبه : 08:00 صبح تا 18:00
  چهارشنبه : 08:00 صبح تا 18:00
  پنج‌شنبه : 08:00 صبح تا 18:00
  جمعه : 08:00 صبح تا 18:00
 • تلفن : 021-22803539,021-22290002
 • هزینه : بزرگسالان 4000 تومان
 • امتیاز کارناوال : 4.5
 • امتیاز گوگل : 4.1
 • امتیاز Trip Advisor : 3.5
 • تاریخ شروع ساخت : دوره پهلوی
 • تاریخ پایان ساخت : 1372 خورشیدی
 • سطح هزینه : ارزان $
 • مدت پیشنهادی بازدید : 1 تا 3 ساعت
 • منطقه : داراباد (Darabad)
 • سال افتتاح : 1372 خورشیدی
نقد و بررسی تخصصی کارناوال

موزه طبیعت و حیات وحش دارآباد تهران | تفریح در شمال پایتخت

بسیاری تهران را تنها به واسطه آلودگی و ترافیکش می شناسند و آن را پایتختی شلوغ و دودگرفته می دانند. مسافران این شهر اغلب به واسطه کارهای اداری و درسی یا دیدن اقوام راهی تهران می شوند و شاید کمتر کسی به گشت و گذار در خیابان ها و تماشای جاذبه های این شهر بیندیشد. جاذبه های متنوع تهران می توانند فرصت های خوبی را برای گذران ساعاتی خوش به شما بدهند؛ به شرطی که دیدنی های این شهر را بشناسید و برنامه خوبی برای خودتان ترتیب دهید.

در تهران می توانید به سراغ جاذبه های تاریخی بروید که بیشتر یادگاری هایی از دوران سلطنت قاجارها و پهلوی ها هستند و شما را به سفری در تاریخ دعوت می کنند. پارک ها و فضاهای سبز از دیگر گزینه های گشت و گذار در این شهرند که خاطره ای خوش را در ذهن تان حک می کنند. علاوه بر این ها، موزه ها نیز می توانند میزبان خوبی برای شما باشند و لحظاتی متفاوت را به شما هدیه دهند. امروز می خواهیم یکی از موزه های این شهر همیشه بیدار را به شما معرفی کنیم تا یکی دیگر از دیدنی های این دیار را بشناسید. 

شاید تصورتان از موزه، فضایی پر از ویترین و اشیای تاریخی باشد؛ اما بد نیست بدانید موزه هایی وجود دارند که به معرفی تاریخ طبیعی می پردازند و سعی دارند حیات وحش و زیبایی هایش را به شما بشناسانند. مقصد امروز کارناوال یکی از همین موزه ها در شمال تهران است که با نام موزه طبیعت و حیات وحش دارآباد شناخته می شود.

با ما همراه باشید و از گشت و گذار امروز لذت ببرید...

موزه تاریخ طبیعت و حیات وحش ایران | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

چرا موزه طبیعت و حیات وحش دارآباد؟


 • موزه ای متفاوت در شهر تهران است.
 • فضای جالب توجه و زیبایی دارد که می توانید ساعاتی خوش را در آن بگذرانید.
 • وجود کافه، رستوران و امکانات مناسب دیگر دلیلی است که شما را به دارآباد می کشاند.
 • پارک موضوعی هیومن پارک نیز در این مجموعه قرار دارد که به عنوان بزرگترین و کاملترین پارک بدن انسان در آسیا از آن یاد می شود.

آشنایی با موزه طبیعت و حیات وحش ایران | نگینی در منطقه دارآباد 

با شنیدن نام موزه طبیعت و حیات وحش احتمالا سوالاتی در ذهن شما شکل می گیرد و ممکن است نتوانید تصویری از آن را در ذهن تان شکل دهید. قطعا تا به حال به باغ وحش رفته و حیوانات را در آن دیده اید. موزه طبیعت و حیات وحش ایران نیز چیزی شبیه به باغ وحش است با این تفاوت که در آنجا با حیوانات تاکسیدرمی شده سر و کار دارید و می توانید سیر تحول جانداران را نیز به نظاره بنشینید. برای همین است که در بسیاری از منابع و در همین مطلب گاهی از عبارت موزه حیات وحش برای اشاره به این موزه استفاده می شود و چون تنها موزه دارآباد است از آن با عنوان موزه دارآباد هم یاد می کنند. مجموعه های چنینی در برگیرنده نمونه های طبیعی هستند و با هدف افزایش علاقه به تاریخ انسانی و طبیعی از جمله حیات وحش به وجود می آیند. در اینجا حیات وحش یعنی تمام موجودات زنده از گیاهان، جانوران، باکتری ها و حتا موجودات ذره بینی که در محیط طبیعی زندگی می کنند.

پیش از آنکه موزه حیات وحش دارآباد در اینجا برپا شود، این مکان یکی از کاخ‌های شمس پهلوی بود که قرار بود در آن از میهمانان پذیرایی شود؛ کاری که هیچ وقت انجام نشد و این سازه حتا تا پس از انقلاب اسلامی ایران نیز بلااستفاده ماند. شهرداری در سال 1372 خورشیدی این مکان را خریداری کرد و با صرف هزینه ای قابل توجه آن را در کوتاه ترین زمان ممکن به موزه‌ای با محوریت طبیعت ایران بدل کرد تا شهروندان با میراث فرهنگی و طبیعی و شناخت اهمیت حفاظت از محیط زیست و حیات وحش، آشنا شوند. 

