نقد و بررسی کارناوال

اطلاعات کلی

مسیریابی و جاذبه های نزدیک

نقد و بررسی کاربران

 • Address : Persian Gulf Hwy, Qeshm, Hormozgan Province, Iran
 • آدرس : استان هرمزگان، جزیره قشم، بزرگراه خلیج فارس
 • ساعت دسترسی : 08:00 تا 20:00
 • تلفن : 07635246279
 • وب سایت : کلیک کنید
 • امتیاز کارناوال : 4.5
 • امتیاز گوگل : 4.3
 • امتیاز Trip Advisor : 3.5
 • تاریخ شروع ساخت : 1390
 • سطح هزینه : اقتصادی $$ - $$$
 • مدت پیشنهادی بازدید : 1 تا 2 ساعت
 • تعداد گونه ها : بیش از 20 نوع
 • تعداد حیوانات : کروکودیل
 • گونه های خاص : 1390
نقد و بررسی تخصصی کارناوال

پارک کروکودیل نوپک قشم | اولین پارک کروکودیل خاورمیانه

همیشه انتخاب های زیادی برای سفر وجود دارند و هر کس بر اساس علاقه خود تصمیم می گیرد که هر بار کوله بارش را برای کدام مقصد آماده کند. ایران عزیزمان نیز مقاصد جذابی را در خود جای داده است که هر یک ویژگی ها و حال و هوای خاصی دارند و سفر به هر کدام از آنها دنیایی از تجربه های تازه را پیش روی‌تان قرار می دهد. دوست دارید به دامان طبیعت بروید یا در جستجوی اماکن تاریخی هستید؟ شاید هم هوس تفریحات آبی به سرتان زده و به دنبال ساحلی گرم برای آفتاب گرفتن و تماشای امواج دریا هستید. در هر صورت می توانید بار سفرتان را آماده کنید و راهی یکی از مقاصد داخلی شوید. 

امروز در کارناوال سفری ویژه برای‌تان در نظر گرفته ایم و می خواهیم سری به یکی از جزایر تماشایی کشورمان بزنیم. جایی در میان آب های نیلگون خلیج فارس که جاذبه های زیادی را در خود دارد و می تواند به لحظه های شما رنگی تازه ببخشد. راهی جنوب ایران هستیم و مسیر جزیره قشم را در پیش می گیریم. جزیره ای که از نظر جاذبه های طبیعی شاهکاری بی بدیل به شمار می رود و حیرت جهانیان را برانگیخته است. نمونه های بی مثالی همچون جنگل حرا و تنگه چاهکوه در این جزیره قرار دارند و آن را به مقصدی پرطرفدار برای گردشگران داخلی و خارجی تبدیل کرده اند. در این جزیره به سراغ جاذبه ای نوظهور می رویم که شاید کمتر کسی نامش را شنیده باشد. پارک کروکودیل نوپک را برای‌تان برگزیده ایم و می خواهیم گشتی در آن را تجربه کنیم. همراهمان باشید و این سفر جذاب را از دست ندهید...

پارک کروکودیل قشم | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

چرا پارک کروکودیل نوپک قشم؟


 • تنها مرکز در ایران و خاورمیانه است که به تکثیر و پرورش کروکودیل ها به صورت مصنوعی می پردازد.
 •  اولین و تنها پارک کروکودیل خاورمیانه است.
 • بیش از 100 کروکودیل در این مرکز زندگی می کنند.
 • بزرگترین کروکودیل ایران در این مجموعه نگهداری می شود.
 • به جز کروکودیل ها در این مرکز فرصت بازدید از پرندگان و پستانداران دیگر را هم دارید.
 • در پارک کروکودیل قشم می توانید با کروکودیل ها عکس یادگاری بگیرید.
پارک کروکودیل قشم | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

