نقد و بررسی کارناوال

اطلاعات کلی

مسیریابی و جاذبه های نزدیک

نقد و بررسی کاربران

 • Address : Talaye Sabz St., Kashef Sq., Lahijan, Gilan Province, Iran
 • آدرس : لاهیجان، میدان کاشف، خیابان طلای سبز
 • ساعت دسترسی : امروز چهارشنبه 24 ساعته
  شنبه : 24 ساعته
  یکشنبه : 24 ساعته
  دوشنبه : 24 ساعته
  سه‌شنبه : 24 ساعته
  چهارشنبه : 24 ساعته
  پنج‌شنبه : 24 ساعته
  جمعه : 24 ساعته
  تله کابین لاهیجان همه روزه به جز یکشنبه ها و سه شنبه ها از ساعت 10:00 تا 17:00 فعال است.
 • هزینه : ورودی پارکینگ 3000 تومان , بلیت تله کابین 22000 تومان
 • امتیاز کارناوال : 4.5
 • امتیاز گوگل : 4.2
 • امتیاز Trip Advisor : 4.5
 • مدت پیشنهادی بازدید : 1 تا 4 ساعت
نقد و بررسی تخصصی کارناوال

شیطان کوه لاهیجان | بام سبز عروس گیلان

شمال کشور برای بسیاری از مردم به واسطه سواحل و جنگل هایش جذاب است و خیلی از مسافران از جاذبه های دیگر این خطه غافلند. یکی از این جاذبه ها شیطان کوه لاهیجان است که می خواهیم امروز به سراغش برویم. مجموعه ای جذاب که می تواند ساعاتی خوش را به مهمانانش هدیه دهد و خاطره ای شیرین برای شان بسازد. کافیست سوار بر تله کابین شیطان کوه در این مجموعه شوید تا به ارتفاعات بروید و چشم انداز زیبایی را ببینید یا به قدم زدن بپردازید و زیبایی ها را یکی یکی کشف کنید. در ادامه با کارناوال قدم در مسیر شیطان کوه لاهیجان بگذارید و به این جاذبه دیدنی سفر کنید.

چرا شیطان کوه لاهیجان؟


 • تفرجگاهی خوب در شمال ایران است.
 • چشم اندازی زیبا از شهر را پیش روی تان می گذارد.
 • امکانات رفاهی و تفریحی خوبی را در خود دارد.
 • تله کابین آن از شهرت خاصی برخوردار است.
 • مسیر پیاده روی و پله نوردی زیبایی را در خود جای داده است.
 • فرصت دیدن جاذبه هایی از جمله آبشار و دریاچه را در اختیارتان می گذارد.

آشنایی با شیطان کوه لاهیجان

آنچه با عنوان شیطان کوه می شناسیم، کوهی در شرق لاهیجان است که ارتفاع آن به 60 متر می رسد و در امتداد رشته کوه البرز قرار دارد. منطقه ای که گفته می شود در گذشته به شاه نشین کوه مشهور بود و شیخان و بزرگان از آن به عنوان تفرجگاه استفاده می کردند.

ارتفاع این کوه به حدی هست که با قرار گرفتن در بالای آن بتوانید شهر را زیر پای تان ببینید و حسابی لذت ببرید. شیطان کوه مجموعه ای تفریحی دارد که امکانات متنوعی را در خود جای داده است. کافه ها و رستوران ها بهانه خوبی هستند تا گردشگران به اینجا بیایند و ساعاتی را دور از هیاهوی شهر بگذرانند و خاطرات خوشمزه داشته باشند. بعضی هم به هوای تله کابین سواری، گذرشان به شیطان کوه می افتد و خیلی ها هم به دنبال برپا کردن بساط پیک نیک شان هستند. شیطان کوه را می توان جاذبه اصلی شهر لاهیجان دانست؛ جایی که هم به شما فرصت می دهد دمی را در طبیعت باشید و از جلوه های آن لذت ببرید و هم فرصت تفریح و خوشگذرانی را در اختیارتان می گذارد.

