نقد و بررسی کارناوال

اطلاعات کلی

مسیریابی و جاذبه های نزدیک

نقد و بررسی کاربران

 • Address : Bame Tehran, Valenjak St., Yemen St., Chamran Highway, Tehran, Tehran Province, Iran
 • آدرس : تهران- بزرگراه شهید چمران- خیابان یمن- انتهای خیابان ولنجک- بام تهران
 • ساعت دسترسی : امروز جمعه 24 ساعته
  شنبه : 24 ساعته
  یکشنبه : 24 ساعته
  دوشنبه : 24 ساعته
  سه‌شنبه : 24 ساعته
  چهارشنبه : 24 ساعته
  پنج‌شنبه : 24 ساعته
  جمعه : 24 ساعته
  مجموعه توچال از بخش های مختلف تشکیل شده است. برای اطلاع از ساعت دسترسی آنها می توانید به مطلب مربوط به همان بخش در پست مراجعه کنید.
 • تلفن : 021-24875000
 • وب سایت : کلیک کنید
 • امتیاز کارناوال : 4.3
 • امتیاز گوگل : 4.3
 • امتیاز Trip Advisor : 4.5
 • سطح هزینه : رایگان
 • مدت پیشنهادی بازدید : 2 تا 12 ساعت
نقد و بررسی تخصصی کارناوال

مجموعه تفریحی توچال | به روز رسانی زمستان 97

قله توچال تهران | Photo by : Majid Taherian
Photo by : Majid Taherian

 تهران در دامنه جنوبی رشته کوه های سر به فلک کشیده البرز قرار گرفته و از هر سو تا کیلومترها گسترده شده و پایتخت ایران را شکل داده است. شهری که از شمال و از کوه های البرز به سمت دشت های جنوب کشیده شده است و به همین دلیل چشم انداز شهری در آن به خاطر وجود پستی و بلندی و کم و زیاد شدن ارتفاع در قسمت های مختلف بسیار زیبا و تماشایی است. شهری که در روز به جنبش در می آید و شب به مانند نگینی زیبا می درخشد. این شکل ساخت تهران، تماشایش از بالا را بسیار جذاب و خواستنی می کند؛  تا اندازه ای که بسیاری برای انجام این کار به ارتفاعات تهران می روند تا قلب تپنده ایران را از بلندی به نظاره بنشینند. مکانی که در آن می توانند از هیاهوی این شهر دور شوند و مشکلات و کارهای خود را برای ساعاتی در همان پایین جای بگذارند. 

سفر امروز کارناوال به یکی از این مکان هاست؛ جایی که می توان در آن از بام تهران، شهر را تماشا کرد، بعد بالا و بالاتر رفت تا به محبوب ترین و خاطره انگیزترین قله شهر، قله توچال رسید. منطقه ای جذاب که در سال های گذشته با وجود تفریح ها و دیدنی های مختلف به یکی از اصلی ترین مکان های سرگرمی و ورزشی پایتخت تبدیل شده است. با ما به این سفر بیایید تا شما را با قسمت های مختلف توچال آشنا کنیم و صعودی خاطره انگیز بر بام آن داشته باشیم. 

نمای تهران از بام تهران | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown
پیست اسکی توچال | Photo by : hosak
Photo by : hosak

چرا قله و مجموعه های تفریحی توچال؟


 • قله توچال مهم ترین و مرتفع ترین قله تهران است. 
 • توچال اصلی ترین مقصد کوه نوردی شمال تهران است.
 • دیدنی ها و تفریحات بسیاری مانند بام تهران، تله کابین، سورتمه، پیست اسکی، تله سیژ و مجموعه های ورزشی و ... را در خود جای داده است.
 • طولانی ترین خط تله کابین و سورتمه کشور را در خود جای داده است.  
 • پیست اسکی توچال یکی از محبوب ترین پیست اسکی های تهران است. 
 • پیست اسکی توچال نزدیک ترین پیست اسکی به پایتخت محسوب می شود. 
 • سکوت و آرامش توچال به ویژه در روزهای عادی می تواند به شما در تجدید انرژی و روحیه کمک کند. 
 • بام تهران، بهترین مکان تماشای پایتخت از فراز بلندی هاست. 
 • توچال به ویژه در منطقه آبشار و بوستان های تندرستی و همچنین در مسیر قله طبیعتی تماشایی دارد. 
 • مسیر تندرستی توچال یکی از بهترین مسیرهای پیاده روی تهران محسوب می شود. 
 • آب و هوای تمیز و متفاوت این قسمت از پایتخت می تواند شما را به وجد بیاورد. 

آشنایی با قله و مجموعه تفریحی توچال

در کنار جاذبه و دیدنی های تهران، قله توچال یکی از قدیمی ترین و جذاب ترین قسمت های تفریحی این شهر به شمار می آید. قله ای 3962 متری که در شمال تهران و در میان رشته کوه البرز جای خوش کرده است و محبوب ترین مکان بین کوه نوردان تهرانی برای صعود محسوب می شود. مسیری که بسیاری از مردم با مقداری تمرین و آمادگی جسمانی می توانند به راحتی از آن صعود کنند و از زیبایی های طبیعت در مسیر و قله لذت ببرند. شهر تهران در دامنه جنوبی توچال قرار گرفته و قله این کوه به سمت پایتخت مشرف است. 

