نقد و بررسی کارناوال

اطلاعات کلی

مسیریابی و جاذبه های نزدیک

نقد و بررسی کاربران

 • Address : Nur- Mahmoodabad Road, Mazandaran Province, Iran
 • آدرس : استان مازندران، جاده نور - محمودآباد
 • ساعت دسترسی : امروز دوشنبه 24 ساعته
  شنبه : 24 ساعته
  یکشنبه : 24 ساعته
  دوشنبه : 24 ساعته
  سه‌شنبه : 24 ساعته
  چهارشنبه : 24 ساعته
  پنج‌شنبه : 24 ساعته
  جمعه : 24 ساعته
 • هزینه : ورودی هر ماشین 5000 تومان
 • امتیاز کارناوال : 4.2
 • امتیاز گوگل : 4.2
 • سطح هزینه : ارزان $
 • مدت پیشنهادی بازدید : 1 تا 5 ساعت
 • مساحت : 3600 هکتار
 • گونه های گیاهی : سفید پلت، بلوط، ممرز، توسکا، انجیلی، لرگ، لیلکی، افرا، شب خسب، ون، نمدار و اوجا
 • گونه های جانوری : قرقاول ایرانی، شغال، تشی، روباه، گرگ و ...
نقد و بررسی تخصصی کارناوال

پارک جنگلی نور مازندران | تفریح در طبیعت شمال ایران

شمال کشور عزیزمان، میزبان جاذبه های بسیاری است. این خطه از ایران به واسطه سواحل زیبای دریای خزر، چشم اندازهای کم نظیر، جاده های زیبا و امکانات گردشگری نسبتا مناسب، یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری به ویژه گردشگری داخلی است. بسیاری از هموطنان مان به ویژه ساکنان تهران و کرج به محض پیدا کردن فرصت و چند روز تعطیلی به سمت این خطه به راه می افتند و ساعاتی را به دور از روزمرگی ها و دغدغه ها می گذرانند تا انرژی تازه ای برای ادامه تلاش های شان به دست بیاورند. 

استان مازندران در همین بخش از کشورمان قرار دارد و زیبایی های بسیاری را در خود جای داده است. شهرهای مختلف این استان میزبان گردشگران از راه های دور و نزدیک هستند و خاطراتی خوش را برای آنها می آفرینند. در این استان می توان به سراغ سواحل رفت و در کنار لذت بردن از تماشای رقص امواج، تفریحات آبی مهیج را نیز تجربه کرد. آبشارها و دریاچه ها از دیگر دیدنی هایی هستند که در این دیار وجود دارند و دل از گردشگران می برند. یکی دیگر از جاذبه های مازندران جنگل ها هستند؛ مناطقی که شما را به دنیایی متفاوت می برند و اجازه می دهند در میان درختان سر به فلک کشیده نفسی تازه کنید. پارک های جنگلی نیز فرصتی خوب برای فراموش کردن خستگی ها در اختیارتان قرار می دهند. امروز در کارناوال می خواهیم به یکی از همین پارک ها سر بزنیم که در جاده نور - محمودآباد قرار دارد و گردشگران را به سوی خود می کشاند.

با ما همراه باشید و سفر به پارک جنگلی نور را از دست ندهید...

پارک جنگلی نور | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown
پارک جنگلی نور | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

چرا پارک جنگلی نور؟


 • می توانید در سایه سار درختان حسابی استراحت کنید و خاطراتی خوش بیافرینید.
 • دسترسی ساده ای دارد و به راحتی می توانید از طریق جاده آسفالته به آن برسید.
 • مسیرهای درون پارک آسفالته و مناسب هستند و تجربه ای متفاوت از رانندگی را در اختیارتان می گذارند.
 • فاصله کم این جنگل با دریا باعث می شود که شما بتوانید با یک تیر دو نشان بزنید؛ هم زیبایی های جنگل را ببینید و هم از تماشای دریا لذت ببرید.
پارک جنگلی نور | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

آشنایی با پارک جنگلی نور | جاذبه ای پر طرفدار در شمال ایران

در میانه جاده نور به محمود آباد تابلویی وجود دارد که رهگذران را به درون پارک جنگلی نور هدایت می کند؛ جاذبه ای که با عنوان پارک سعیدی آشتیانی نیز شناخته می شود و از نظر کارشناسان با مساحت ۳۶۰۰ هکتار، عنوان بزرگترین پارک جنگلی طبیعی در خاورمیانه را به خود اختصاص داده است. ورودی غربی این پارک در کیلومتر 5 جاده اصلی نور به محمودآباد قرار دارد؛ سردری سنگی با پوشش چوبی که شما را به دنیای دیگری فرا می خواند. به دلیل دسترسی مناسب این پارک به جاده ساحلی نور و نزدیکی آن به شهرهای رستم رود، محمودآباد، نور و آمل پذیرای جمعیت زیادی است و در ایام پیک سفر بسیار شلوغ می شود. 