آشنایی با پارک کروکودیل نوپک قشم

در سفر به قشم بسیاری از افراد به سراغ طبیعت می روند و گشتی در جنگل حرا، دره ستارگان یا تنگه چاهکوه می زنند؛ اما اگر به دنبال تجربه ای تازه در این جزیره هستید حتما راه‌تان را به سمت بزرگراه خلیج فارس کج کنید و سری به پارک کروکودیل نوپک بزنید. این مجموعه اولین و تنها پارک کروکودیل خاورمیانه به شمار می رود و به تکثیر و پرورش این جانداران نیز می پردازد. از این پارک به عنوان طرحی نوآورانه و کارآفرین در ایران یاد می شود و از سوی گردشگران نیز مورد توجه قرار گرفته است. در ادامه به شما می گوییم که در این مجموعه چه خبر است و چه تجربیاتی در انتظار شما قرار دارند...

بد نیست بدانید که این پارک مهمانان سرشناس بسیاری را به خود دیده است که از میان آنها می توان به سفیر ایتالیا اشاره کرد. این مجموعه مجوز سازمان‌های محیط زیست، شیلات و دامپزشکی ایران را دارد و تحت قوانین کنوانسیون بین‌المللی حفظ حیوانات (سایتیس) فعالیت می کند. این کنوانسیون یکی از مهم ترین کنوانسیون های بین المللی محیط زیست به شمار می رود که هدفش حفظ تنوع زیستی جانوران و گیاهان است.

پارک کروکودیل نوپک | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

تاریخچه ساخت و احداث پارک نوپک قشم

در سال 1385 بود که ایده و طرح پرورش کروکودیل توسط سرکار خانم روستایی، کارشناس جانور شناسی و ارشد اکوتوریسم مطرح شد و به دنبال آن مطالعه و امکان سنجی و اخذ موافقت اصولی صورت گرفت. حدود یک سال بعد ایشان به اتفاق همسر خود آقای سالاروند کارشناس برنامه ریزی و کنترل پروژه و متخصص پرورش کروکودیل به قشم مهاجرت و شرکت نوآوران پویا کیمیا قشم را ثبت کردند.

دوندگی ها ادامه داشت تا اینکه پس از پیگیری های اداری مستمر با سازمان های شیلات، محیط زیست و دامپزشکی در سال 1387 اولین پروانه تاسیس مزرعه پرورش کروکودیل در کشور برای شرکت نوپک صادر شد و در سال 1389 مزرعه کروکویل نوپک در جزیره هنگام شروع به کار کرد. در ابتدا 21 هزار متر مربع زمین و اعتبار چهار میلیارد ریال به این کار اختصاص یافت. 8 سر کروکودیل بالغ از کشورهای جنوب شرق آسیا به ایران منتقل شدند و این کار با تمامی تشریفات قرنطینه ای و حمل و نقل صورت گرفت.

این در حالی بود که عملیات احداث پارک کروکودیل در جزیره قشم پیگیری می شد و در دست اقدام بود. سرانجام در سال ۱۳۹۰ پارک کروکودیل نوپک با 20 کروکودیل به عنوان بخش گردشگری طرح در قشم راه اندازی شد. پژوهش ها و مطالعات ادامه داشت و در نهایت در سال ۱۳۹۲ مجموعه به هدف خود که تولید و تکثیر کروکودیل ها بود، رسید. چندی بعد طرح توسعه پارک کروکودیل نوپک قشم در سال ۱۳۹۵ مورد بهره برداری قرار گرفت و حالا نوپک تنها مرکز تکثیر مصنوعی کروکودیل ها در خاورمیانه به شمار می رود و یکی از دیدنی های منحصر به فرد جزیره است.

بد نیست بدانید که نام "نوپک" از شعار آن ناشی می شود:

نو: نوآوری

پ:پویایی

ک: کوشش 

نحوه پرورش کروکودیل ها در نوپک

کروکودیل‌ها موجوداتی تخم گذار هستند و نوزادان آنها پس از سه ماه سر از تخم در می آورند. در مجموعه پرورش کروکودیل طی سال اول برای رسیدن به زادآوری، به طور مداوم دما، رطوبت، آب استخرها و غذادهی و تاثیر عوامل محیطی بر رشد این حیوان سنجیده می شد. اولین مشکلی که خودش را نشان داد مربوط به دمای خاک بود که در برخی ماه های سال به شدت بالا می رود و مشکلاتی جدی برای زادآوری کروکودیل ایجاد می کند. برای حل این مشکل همه تخم ها به وسیله دستگاه «انکوباتور» و در فضای مصنوعی تکثیر می شوند تا دما قابل کنترل باشد و کروکودیل ها به سن بلوغ برسند.