توچال در لغت به معنی چال آبگیر و دریاچه های کوچک است و از آنجایی که قله آن در نزدیکی دریاچه ای از یخ طبیعی قرار دارد به این نام خوانده می شود. طبیعت این کوه با وجود منظره های زیبا، هوای دلنشین کوهستانی، چشمه های متعدد و فضایی آرام و به دور از هیاهوی شهری، در میان شهروندان تهرانی و کوه نوردان دیگر شهرهای ایران و حتا بسیاری گردشگران خارجی طرفداران فراوانی پیدا کرده است. در کنار اینها وجود مجموعه های ورزشی و تفریحی متعدد مانند باشگاه تیراندازی، باشگاه اسکی، زیپ لاین، تله کابین، تله سیژ، مجموعه تفریحی بام تهران، رستوران ها و کافه های متعدد در منطقه توچال به جذابیت این جاذبه افزوده است. منطقه ای که بلندترین نقطه تهران در آن قرار گرفته است و از نظر آب و هوا یکی از تمیزترین مکان های پایتخت در طول سال به حساب می آید. در ادامه همراه ما باشید تا شما را با دیدنی ها و تفریحات این منطقه توریستی و طبیعی بیشتر آشنا کنیم. 

قله توچال | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown
پیست اسکی توچال تهران | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

دیدنی ها و تفریحات توچال

همان گونه که گفتیم توچال مجموعه ای از دیدنی ها و تفریحات را در خود جای داده است که در ادامه به معرفی هر یک از آنها می پردازیم. در این مطلب جاذبه های مختلف هیجانی، تفریحی و طبیعی را به ترتیب از بخش ورودی و پس از پشت سر گذاشتن پارکینگ به شما معرفی می کنیم. 

ترتیب این جاذبه ها به این شکل است:

ابتدا وارد مجموعه توچال می شویم، در مقابل شما محوطه پارکینگ قرار دارد. بعد از پارکینگ می توانید محوطه آغازین مسیر سلامتی را که تعدادی کافی شاپ، یک غرفه گل و گیاه، سرویس بهداشتی و مسیر ورودی ماشین ها را در خود جای داده است ببینید. پس از آن و قدری پیاده روی در اولین پیچ به ایستگاه اتوبوس برقی می رسید. از آنجا تا بوستان سلامتی 1 راه چندانی ندارید. نقطه انتهایی زیپ لاین، دو کافه، تعدادی آلاچیق و نیمکت بخش های مختلف بوستان سلامتی 1 را شامل می شوند. باشگاه تیراندازی توچال نیز درست در مقابل بوستان سلامتی 1 قرار دارد. از اینجا دوباره راه را در پیش می گیریم. منطقه آبشار و غار در دومین پیچ در مقابل شماست. دو کافه و تعدادی نیمکت، پله و آلاچیق از امکانات این منطقه هستند. مسیر سلامتی را ادامه می دهیم تا به بوستان سلامتی 2 برسیم. بازی هیجانی کیوب کلاب و نقطه ابتدایی زیپ لاین در این بوستان قرار دارند. راه بام تهران را پیش می گیریم تا پس از طی چند صد متر به ورودی بام برسیم. سیمیلاتور پنج بعدی و ایستگاه اتوبوس در ورودی بام تهران قرار دارند. فودکورت توچال نیز در ورودی بام قرار دارد و داخل محوطه آن ادامه پیدا می کند. در محوطه سمت چپ بام سورتمه، مسیر کوهنوردی، مرکز امداد و نجات کوهستان و سرویس بهداشتی دیده می شود، سمت راست پارکینگ، چند کافه، آکادمی تنیس توچال و محوطه باز بام تهران قرار دارد و در سمت شمالی نیز ایستگاه تله کابین و تله سیژ، چند کافه و محوطه ورزش های همگانی به چشم می خورد. 

1- پیاده روی در مجموعه توچال 

اگر به پیاده روی علاقه دارید و می خواهید از فضای فرحبخش کوهستان و مناظر اطراف آن لذت ببرید پیاده روی در توچال گزینه خوبی برای شماست. مسیر پیاده راهی که از پارکینگ اصلی مجموعه توچال شروع می شود، 2000 متر ادامه پیدا می کند و به ایستگاه اول تله کابین توچال می رسد. در میانه راه این مسیر که به نام مسیر سلامتی معروف شده است، دیدنی ها و تفرجگاه هایی نیز قرار دارد که لذت این پیاده روی را چند برابر می کند. 

بوستان سلامتی 1: این بوستان با 3350 متر مربع و امکاناتی مانند فضای سبز، آلاچیق، چندین نیمکت و نورپردازی های جذاب در شب شما را به گذراندن لحظاتی در میانه راه دعوت می کند. 

بوستان سلامتی 2: بوستان سلامتی دو، تفرجگاه دیگری است که با مساحت 2650 مترمربع گردشگران و پیاده راهِ های رسیدن به توچال را به دمی استراحت در آن دعوت می کند. فضای سبز، نیمکت های پارک، نورپردازی و چشم اندازهای شب این بوستان، محیطی دلنشین را به وجود آورده است. 

منطقه آبشار و غار: این منطقه با وجود آبشاری سرزنده و پلکانی سنگی برای رسیدن به غار نزدیک آبشار، تفرجگاه جذابی را به وجود آورده است. 

بام تهران: معروف ترین بخشِ مسیرِ پیاده روی تا ایستگاه اول که از آن می توان تهران، ساختمان ها، برج ها و بالا و پایین هایش را به خوبی به تماشا نشست. در ادامه به صورت کامل تری این دیدنی را به شما معرفی می کنیم. 