پارک جنگلی نور در سال ۱۳۵۱ با همت حسین سعیدی آشتیانی -بنیانگذار پارک‌های جنگلی در ایران- طراحی و ساخته شد. به دلیل نزدیکی این پارک به رستم رود تا چند سال همین نام را بر آن گذاشته بودند؛ اما بعدها عنوان پارک جنگلی نور را بر آن نهادند و امروزه این پارک به نام موسسش نیز خوانده می شود. این پارک جزو آخرین باقیمانده جنگل‌های جلگه‌ای در ایران محسوب می شود و نزدیکی به دریا و چشم اندازهای زیبا از ویژگی های آن به شمار می رود.

اگر می خواهید بدانید که چه چیزهایی در این پارک انتظارتان را می کشد، همراه مان باشید تا به گوشه گوشه آن سر بزنیم... 

تفریحات پارک جنگلی نور

پارک جنگلی نور وسعت زیادی دارد و فرصت های خوبی را برای خوش گذرانی در اختیارتان قرار می دهد.

1- رانندگی آرامش بخش

یکی از نکات جالب توجه در پارک جنگلی نور آن است که به راحتی می توانید به بخش هایی از آن از طریق جاده آسفالته و مناسب دسترسی پیدا کنید. پس اگر از علاقه مندان به رانندگی در جاده های جنگلی هستید می توانید وارد این پارک شوید و از میان درختان سر به فلک کشیده عبود کنید و از مناظر و چشم اندازها حسابی لذت ببرید.

پارک جنگلی نور | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown
پارک جنگلی نور | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown
پارک جنگلی نور | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

2- پیک نیک و عکاسی

در بخش هایی از پارک جنگلی نور، آلاچیق هایی برای اتراق مسافران وجود دارد و محل خوبی برای برپا کردن بساط یک پیک نیک خانوادگی یا دوستانه هستند. همچنین در سایر بخش های پارک نیز می توانید بساط خود را پهن کنید و از طبیعت و زیبایی هایش لذت ببرید. 

درختان سر به فلک کشیده، جاده زیبا، درختان کهنسال، حلزون های کوچک و ... سوژه های خوبی برای عکاسی در این پارک هستند و شما می توانید با ثبت آنها در قاب تصاویر، یادگاری خوبی را با خود به خانه ببرید.

3- پرنده نگری 

وارد پارک جنگلی نور که بشوید، کافیست کمی سکوت کنید تا صدای پرندگان را به وضوح بشنوید. اینجا می تواند مکانی مناسب برای پرنده نگری باشد و لحظه های شیرینی را برای تان به ارمغان بیاورد. به ویژه که این پارک زیستگاه قرقاول ایرانی نیز هست و می توانید شانس دیدن این پرنده زیبا را در آن داشته باشید.

4- پیاده روی و گشت و گذار

اگر اهل پیاده روی هستید و دوست دارید این کار را در میان طبیعت انجام دهید سری به پارک جنگلی نور بزنید و در فضای دل انگیز آن و در سایه سار درختان سر به فلک کشیده قدم بزنید. در گوشه گوشه این پارک می توانید زیبایی های طبیعت را لمس کنید و از دیدن مناظر لذت ببرید.

پارک جنگلی نور | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

5- پارک بازی کودکان

اگر کودک به همراه تان است و می خواهید او نیز ساعات خوشی را تجربه کند می توانید به سراغ محوطه بازی کودکان بروید. در این قسمت در گوشه ای بنشینید و شاهد خوش گذرانی دلبندتان باشید و غرق در شادمانی دنیای کودکانه اش شوید.

6- اسب سواری، دوچرخه سواری و موتور چهارچرخ

در پارک جنگلی نور محلی هایی را می بینید که اسب های شان را آماده کرده اند تا گردشگران بتوانند یک سواری خاطره انگیز را تجربه کنند. اگر هزینه سواری را به آنها بپردازید خاطره خوشی را به شما تقدیم می کنند. در ایام پیک سفر بساط موتورچهارچرخ هم در پارک پهن می شود و شما می توانید با پرداخت هزینه هیجان این وسیله را نیز تجربه کنید.