این شعار همواره مورد توجه مسوولان این مجموعه بوده و تلاش ها برای توسعه و گسترش این طرح همچنان ادامه دارد.

پارک کروکودیل قشم | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

کروکودیل های نوپک

پیش از آنکه به سراغ کروکودیل های نوپک برویم، بد نیست کمی با این جانداران آشنا شویم. کروکودیل خزنده‌ای به جا مانده از عصر دایناسورهاست که 4 دست و پا دارد و قدرت فک و دندان‌هایش کم نظیر است. این جانور به راحتی می تواند در آب شنا کند؛ اما در خشکی زندگی می کند و تخم گذاری را در آب انجام نمی دهد. چشم کروکودیل دارای 3 پلک است: اولی از بالا به پایین، دومی از پایین به بالا و سومی از جلو به عقب. پلک سوم مثل عینک شنا موجب شفاف دیدن زیر آب می شوند.

این جاندار، شکارچی صبور و فرصت طلبی است که با آرامش خود شکار را غافلگیر می کند و با یک جهش سریع در یک لحظه کار خود را انجام می دهد. کروکودیل ها 68 دندان دارند که هر سال می ریزند و دندان های جدید جای آنها را می گیرند.

کروکودیل با تمساح فرق دارد

بسیاری فکر می کنند که کروکودیل همان تمساح است در حالی که چنین نیست. این جانداران تفاوت هایی با یکدیگر دارند که از جمله آنها می توان به شکل ظاهری آنها اشاره کرد: کروکودیل ها پوزه ای به شکل V دارند؛ اما تمساح ها دارای پوزه ای پهن و U شکل هستند. البته تفاوت های بسیار دیگری میان این حیوانات وجود دارد اما از این بحث خارج است.

می رویم به سراغ کروکودیل های نوپک و قفس های آنها را یک به یک از نظر می گذرانیم. کروکودیل های این مجموعه از نوع کروکودیل پروسوس موسوم به آب شور هستند و از آنها به عنوان بزرگترین گونه کروکودیل در جهان یاد می شود. در ابتدای ورود با کروکودیل های کوچکتر آشنا می شوید و هر چه پیش می روید انواع بزرگتر را می بینید تا اینکه به بزرگترین کروکودیل ایران می رسید. در اینجا به ترتیب به سن کروودیل ها در مسیر بازدید می پردازیم و ویژگی های آنها را بیان می کنیم:

*کروکودیل یک ساله 

در اولین قفس، کروکودیل های یک ساله را می بینید. جاندار در این سن می تواند انگشت دست را قطع و یا تکه ای از گوشت بدن را جدا کند.

*کروکودیل 2 ساله

 در ادامه بازدید، نوبت به قفس کروکودیل های دو ساله می رسد که جثه بزرگتری دارند و از نظر به دست آوردن شکار، تواناترند.

*کروکودیل های 5 ساله

حالا نوبت کروکودیل های 5 ساله است که عرض اندام کنند و البته کمی شما را به وحشت بیاندازند. جالب است بدانید خون کروکودیل دارای کاربرد پزشکی است و پوست و گوشت آن به کشورهای دیگر صادر می شود. 

*کروکودیل های 12 تا 20 ساله

در ادامه کروکودیل های 12 تا 20 ساله را خواهید دید. بد نیست بدانید کروکودیل ها دست و پاهای کوتاهی دارند و همین امر باعث می شود که دونده خوبی نباشند؛ اما نمی توان قدرت جهش آنها را نادیده گرفت. این جاندار می تواند در صدم ثانیه به طعمه ای که در 3 متری اش قرار دارد برسد. 