محوطه ایستگاه اول: پایان راه پیاده روی مسیر سلامتی به ایستگاه اول تله کابین توچال می رسد، محوطه ای جذاب با فضایی دل انگیز، وسایل ورزش همگانی، نیمکت های پارکی و مکانی برای ورزش ها و تفریحات همگانی که خاطره خوش توچال را برای بازدیدکنندگان لذت بخش تر می کند. البته مسیر پیاده نوردی برای رسیدن به قله توچال از اینجا ادامه پیدا می کند. شما می توانید با داشتن تجهیزات کوه نوردی مانند کفش مناسب، عصا، خوراکی مختصر و ... مسیر پیاده روی تان را ادامه دهید. 

2- باشگاه تیراندازی با کمان توچال

باشگاه تیراندازی با کمان در مجموعه تفریحی-ورزشی توچال و در مسیر جاده سلامتی و مقابل بوستان سلامتی 1 این منطقه تفریحی قرار گرفته است. باشگاهی با 1500 مترمربع مساحت که به تمامی تجهیزات مورد نیاز تیراندازی با کمان و دارت مجهز است و به تمام گروه های سنی خدمات ارایه می کند. در کنار آن افراد علاقه مند به این رشته ورزشی می توانند با ثبت نام در کلاس های این باشگاه، استعداد خود در تیراندازی را محک بزنند. همچنین در این باشگاه به صورت تفریحی و حرفه ای مسابقه هایی نیز برگزار می شود که علاقه مندان می توانند در آنها شرکت داشته باشند.

مربیانی که در این باشگاه ورزشی کار آموزش را انجام می دهند: 

آقای اسدالله اسدی

خانم فرزانه همتی: قهرمان کشوری و عضو سابق تیم ملی تیراندازی با کمان ایران

خانم ساره اسدی: قهرمان کشوری و آسیایی و عضو تیم ملی تیراندازی با کمان ایران 

*تیراندازی تفریحی و حرفه ای در این باشگاه به شکل زیر است:

تفریحی 

 تمامی تجهیزات برای تیراندازی به صورت رایگان در اختیار دوستداران این رشته ورزشی قرار می گیرد و به افراد با حضور مربی آموزش داده می شود. هزینه: استفاده از هر ده سیبل با آموزش 15 هزار تومان است. 

 حرفه ای

تیراندازی با کمان حرفه ای خود از دو دوره مقدماتی و تکمیلی تشکیل شده است: 

1. دوره مقدماتی:

• طول دوره مقدماتی 10 جلسه 2 ساعته است. این 10 جلسه در دو روز هفته به انتخاب خود فرد برگزار می شود.  

• تمام تجهیزات مورد استفاده در این دوره به صورت رایگان در اختیار فرد گذاشته می شود. 

2. دوره تکمیلی: 

• پس از گذراندن دوره مقدماتی، فرد باید کمان و تجهیزات مورد نیاز این رشته را برای خود تهیه کند. طول این دوره با طول دوره مقدماتی یکسان است. 

پرتاب دارت 

پرتاب دارت دیگر از فعالیت تفریحی و ورزشی است که در این باشگاه انجام می شود: 

این دوره در 10 جلسه 2 ساعتی انجام می شود که دو روز هفته به انتخاب خود فرد است. 

تمام تجهیزات مورد احتیاج در این دوره به صورت رایگان در اختیار فرد گذاشته می شود. 

زمان فعالیت 

این باشگاه هر روز از ساعت 9:00 تا 24:00 فعال است. البته به دلیل شرایط آب و هوایی خاص زمان فعالیت روزانه باشگاه ممکن است تغییر کند. 

اطلاعات تماس 

برای گرفتن اطلاعات بیشتر در مورد باشگاه تیراندازی می توانید با شماره های 02122421508- 09199038514- 09199234566 تماس بگرید یا به وبسایت این مجموعه سر بزنید.

آدرس

تهران، انتهای خیابان ولنجک، داخل مجموعه فرهنگی ورزشی تله کابین توچال، ۵۰۰ متر بالاتر از پارکینگ مجموعه توچال، سمت چپ، باشگاه تیراندازی باکمان توچال

3- کیوب کلاب توچال 

یکی از سرگرمی های جالب و واقعا متفاوت مجموعه تفریحی توچال، اتاق فرار آن است که با نام های اسکیپ روم و کیوب کلاب نیز بین مردم شناخته می شود. وارد این اتاق که می شوید خود را در داستانی هیجان انگیز و کامپیوتری می بینید که نقش اصلی آن خودتان هستید. در این اتاق شما در سناریو و قصه ای شبیه به یک بازی یا فیلم قرار می گیرید و با هوش و فکرتان باید بتوانید چالش ها و مشکلات پیش روی تان را به مانند قهرمان فیلم ها یکی یکی از سر راه بردارید و از اتاق با موفقیت خارج شوید. اینجا تنها یک ساعت وقت دارید تا گره های داستان را باز کنید و خود را از مهلکه داستان که بیشتر پلیسی و کارآگاهی هستند بیرون بیاورید. هوش، اطلاعات عمومی، سرعت عمل و کارگروهی، بازوهای موفقیت شما در این بازی ها هستند. در کل دو اتاق با دو داستان متفاوت در این کیوب کلاب در انتظار شما و دوستان تان هستند که می توانید با گروه هایی سه تا 10 نفره در این سرگرمی جذاب شرکت کنید. 

