روستای پالنگان | ماسوله ای بر قامت کوه های کردستان

امروز : ?

دمای کنونی : ?

بیشینه دما : ?

کمیـنه دما : ?

?

?

?

?

  • location_on 48 کیلومتری شمال غرب کامیاران، دهستان ژاورود
نکات ضروری
سختی مسیر : آسان
پمپ بنزین : 45 کیلومتر
نیاز به راهنمای آشنا با منطقه : نیاز ندارد
مدت پیشنهادی بازدید : یک روز
بهترین فصل سفر : بهار و تابستان
ممنوعیت زمان بازدید : ندارد
مجوزهای قانونی برای بازدید : نیاز ندارد
خطرات کلی : ندارد
حیوانات وحشی خطرناک در منطقه : ندارد
خطر گم شدن : ندارد
فرودگاه : 114 کیلومتر
پایانه اتوبوس : 48.9 کیلومتر
وسیله نقلیه عمومی : مینی بوس و تاکسی
شهر : کامیاران
مسیر خاکی : ندارد
نمایش همه نکات ضروری
روستای پالنگان
 

راهی روستایی شگفت انگیزی هستیم در میان دو کوه...

به جایی می رویم که تاریخ و طبیعت و فرهنگ رابطه ی تنگاتنگی با یکدیگر دارند و هر گوشه اش رازی را در سینه پنهان کرده است. خانه هایی را خواهیم دید که با تمام سادگیشان، صفا و صمیمیتی دلنشین را در خود دارند.

به روستایی سفر می کنیم که با معماری پلکانی و در یک منطقه ی کوهستانی شکل گرفته و چشمان بسیاری را خیره ساخته است. با کوچه هایش که همقدم می شویم چهره ی سرشار از محبت با همان لبخند همیشگی مردمان روستایی به استقبالمان می آید. صدای آب در همه جای روستا به گوش می رسد و حال و هوایی عجیب را برایمان به ارمغان می آورد. همه چیز در اینجا رنگ دیگری دارد و طعمی تازه از زندگی را به ما می چشاند.

پیش از این به روستاهای پلکانی دیگری نیز در سایر نقاط کشورمان سر زدیم و برایتان از دیدنی های آنها گفتیم. امروز قصد سفر به استان کردستان و شهرستان کامیاران را داریم.

روستای پالنگان با همه ی دیدنی هایش انتظار ما را می کشد...

با کارناوال در سفر به این روستا همراه باشید...

روستای پالنگان
photo by Mehdi Amirian
روستای پالنگان
 

چرا روستای پالنگان؟


_ معماری پلکانی روستا شما را به یاد ماسوله می اندازد اما این بار این ماسوله ی دیدنی در قلب کوه شکل گرفته است.

 _ عبور رودخانه با جوش و خروش روستا را به دو نیم تقسیم می کند و تصویری دیدنی را به شما هدیه می دهد.

روستای پالنگان
photo by Mosleh Pirkhazraeian

آشنایی با روستای پالنگان | تاریخ در قلب طبیعت

جاده که به پایان می رسد گویی سرزمینی دیگر در پیش چشممان ظاهر می شود. به هر گوشه ای که می نگریم جاذبه ای توجهمان را جلب می کند. گویی در ابتدای اورامان کردستان و در میان دره ی تنگی ور، زندگی به سبکی خاص در جریان است. خانه هایی که بر قامت کوه جای گرفته و با چیدن سنگ ها بر روی هم به صورت پلکانی ساخته شده اند. در این میان رودخانه ای با گذر از میان روستا آن را به دونیم تقسیم کرده است و صدای جوش و خروشش به گوش می رسد.

از کوه و رودخانه و دره که بگذریم بقایای بر جای مانده از خانه ها قدیمی تاریخ را فریاد می زنند و نشان از قدمت این روستا دارند. ردپای فرهنگ و تاریخ در روستای پالنگان باعث شده است تا مسئولین آن را با شماره 31221 در فهرست آثار ملی جای دهند.