ساختمان این موزه 2500 مترمربع وسعت دارد و در زمینی به مساحت 12000 مترمربع ساخته شده است. در موزه طبیعت و حیات وحش ایران می توانید شاهد نمونه های زیستی متنوع ایران باشید و در سالن های آن حیوانات تاکسیدرمی شده کمیابی را ببینید. البته در فضای باز این موزه نیز می توانید تعدادی از جانداران زنده را هم مشاهده کنید. از نمونه های قابل توجه و کمیابی که می توانید در این موزه ببینید پوست ببر منقرض شده ایران است.

در دارآباد بیش از 26 گونه از موجودات مختلف را خواهید دید از جمله خرگوش ها، جوندگان، گوشتخواران، گربه سانان، گوزن، خرس ها، ببرها، فک ها و ... . بیش از 165 گونه پرنده از مجموع حدود 517 گونه پرنده‌ شناسایی شده در ایران نیز در سالن های مختلف این موزه به چشم می خورد. در انتها برای آشنایی کامل با تمامی حیوانات موزه دارآباد بد نیست که از این لینک دیدن کنید.

در ادامه به شما خواهیم گفت که چه چیزهایی در این موزه انتظارتان را می کشد.

موزه تاریخ طبیعت و حیات وحش ایران | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

چه چیزی در این موزه خواهید دید؟

در این موزه دیدنی های مختلفی وجود دارد که در اینجا به آنها می پردازیم. به شما می گوییم که از بدو ورود تا آخرین لحظه چه خواهید دید تا در بازدیدتان دچار سردرگمی نشوید:

1- مجسمه دایناسور گیاهخوار

یکی از جالب ترین دیدنی هایی که در موزه حیات وحش دارآباد وجود دارد مجسمه دایناسور گیاهخوار است که از سال 1380 در جلوی ورودی خودنمایی می کند. این دایناسور که «کامپتوزروس» نام دارد در دوران ژوراسیک در ایران زندگی می کرده و ردپایش در کرمان یافت شده است؛ رد پایی که در ادامه بازدید با آن بیشتر آشنا خواهیم شد.

بر اساس مطالعات، کامپتوزروس، دایناسوری با طول تقریبی 6 متر بوده و تقریبا 7/2 متر ارتفاع داشته است. هنرمندان ایرانی و افغانی در یزد اقدام به ساختن مجسمه این دایناسور کردند و امروزه این مجسمه به عنوان نماد موزه در محل ورودی آن قرار دارد. 

2- محوطه مجموعه

محوطه موزه دارآباد فضایی سرسبز و زیباست و حال و هوای خوبی دارد. می توانید در این محوطه قدم بزنید، بر روی نیمکت ها بنشینید و از آرامش خاصی که در آنجا جریان دارد لذت ببرید. اگر می خواهید شاهد نمایی از شهر باشید نیز می توانید مکان های مناسبی را در این فضا بیابید. شهر و ساختمان هایش را از ارتفاع به تماشا بنشینید و لذت ببرید.

3- قفس جانداران زنده

در محوطه موزه دارآباد قفس هایی وجود دارند که می توانید تعدادی از جانداران را در آنها ببینید. بروید و شاهد دلبری های طاووس نر و بازکردن پرهایش باشید و یا از دیدن عقاب و شاه بوف لذت ببرید. کاسکو و طوطی و کبک نیز در این قفس ها زندگی می کنند و خرگوش های بامزه از دیگر جانداران این محوطه هستند.

4- آغاز بازدید با جانداران آسیا، اروپا و آمریکای شمالی

به محض ورود به موزه حیات وحش با جانداران تاکسیدرمی شده از آسیای میانه و شرقی، اروپا و آمریکای شمالی را خواهید دید. پیتون، درازترین مار دنیا، طاووس نر و ماده هند و سریلانکا، ببر بنگال و ... از جمله آثار بخش آسیای میانه و شرقی هستند. 

”موس” بزرگترین گوزن دنیا، شاموا، گوزن زرد اروپایی، خرس قهوه ای آمریکای شمالی و ببر سیبری و تعدادی از پرندگان نیز از اروپا و آمریکای شمالی در این مکان به نمایش درآمده اند.

5- ورود به بخش شمال ایران

در این سالن می توانید به تماشای گونه هایی از نیمه شمالی ایران بپردازید. قوچ ارمنی، آهو، قوچ البرزی، شوکا، شاه بوف، قرقاول، فلامینگو و... از شمال غرب ایران میهمان این مجموعه هستند و فیل ماهی خزر با طول بیش از 4 متر و گونه های جنگلی خزر از شمال ایران نیز در کنار آنها خودنمایی می کنند.

مارال، گراز، گربه سانانی چون پلنگ، گربه جنگلی، گربه پالاس، سیاه گوش و سگ سانانی چون شغال، روباه و گرگ و ... از دیگر حیوانات به نمایش درآمده هستند. قوچ های اوریال -از گونه های شمال شرق- و پازنها (کل) -از گونه های شرق و غرب- نیز در این سالن دیده می شوند و پرندگان تاکسیدرمی شده در این سالن نیز بومی یا مهاجر ایران هستند.