هزینه کیوب کلاب توچال

برای گروه های دو سناریویی که 2 تا 10 نفره هستند هزینه بین 60 تا 45 هزار تومان است. هرچه تعداد بیشتر باشد، هزینه کمتر می شود. 

برای گروه های دو سناریویی که 4 تا 8 نفره هستند هزینه بین 90 تا 70 هزار تومان است. هرچه تعداد بیشتر باشد، هزینه کمتر می شود. 

ساعت بازدید

این کیوب کلاب هر روز از ساعت 10:00 تا 24:00 به روی علاقه مندان باز است.

محل قرارگیری

این کیوب کلاب قبل از بام تهران و نرسیده به ایستگاه اول تله کابین واقع شده است. 

اطلاعات تماس

با شماره 02126708015 می توانید از قبل رزرو انجام دهید یا اطلاعات بیشتری در مورد این سرگرمی به دست آورید. 

4- زیپ لاین توچال 

بخش های هیجان انگیز مجموعه تفریحی توچال هنوز تمام نشده و باز هم جذابیت های بسیاری در انتظار شماست. مجموعه زیپ لاین توچال یکی از بخش های جذاب و جالب این منطقه تفریحی-طبیعی محسوب می شود و هر روز پذیرای علاقه مندان به هیجان و آدرنالین است. این مجموعه در بوستان شماره 2 و در مسیر جاده سلامتی قرار گرفته و رویای پرواز شما را تا اندازه ای به حقیقت تبدیل می کند. این زیپ لاین در ارتفاع 60 متری با تجهیزات ایمنی مطمئن (تجهیزات صخره نوردی) شما را 200 متر به پرواز در می آورد. 

اطلاعات بازدید: 

هر روز از ساعت 10:00 تا 22:00 

نکات مهم

*امکان استفاده از این زیپ لاین برای آقایان و خانم ها فراهم است. 

*افراد پایین 12 سال و با وزن بالای 200 کیلوگرم نمی توانند از این زیپ لاین استفاده کنند. 

از آنجایی که این زیپ لاین توسط بخش خصوصی اداره می شود، حتما پیش از رفتن با شماره 09011080028 تماس بگیرید تا از باز بودن مجموعه مطمئن شوید. 

هزینه زیپ لاین توچال

بهای بلیت زیپ لاین توچال برای هر نفر 35000 تومان است. 

5- سینمای پنج بعدی توچال 

یکی از جاذبه های هیجانی توچال، سینمای پنج بعدی‌ یا سیمیلاتور آن است که در ایستگاه اول تله کابین توچال قرار دارد و با افکت های ویژه ای مانند باد، طوفان، لرزش صندلی ها و ... تجربه دلچسب و متفاوتی از تماشای فیلم را به شما هدیه می دهد. این سینما با استانداردهای کشور ایتالیا ساخته شده است و می توانید سراغ آن را در ایستگاه بام تهران بگیرید.

هزینه

بهای بلیت این سینما برای هر نفر 10000 تومان است. 

اطلاعات بازدید

این سینما همه روزه از ساعت 09:00 صبح تا 24:00 پذیرای شما خواهد بود.

6- سورتمه توچال | طولانی ترین سورتمه ایران

این سورتمه در سال 1394 و با سرمایه گذاری شرکت تله کابین توچال، توسط شرکت ویگاند آلمان طراحی و ساخته شده است. سورتمه ای با 1420 متر طول که عنوان طولانی ترین سورتمه ایران را نیز به خود اختصاص داده است و تا 250 نفر را در هر ساعت می تواند جابه‌جا کند. سورتمه توچال از شرکت tuv آلمان -معتبرترین شرکت بازرسی و استاندارد اروپایی- گواهی تایید دارد و یکی از مهیج ترین تفریح های منطقه توچال به حساب می آید. 

هزینه سورتمه توچال 

بهای بلیت برای هر نفر بزرگسال (یا به همراه یک کودک زیر هشت سال) 25000 تومان است. 

روزها و ساعت های استفاده از سورتمه توچال

روزهای هفته ساعت شروع ساعت خاتمه
همه روزه 18:00 02:00
پنج شنبه و جمعه 09:00 02:00
سورتمه توچال | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown
سورتمه توچال | Photo by : Mahdiyeh Akbari | Karnaval
Photo by : Mahdiyeh Akbari | Karnaval

7- باشگاه بگ جامپ 

به تازگی به مجموعه توچال بخش تازه ای به نام باشگاه بگ جامپ اضافه شده که دوز هیجان و ماجراجویی را در آن بالا برده است. در این بخش شما باید به بالای سکوهایی با ارتفاع های مختلف بروید و سپس از بالای آن خودتان را بر روی یک تشک بیندازید.  

ساعت کاری مجموعه: 

شنبه تا چهارشنبه: 12:00 تا 21:00

پنج شنبه و جمعه: 10:00 تا 23:00

تلفن رزرو: 

021-26804043

09199090260

قوانین پرش:

 • پرش برای زنان باردار و بیماری های قلبی ممنوع است. 
 • از پرش افراد زیر 14 سال بدون حضور والدین جلوگیری می شود.
 • پرش اول تنها از سکوی اول امکان پذیر است و پرش از سکوهای بالاتر تنها با تایید مربی انجام می شود. 
 • مجموعه بگ جامپ هیچ مسئولیتی در قبال پرش اشتباه افراد ندارد. 
 • پرش بدون حضور مربی ممنوع است. 
 • پرش با انجام حرکات آکروباتیک ممنوع است. 
 • هر بلیت شامل دو پرش می شود. 
 • همراه داشتن موبایل، اجسام تیز، خودکار، کلید و ... هنگام پرش ممنوع است. 
نوع بلیت تعداد قیمت
بلیت اول 25000
بلیت دوم در یک روز 20000
بلیت سوم در یک روز 15000
بلیت چهارم در یک روز رایگان
پکیج اکستریم 20 پرش 150000
پکیج سوپر اکستریم 50 پرش 300000