شیطان کوه لاهیجان | Photo by : Mostafa Yekrangi
Photo by : Mostafa Yekrangi
آبشار لاهیجان | Photo by : Mohammad Pourbabaei
Photo by : Mohammad Pourbabaei
شیطان کوه لاهیجان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

راهنمای بازدید از شیطان کوه و دیدنی های آن

همه چیز در شیطان کوه لاهیجان آماده است تا ساعاتی خوش را داشته باشید. برای آنکه از هیچ تجربه جذابی در اینجا جا نمانید، بهتر است نگاهی به فهرست زیر بیندازید و حواس تان را جمع کنید تا چیزی از قلم نیفتد. برای آنکه بازدیدی راحت تر داشته باشید، به شما می گوییم که بازدیدتان را از کجا و چگونه آغاز کنید و به کجا برسید:

1- استخر لاهیجان

برای آنکه به شیطان کوه برسید، به بلوار خلیج فارس یا بلوار مطهری بروید. در اینجا با استخر بزرگی مواجه می شوید که فضای جالبی را به وجود آورده است. در گذشته برکه ای با ۲۰۰ متر عرض و ۷۰ متر طول در این محل وجود داشت که برای دخیره آب جاری شده از کوه برای آبیاری شالیزارها از آن استفاده می کردند. امروز آن برکه را به دریاچه ای مصنوعی تبدیل کرده اند که به استخر لاهیجان معروف است. استخری بزرگ که مساحتش به 17 هکتار می رسد و عمقی در حدود 4 متر دارد.

جزیره ای در میان این دریاچه وجود دارد که در گذشته به آن میان پشته می گفتند. یک پل سیمانی این جزیره را به حاشیه جنوبی استخر متصل  می کند. می گویند دستور ساخت این استخر را شاه عباس صفوی صادر کرد و در قسمت جزیره آن قصری بزرگ برای اقامتش در لاهیجان ساخت. امروزه هیچ اثری از آن بنا نیست اما عمارت کوچکی در میان این جزیره دیده می شود و منظره ای جذاب ایجاد کرده است که می توانید در بام لاهیجان شاهدش باشید و غرق در لذت شوید. این جزیره و بنایش به دهه 1370 به بعد تعلق دارند و این روزها به دلیل مشکلات حقوقی در آن به روی گردشگران بسته است.

استخر لاهیجان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

2- آبشار شیطان کوه

در حوالی استخر لاهیجان می توانید آبشاری زیبا را به تماشا بنشینید که از بدنه كوه به طرف پای كوه سرازیر شده است و حدود 24 متر ارتفاع دارد. این آبشار با پمپاژ آب از استخر بزرگ لاهیجان به وجود آمده است و حوضچه هایی برای تخلیه و حرکت آب در پایین آن تعبیه کرده اند. 

آبشار شیطان کوه | Photo by : Morteza Aghapour
Photo by : Morteza Aghapour

3- پله های شیطان کوه

یک راه پلکانی با بیش از 750 پله (در برخی منابع 1000 پله) در کنار آبشار شیطان کوه وجود دارد که گردشگران با پشت سر گذاشتن آنها از کنار آبشار و پای کوه به سمت قله کوه و بام سبز می روند و در مسیر از میان درختان زیبای انار و گردو و ... و شمشادهای کوتاه عبور می کنند.

اگر قصد پله نوردی ندارید

شاید به هر دلیل نتوانید از پله های شیطان کوه بالا بروید، در این صورت می توانید با ماشین، خودتان را به پارکینگ بالای شیطان کوه برسانید. برای این کار به خیابان کارگر بروید و آن را ادامه دهید تا به میدان کاشف برسید، سپس به جاده ای موسوم به طلای سبز بروید و با ماشین به پارکینگ وارد شوید. در اینجا به ازای هر ماشین باید 3000 تومان پرداخت کنید.

4- بام سبز لاهیجان

نمی توان از شیطان کوه حرف زد و اشاره ای به بام سبز لاهیجان نکرد؛ فضایی مسطح در بالای شیطان کوه، که امکان دیدن نمایی فوق العاده از شهر را به شما می دهد. این محوطه زیبا با گذرگاهی به قسمت جنوبی پای کوه می رسد.