جالب توجه ترین چیزی که می توانید در این سالن ببینید پوست آخرین قلاده از گونه منقرض شده ببر مازنداران است که توجه بازدیدکنندگان را به خود جلب می کند. ببرِ مازندران که از آن با عنوان های ببر هیرکانی، ببر کاسپین یا تورانی یاد می کنند در زبان مازندرانی ها با عنوان سِرخِ شیر یا مازرونِ ببر خوانده می شود. این جاندار یکی از زیرگونه‌های ببر بود که در ناحیه گسترده‌ای از غرب چین تا سواحل دریای سیاه شامل آسیای میانه، قفقاز و شمال ایران می زیست و در کنار ببر سیبری و ببر بنگال از بزرگترین گربه‌سانان دنیا به شمار می رفت. این ببر در حدود نیم قرن پیش در ایران منقرض شد.

موزه تاریخ طبیعت و حیات وحش ایران | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

6- گشتی در دنیای حیات وحش مرکز و جنوب ایران

نمونه های موجود در این سالن پراکندگی گونه های جانوری در مرکز و جنوب ایران را نشان می دهند. در این سالن می توانید دو نمونه از نادرترین و زیباترین پستانداران ایران و جهان را ببینید؛ گور ایرانی و یوزپلنگ ایرانی که گونه هایی محافظت شده هستند و به شدت در معرض خطر انقراض قرار دارند. پستاندارانی چون کاراکال، شغال، روباه، کفتار و ... و خزندگانی از انواع مارها و مارمولک ها مانند لوس مار نیز در این بخش قابل مشاهده هستند. در این سالن پرندگان بومی و مهاجر ایران را نیز می توانید ببینید که دال -از انواع لاشخور ها- از گونه های قابل توجه در میان آنهاست. یکی از زیبایی های این سالن پرنده ای است که در سقف آن قرار دادند که جلوه ای متفاوت به این بخش داده است.

ورود به صفحه اختصاصی معرفی یوزپلنگ ایرانی

7- سفری کوتاه به آفریقا

اگر از علاقه مندان به حیات وحش آفریقا از جمله فیل ها و کرگدن ها و ... هستید، این بخش از موزه دارآباد را به دقت بنگرید؛ جایی که پستانداران آفریقا و پرندگان مهاجر این قاره به نمایش گذاشته شده اند. شاخ و جمجمه گاو وحشی آفریقایی، عاج فیل آفریقایی، گرگدن سیاه، سگ وحشی، پلنگ و گراز زگیل دار آفریقایی از جمله دیدنی های این بخش هستند و در سمت راست سالن نمونه های متنوعی از گاوسانان این قاره مانند آنتیلوپ ها به چشم می خورند. 

دیدنی های جالبی در این بخش وجود دارند که از جمله آنها می توان به ساق پای فیلی اشاره کرد که به زیبایی کنده کاری شده است.

8- تماشای آبزیان و خزندگان

در این سالن در کنار نمونه هایی از خزندگان و آبزیان تاکسیدرمی شده، می توانید جانوران زنده شامل جانوران مربوط به دو رده خزندگان و ماهی ها را نیز ببینید. نمونه های گوناگونی از ماهیان آب شیرین از آسیا، آفریقا و آمریکای جنوبی و ماهیان آب شور از خلیج فارس از جمله جانداران زنده بخش آبزیان هستند. در بخش خزندگان نیز می توانید به تماشای انواع مارهای سمی و نیمه سمی بپردازید که گونه هایی از آنها بومی ایران هستند.

در این قسمت می توانید نگاهی به پرندگان زنده نیز داشته باشید که در جوار این بخش و بخش برکه ای نگهداری می شوند و از پشت شیشه قابل دیدن هستند. 

9- غرق شدن در علم زمین شناسی

اگر از علاقه مندان علم زمین شناسی هستید و می خواهید در این رابطه اطلاعاتی به دست آورید، سالن زمین شناسی موزه دارآباد را از دست ندهید. در این سالن بخش های زیر را می بینید:

دیوراماها

در این سالن دوران های مختلف زمین شناسی به صورت شماتیک و با استفاده از دیوراما (پرده های نقاشی بزرگ) در معرض نمایش گذاشته شده اند. در هر یک از دیوراماها، مختصات زیست جانوری و گیاهی و نمایی کلی از هر دوره از زیست زمین در معرض دید تماشاچی قرار گرفته و با آیاتی از قرآن در وصف آنها مزین شده است.

به جز دیوراماها در این دو بخش می توانید آثار دیگری را ببینید:

فسیل شناسی

فسیل ها یا سنگواره ها آثار و بقایای موجودات زنده هستند که طی میلیون ها سال به این شکل درآمده اند. سنگواره ها یا فسیل های متنوع این بخش از دیدنی های حیرت انگیز آن هستند که قدمت برخی از آنها به بیش از یک میلیارد سال پیش باز می گردد. به طور کلی دیدنی های این بخش را می توان به این صورت تقسیم بندی کرد:

سنگواره های دوران پرکامبرین یعنی میلیاردها سال پیش 

تعدادی اسفنج، مرجان، خار پوست، صدف سفالوپود از دوران پالئوزوئیک یعنی 542 تا 251 میلیون سال قبل

تعدادی دو کفه ای، خار پوست، سفالوپود و شکم پایان از دوران مزوزوئیک یعنی 251 تا 65 میلیون سال پیش

نمونه های متنوعی از دوران سنوزوئیک یعنی از 65 میلیون سال پیش تا عصر حاضر

مهم ترین شاخه های جانوران فسیل شده در این بخش عبارتند از: خارپوستان، بازو پایان، نرم تنان ، کنیداریا، براکیوپودها و....