8- تله کابین توچال | از طولانی ترین تله کابین های پیوسته دنیا 

از معروفترین جاذبه های توچال، تله کابین آن است که با سه خط اصلی، سه خط تله سیژ و یک خط تله امکان جا به جایی بر فراز این کوه را برای گردشگران فراهم می آورد. روی هم رفته طول این تله کابین به 7500 متر می رسد که در میان تله کابین های نصب شده در جهان یکی از طولانی ترین خطوط تله کابین پیوسته محسوب می شود. این تله کابین در هر ساعت تا 600 مسافر را جا به جا می کند و سه پیست اسکی جداگانه و یک مسیر پیاده روی و کوه نوردی نیز دارد. ساخت این تله کابین در سال 1353 به دست بهمن باتمانقلیچ و با همکاری شرکت های فرانسوی پوما و شرکت های اتریشی دوپل مایر شروع شد و در سال 1357 مورد بهره برداری قرار گرفت. اداره این مجموعه پس از انقلاب اسلامی در اختیار بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی قرار گرفت.

پیست اسکی و تله‌کابین توچال تا اطلاع ثانوی روزهای دوشنبه به دلیل تعمیرات تعطیل است.

ایستگاه های تله کابین توچال 

این تله کابین 6 ایستگاه در ارتفاع های مختلف دارد که می توانید با استفاده از جدول زیر اطلاعات بیشتری در مورد آنها به دست آورید: 

نام خط مبدا (ارتفاع از سطح دریا) مقصد (ارتفاع از سطح دریا) طول مسیر زمان مورد نیاز
خط 1 ایستگاه 1 (1900 متر) ایستگاه 2 (2480 متر) 1500 متر 6:15 دقیقه
خط 2 ایستگاه 3 (2480 متر) ایستگاه 5 (2910 متر) 2985 متر 12:26 دقیقه
خط 3 ایستگاه 6 (2910 متر) ایستگاه 7 (3680 متر) 2935 متر 12:14 دقیقه

ساعت استفاده از تله کابین توچال

البته پیش از حرکت به سمت تله کابین یا پیست اسکی توچال با شماره 02124875000 تماس گرفته و از وضعیت جوی و باز بودن مجموعه مطمئن شوید. 

ساعت و روزهای کاری مجموعه طبق برنامه ریزی فنی و شرایط جوی حاکم بر مجموعه خواهد بود. 

در روز پنج شنبه و جمعه از سااعت 15:30 تا پایان ساعت بهره برداری، 2 کابین اسکی باز و یک کابین مسافر عادی به سمت ایستگاه های پایین حرکت می کنند، به همین جهت توصیه می شود مسافران عادی و کوه نوردان قبل از ساعت 15:30 ایستگاه 5 را تخلیه کنند. 

ساعت کار و روزهای فعالیت تله کابین توچال 

تاریخ ساعت شروع بلیت فروشی (از ایستگاه یکم) ساعت خاتمه بلیت فروشی (از ایستگاه یکم) ساعت شروع بلیت فروشی (از ایستگاه دوم) ساعت شروع بلیت فروشی (از ایستگاه پنجم) ساعت اتمام بهره برداری (از ایستگاه پنجم) ساعت اتمام بهره برداری (از ایستگاه هفتم)
شنبه تا چهارشنبه 08:00 تا 09:30 (فقط اسکی بازان) 09:30 تا 13:00 (مسافران عادی) 08:15 09:00 17:00 (تخلیه مسافران عادی) 15:00 تا 16:30 (تخلیه اسکی بازان)
پنج شنبه و جمعه 07:00 تا 09:30 09:30 تا 12:00 07:15 07:45 17:00 (تخلیه مسافران عادی) 15:30 تا 17:00 (تخلیه اسکی بازان)
ایستگاه هفتم تله کابین توچال | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

قیمت بلیت تله کابین توچال

عنوان بلیت مبدا مقصد نوع بلیت هزینه
1 به 2 ایستگاه 1 ایستگاه 2 تک مسیر (رفت یا برگشت) 10000 تومان
1 به 5 ایستگاه 1 ایستگاه 5 تک مسیر (رفت یا برگشت) 15000 تومان
7 به 1 ایستگاه 7 ایستگاه 1 تک مسیر (رفت یا برگشت) 25000 تومان
1 به 2 ایستگاه 1 ایستگاه 2 رفت و برگشت 15000 تومان
5 به 1 ایستگاه 1 ایستگاه 5 رفت و برگشت 35000 تومان
7 به 1 ایستگاه 1 ایستگاه 7 رفت و برگشت 45000 تومان

9- تله سیژ چشمه 

 تله سیژ چشمه نیز یکی دیگر از جاذبه های توچال است که شما را از ایستگاه اول تله کابین تا محل رستوران چشمه می برد. 