روستای پالنگان
 

ویدئویی از روستای پالنگان را به تماشا بنشینید

دیدنی های روستای پالنگان

روستای پلکانی پالنگان دیدنی های زیادی دارد تا به مسافرانش عرضه کند و اوقات خوشی را برایشان رقم بزند. در ادامه به مرور این جاذبه ها خواهیم پرداخت:

1- معماری پلکانی

پالنگان در میان کوه و به صورت پلکانی شکل گرفته است. در معماری این روستا پشت بام منزل پایینی به عنوان حیاط منزل بالایی مورد استفاده قرار می گیرد و همبستگی و وابستگی میان ساکنان در اوج خود به چشم می خورد. مصالح به کار رفته در ساخت خانه ها، بومی و اغلب سنگ ها هستند که به روش خشکه‌چینی بر روی هم قرار گرفته اند. روش خشکه‌چینی به روی هم یا کنار هم چیدن سنگ یا عناصر ساختمانی اطلاق می شود که به شکل منظم بدون استفاده از ملات صورت می گیرد.

این خانه های سنگ چین نشان از دانش کهن خانه سازی پیشینیان دارد که نوع معماری را با فرهنگ مردم و شرایط جغرافیایی ترکیب نموده و انسان را با طبیعت هماهنگ کرده است. برای ساخت خانه ها بدنه ی کوه را تراشیده اند تا فضایی را ایجاد کنند و بعد در آن فضاها خانه های سنگی را بنا نموده اند.

معماری روستای پالنگان
 
معماری روستای پالنگان
 

2- جاذبه های طبیعی روستا

طبیعت منحصر به فرد استان کردستان، در این منطقه نیز خودش را در همه جا گسترانیده است.

 باغ های زیبا در بخش غربی روستا که با تلاش نهادهای مربوطه ایجاد شده اند جلوه ی خاصی به روستا بخشیده اند و چشم اندازی سرسبز را به نمایش می گذارند.

20 چشمه ی جوشان در دره تنگی ور و در فاصله ۷۰۰ تا ۸۰۰ متری جنوب شرقی پالنگان وجود دارند که آب زلال خود را از قلب زمین در رودخانه ی تنگی ور جاری می سازند. در میانه ی راه آبشارهای دیدنی به چشم می خورند که بر زیبایی منطقه می افزایند. این رودخانه بعد از پشت سر گذاشتن روستا در حدود 300 متری غرب پالنگان به رودخانه پرآب سیروان می ریزد.

طبیعت روستای پالنگان
photo by Tayeb XD
طبیعت روستای پالنگان
 

3- قلعه پالنگان و جاذبه های تاریخی

قلعه پالنگان که در بالای کوه و در کنار روستا قرار دارد تاریخ را برای بازدیدکنندگان به تصویر می کشد. درست است که پژوهش های زیادی در مورد این قلعه صورت نگرفته است اما آنچه صحیح به نظر می رسد حکایت از آبادانی قلعه تا قرن دهم هجری قمری دارد. همچنین اسناد تاریخی، تخریب قلعه به دستور شاه صفی در سال 1046 را تایید می کنند اما در مورد بنیانگذار و سازنده ی آن اتفاق نظری وجود ندارد. این قلعه در 800 متری جنوب شرقی پالنگان قرار دارد و آثار اتاق ها، آتشکده و پل های قدیمی هنوز هم در آن دیده می شوند.

بقایای مساجد، منازل قدیمی و گورستان تاریخی نیز حرف هایی برای گفتن دارند و علاقه مندان را به سوی خود جلب می کنند.

گورستان تاریخی روستای پالنگان
 

4- جلوه های فرهنگی | بازی ها و آداب و رسوم

به هنگام تابستان و بهار که هوا رو به اعتدال و گرمی می گذارد عشایر کُرد قدم به این منطقه می گذارند و با اجرای مراسم سنتی خود همچون موسیقی گریان، چپله و سیاچمانه حال و هوای خاصی را در پالنگان ایجاد می کنند.

روشن کردن و چرخاندن مشعل ها و همچنین روشن کردن آتش بر بلندی های روستا از مراسمی است که در اسفند ماه و برای استقبال از نوروز برگزار می شود و با ساز و آواز، رقص و پایکوبی همراه است. همچنین مراسم های خاصی در طول سال همچون مراسم مذهبی، شب یلدا و ... گردشگران را به سوی این روستا می کشاند.

پاییز و زمستان که ایام غیر کاری ساکنان روستا محسوب می شود سر و صدای بازی های محلی مانند اسب سواری، گرزبازی، غل غلان، بارباران، کوشه کوشه و چاک چاک در کوچه های روستا طنین انداز می شود و شادی و نشاط را به ارمغان می آورد.