مهم ترین گونه های فسیل به نمایش درآمده در این سالن نیز عبارتند از: اسپیرفر، پرودوکتوس، زافرانتیس، هگزاگوناریا، اینوسراموس، تریگونیا، اسپوندیلوس، کلیپه استر، کونولوس، شیزاستر، میکراستر، دسموسراس و .... 

کانی شناسی

در این سالن تعداد زیادی از کانی ها و سنگ ها نیز دیده می شوند که از لحاظ دارویی، صنعتی و ساختمانی اهمیت و کاربرد دارند. علت وجود این عناصر در این بخش این است که کانی شناسی از شاخه های علم زمین شناسی محسوب می شود. این علم خواص فیزیکی و شیمیایی کانی ها را بررسی می کند. دانشمندان تا به امروز در دنیا حدود 4000 گونه کانی، شناسایی کرده اند که تنها 150 تای آنها به طور معمول در طبیعت دیده می شوند و بقیه در دسته های کمیاب و یا بسیار کمیاب قرار می گیرند.

در دارآباد نزدیک به صد گونه از انواع کانی ها وجود دارد که در دو گروه سیلیکاته (کانی‌های به وجود آمده از ترکیب شدن سیلیسیم، اکسیژن و یک یا چند فلز) و غیر سیلیکاته دسته بندی شده اند. هر یک از این کانی ها رنگ، خصوصیات فیزیکی و شیمیایی خاص خود را دارند و ترتیبی داده شده که شما در حین بازدید با کاربردهای آنها نیز آشنا شوید. از مهم ترین کانی ها در این موزه می توان به این موارد اشاره کرد: کوارتز، کلسیت، فلوئورین، میکا، لاپیس لازولی، پیریت، مالاکیت، آ زبست، فیروزه، تورمالین، رآلگار و...

فروشگاه صنایع دستی

در آخرین بخش از سالن زمین شناسی به یک فروشگاه صنایع دستی بر می خورید و می توانید کالاهای زیبایی از آن خریداری کنید.

نمونه هایی از دیوراماها در موزه دارآباد

نمونه هایی از کانی ها و فسیل ها

10- ردپای کامپتوزوروس

مجسمه دایناسور گیاهخواری را که در ابتدا دیدیم یادتان هست؟ حالا در انتهای بازدیدتان از سالن زمین شناسی می توانید نمونه شبیه سازی شده از ردپای او را ببینید. ردپای این جاندار ماقبل تاریخ را در سنگواره‌های تشکیلات شمشک کرمان بر روی ماسه سنگ های موج دار با شیب 60 درجه پیدا کرده اند. این ردپا به پای چپ دایناسور تعلق دارد و با 42 سانتیمتر طول، 25 سانتیمتر عرض و 4 سانتیمتر عمق نمونه قابل توجهی به شمار می آید. گروهی چهار نفره شامل مهندس فرهاد رازی، دکتر علی میثمی، مهندس امیرحسین چیذری و مهندس سیامک خدابنده در اردیبهشت سال 1380 این ردپا را در محل قالب گیری کردند و برای بررسی های بیشتر به مجموعه دارآباد آوردند. 

ردپای دایناسور ایران | Photo by : Bahareh Fallah | Karnaval
Photo by : Bahareh Fallah | Karnaval

11- سالن پروانه ها

در شمال محوطه موزه، سالنی برای آشنایی مردم با انواع بومی و غیر بومی پروانه ها و حشرات و بندپایان ایجاد شده است که نظر بازدیدکنندگان را به خود جلب می کند. تا به امروز در حدود 20000 گونه پروانه در سراسر جهان شناسایی شده اند که در همه مناطق جغرافیای جانوری به جز منطقه جنوبگان زندگی می کنند. البته پروانه ها تنها ساکنان این سالن نیستند بلکه انواع مختلفی از قاب بالان (سوسک ها)، عقرب ها و رتیل ها نیز در معرض دید قرار دارند. بر اساس جغرافیای جانوری این بخش 8 منطقه اصلی برای پراکنش گونه های جانوری را در خود جای داده است که عبارتند از:

قاره کهن (Paleartic)، قاره جدید (Nearctic)، دنیای گرمسیری جدید (Neotropical)، آفریقای گرمسیری (Aftropical)، هند ومالزی (Indo – Malayan)، استرالیا (Australian)، جنوبگان (Antarctica) و جزایراقیانوسی (Oceanic Island)

12- آشنایی با گیاهان

در کنار دنیای حیات وحش و زمین شناسی می توانید وارد دنیای گیاه شناسی موزه دارآباد نیز بشوید و 600 گونه گیاهی خودرو از مناطق مختلف کشور را در آن ببینید. از این سالن با عنوان نخستین موزه گیاهان ایران نیز یاد می کنند که از سال ۱۳۹۴ فعالیت خود را آغاز کرده است.

تقسیم بندی این سالن بر اساس نواحی فیتوجغرافیایی (جغرافیای گیاهی) صورت گرفته است و گیاهان این نواحی را می توانید در آن ببینید: هیرکانی، ناحیه ایران-تورانی و ناحیه خلیج فارس-عمانی. در این مجموعه حداقل 50 گونه اِندِمیک (بومی) وجود دارد.