هزینه تله سیژ

بهای بلیت تک مسیر: 7000 تومان 

بهای بلیت رفت و برگشت: 14000 تومان 

روزها و ساعت های استفاده از تله سیژ

روزهای هفته ساعت شروع (از ایستگاه یکم) ساعت خاتمه (از ایستگاه یکم)
شنبه تا چهارشنبه 18:00 02:00
پنج شنبه و جمعه (صبح ها) 07:00 02:00

10- آکادمی تنیس توچال 

یکی دیگر از ورزش های جذابی که می توانید در بام تهران و مجموعه توچال دنبال کنید ورزش تنیس است. اگر به این ورزش علاقه دارید می توانید به آکادمی تنیس توچال سر بزنید و تنیس را با چشم اندازی جذاب از فراز تهران دنبال کنید. هم آقایان و هم خانم ها می توانند در این آکادمی ثبت نام و از امکانات باشگاه استفاده کنند. این مجموعه فروشگاهی دارد که می توانید وسایل مربوط به بازی تنیس را از همان مرکز تهیه کنید. 

شماره تماس: برای اطلاع از نحوه عضویت و هزینه ها می توانید با شماره 09123375204 تماس بگیرید. 

آکادمی تنیس توچال | Photo by : Mahdiyeh Akbari | Karnaval
Photo by : Mahdiyeh Akbari | Karnaval

11- بام تهران

بام تهران معروف ترین بخش مجموعه تفریحی منطقه توچال است و در بالاترین نقطه خیابان ولنجک قرار دارد. این جاذبه به خاطر دید فوق العاده زیبایی که از پایتخت به شما می دهد و برای آب و هوای خوش و محیط دلچسب آن بسیار محبوب شده است. مکانی که دور تا دور آن صندلی های مختلفی چیده شده و شادی و همهمه مردم، فضای دلنشینی به آن داده است. البته رستوران ها و کافه های مختلفی نیز در بام تهران دیده می شود که گردش شما در توچال را کامل می کند. اینجا می توانید در روزهایی غیر از روزهای تعطیل که بام بسیار شلوغ است از سکوت فضا لذت ببرید و اندکی با خود خلوت کنید. 

12- پیست اسکی تله کابین توچال

پیست اسکی توچال در ایستگاه هفتم تله کابین آن قرار دارد و یکی از مرتفع ترین پیست اسکی های ایران محسوب می شود. 

پیست اسکی و تله‌کابین توچال تا اطلاع ثانوی روزهای دوشنبه به دلیل تعمیرات تعطیل است.

پیست اسکی ایستگاه هفتم 

پیست اسکی ایستگاه هفتم نزدیکترین پیست اسکی به تهران است و نقطه بالایی آن در پایین قله توچال در ارتفاع 3850 متری قرار دارد و در نقطه پایینی به هتل توچال در ارتفاع 3500 متری می رسد. طول آن 1200 متر است و مکانی جذاب برای تفریح و خوشگذرانی است. از امکانات مخصوص این پیست می توان به وجود یک تله سیژ (دوپل مایر) و یک تله اسکی برای جابه‌جایی مسافران اشاره کرد. این پیست به دلیل ارتفاع بالای خود، اولین پیست اسکی برفگیر کشور به حساب می آید و در صورت بارش خوب، بیش از هشت ماه در سال قابل بهره برداری است. 

مزایای پیست اسکی توچال:

نزدیکی به مرکز شهر

مطمئن بودن مسیر حرکت تا پیست

استفاده از هتل زیبا و مجهز توچال

تهیه بهترین لوازم اسکی از مدرسه اسکی

دارای سه خط تله سیژ و یک خط تله اسکی

دارای بهترین و مجرب ترین مربیان اسکی

ایستگاه های تله کابین توچال 

 هتل توچال 

در سال 1381 مهمان پذیری به نام هتل توچال در ایستگاه هفتم تله کابین ساخته و راه اندازی شد. هتلی با نمای چوبی و 27 سوییت و اتاق در دامنه شمالی این کوه که به گردشگران خدمات رسانی می کند. 

شماره تماس هتل توچال: 02122418000

هزینه استفاده از پیست اسکی توچال 

بلیت ورودی: 98000 تومان

13- اسنوموبیل سواری در پیست اسکی توچال 

از تفریحات هیجانی جدیدی که در پیست اسکی توچال برای گردشگران فراهم شده، اسنوموبیل سواری است. شما با استفاده از این دستگاه ها می توانید مسیر رفت و برگشت 1.5 کیلومتری را با سرعت طی کنید و آدرنالین خون تان را بالا ببرید. 

هزینه استفاده

بلیت رفت و برگشت تا ایستگاه هفتم + بلیت اسنوموبیل سواری برای هر نفر 90,000 تومان است. 

مراکز خرید بلیت

برای خرید بلیت اسنوموبیل می توانید به گیشه فروش بلیت در ایستگاه اول یا رزرواسیون مستقر در هتل توچال مراجعه کنید. 

زمان استفاده

هر روز از ساعت 08:30 صبح تا 15:00 عصر 

اسنوموبیل سواری در توچال | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

14- کوه نوردی به قله توچال | مسیرهای صعود و فرود 

مهمترین تفریحی که گردشگران و مردم را به سمت توچال و لذت بردن از دیدنی های آن دعوت می کند، کوه نوردی برای صعود به قله آن است. رسیدن به بالای قله توچال همان گونه که گفتیم محبوب ترین مسیر کوه نوردی مردم تهران به شمار می آید و بسیاری صعود به این قله را در برنامه روزهای جمعه و تعطیل خود قرار می دهند. 