از بالای بام سبز مقبره کاشف السلطنه را می بیند و کمی آن طرف تر دانشگاه آزاد لاهیجان خودنمایی می کند. گنبد طلایی و گلدسته های امامزاده آقا سید حسین (ع) دقیقا در وسط شهر دیده می شود و جلوه ای تماشایی را پیش روی تان می گذارد. از اینجا می توانید، نمایی تماشایی از استخر بزرگ لاهیجان را هم ببینید و لذت ببرید.

در اینجا امکانات تفریحی و رفاهی خوبی در اختیارتان است که خوشگذرانی را برای تان ممکن می کنند و در ادامه به آنها سر خواهیم زد.

شیطان کوه لاهیجان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

5- تله کابین شیطان کوه

یکی از محبوب ترین امکانات تفریحی که در شیطان کوه وجود دارد، تله کابین آن است که با نام های تله کابین احرار یا تله کابین لاهیجان شناخته می شود و به خود عنوان اولین تله کابین مدرن دنیا در ایران را داده است. این تله کابین، مسافران را از ایستگاه اول یعنی بام سبز به ایستگاه دوم معروف به تاج خروس می رساند و طول مسیر آن 1500 متر است. در این مسیر چشم تان به باغ های چای می افتد و چشم اندازهای زیبایی را می بینید. در ایستگاه اول تله کابین غرفه های صنایع دستی و خوراکی را خواهید دید و در ایستگاه دوم می توانید از خدمات کافه استفاده کنید.

هزینه: 22000 تومان برای هر نفر | کودکان 2 تا 7 سال نیم بها

روزهای کار: همه روزه به جز یکشنبه ها و سه شنبه ها

ساعات کار: 10:00 تا 17:00

نکته: در صورت شرایط بد جوی و وزش باد و ... تله کابین می تواند از ارائه سرویس خودداری کند.

تله کابین لاهیجان | Photo by : Meysam M
Photo by : Meysam M

6- شهربازی شیطان کوه

در کنار ایستگاه اول تله کابین شیطان کوه (لاهیجان) یک شهربازی ایجاد شده است که می توانید حسابی در آن سرگرم شوید. اگر سوار بر چرخ و فلک این مجموعه شوید فرصت تماشای مناظر را از نمایی متفاوت دارید و می توانید در کنار خانواده یا دوستان تان خوش بگذرانید. ماشین برقی، کشتی صبا، بازی های کامپیوتری متنوع و ... از دیگر سرگرمی های این شهربازی هستند.

7- پارک بازی کودکان

چند تاب، سرسره و الاکلنگ کافی است تا کودکان در کنار هم خوش باشند و به بازی بپردازند. در ایستگاه دوم تله کابین چنین امکاناتی در اختیار شما قرار دارد تا لحظات شادی را به فرزندتان هدیه دهید. در این قسمت کشتی صبا و قطار مخصوص کودکان هم وجود دارد و می توانید کودک همراه تان را با آنها خوشحال کنید.

8- خوشگذرانی در مجموعه شیطان کوه 

فرصت های خوبی برای تفریح و خوش گذرانی در شیطان کوه لاهیجان وجود دارد. از کنار شهربازی و تله کابین سواری و این امکانات تفریحی که بگذریم، می توانید با فعالیت های زیر خاطره خوشی از گردش تان در این مجموعه، خلق کنید.

1- پیاده روی

اگر اهل قدم زدن هستید و دنبال فضایی ناب برای این کار می گردید، حتما سری به شیطان کوه بزنید. یکی از مکان های خوب برای پیاده روی در این مجموعه ،دور استخر لاهیجان است که نزدیک به 2 کیلومتر مسیر را در اختیارتان قرار می دهد. یک مسیر زیبا که دور تا دور استخر را احاطه کرده و بلواری زیبا از کنار آن می گذرد. پله های شیطان کوه هم فرصتی خوب برای یک تحرک جانانه هستند و حسابی کالری های تان را می سوزانند.