مرکز تحقیقات زنبور عسل نیز در جوار این سالن قرار دارد و خدماتی را در رابطه با نحوه پرورش زنبور عسل ارایه می دهد.

13- تاکسیدرمی ها سالن گیاهان

در سالن گیاهان نیز می توانید شاهد تاکسیدرمی های جالب توجهی باشید و از دیدن شان لذت ببرید. بزرگترین این تاکسیدرمی ها متعلق به زرافه است که یکی از خاص ترین تاکسیدرمی های مجموعه نیز به شمار می رود. 

تفریحات و برنامه های جانبی موزه

گردش شما در این موزه تنها به دیدن تاکسیدرمی ها ختم نمی شود و می توانید از سایر امکانات و برنامه های این مجموعه نیز استفاده کنید:

1- سینمای شش بعدی

کمتر کسی است که در دنیای امروز با سینماهای چند بعدی و جذابیت و هیجان آنها آشنا نباشد. در این سینماها در مدت زمانی کوتاه تجربه ای متفاوت خواهید داشت و بسیار لذت خواهید برد.

در سالن جانداران آسیا، اروپا و آمریکای شمالیِ موزه دارآباد، یک سینمای شش بعدی وجود دارد که در زمان بازدیدتان می تواند لحظاتی متفاوت را برای تان بیافریند. این سینما 40 صندلی دارد و مجهز به سیستم ایجاد افکت هایی مانند لرزش، ضربه، حرکت چپ و راست، پاشیدن آب و وزش باد به صورت تماشاگران و ایجاد حرکت حشره یا موش زیر پای تماشاگران است.

20 فیلم در این سینما به نمایش در می آید که هر یک 5 دقیقه هستند.

ساعت کاری: 08:00 تا 20:00

هزینه: 5000 تومان

2- سینمای روباز و سالن آمفی تئاتر

اگر از فضای تکراری سینماها خسته شده اید می خواهید به شکلی متفاوت فیلم ببینید در تابستان سری به موزه دارآباد بزنید و از دیدن فیلم در سینمای روزباز لذت ببرید.

از دیگر امکانات موزه حیات وحش دارآباد، سالن آمفی تئاتر آن است که حدود ۷۰ نفر ظرفیت دارد. این سالن، محل خوبی برای نمایش فیلم های آموزشی در مورد محیط طبیعی و برگزاری کلاس‌های آموزشی گروه‌های سنی مختلف و سمینارها پیرامون محیط طبیعی و کنسرت‌ها به شمار می رود. برای اطلاع از سانس های این سینما با موزه تماس بگیرید.

موزه حیات وحش دارآباد | Photo by : Bahareh Fallah | Karnaval
Photo by : Bahareh Fallah | Karnaval

3- کارگاه تاکسیدرمی

یکی از امکانات جالب توجه موزه دارآباد کارگاه تاکسیدرمی آن است که به شما این امکان را می دهد تا با فنون حفظ و نگهداری موجودات به صورت غیر زنده آشنا شوید. در این کارگاه ساخت دیوراما نیز آموش داده می شود که از طریق آن می توان موجودات تاکسیدرمی شده را در محیط زیست طبیعی آنها شبیه سازی کرد.

این گارگاه بخش های متنوعی را در رابطه با تاکسیدرمی پرندگان، پستانداران، خزندگان، آبزیان، و اتاله (خشک کردن) حشرات دارد و در آن نمونه ای از ماهی های تاکسیدرمی شده و تعدادی از سخت پوستان و حشرات اتاله شده را نیز می توانید ببینید.

تمامی کلاس ها زیر نظر آقای دکتر هدایت اله تاجبخش (پدر علم تاکسیدرمی ایران) و به صورت عملی و تئوری در چند دوره برگزار می شود:

تاکسیدرمی پرندگان: 10جلسه 3 ساعته 

تاکسیدرمی پستانداران: 20 جلسه 3 ساعته

تاکسیدرمی خزندگان و آبزیان: 5 جلسه 2ساعته

اتاله حشرات: 2 جلسه 4 ساعته

علاقه مندان برای ثبت نام باید با شماره 22290002-021 تماس بگیرند.

مدارک لازم جهت ثبت نام : یک قطعه عکس 4*3 و کپی کارت ملی

4- دامپزشکی و فروشگاه حیوانات

در مجاورت موزه، یک کلینیک دامپزشکی نیز وجود دارد که خدماتی را در جهت معاینه و درمان حیوانات مختلف خانگی ارایه می دهد. در فروشگاه این کلینیک، حیوانات مختلف اهلی هم به فروش می رسند که از میان آنها می توان به انواع پرندگان، سنجاب‌ها، خرگوش‌ها، سگ‌ها و گربه‌ها، لاک‌پشت‌ها و… اشاره کرد.

دامپزشکی دارآباد | Photo by : Bahareh Fallah | Karnaval
Photo by : Bahareh Fallah | Karnaval

5- کتابخانه موزه دارآباد

موزه حیات وحش دارآباد کتابخانه ای با بیش از 2700 جلد کتاب فارسی و 1600 جلد کتاب لاتین دارد که علاقه مندان می توانند از آنها استفاده کنند. جالب آنکه این مجموعه دست به انتشار بسیاری از کتاب‌های مفید در حوزه محیط زیست برای کودکان و نوجوانان و مرجع دانشگاهی نیز زده است که از جمله آنها می توان به مجموعه حیوانات زیبای من، ماهی‌های آب‌های داخلی ایران، اکولوژی و… اشاره کرد.