مسیرهای صعود توچال

برای رسیدن به بلندای توچال می توانید از مسیرهای مختلف زیر استفاده کنید: 

1- دربند، پناهگاه شیرپلا، سیاه‌سنگ، قله توچال: این مسیر رایج ترین و پرطرفدار ترین راه رسیدن به قله توچال به شمار می آید.

2- بوستان جمشیدیه، پناهگاه کلکچال، دره پیازچال، قله پیازچال، قله توچال 

3- ولنجک، ایستگاه پنجم تله‌کابین، ایستگاه هفتم تله‌کابین، قله توچال: این مسیر بیشتر جاده های خاکی و پر نشیب و فراز دارد و طول آن 17 کیلومتر است. 

4- درکه، پناهگاه پلنگ‌چال، ایستگاه پنجم تله‌کابین، ایستگاه هفتم تله‌کابین، قله توچال

5- دارآباد، قله دارآباد، قله پیازچال، قله توچال

6- دربند، دوراهی اوسون، دره اوسون، جان پناه اسپیدکمر، ایستگاه هفتم تله کابین، قله توچال: این مسیر قدیمی ترین راهی است که کوه نوردان با استفاده از آن خود را به قله توچال می رساندند. در ضمن جان پناه اسپیدکمر که قدیمی ترین جان پناه کوه نوردی ایران نیز به شمار می رود در جنوب قله توچال و شرق ایستگاه پنج تله کابین واقع شده است. 

7- از دامنه شمالی و از شکراب هم امکان صعود به توچال وجود دارد که کمتر مورد استفاده کوه نوردان قرار می‌گیرد.

مسیرهای فرود

1- ایستگاه 7 تله کابین توچال، پیاده شدن در ولنجک: این راه سریع ترین و بهترین راه برای رسیدن به شهر تهران محسوب می شود. 

2- بازگشت از مسیر صعود: از هر مسیری که صعود کرده اید می توانید به سمت پایین بازگردید. 

3- برگشت با تله کابین از ایستگاه 7 تا ایستگاه 5، پیمودن دره اوسون به دربند: این مسیر را هرگز بدون کمک راهنمای کاربلد طی نکنید. 

توصیه های کوه نوردی

درست است که این مسیر یکی از معروف ترین مسیرهای کوه نوردی ایران است و بسیاری تا به حال به قله آن صعود کرده اند اما این نباید باعث شود تا شما به تنهایی و بدون کمک راهنما به این قله صعود کنید. هر صعودی بهتر است که در یک گروه، با همراهی یک یا دو راهنمای کوه نورد راه بلد و حرفه ای و با تجهیزات کامل صورت بگیرد. اگر دوست دارید که حتما خود را به بلندای توچال برسانید می توانید در گروه ها و باشگاه های کوه نوردی معتبر ثبت نام کرده و با همراهی آنها صعودی خاطره انگیز به توچال داشته باشید.  

مسیر کوه پیمایی از داخل منطقه توچال 

اگر در توچال هستید و می خواهید از اینجا صعودی به سمت قله داشته باشید باید خود را به ایستگاه اول تله کابین برسانید. در جدول زیر اطلاعات مسافتی بین ایستگاه های مختلف برای کوه پیمایی داده شده است: 

نام مسیر مسافت (کیلومتر)
جاده در ورودی تا ایستگاه 1 2
جاده ایستگاه 1 به ایستگاه 2 3.5
جاده ایستگاه 2 به ایستگاه 5 3.26
جاده ایستگاه 5 به ایستگاه 7 5.34
جاده ایستگاه 7 به ایستگاه 8 (هتل) 1.98
جمع (از ایستگاه 1 تا 8) 17.08
نقشه صعود به توچال | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

شکم گردی در توچال 

یکی از اصلی ترین تفریحاتی که بسیاری برای آن سری به توچال می زنند، شکم گردی در بلندترین منطقه تفریحی تهران است. شکم گردی در توچال با وجود فودکورت توچال، رستوران ها، کافه ها و غرفه های مختلف فروش مواد غذایی که در جای جای این مجموعه قرار گرفته اند، تنوع بسیار بالایی دارد. از انواع فست فودها و غذاهای ایرانی و خارجی گرفته تا اسنک ها و آش های مختلف و کافه ها و نوشیدنی های گوناگون، شکم گردی در توچال می تواند سلیقه غذایی بسیاری از گردشگران را پوشش دهد. البته قیمت بالا و کیفیت به نسبت متوسط این مجموعه های غذایی نتوانسته است تمام سلیقه ها را راضی کند. 

مکان هایی که می توانید در آنجا به مجموعه های غذایی دسترسی داشته باشید:

ورودی توچال 

باشگاه تیراندازی 

طول مسیر پیاده روی (بوستان های سلامتی 1 و 2)

منطقه آبشار و غار

مجموعه بام تهران 

ایستگاه های مختلف تله کابین 

پیست اسکی

امکانات توچال و بام تهران

از جمله امکانات منطقه توچال می توان به موارد زیر اشاره کرد: 

فودکورت توچال، رستوران و کافه های مختلف در مسیر پیاده روی، بام تهران، پیست اسکی و ایستگاه های مختلف تله کابین

غرفه ها و بوفه های خرید خوراکی 

پارکینگ در ورودی اصلی توچال و ایستگاه اول تله کابین 

سرویس بهداشتی در ورودی توچال، در بام تهران و در مسیر پیاده روی (بوستان های سلامتی)

خودپرداز در مسیر پیاده روی و بخش های مختلف

اتوبوس در ورودی مجموعه توچال برای رساندن شما به بام تهران با هزینه 1500 تومان 

باجه های الکترونیک خرید بلیت تله سیژ، تله کابین و سورتمه

فصل سفر به توچال

برای رفتن به توچال به خصوص اگر قصد کوه نوردی و صعود به قله آن را دارید باید از قبل از آب و هوای منطقه اطلاع داشته باشید. در این قسمت ما شما را تا اندازه ای با آب و هوای حاکم بر تهران و قله توچال آشنا می کنیم؛ اما باید پیش از هرگونه سفر به این منطقه از طریق شماره تماس های مربوط به مدیریت توچال یا سازمان هواشناسی از وضعیت آب و هوایی مطمئن شوید. 