یکی از دیدنی ترین رسومات روستا رقصی است که به آن هل پرکی می گويند که هر حرکت آن نمادی از رزم در گذشته را به نمایش می گذرد. حتما نباید بساط عروسی به پا باشد تا این رقص در روستا انجام شود. در هر زمانی که به روستا بروید ممکن است شاهد این رقص باشید.

نوروز در روستای پالنگان
 
نوروز در روستای پالنگان
 

ویدیویی از مراسم نوروز در روستای پالنگان

 

 

تفریحات در روستای پالنگان

در پالنگان می توانید به انجام فعالیت های زیر مشغول شوید:

گشت و گذار و عکاسی: تماشای معماری روستا و چشم انداز آن و شنیدن صدای گذر آب از میان روستا آن قدر جذاب هست که شما را به سوی پالنگان بکشاند. سوژه های زیادی در پالنگان انتظار لنز دوربین عکاسی شما را می کشند. تصاویر به یاد ماندنی زیادی را می توانید از این روستای منحصر به فرد و مناظر طبیعی اش ثبت کنید. اگر خوش شانس باشید شاید بتوانید در بازی های سنتی مردمان روستا هم شرکت کنید و هم بازی آنها شوید.

پیک نیک و آب بازی: گذراندن یک روز خاطره انگیز در کنار دوستان یا خانواده خاطرات خوشی را برای شما رقم می زند پس می توانید لوازم پیک نیک را بردارید و به سوی طبیعت این منطقه بروید. آب بازی و شیطنت در نزدیکی آبشارها بسیار لذت بخش است و خاطرات خوشی را به شما هدیه می کند.

روستای پالنگان
 

اقامت در روستای پالنگان

مسافرخانه ها و هتل ها به پالنگان راه پیدا نکرده اند اما نگران اقامت نباشید. می توانید در شهرهای نزدیک روستا اقامت کنید اما توجه داشته باشید که اولین مهمانسرا 110 کیلومتر با پالنگان فاصله دارد. همچنین می توانید در طبیعت کمپی برپا کنید و از ماندن در آن لذت ببرید.

امکانات روستای پالنگان

یکی از ویژگی های روستای پالنگان، وجود راه ارتباطی آسفالته تا خود روستا است. با وجود اینکه این روستا یکی از مقاصد گردشگری می باشد اما هنوز امکانات مناسبی برای گردشگران در آن ایجاد نشده است و هنوز آن چنان که باید اثری از امکانات رفاهی و اقامتی در آن وجود ندارد.

شب روستای پالنگان
 

آب و هوا

آب هوای منطقه تحت تاثیر کل استان قرار دارد و از الگوی کوهستانی پیروی می کند. بهار و تابستان معتدل و زمستان های سخت و برف گیر از ویژگی هایی است که پالنگان به سبب قرارگیری در کوهستان آنها را تجربه می کند.

بهترین فصل سفر

شاید بتوان گفت که بهار و تابستان بهترین زمان سفر به پالنگان است اما هر چهار فصل طبیعت زیبایی های خاص خودش را دارد.

بهار : بهار که از راه می رسد به دلیل وجود باغات میوه تن پوشی از شکوفه ها بر قامت روستا خودنمایی می کند.

تابستان: ثمره ی باغات بر روی درختان خودنمایی می کنند و سرسبزی از همیشه بیشتر ه چشم می خورد.

پاییز : لباس هفت رنگ پاییزی جلوه ی دیگری به روستا و باغات آن می دهد.

 زمستان : زمستان سرد هم با سفید پوش کردن روستا آن را دیدنی می کند و علاقه مندان را به سوی روستا می کشاند.

روستای پالنگان کردستان
photo by Mosleh Pirkhazraeian
روستای پالنگان کردستان
 

راه دسترسی

آدرس: استان کردستان، 34 کیلومتری شهرستان کامیاران، دهستان ژاورود، ابتدای منطقه اورامانات

راه دسترسی: برای رسیدن به این روستا به سوی شهر کامیاران استان کردستان بروید و وارد خیابان بهشتی شوید. این خیابان را ادامه دهید تا از شهر خارج شده و تابلوهای راهنما را دنبال کنید تا به پالنگان برسید.

وسیله نقلیه عمومی: در صورت تمایل به استفاده از وسیله‌ی نقلیه‌ی عمومی می‌توانید فاصله‌ی کرمانشاه یا سنندج را تا کامیاران به راحتی با مینی‌بوس یا تاکسی طی نمایید و از دو راه خودتان را به پالنگان برسانید:

مینی‌بوس‌های پالنگان که برنامه‌ی مشخصی برای حرکت ندارند اما اگر خوش شانس باشید می توانید از آنها استفاده نمایید.