2- عکاسی

فرصت عکاسی در بام سبز لاهیجان و شیطان کوه را از دست ندهید. اینجا سوژه های بسیاری برای ثبت دارید؛ چشم انداز شهر، شادی های کودکانه، استخر بزرگ لاهیجان، فضای مه آلود، طبیعت تماشایی و ... همه و همه می توانند در لنز دوربین تان جای گیرند. در این مجموعه عکاسخانه ای هم وجود دارد که به شما امکان می دهد با لباس های محلی تصویری را ثبت کنید.

3- پیک نیک

بار و بندیل تان را جمع کنید، خوراکی های خوشمزه تان را بردارید و با خانواده یا دوستان به شیطان کوه بروید. در اینجا می توانید پیک نیکی به یادماندنی برپا کنید و از آلاچیق ها و فضا بهره ببرید. هم در ایستگاه اول و بام سبز می توانید پیک نیک تان را برپا کنید و هم در ایستگاه دوم. فقط یادتان باشد که وسایل زیادی را نمی توانید با خود ببرید چون فضا محدود است و همه باید بتوانند از آن استفاده کنند. 

4- خرید 

فروشگاه صنایع دستی مجموعه در ایستگاه اول تله کابین فرصت خوبی برای شماست تا حاصل دست هنرمندان را بخرید. با این کار هم به کالای اصیل دست می یابید و هم به اقتصاد بومی کمک می کنید.

5- شکم گردی

کافه ها و رستوران ها در ایستگاه های یک و دو، فضای خوبی برای برای تان فراهم می کنند تا در کنار لذت بردن از چشم انداز، غذاها و نوشیدنی های دلچسبی را نوش جان کنید.

امکانات شیطان کوه

شیطان کوه که این روزها با نام بام لاهیجان و بام سبز نیز شناخته می شود، امکانات خوبی را در خود دارد که در اینجا به آنها اشاره می کنیم:

سرویس بهداشتی

نمازخانه

شهربازی و بازی های کامپیوتری

پارکینگ

فروشگاه صنایع دستی و سوغات

تله کابین

پارک بازی کودکان

کافه و رستوران

آلاچیق

عکاسخانه

راه دسترسی

آدرس: لاهیجان، میدان کاشف، خیابان طلای سبز

نکته: اگر با ماشین به این مجموعه بروید و بخواهید از خدمات پارکینگ شیطان کوه استفاده کنید، باید به ازای هر ماشین 3000 تومان بپردازید.

دیدنی های اطراف

شیطان کوه و امکاناتش آن قدر هستند که بتوانند بخش زیادی از روز شما را به خود اختصاص دهند اما اگر به هر دلیلی زودتر از آنچه فکر می کردید اینجا را ترک کردید، می توانید به سراغ جاذبه های دیگر شهر بروید. در اینجا نام جاذبه ها و فاصله شان با شیطان کوه را برای تان آورده ایم.

موزه تاریخ چای ایران | 1.6 کیلومتر

تالاب سوستان | 4.4 کیلومتر

مسجد چهار پادشاهان | 2.9 کیلومتر

پل آجری | 3.8 کیلومتر

بقعه شیخ زاهد گیلانی | 4.6 کیلومتر

چرا نامش شیطان کوه است؟

گفته می شود غاری در کوه وجود دارد که بر اثر گذشت زمان تخریب و ورودی هایش مسدود شده است. این غار راه ارتباطی میان دو کوهی بود که شیطان کوه را تشکیل می دهند. شیخان و بزرگان از این غار استفاده می کردند تا به محل مناسبی برای شکار برسند و طعمه را غافلگیر کنند. عموم مردم اجازه استفاده از این محل را نداشتند و نامش را «شیخان کوه» گذاشته بودند. کسی از این غار چیزی نمی دانست و صدایی که از کوه به گوش می رسید انعکاس صدای باد و یا عبور و مرور در همین غار بود. همین صداها بهانه ای برای داستان سرایی های محلی شدند و شیخان کوه به شیطان کوه تغییر نام داد.