*بزرگترین کروکودیل ایران - 26 ساله

در نهایت مسن ترین کروکودیل ایران را مشاهده می کنید که 26 ساله و نر است و 350 کیلوگرم وزن و 4 متر طول دارد. کروکودیل ها بین 70 تا 80 سال عمر می کنند؛ پس این جاندار هنوز راه درازی در پیش دارد. 

جالب است بدانید کروکودیل، بزرگترین خزنده در میان حیوانات است و بزرگترین کروکودیل دنیا لولانگ نام دارد. نام لولانگ در کتاب رکوردهای گینس ثبت شده و طول آن به 6.17 و وزن آن به 1075 کیلوگرم می رسد.

بزرگترین کروکودیل ایران | Photo by : Bahareh Fallah
Photo by : Bahareh Fallah

*دیدنی های مربوط به کروکودیل ها

 در این مجموعه علاوه بر پرورش کروکودیل‌ها، پژوهش هایی نیز در خصوص زندگی آنها صورت می گیرد. بازدیدکنندگان می‌توانند با نحوه زیست کروکودیل‌ها، تخم‌گذاری و تولد بچه آنها نیز آشنا شوند و اطلاعاتی در خصوص این جاندار را از طریق راهنمایان مجرب و بنرها و پوسترها دریافت کنند.

به همین دلیل در بخش هایی از این پارک چیزهای دیگری را از دنیای کروکودیل ها می بینید. یک کروکودیل تاکسیدرمی به همراه تخم آن در این مجموعه دیده می شود. در ادامه یک صندوق حمل کروکودیل را نیز می بینید و البته گوشت این جاندار را که در کشورهای دیگر به مصرف می رسد، نیز مشاهده می کنید.

جاندارانی که در پارک کروکودیل می بینید

شاید تصور کنید که در این پارک تنها می توانید به تماشای کروکودیل ها بروید؛ اما در ادامه می فهمید که دیدنی های این مجموعه فقط کروکودیل های کوچک و بزرگ آن نیستند و به غیر از آنها جانداران دیگری نیز در پارک نوپک زندگی می کنند.

1- شترمرغ آفریقایی گردن خاکستری

بازدید از کروکودیل ها به پایان رسیده اما هنوز جانداران دیگری هستند که از دیدن آنها شگفت زده می شوید. اولین قفس به شترمرغ آفریقایی گردن خاکستری تعلق دارد که از نسل دایناسورها به جا مانده است. این پرنده پاهایی بسیار قوی با دو انگشت دارد و زانوی او برعکس پای انسان هاست. این شترمرغ در 2 سالگی به بلوغ می رسد و سالی یک بار بین 20 تا 30 تخم می گذارد. نوع ماده این جاندار از پرهای قهوه ای اش شناخته می شود و نر آن پرهای سیاه دارد. 

شترمرغ آفریقایی گردن خاکستری | Photo by : Bahareh Fallah
Photo by : Bahareh Fallah

2- بز تالی

موهای کوتاه، پاهای بلند، بدن کشیده و ظاهر بسیار زیبا از مشخصات بارز بز تالی است که بومی جزیره قشم به شمار می آید و در زبان محلی به کهر تالی شهرت دارد. این بزها سالی دو بار بچه دار می شوند و دوقلوزایی رواج زیادی در میان آنها دارد.

3- کبک

به قفس کبک ها می رسیم که از جمله جانداران تک همسر هستند و در کویرها، دامنه ها، کوه ها و صخره ها زندگی می کنند. این پرنده تنها به هنگام احساس خطر پرواز می کند و پریدنش به مسافت های کوتاه، آن هم در سراشیبی ها محدود می شود. گیاهان سبز، دانه ها، حبوبات، میوه ها و حشرات در زنجیره غذایی این جاندار جای دارند.