دوچرخه سواری هم از جمله فعالیت های پرطرفدار است که می توانید تجربه آن را در پارک جنگلی نور داشته باشید. در این پارک امکان اجاره دوچرخه وجود دارد.

 امکانات پارک جنگلی نور

در پارک جنگلی نور امکاناتی برای گردشگران تعبیه شده است تا بتوانند برخی نیازهای خود را برطرف کنند. از جمله این امکانات می توان به آلاچیق های متعدد اشاره کرد که مکان خوبی برای برپایی کمپ و پیک نیک هستند. رستوران و قهوه خانه مجموعه نیز تجربه متفاوتی را برای تان خلق می کنند و سرویس بهداشتی و مسجد نیز برای استفاده مسافران وجود دارد. 

پارک جنگلی نور | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

اقامت

دو شهر محمودآباد و نور دارای ویلاها و هتل ها و مهمانخانه های مختلفی هستند که می توانید برای اقامت بر روی آنها حساب کنید. کمپینگ نیز از دیگر گزینه های پیش روی شماست که می توانید در پارک جنگلی نور آن را برپا کنید. در دل پارک جنگلی نور نیز روستای سیاهکلا وجود دارد که می توانید در آنجا نیز اقامت داشته باشید.

پارک جنگلی نور | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

بهترین فصل سفر

شمال ایران و استان مازندران یکی از مقاصد پرطرفدار در بهار و تابستان است؛ اما این خطه در هر فصل دیدنی های خاص خودش را دارد.

بهار: در روزهای آغازین سال هنوز این دیار نشانه هایی از زمستان دارد و برودت هوا در آن کاملا ملموس است. 

تابستان: طبیعت در این زمان به سرسبزترین حالت خود می رسد؛ اما به دلیل بالا بودن میزان تبخیر باید انتظار هوای شرجی را داشته باشید.

پاییز: با آمدن پاییز لباسی هزار رنگ بر تن درختان می نشیند و دلربایی طبیعت آغاز می شود. پارک جنگلی نور نیز به چندین رنگ در می آید و قطرات باران پاییزی بر چهره اش می نشیند.

زمستان: تن پوش سپید طبیعت بر تنش می نشیند. در این زمان شاید کمتر کسی به شمال ایران برود؛ اما آنها که می روند زیباترین چشم اندازها را می بینند. 

راه دسترسی

آدرس: استان مازندران، جاده نور - محمود آباد

اگر از نور به سمت محمودآباد راه بیفتید در کیلومتر 5 جاده ورودی مجموعه را خواهید دید.

هزینه: 5000 تومان برای هر ماشین

دیدنی های اطراف

ساحل دریای خزر در فاصله حدود 4 کیلومتر رانندگی

گشت و گذار در شهر نور و خرید 

گیاهان و جانورانی که خواهید دید

پارک جنگلی نور ذخیره گاه 270 هکتاری درخت “سفید پلت” را در خود دارد که بومی ایران است. علاوه بر این درختانی نظیر بلوط، ممرز، توسکا، انجیلی، لرگ، لیلکی، افرا، شب خسب، ون، نمدار و اوجا نیز در این پارک یافت می شوند. از جمله جاندارانی هم که در این پارک زندگی می کنند می توان به شغال، تشی، روباه و گرگ اشاره کرد.

پارک جنگلی نور | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

توصیه های کارناوالی

از شکستن شاخه درختان پرهیز کنید و برای روشن کردن آتش هیزم یا زغال به همراه داشته باشید.

طبیعت را خانه خود و آیندگان بدانید و با زباله ها خاطرش را نیازارید.

مراقب کودکان تان در این پارک باشید چرا که به علت وسعت زیاد امکان گم شدن آنها وجود دارد.

پارک جنگلی نور | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

سخن آخر

طبیعت جایی است که در آن می توانید لحظاتی پر از آرامش را تجربه کنیم. پارک جنگلی نور این امکان را به شما می دهد تا در فضایی طبیعی و دل انگیز ساعات خوشی را برای خود بیافرینید. پس در سفرتان به شمال کشور سری به این جاذبه زیبا بزنید و تجربه ها و خاطره های تان از این پارک را با ما و دیگر دوستان تان در کارناوال به اشتراک بگذارید.

آیا پارک جنگلی دیگری در این خطه می شناسید؟

منتظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم...

امتیاز نقد و بررسی کارناوال

نقاط قوت

 • جاده مناسب
 • فضایی زیبا و آرام
 • نظافت مناسب

نقاط ضعف

 • اطلاع رسانی و تبلیغات ضعیف
نکات کلی
پارک جنگلی نور مازندران


نقشه و مسیریابی
پارک جنگلی نور مازندران
X