روایت دیگری به دوران پادشاهی شاه عباس صفوی اشاره می کند. می گویند او قصد حمله به این منطقه را کرد و پس از آن دست احمد خان گیلانی (خان احمدخان) را از حکومت این منطقه کوتاه ساخت. این حاکم، شاه نشینی در بالای کوه داشت و نام کوه «شاه نشین کوه» شد که کم کم نام شیطان کوه را به آن دادند. اسکندر بیگ منشی -نویسنده کتاب عالم آرای عباسی در تاریخ صفویان- نیز وجه تسمیه این کوه را مربوط به قصری می داند که خان احمدخان، در این کوه برای خود احداث کرده بود.

عده ای دیگر داستان متفاوتی در مورد نامگذاری شیطان کوه بیان می کنند. آنها این نام را به طبیعت کوه نسبت می دهند و می گویند بر اساس ساختار طبیعی کوه، وقتی از بالا به پایین می نگرید، فکر می کنید به راحتی به دامنه می رسید اما اگر با همین خیال بدوید، چیزی جز سقوط نصیب تان نمی شود. در باور محلی ها، شیطان در اینجا چشم افراد را کور می کند و گول شان می زند.

داستان دیگری هم وجود دارد که می گویند فضای بسیار سرسبز و پوشیده این کوه نمی گذارد از دور و پایین دست کوه، چیزی از داخل آن ببینید. بنابراین همه اتفاقات آنجا از چشم شاهدان دور است. بر اساس مثل های قدیمی هم شیطان در تاریکی پنهان می شود و به همین دلیل اینجا شیطان کوه نام گرفته است.

دغدغه های کارناوالی

درست است که شیطان کوه این روزها به خوبی مورد استقبال مردم قرار گرفته اما نمی توان نسبت به درخت هایی که برای ساخت امکانات آن قطع شده است، بی تفاوت بود. گفته می شود که این پروژه در حال توسعه و گسترش است و بخش های جدیدی به این مجموعه اضافه خواهند شد؛ سوال اینجاست که آیا برای کاهش آسیب به محیط تدبیری اندیشیده شده است یا در آینده شاهد قطع درختان واز بین رفتن گیاهان بیشتری خواهیم بود؟!

استخر لاهیجان | Photo by : Sepehr Sohrabi
Photo by : Sepehr Sohrabi

توصیه های کارناوال

یکی از مسائلی که باید در همه جا به آن توجه کرد، جمع آوری زباله هاست. شیطان کوه به عنوان یک جاذبه زیبا، حال خوبی را برای تان به ارمغان می آورد؛ پس شما هم با آن مهربان باشید و با آسیب ها و زباله های تان خاطرش را نیازارید.

خرید کلوچه های لاهیجان را فراموش نکنید و از این خوشمزه های پرطرفدار غافل نشوید.

بام سبز | Photo by : Sepehr Sohrabi
Photo by : Sepehr Sohrabi

سخن آخر

به شهر زیبای لاهیجان رفتیم و دیدنی مهم این شهر را دیدیم. شیطان کوه جایی است که همه را با هر سلیقه ای راضی می کند؛ اینجا هم چشم اندازی از شهر را در اختیارتان می گذارد و هم فرصت بودن در طبیعت را.

از گشت و گذار امروز لذت بردید؟

تا به حال به لاهیجان سفر کرده اید؟

نظرتان در مورد شیطان کوه و امکاناتش چیست؟

منتظر دیدگاه های تان هستیم...

امتیاز نقد و بررسی کارناوال

نقاط قوت

 • بام شهر لاهیجان
 • تله کابین و امکانات تفریحی
 • برخورداری از فروشگاه صنایع دستی
 • امکان پیاده و سواره طی کردن مسیر کوه

نقاط ضعف

 • تبلیغات و اطلاع رسانی ضعیف
 • عدم توجه مسئولان به میزان ورود و نحوه استفاده گردشگران
نکات کلی
شیطان کوه لاهیجان


نقشه و مسیریابی
شیطان کوه لاهیجان
X