کبک | Photo by : Bahareh Fallah
Photo by : Bahareh Fallah

4- طاووس

شنیده اید که می گویند هر که طاووس خواهد جور هندوستان کشد؟ لازم نیست آن قدرها هم دور شوید تا بتوانید این جاندار را از نزدیک ببینید چرا که امروزه در باغ وحش ها و از جمله پارک نوپک این پرنده دیده می شود. طاووس ها بومی هندوستان هستند و در 4 سالگی به بلوغ می رسند. پرهای زیبا، بلند و رنگی نشانه جنس نر این پرنده است و نوع ماده آن پرهای خاکستری دارد. این پرنده سالی یک بار حدود 10 تا 16 تخم می گذارد و البته در مناطق گرم این عدد می تواند به 25 هم برسد.

طاووس | Photo by : Bahareh Fallah
Photo by : Bahareh Fallah

5- بلدرچین

پرنده ای با پروازهای کوتاه و سریع و در ارتفاع کم که از دانه ها، حشرات و دیگر جنبندگان کوچک تغذیه می کند. بلدرچین خانه اش را بر روی زمین می سازد و مناطق خشک و بی آب و علف را ترجیح می دهد. این پرنده به مدت 4 تا 6 ماه در سال تخم گذاری می کند و قادر است حدود 50 تا 100 تخم بگذارد.

بلدرچین | Photo by : Bahareh Fallah
Photo by : Bahareh Fallah

6- مرغ شاخدار

نوبت می رسد به پرنده ای آفریقایی که همانند کبک پرواز می کند و از خانواده قرقاول ها به حساب می آید. مرغ شاخدار یا مرغ گینه ای ۴۰ تا ۷۰ سانتی‌متر طول دارد و وزن آن به ۷۰۰ تا ۱۶۰۰ گرم می رسد. این پرنده تنها یک بار در سال تخم گذاری می کند و 10 تا 15 تخم می گذارد. در زیر تصویری از مرغ شاخدار و قرقاول را می بینید.

7- سار

پرنده بعدی که مشاهده می کنید، سار است که تقریبا همه چیز می خورد و حسابی پر سر و صداست. در جنگل ها، روستاها، علف زارها، باغ ها، لا به لای درختان و نی زارها زندگی می کند و در میان سوراخ ها لانه می سازد. تخم های تقریبا آبی رنگی دارد و معمولا صدای دیگر پرندگان را تقلید می کند.

سار | Photo by : Bahareh Fallah
Photo by : Bahareh Fallah

8- مرغ مینا

مرغ مینا پرنده ای اجتماعی است که در زمین های بایر و اطراف باغ ها زندگی می کند. حشرات، کرم ها، غلات، میوه ها، دانه های خوراکی، توت و شهد گل ها غذای لذیذی برای این پرنده به حساب می آیند. مرغ مینا را با نام های مینای سخنگو یا مرغ مقلد هم می شناسند چرا که در تقلید صدا استاد است.

9- میمون

پس از گشتی در دنیای پرندگان حالا نوبت پستاندارن است که از دیدن‌شان لذت ببرید. اولین قفس متعلق به میمون هاست که از نژاد رزوس هستند. این جانداران در 3 سالگی به بلوغ می رسند و 23 سال عمر می کنند. این میمون ها سالی یک بار بچه دار می شوند و میوه و سبزیجات می خورند.

10- جوجه تیغی (تشی)

نوبت بزرگترین جونده ایران است که در برابر شما خودنمایی کند. تشی جانداریست که 15 سال عمر می کند و سالی یک بار قادر به تولید مثل است. بچه های این جاندار تا 2 ماهگی شیر می خورند و و در یک سالگی به بلوغ می رسند. تشی قادر است در هر تولید مثل 1 تا 4 بچه به دنیا بیاورد. او نمی تواند تیغ پرتاب کند و فقط آنها را برای دفاع سیخ می کند.