کتابخانه دارآباد در ورودی موزه قرار دارد و اولین کتابخانه عمومی در ایران است که از سال ۱۳۷۶ امکان دسترسی به اینترنت را برای مراجعانش فراهم آورد.

کتاب های این کتابخانه در بخش های زیر طبقه بندی شده اند:

1- جانورشناسی:

در زمینه حشرات، پرندگان ایران و جهان، پستانداران ایران و جهان، خزندگان ایران و جهان، دوزیستان ایران و جهان، رفتار شناسی جانوران و...

2- گیاه شناسی:

گیاهان ایران و جهان، رده بندی گیاهی، گیاهان وحشی، گیاهان دارویی، اکولوژی، فیزیولوژی و ژنتیک گیاهی و...

3- زمین شناسی:

 زمین شناسی ایران ،سنگ شناسی، رسوب شناسی، فسیل شناسی، زمین شناسی ماقبل تاریخ، دایناسورها و...

4- جغرافی:

جغرافیای مفصل ایران، کوه ها، رودها و طبیعت ایران، جغرافیای جهان، مناطق خشک و کویری، مسایل آب و...

5- کشاورزی و دامپروری:

خاک شناسی، مراتع و مدیریت چرا، گل کاری، باغبانی، طراحی محیط، جنگل و جنگلداری، پرورش زنبور عسل، ماهی و...

6- محیط زیست و اکولوژی:

آلودگی (آب،هوا،خاک،صوت)، حفاظت محیط زیست، مناطق حفاظت شده ایران، اکوسیستم ها،مهندسی محیط، اکولوژی عمومی و...

7- فرهنگ ها و دایرة المعارف ها:

عمومی و تخصصی، فرهنگ ها و لغت نامه های کودکان و نوجوانان و...

8- مجلات و نشریات فارسی و لاتین از جمله مجله معتبر نشنال جئوگرافیک

کتاب های این کتابخانه را می توانید در این لینک ببینید.

مدارک عضویت یک ساله : دوقطعه عکس 4×3، اصل و کپی از شناسنامه یا کارت ملی، پرداخت مبلغ 50000 ریال جهت ثبت نام 

ساعات کار کتابخانه :

نیمه اول سال: 08:30 تا 13:00 و 14:00 تا 16:00  

نیمه دوم سال: 08:30 تا 12:00 و 13:00 تا 16:00 

*جمعه و شنبه تعطیل است.

موزه حیات وحش دارآباد | Photo by : Bahareh Fallah | Karnaval
Photo by : Bahareh Fallah | Karnaval

6- هیومن پارک تهران

تا به حال به این فکر کرده اید که کاش می توانستید به بدن یک انسان وارد شوید و ببینید درون آن چه می گذرد. هيومن پارک تهران در مجموعه دارآباد این امکان را در اختیار شما می گذارد. پارک موضوعی هیومن پارک یکی از جدیدترین و پیشرفته ترین پارک های موضوعی ایران است که به عنوان بزرگترین و کاملترین پارک بدن انسان در آسیا از آن یاد می شود. بازدید کنندگان این پارک با ورود به بدن انسان در اندازه و ابعاد بسیار بزرگ آن را بیشتر بشناسند و با شگفتی های آن آشنا شوند.

هزینه: 30000 تومان

هیومن پارک | Photo by : Bahareh Fallah | Karnaval
Photo by : Bahareh Fallah | Karnaval

7- سایر برنامه ها و فعالیت های مجموعه

در اینجا به برنامه هایی اشاره می کنیم که این مجموعه آنها را انجام داده است و یا به صورت دوره ای در موزه دارآباد برگزار می شوند:

کلاس‌های آموزشی: در این موزه در طول تابستان کلاس هایی برای دانش‌آموزان در گروه‌های سنی مختلف نیز برگزار می شود. این کار با همکاری گروه‌های NGO و داوطلبان فعال، جهت افزایش آگاهی های زیست‌محیطی صورت می گیرد.

جشنواره کودک و طبیعت: این جشنواره از روز جهانی کودک آغاز شده و به مدت یک هفته ادامه می یابد. در این مدت ورودی کودکان رایگان است و برنامه‌های شاد و مفرح با محوریت آموزشی حفاظت از محیط زیست برای آنها برگزار می شود.

روز جهانی موزه: مردم در روز جهانی موزه می توانند به صورت رایگان از موزه حیات وحش بازدید کنند.

جشنواره بین‌المللی کاریکاتور انسان و طبیعت: این جشنواره در یک دوره و با مضمون حفاظت جهانی از زمین و محیط زیست در موزه دارآباد برگزار شد و کاریکاتوریست‌های مشهور بین‌المللی از آن استقبال کردند.

برگزاری تور: موزه حیات وحش دارآباد تورهایی را نیز برای علاقه مندان حیات وحش و طبیعت‌گردی برگزار می کند. این تورها محوریت آموزشی و آگاهی عمومی برای حفاظت از محیط زیست دارند.

کارگاه لمس حیوانات: یکی از کارهای جالب این مجموعه برگزاری کارگاه لمس حیوانات برای کودکان است تا بتوانند بهتر با محیط زیست خود ارتباط برقرار کنند و حیات وحش را بیشتر بشناسند.