تاکسی های خطی در اول جاده روستای توبره ریز در کامیاران در دسترس هستند و برای هر نفر حدود 2000 تومان دریافت می کنند.

تاکسی تلفنی‌  که می توانید در کامیاران به آنها دسترسی پیدا کنید و با پرداخت حدود ۱۵ هزار تومان به پالنگان برسید.

لطفا منتظر بمانید ....

نمایش جاذبه های گردشگری نزدیک

مردمان روستای پالنگان

این روستا نزدیک به هزار نفر جمعیت دارد که از پیروان دین اسلام و مذهب سنی می باشند و به لهجه اورامی تکلم می کنند. لباس کردی محلی بر تن همه ی ساکنان جلوه می نماید و سیمای خاصی را به این دیار می بخشد. گندم، جو، میوه هایی از جمله انار، توت فرنگی، هلو، زردآلو و انجیر و محصولات لبنی از جمله تولیدت مردمان سخت کوش این روستا می باشد که به کشاورزی و دامپروری اشتغال دارند. 

پرورش ماهی و زنبورداری نیز از دیگر مشاغل مردمان روستا است که روزیشان را تامین می کنند. زنان روستا به تولید صنایع دستی رنگارنگ مشغول هستند و به امرار معاش خانواده کمک می کنند.

روستای پالنگان کردستان
 
مردم روستای پالنگان
photo by Seyyed Mosleh Pirkhazraeian

سوغات و صنایع دستی پالنگان

کشک محلی، گیوه، روغن و عسل طبیعی از جمله سوغاتی های پالنگان هستند که در منطقه شهرت خاصی دارند. تهیه ی ماهی از واحد شیلات در کنار روستا نیز توسط مسافران صورت می گیرد. البته در فصل مناسب میوه هایی از جمله انار، توت فرنگی، هلو، زردآلو و انجیر نیز در این روستا قابل تهیه هستند.

 گیوه بافی، جاجیم بافی و موج بافی از جمله صنایع دستی روستا می باشند که زنان با عشق به آن مشغول هستند و محصولاتشان را به گردشگران عرضه می کنند. موج یا رختخواب پیچ، دست بافته ای با طرح های متنوع است که ماده اولیه آن پشم می باشد و در ماه‏ های سرد سال به عنوان روانداز کاربرد دارد. 

روستای پالنگان کردستان
 

غذاهای محلی پالنگان | بوی خوش ماهی کبابی

اگر ماندنتان در روستا به درازا کشید و نتوانستید چشم از زیبایی هایش بردارید، نگران احساس گرسنگی که به سراغتان آمده است نباشید. شاید غذاهای رنگارنگ یک رستوران لوکس در انتظارتان نباشد اما ماهی کبابی پالنگان به حدی معروف است که بسیاری را به سوی خود می کشاند.

 برای سفارش ماهی کباب عجله کنید چرا که آماده سازی و طبخ آن یک ساعتی طول می کشد. برای طبخ این غذای خوشمزه پس از تمیز کردن ماهی آن را در توری و در میان آتش قرار می دهند. همه چیز به همین جا ختم نمی شود در طول کباب شدن ماهی چندین بار به آن آبلیمو می زنند و در آخر آن را برای شما سرو می کنند.

به جز ماهی کبابی، آش دوینه، آش دوغ کردها، شلمین، آش پرپوله، ولوشه، غازینه و انواع غذاهای گیاهی از دیگر غذاهای متداول محلی در این روستا هستند.

 

روستای پالنگان
 

تاریخچه پالنگان | در فراز و نشیب تاریخ

پالنگان از آن روستاهایی است که از پیش از اسلام تا کنون تاریخ پرفراز و نشیبی را طی کرده و به اینجا رسیده است. قلعه پالنگان که مهمتریت بقایای تاریخی روستا است، در یک کیلومتری روستای پالنگان و در محلی معروف به باغ شیخ عمر قرار گرفته و حدود نود درصد از ساختمان آن تخریب شده است اما آثاری از آتشکده ها و پل های قدیمی هنوز در آن به چشم می خورند. 