تشی | Photo by : Bahareh Fallah
Photo by : Bahareh Fallah

11- سوسمار ایگوانا

جاندار بعدی سوسمار درختی بومی مناطق استوایی است که با نام ایگوانا شناخته می شود. این جاندار گیاه خوار است و سالاد محبوب ترین غذایش محسوب می شود؛ به شرطی که سس نداشته باشد! تنها ابزار دفاعی این جانور دم شلاقی شکلش است و نیش و زهر ندارد. بلندی پاهای این سوسمار باعث می شود که دونده خوبی باشد. کمی شبیه آفتاب پرست است؛ اما مانند این حیوان قادر به تغییر رنگ نیست و نمی تواند به رنگ محیط در آید.

12- مار پیتون برمه

مار پیتون برمه خزنده ایست که در 4 سالگی بالغ می شود و طول آن می تواند به 7 متر برسد. جالب است بدانید که این مار نیش ندارد و برای شکار به دور طعمه خود می پیچد و آن را خفه می کند. جوجه، موش و تخم پرندگان غذاهای لذیذ این مار هستند و محل زندگی اش مناطق گرم و مرطوب است.

مار پیتون برمه | Photo by : Bahareh Fallah
Photo by : Bahareh Fallah

13- طوطی

پرنده ای نام آشنا که همه به خوبی آن را می شناسند. این پرنده مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری را برای زندگی انتخاب می کند و میوه و دانه گیاهان را می خورد. طوطی سالی یک بار بین 3 تا 7 تخم می گذارد و البته مقلد خوبی هم به شمار می رود.

طوطی | Photo by : Bahareh Fallah
Photo by : Bahareh Fallah

14- راسو

جانوری شکارگر که با نام های موش خرما و راژگو هم شناخته می شود و از جوندگانی مانند موش، خرگوش و خزندگانی همچون مار و مارمولک، حشراتی چون سوسک و ملخ و پرندگان و تخم آنها تغذیه می کند. این جاندار بچه زاست و هر بار پس از 35 روز آبستنی، 3 تا 7 بچه می آورد. راسو دو بار در سال تولید مثل می کند و بچه هایش در یک سالگی بالغ می شوند.

راسو | Photo by : Bahareh Fallah
Photo by : Bahareh Fallah

15- عقاب تالابی

پرنده ای شکاری با بال های پهن و بزرگ که بدنی تیره و دمی نسبتا کوتاه دارد. عقاب تالابی بالای درختان و در نزدیکی دریاچه ها، رودخانه ها، مرداب ها و باتلاق های پر درخت زندگی می کند. خزندگان، جوندگان، نرم تنان، ماهی، قورباغه، نوزاد لاک پشت و تخم پرندگان غذای مناسبی برای این پرنده هستند.

عقاب تالابی | Photo by : Bahareh Fallah
Photo by : Bahareh Fallah

16- کرکس مصری

کرکس مصری پرنده ای بومی جزیره قشم است که 35 سال عمر می کند. این پرنده در یک سال دو بار تخم می گذارد و پس از 40 روز جوجه هایش به دنیا می آیند. جوجه ها در 2 سالگی به بلوغ می رسند و پرهای‌شان سفید می شوند.

کرکس مصری | Photo by : Bahareh Fallah
Photo by : Bahareh Fallah

17- لاکپشت کوهی

در اینجا نوعی لاکپشت را می بینید که لاک محدب و پنجه دارد و حدود 400 سال عمر می کند. سن این جاندار از تعداد شیارهای داخل یکی از خانه های روی لاک مشخص می شود. این جانور از گیاهان تغذیه می کند و تخم گذار است.

لاکپشت | Photo by : Bahareh Fallah
Photo by : Bahareh Fallah

18- بز کوهی

بز کوهی به سلاطین صخره ها معروف است چرا که به راحتی می تواند از صخره های صعب العبور بالا برود. جنس نر این جاندار شاخ های شمشیری شکل و ریش سیاه دارد و پر ابهت به نظر می رسد. بز کوهی در تمام مناطق ایران به جز کویر مرکزی مشاهده می شود.

امکانات و تفریحات پارک کروکودیل نوپک

در این مجموعه امکانات جالبی برای شما تدارک دیده شده تا از بازدیدتان لذت بیشتری ببرید. 