موزه تاریخ طبیعت و حیات وحش ایران | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

امکانات

موزه دارآباد، مجموعه به نسبت بزرگی است و از آنجا که بازدید از آن شاید کمی طول بکشد، امکانات خوبی برای بازدیدکنندگان در آن در نظر گرفته شده است. از جمله این امکانات می توان به کافه رستوران های مجموعه اشاره کرد که در نزدیکی ساختمان موزه و هیومن پارک قرار دارند و تجربه خوشمزه ای را برای تان رقم می زند. بوفه مجموعه نیز برای خرید خوراکی و میان وعده مناسب است. در کنار اینها سرویس بهداشتی، نمازخانه، آبخوری، نیمکت و ... نیز از امکانات موزه حیات وحش دارآباد هستند.

اهمیت موزه دارآباد

موزه دارآباد از انواع موزه های تاریخ طبیعی است که با اهداف خاصی تاسیس می شوند؛ اهدافی مانند: مطالعه و بررسی میراث طبیعی، انتقال این دانش از طریق آموزش، به نمایش گذاشتن نمونه های قابل نگهداری در جهت افزایش دانش زیست محیطی مردم و تشویق به حفاظت از گونه ها.

گنجینه های به جا مانده از گذشته شامل میراث فرهنگی، تاریخی و طبیعی است. میراث طبیعی ایران قدمتی چند صد میلیون ساله دارد و وجود چین خوردگی ها، پستی و بلندی ها و شرایط اقلیمی خاص موجب وجود زیستگاه های طبیعی با ارزش در این سرزمین شده است. گونه های متنوع و بی نظیری از حیات وحش گیاهی و جانوری را در ایران می توان یافت. اینجا صحبت از حدود 8000 گونه گیاهی، حدود 1141 گونه جانوری در برگیرنده بیش از 517 گونه پرند، حدود 234 گونه خزنده، 174 گونه ماهی، 194 گونه پستاندار، 22 گونه دوزیست و تعداد قابل توجهی از بی مهرگان است و داستان وقتی جدی می شود که بدانیم تعدادی از گونه ها در معرض خطر انقراض قرار دارند و ممکن است برای همیشه نابود شوند. همه گونه های این موزه را می توانید در این لینک ببینید.

 موزه دارآباد با به نمایش گذاشتن نمونه ها سعی کرده تا هم جنبه تفریحی و سرگرمی را برای مردم ایجاد کند و از سوی دیگر با تشکیل هیات علمی در کلیه زمینه ها، بخش های آموزشی و تحقیقاتی خود را گسترش دهد.

موزه در سال 1376 به عنوان عضو شورای بین المللی موزه ها ( ICOM) و کمیسیون آموزش و ارتباطات سازمان جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN-CEC) شناخته شد و شهرتی بین المللی یافت. در همین سال موزه دارآباد به عنوان اولین موزه ایرانی به شبکه جهانی اینترنت ملحق شد و مجله اینترنتی «طبیعت و حیات وحش ایران» را با حمایت شرکت خدمات اینترنتی ندا رایانه راه اندازی کرد. کمی بعد مدیر آموزش و نمایشگاه موزه در کمیسیون آموزش و ارتباطات سازمان جهانی حفاظت از محیط زیست (IUCN-CEC) در آمد و نمایندگان موزه در گردهمایی‌های بین‌المللی شورای بین المللی موزه‌ها (ICOM) در اسپانیا و سازمان جهانی حفاظت از محیط زیست (IUCN) در شمال آفریقا، حضور به هم رساندند.

موزه تاریخ طبیعت و حیات وحش ایران | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

اهداف موزه

این موزه در سال های گذشته هدف های زیر را دنبال می کرده است: 

آگاهی بخشی به جامعه و ارتباط تنگاتنگ با اساتید، دانشجویان، دانشگاه ها بصورت اخص در زمینه های جانور شناسی، گیاه شناسی، محیط زیست، زمین شناسی

ایجاد زمینه های مساعد جهت جذب و جلب جهانگردان و بازدید کنندگان داخلی و خارجی

ارتباط با تشکل های غیر دولتی (NGO) و استفاده از پتانسیل های مادی و معنوی آنها در ترویج توسعه قابلیت های موزه

بسترسازی جهت بر پایی نمایشگاه ها و جشنواره های داخلی و بین المللی بویژه در ایام خاص از سال (روز طبیعت، محیط زیست، روز کودک و...) با استفاده از تشکل های غیر دولتی و سایر سازمان ها

برپایی کارگاه های علمی و عملی (Work Shop) توسط اساتید داخلی و خارجی

برپایی دوره های آموزشی زیست محیطی، تورهای طبیعت گردی و بازدیدهای علمی

چاپ و نشر کتب، جزوات، مجلات و تهیه و توزیع فلیم های آموزشی

ایجاد سایت اینترنتی و معرفی امکانات و توانایی های موزه به علاقمندان

برگزاری همایش های علمی و زیست محیطی جهت سنین مختلف گروهای دانش آموزی و دانشجویی

این موزه هدف هایی را نیز برای آینده خود تعریف کرده است: 

ایجاد سالن خلیج فارس به منظور نگهداری کلیه جانداران خلیج فارس اعم از ماهی ها، مرجان ها، نرم تنان و ...