از نشانه های دیگر تاریخی، گورستان قدیمی با چند سنگ قبر با خط کوفی مربوط به سده ی ششم و هفتم می باشد که در خور توجه است. دیواره ای که در کنار رودخانه دیده می شود قدمتی 1000 ساله را نشان می دهد و حتی وجود حجاری و سنگ نوشته‌ای مبهم که تا به حال موفق به ترجمه ی آن نشده اند ما را به سال های دورتری در تاریخ هدایت می کند.

بر اساس آثار به دست آمده قدمت قلعه به دوران مادها و قبل از آن در دوران نوسنگی باز می گردد. گفته می شود در زمان حکمرانی هووخشتر، سومین پادشاه مادها، علاوه بر قلعه پالنگان، هفت قلعه مهم دیگر نیز وجود داشته که همگی زیر مجموعه این قلعه مهم و استراتژیک بوده اند.

تا پیش از روی کار آمدن مادها، حکومت های دیگری به صورت پراکنده در دشت های کامیاران و هورامانات حکمرانی می کردند. پیش از آنکه دیاکو، نخستین پادشاه ماد، توسط شورای مادها به عنوان حاکم انتخاب شود، آشوریان در هر سال با هجوم به این مناطق، به غارت و تخریب هر آنچه که بر سرراهشان بود می پرداختند و چیزهای قیمتی و با ارزش را با خود می بردند.

با تشکیل حکومت مادها وقدرت گرفتن آنها، حکومتی متمرکز و قوی شکل گرفت و به استحکام قلعه ها اهمیت بیشتری داده شد. پالنگان، یکی از قلعه های استراتژیک و مهم بود چرا که بیشترین حملات مادها به سلسله آشوریان برای تصرف قلعه های مهم آشوریان در بابل، آشور و نینوا از آنجا ساماندهی می شد.

سند تاریخی دیگری در باره ی پالنگان وجود دارد که به دوران حمله اسکندر اشاره می کند؛ بر طبق این سند اسکندر و لشکر یانش در جریان حمله به ایران در در دو مکان به مشکل برخوردندو با مقاومت هایی سرسختانه مواجه گردیدند. یکی از این مکان ها در نزدیکی شهر هه ولیر  و دیگری  پنج کیلومتری قلعه پالنگان و در دشت تنگی بر که زیر مجموعه قلعه پالنگان بود رخ داد. امروزه این محل توسط اهالی روستای تنگی بر و یوزیدر با نام دشت اسکندر شناخته می شود.

بر اساس برخی مطالعات تاریخی این ناحیه به عنوان یکی از مراکز مهم منطقه ی کردستان در دوره ی سلجوقی و بعد از آن به شمار می رود. با توجه به وجود قلعه و سایر بقایای تاریخی از جمله مساجد، منازل قدیمی و باغ‌های زیبا، می توان بنیان این روستا را متعلق به دوره سامانی دانست.

 منابعی وجود دارد که به توجه به بقایایی از قبرهای یهودی، درباره ی تاریخ پالنگان چنین می گویند که با روی کار آمدن کوروش هخامنشی، یهودیان زیادی به قلعه پالنگان کوچانده شدند و سالیان متمادی در آنجا زندگی کردند. نشانه ای که این یهودیان از خود به جای گذاشته اند آثاری از قبرستان آنهاست که هم اکنون در نزدیکی باغ شیخ عمر، قرار دارد و اهالی محلی، به آن عنوان "مه حه لی مووسایا" به معنای "محله یهودی ها" داده اند.

 در زمان حمله ی اعراب به ایران، قلعه پالنگان در حدود سه ماه به محاصره ی آنها درآمد تا اینکه با همکاری چندین نفر از ساکنان قلعه، دروازه های قلعه باز گردید و اعراب به آن وارد شدند. شواهد حاکی از آن است که هیچ کس، ساکنان قلعه را مجبور به پذیرش اسلام نکرد چرا که تا قرن ها پس از این تصرف، مردم بر آیین قدیمی خود که  آیین"یاری الحق" نام داشت و شاخه ای از زرتشت بود، مانده بودند و حتی حاکمین گورانی که بر منطقه تسلط داشتند هم پیرو همین آیین بودند.

تغییر مذهب در دوران صفوی ها و قبول کردن شیعه اثنا عشری به عنوان مذهب از جانب حاکمان اردلان (حاکمان وقت منطقه) ،ساکنین این قلعه مجبور شدند به مناطق دیگری بروند و هم اکنون در مناطقی همچون دالا هو و دینور، مردمی زندگی می کنند که تا کنون نیز بر آیین خود هستند و  به نام "الحقی ها"مشهورند.