1- عکس یادگاری با حیوانات

یکی از بخش های جالب توجه این مجموعه محلی است که در آن می توانید در کنار حیوانات عکس یادگاری بگیرید. تصورش را بکنید که یک سوسمار ایگوانا را در دست بگیرید و چیلیک! شاید هم ترجیح بدهید با یک کروکودیل عکس داشته باشید و یا یک میمون بازیگوش در کنارتان خودنمایی کند. البته این کار برای شما کمی خرج دارد اما یادگاری خوبی برای تان خواهد شد.

هزینه عکاسی با حیوانات

کروکودیل: 30000 تومان

میمون بازیگوش: 10000 تومان

سوسمار ایگوانا: 15000 تومان

پارک کروکودیل | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

2- پل چوبی | عبور از میان کروکودیل ها

در قفس کروکودیل های 12 تا 20 ساله امکان جالبی برای شما فراهم است. شما می توانید از روی پل چوبی عبور کنید در حالی که در دو سوی شما کروکودیل ها قرار دارند و احتمالا در انتظار شکارند. نگران نباشید! تمام تمهیدات امنیتی در این قسمت در نظر گرفته شده و کروکودیل ها هم همیشه به خوبی تغذیه می شوند. پس با خیال راحت از روی پل عبور کنید و از تماشای کروکودیل ها لذت ببرید.

پارک کروکودیل | Photo by : Bahareh Fallah
Photo by : Bahareh Fallah

3- فروشگاه سوغات و صنایع دستی

در بخشی از این مجموعه فروشگاهی وجود دارد که می توانید از آن سوغات قشم و صنایع دستی رنگارنگ آن را تهیه کنید. اشیای تزیینی، زیورآلات، و صدف های زیبای کوچک و بزرگ از جمله چیزهایی هستند که در این فروشگاه پیدا می شوند. همچنین می توانید در این مجموعه از خدمات نقش حنای سنتی نیز استفاده کنید و هم قدم با بومیان قشم نقش های زیبایی را بر روی دستان تان بیندازید.

فروشگاه صنایع دستی | Photo by : Bahareh Fallah
Photo by : Bahareh Fallah

4- کافی شاپ

اگر چه که از بازدید از کروکودیل ها خسته نمی شوید؛ اما اگر هوس کردید لحظاتی را بنشینید و یک چای یا قهوه بنوشید می توانید به سراغ کافی شاپ مجموعه بروید و از میان گزینه های خوشمزه آن یکی را انتخاب کنید. فضای این کافی شاپ شامل یک حوضچه ۲۵۰۰ متری آب و آلاچیق هایی بر روی آب و سالن تشریفات است.

5- ماهیگیری 

حوضچه بزرگ آبزیان دریایی به شما این امکان را می دهد که ماهی صید کنید و در همان محل در رستوران مجموعه نوش جان فرمایید. اگر از علاقه مندان به ماهیگیری هستید این فعالیت را در پارک نوپک نیز امتحان کنید و لحظاتی متفاوت را برای خود رقم بزنید.

ماهیگیری در پارک کروکودیل | Photo by : Bahareh Fallah
Photo by : Bahareh Fallah

6- بازی و سرگرمی کودکان

اگر کودکی به همراه دارید اصلا نگران سرگرم شدنش نباشید؛ او علاوه بر اینکه می تواند از تماشای حیوانات و کروکودیل ها لذت ببرد، فرصت این را هم دارد که به محل بازی کودکان رفته و برای لحظاتی حسابی سرگرم شود و البته دوستان تازه پیدا کند.

7- سایر امکانات

به جز موارد یاد شده، امکانات دیگری نیز در این پارک وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید. این امکانات عبارتند از: سرویس بهداشتی، نمازخانه و نیمکت.