ایجاد فضای مرجع برای نگهداری کلیه جانواران ایران به صورت تاکسیدرمی

تکمیل بخش حشرات با معرفی گونه های ملخ ها، زنجیره ها، سنجاقک ها و ... با توجه به اینکه حشرات وسیع ترین رده جانوری در حدود یک میلیون گونه هستند.

 ایجاد کامل ترین و بزرگترین کتابخانه محیط زیست، اکولوژی و زمین شناسی ایران

 طراحی سالن های نمایشگاهی بصورت سنتی (استفاده از زیستگاه ها) یا مدرن

تاسیس بخش تحقیقات گربه سانان بزرگ در ایران خصوصا گونه پلنگ ایرانی

تاسیس بخش گیاه شناسی و هرباریوم

تاسیس بخش جواهر شناسی

تاسیس باغ پروانه ها

تاسیس باغ پرندگان

تاسیس گلخانه

تاسیس پارک ژوراسیک با استفاده از دایناسورهای نقش برجسته بر روی دیوارهای پیرامون موزه

موزه حیات وحش دارآباد | Photo by : Bahareh Fallah | Karnaval
Photo by : Bahareh Fallah | Karnaval

مسوولان موزه

دکتر مجید نوائیان مدیر موزه

دکتر هدایت تاج بخش پدر علم تاکسیدرمی در ایران

دکتر علی میثمی مشاور موزه

مهندس امیر حسین چیذری مدیر نمایشگاه موزه

موزه تاریخ طبیعت و حیات وحش ایران | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

راه دسترسی

آدرس: استان تهران، شهر تهران، میدان نیاوران، خیابان دارآباد، بعد از آجودانیه، خیابان موزه

ماشین شخصی: خودتان را به میدان شهید باهنر (نیاوران) برسانید و راه تان را به سمت خیابان پورابتهاج (دارآباد) ادامه دهید. پس از تقاطع شهید سباری (آجودانیه) وارد خیابان موزه شوید. 

اتوبوس: با استفاده از اتوبوس تجریش- دارآباد که ایستگاه نخست آن در پایانه تجریش است خودتان را به ایستگاه موزه حیات وحش برسانید و با چند قدم پیاده روی به ورودی موزه برسید.

تاکسی: در میدان تجریش سوار تاکسی های تجریش- نیاوران- دارآباد شوید. این ماشین ها شما را تا ابتدای خیابان موزه می رسانند.

مترو: نزدیک ترین ایستگاه مترو به دارآباد ایستگاه تجریش است. پس از پیاده شدن در این ایستگاه می توانید با استفاده از تاکسی و اتوبوس و بر اساس روشی که گفته شد به خیابان موزه برسید.

اطلاعات بازدید 

زمان بازدید: همه روزه به جز شنبه ها و ایام سوگواری

ساعات بازدید: 08:00 تا 20:00 در شش ماه اول سال و 08:00 تا 18:00 در شش ماه دوم سال

هزینه بازدید: 4000 تومان برای هر نفر

نکته: به یاد داشته باشید که این هزینه شامل ورود به محوطه و بازدید از موزه می شود و سایر تفریحات هزینه جداگانه دارند.

ورودی موزه حیات وحش دارآباد | Photo by : Bahareh Fallah | Karnaval
Photo by : Bahareh Fallah | Karnaval

دیدنی های اطراف

مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران در فاصله 2 کیلومتری

بوستان ساحلی دارآباد در فاصله 1.7 کیلومتری

پارک نیاوران در فاصله 2.5 کیلومتری

توصیه های کارناوالی

در بازدید از موزه حیات وحش دارآباد از دست زدن به نمونه ها خودداری کنید و در صورت وجود هر گونه سوال از راهنمایان کمک بخواهید.

در ساعات اولیه بازدید به این موزه بروید تا بتوانید به دقت تمام بخش ها را ببینید.

نقشه راهنمای موزه حیات وحش دارآباد | Photo by : Bahareh Fallah | Karnaval
Photo by : Bahareh Fallah | Karnaval

سخن آخر

تهران کلانشهری با جاذبه های متعدد است که اگر خوب آنها را بشناسیم می توانیم ساعت های خوشی را در این شهر شلوغ بگذرانیم. اگر ساکن تهران هستید و یا قصد سفر به این شهر را دارید حتما سری هم به جاذبه های رنگارنگ آن بزنید و خاطره ای متفاوت برای خود بیافرینید. اگر تا به حال از موزه حیات وحش ایران در دارآباد دیدن کرده اید، تجربه خود را با ما و دیگر دوستان کارناوالی به اشتراک بگذارید. 

آیا دیدنی های دیگری در تهران می شناسید؟

دوست دارید کارناوال این بار به معرفی کدام جاذبه بپردازد؟

منتظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم...

امتیاز نقد و بررسی کارناوال

نقاط قوت

 • تنوع گونه های جانوری خوب
 • برگزاری برنامه های متنوع آموزشی
 • محوطه زیبا
 • امکان آشنایی با جانوران کمیاب
 • امکانات جانبی خوب همچون کافه، سینما، سینما شش بعدی و ...

نقاط ضعف

 • تبلیغات و اطلاع رسانی ضعیف
نکات کلی
موزه طبیعت و حیات وحش دارآباد تهران


نقشه و مسیریابی
موزه طبیعت و حیات وحش دارآباد تهران
X