عبد الصمد توداری در کتاب نور الانوار می گوید که پالنگان در قدیم پایتخت یکی از خان های مغول و شهری پر رونق بوده است.

 در برخی منابع روشن ترین دوران پالنگان را مربوط به حکومت صفوی ها می دانند و بر اساس کتاب کرد و کردستان تالیف دکتر صدیق صفی زاده، در آن دوران سه نفر با نام های محمدبیگ، غیب ا... بیگ و امیر اسکندر پالنگانی در پالنگان حکمرانی می کردند و قلعه هایی به نام های دیوزناو، مروارید، عین، نشور و پیلانه را تحت تسلط داشتند. از سال 905 تا 917 مردی صالح و فاضل به نام غیب الله بیگ بر این قلعه ها حکمرانی می کرده و به آبادانی سرزمین های زیر سلطه ی خود از جمله نواحی ديودز، نودز، دزمان، كواه كور، سور، كلانه، منشور و مراوريد يمين، توجه بسیاری داشته است. پس از وی محمد بیگ پالنگانی از سال 917 تا 965 روی کار آمده و حکومت خود را برقرار کرده است. محمد بیگ، به عنوان مردی شجاع، عادل و دست و دل باز شناخته می شد و بهای زیادی به پالنگان می داد تا آنجا که یک مدرسه و یک مسجد را از خود به جای گذاشت.  مسجد قديمي را به عبدا.. بن عمر منتسب مي كنند و به نام مسجد عبدالهي آن را می شناسند اما این انتساب صحیح به نظر نمی رسد چرا که آن زمان اسلام به کردستان راه نیافته بود و احتمالا تنها نام سازنده با نام مذکور شباهت دارد.

 آوازه ی این حاکم عادل به حدی بود که شاه طهماسب دختر او را به عنوان عروس خود بر می گزیند و در نتیجه ی این وصلت بر قدرت محمد بیگ افزوده می شود.

پس از مرگ محمد بن غيب اله بيگ، فرزندش، امیر اسکندر پالنگانی به حکمرانی منصوب شد و از سال 965 تا 985 براین قلعه و منطقه ی بیلوار حکمرانی کرد. در زمان حکومت وی نیز  چندین کاروانسرای بزرگ و چندین پل بزرگ در این منطقه ساخته شد. این حکمران،  سری به نام درویش بیگ داشت که بعد از پدر، حکومت را برعهده گرفت. در زمان وی، صلاح حسین، حاکم دینور به پالنگان لشکر کشی کرده و با ویران کردن قلعه پالنگان، بسیاری از ساکنان قلعه را کشت.

در زمان فوت شاه اسماعیل دوم پالنگان به دست تيمور خان اردلان فرزند سلطان علي سرخاب می افتد و حکومت از حکام کلهر به طایفه اردلان منتقل می گردد. پس از مرگ تيمور خان برادرش هلو خان اداره پالنگان را بر عهده می گیرد. به گفته ی دکتر محمد امین هورامی در کتاب "میژوی هه ورامان" هه لوخان در سال 996 هجری و بر اساس کتاب شرف نامه اثر امير شرف خان بدليسي، در سال 997 هجری به فرمانروایی کردستان رسید و پس از آبادسازی قلعه پالنگان، از حکومت مرکزی جداگردید.  

می گویند پالنگان تا قبل از زمان هلوخان اردلان یعنی در فاصله ی سال های 969 تا 995 هجری شمسی مرکز حکومت اردلان بوده است. بسیاری از کارشناسان معتقدند که پالنگان به عنوان محل تولد و شکل گیری حکومت اردلان محسوب می شود. این روستا از زمان پیدایش این حکومت در سال ۵۴۷ شمسی تا زمان انتقال مرکز حکومت به قلعه حسن آباد سنندج در سال۹۸۰ شمسی بالغ بر 400 سال مقر حکومت اردلان بوده که حالتی کدخدامنشی داشته است.

در دوران حکمرانی هه لوخان علاوه بر پالنگان قلعه های دیگری از جمله زلم، حسن آباد، کراویه دول و مریوان در کردستان وجود داشتند که همگی ساخته و آباد شدند. 