پارک کروکودیل قشم | Photo by : Bahareh Fallah
Photo by : Bahareh Fallah

افتخارات مجموعه نوپک

کارآفرین برتر استان هرمزگان در بخش کشاورزی در سال های 1392 و 1393

تقدیر به عنوان کارآفرین برتر کشور در بخش کشاورزی در جشنواره ملی امتنان وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی سال 1394

دریافت تندیس بانوی کارآفرین ایران از دست معاون اول رییس جمهور در بهمن 1394 

پارک کروکودیل نوپک قشم | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

خدمات جانبی پارک کروکودیل نوپک

در مجموعه نوپک خدمات ویژه ای نیز ارایه می شود که افراد می توانند از آنها استفاده کنند:

آموزش نگهداری و پرورش کروکودیل

در نوپک دوره های آموزش مدیریت مزرعه، نگهداری و پرورش کروکودیل به صورت خصوصی و همراه با کارورزی صورت می گیرد و گواهی سابقه کارورزی نیز به افراد داده می شود.

فروش کروکودیل

فروش کروکودیل یکی از فعالیت های مجموعه است و از این موجود در هر اندازه ای که فکرش را بکنید وجود دارد؛ اما این خدمت تنها به مراکز دارای مجوز نگهداری و دارای فضای مناسب ارایه می شود.

خدمات مشاوره

پارک های حیات وحش و مراکز نگهداری از حیوانات می توانند از خدمات مشاوره این مجموعه استفاده کنند. مذاکره و تبادل قرارداد مشاوره تنها از طریق ایمیل این مجموعه امکان پذیر است.

راه دسترسی و اطلاعات بازدید

آدرس: استان هرمزگان، جزیره قشم، کیلومتر 7 بزرگراه قشم - درگهان

تلفن: 07635246279

زمان بازدید: همه روزه 08:00 تا 20:00

بهای بلیت: 9000 تومان

تهیه بلیط در پارک و همچنین به صورت تلگرامی از طریق @qeshmcrocodileparkbot مقدور است.

ورودی پارک کروکودیل | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

قوانین بازدید از پارک کروکودیل نوپک

1- نکته اول برای بازدید از مجموعه، سکوت و آرامش است. بهتر است با راهنمایان این مجموعه همراه شوید و اجازه دهید که تمام جزییات را به شما انتقال داده و پرسش های تان را پاسخ دهند. خارج از مسیر بازدید حرکت نکنید و آرامش مجموعه را بر هم نزنید.

2- از پرتاب اشیا در تمامی قفس های مجموعه خودداری کنید.

3- با وجود باز بودن فضای مجموعه، کشیدن سیگار در تمام بخش های آن ممنوع است.

4- در صورت مشاهده پرنده بیمار به آن دست نزنید و مراتب را به مسوولان اطلاع دهید.

5- غذا دادن به حیوانات با هماهنگی و از محل های مشخص شده امکان پذیر است.

توصیه های کارناوالی

برای بازدید از پارک کروکودیل یک بطری آب به همراه داشته باشید تا در طول بازدید بتوانید از آن استفاده کنید.

نظافت را در این مجموعه رعایت کنید تا مشکلی برای جانداران به وجود نیاید.

سخن آخر

پارک کروکودیل نوپک تجربه ای متفاوت در جزیره قشم برای شما رقم می زند. پیشنهاد ما این است که در کنار بازدید از جاذبه های گوناگون، این دیدنی قشم را نیز فراموش نکنید.

آیا تا به حال به جزیره قشم سفر داشته اید؟

به پارک کروکودیل ها رفته اید؟

چه جاذبه های دیگری را در این جزیره می شناسید؟

منتظر دیدگاه ها و تجربه های شما عزیزان هستیم...

امتیاز نقد و بررسی کارناوال

نقاط قوت

 • تنها پارک کروکودیل ایران و خاورمیانه
 • راهنمای مناسب
 • امکان عکاسی با حیوانات

نقاط ضعف

 • جای خالی گونه های شاخص جانوری
 • نبود تبلیغات و اطلاع رسانی مناسب
نکات کلی
پارک کروکودیل نوپک قشم


نقشه و مسیریابی
پارک کروکودیل نوپک قشم
X