در این دوران، خان احمد خان اردلان، پسر هه لو خان در اصفهان و در دربار شاه عباس صفوی مشغول به کار شده و کلاو زه ر خانم، خواهر شاه عباس صفوی را به عقد خود در آورد. نفوذ احمدخان در دربار شاه و خیانت او در حق پدر، باعث می شود تا شاه عباس هه لو خان را دستگیر و دو چشم او را کور کند. 

کم کم، با آمدن شیخ ها و مشایخ بزرگ از به پالنگان؛ مذهب تسنن به میان مردم راه پیدا می کند  اما حاکمان اردلان همچنان شیعه مذهب باقی می مانند. قدرت هه لو خان رو به زوال گذاشت و سلیمان خان اردلان که میانه خوبی با هه لوخان نداشت بر جای وی نشست. در سال 1042 بر اساس توافق بین دولت عثمانی وحکومت مرکزی ایران، قرار بر این شد که تمام قلعه های که در مرز دو دولت، آباد و پررونق بودند برای جلوگیری از شورش و اعلام جدایی نابود شوند و در نتیجه تمام قلعه های مهم از جمله قلعه پالنگان، زلم، مریوان، شاره زور و ... از میان رفتند. از آن پس پالنگان به روستایی تبدیل شد و تا به امروز به همان شکل حفظ گردید. البته در این میان روایت دیگری حاکی از آن است که قلعه پالنگان در سال 1046 هجری قمری به دلیل صعب العبور بودن به دستور شاه صفی تخریب می شود.

پالنگانی که امروزه پا برجاست در یک تا دو کیلومتری پالنگان قدیم قرار گرفته است و حدودا 500 سال قدمت دارد و در سال 1046 حدود 100 سال پس از ویرانی توسط مردمی غیر پالنگانی ساخته شده است. سازندگان پالنگانِ جدید مردمانی مذهبی و روحانی بوده اند که اهالی هنوز هم چشمه ها و محله هایی را به نامشان همچون باغ شيخ عمر، بيلو شيخ علائه دين می شناسند. در ساخت مسجد، آجرهای پالنگان قدیم و آثار هلوخان از جمله پايه های بنای قلعه را به کار گرفته اند.

روستای پالنگان
 
روستای پالنگان
 

 نام گذاری روستا

در مورد دلیل نام گذاری روستا چندین روایت وجود دارد. عده ای از مردم می گویند به دلیل وجود پلنگ در پالنگان و کوه های اطراف آن این نام را بر آن نهاده اند. برخی دیگر وجود مركز حكومت قدرتمند در این روستا را دلیل نام گذاری آن به این صورت می دانند. برخی دیگر هم می گویند پال در زبان كردی و محلی به معنی تكیه دادن بوده است و این روستا به دلیل شیب زیادی که دارد به نام پالنگان شناخته می شود.

روستای پالنگان
 

توصیه های کارناوالی

در سفر به روستای پالنگان از دیگر جاذبه های شهرستان کامیاران و روستاهای اطراف نیز دیدن کنید.

بردن لباس اضافه فراموشتان نشود چرا که اگر دلتان هوس آب بازی کرد بتوانید به راحتی تن به آب بزنید.

با باک پر به پالنگان بروید. اولین پمپ بنزین 45 کیلومتر از آن فاصله دارد.

با احترام به فرهنگ مردمان محلی خاطره ای خوش برایشان به جای بگذارید و از سفر خود بیشتر لذت ببرید.

 مراقبت از طبیعت را هم مورد توجه قرار دهید و با زباله هایتان وجودش را نیازارید.

اگر دوست داشتید تصاویر بیشتری از جلوه های پالنگان ببینید، نگاهی به گزارش های تصویری کارناوال از این روستا بیاندازید.

روستای پلنگان
 

سخن آخر

سفر به روستاها تجربیاتی خاص را برایتان به ارمغان می آورد که شاید هیچگاه تکرار نشوند پس سفر به آنها را در برنامه هایتان بگنجانید و سرشار از لذت شوید. 

اگر به روستای پالنگان سفر داشته اید، تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

به یاد داشته باشید که به غیر از پالنگان روستاهای پلکانی دیگری نیز در ایران وجود دارند که می توانید از جلوه ی آنها لذت ببرید.

اگر روستای زیبایی را می شناسید، آن را به دوستان کارناوالی خود معرفی کنید و از زیبایی های آن سخن بگویید

منتظر دیدگاه های شما هستیم.

ورود به صفحه اختصاصی راهنمای سفر به كامياران
دیدگاه و تجربه سفر
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....

پرسش و پاسخ
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....