در کل آب و هوای تهران متاثر از کوهستان های شمال و دشت های جنوب آن است. قسمت شمالی آن آب و هوایی به نسبت معتدل و مرطوب دارد و شب ها نسیم خنکی از سمت کوه داخل شهر می وزد. میزان بارندگی در شمال تهران 429 میلی متر و پوشش گیاهی آن متراکم تر و سرزنده تر است.  

نمای تهران از توچال | Photo by : mahdi-mohammadi
Photo by : mahdi-mohammadi

مسیر دسترسی توچال

آدرس: تهران- بزرگراه شهید چمران- خیابان یمن- انتهای خیابان ولنجک- بام تهران

برای رسیدن به ورودی توچال باید خود را به ولنجک برسانید. سوار خودروی شخصی خود شده و خود را به خیابان ولنجک برسانید. این خیابان را تا انتها بالا بروید تا به پارکینگ ورودی توچال برسید. می توانید در این قسمت ماشین خود را پارک کنید و بقیه راه را پیاده بروید یا اینکه با ماشین خود تا بام تهران و ایستگاه اول تله کابین بالا بروید و از پارکینگ آنجا استفاده کنید. برای رسیدن به انتهای خیابان ولنجک همچنین می توانید با استفاده از اتوبوس خط 221 (میدان ولنجک- پایانه شهید افشار) به این محل بروید و در ایستگاه هفدهم از اتوبوس پیاده شوید. از اینجا پیاده یا با استفاده از ماشین های گذری می توانید به ورودی توچال برسید.

بام تهران | Photo by : Mahdiyeh Akbari | Karnaval
Photo by : Mahdiyeh Akbari | Karnaval

تجربه گردشگران خارجی در توچال

بیشتر ما دیده و خوانده ایم که گردشگران خارجی در مورد فرهنگ و امنیت کشور ما یا بناهای تاریخی که از آن بازدید کرده اند، نظر بدهند؛ اما امروز می خواهیم شما را با دیدگاه چند توریست خارجی که از توچال دیدن کرده اند آشنا کنیم. تجربه این گردشگران در وبسایت معتبر تریپ ادوایزر نقل شده است و ما تعدادی از جالب ترین های آن را اینجا برای شما نقل می کنیم. 

گردشگری از اندونزی | تاریخ سفر اسفند 96

موقع برف بازیه!

ایستگاه های مختلفی در پیست اسکی توچال وجود دارد. شما می توانید تا ایستگاه هفتم بالا بروید و با اسنوبرد بر روی برف ها لیز بخورید و پایین بیایید. البته آن زمان که من از اینجا دیدن کردم تنها تا ایستگاه پنجم برف وجود داشت. 

گردشگری از سوئد | بهمن 96

پیست اسکی کوچک اما دوست داشتنی

این پیست اسکی به نسبت کوچک است؛ اما دو ویژگی خاص دارد. یک اینکه در ارتفاع خیلی بالایی واقع شده است و دیگر اینکه شما می توانید تمام شهر را از آنجا ببینید. 

گردشگری از سوئیس | بهمن 96

مکانی فوق العاده برای اسکی و تماشای مناظر 

به من گفته اند که این پیست اسکی یکی از مرتفع ترین پیست های اسکی در دنیاست. من از اینجا در روزی آفتابی دیدن کردم. پیست اسکی کوچک اما جذابی است. همچنین هتلی در این پیست وجود دارد که شب را در آنجا گذراندم. 

گردشگری از روسیه | دی ماه 96

محلی خوب برای اسکی 

با اینکه هنوز پیست اسکی باز نشده بود؛ اما مناظر طبیعی بی نظیری داشت و شهر به زیبایی از آنجا مشخص بود. 

توچال تهران | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

موقعیت جغرافیایی قله توچال 

قله توچال از شمال به دره رودخانه های جاجرود و شهرستانک و آهار، از غرب به قله های شمالی کوه های استان البرز، قله شاه‌نشین و منطقه امامزاده داوود و از شرق به قله‌های لزون، کلکچال و دارآباد متصل است. این قله بر روی خط الراس شرقی-غربی واقع شده و در تقسیمات شهری، بلندترین کوه نزدیک به تهران محسوب می شود. 

خط الراس شرقی-غربی توچال | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown
قله توچال | Photo by : Mohsen Heidari
Photo by : Mohsen Heidari

پوشش گیاهی و جانوری توچال 

پوشش گیاهی توچال شامل ازگیل وحشی، بادام کوهی، سیب وحشی، زالزالک، انواع درختان آلو و درختچه‌هایی مانند زرشک وحشی و تمشک، والک، سیرک یا تره کوهی، آویشن، ریواس، کاکوتی، مرزه کوهی، کنگر، چای کوهی و قارچ وحشی می شود. 

تنوع جانوری توچال به دلیل ساخت و سازهای انسانی و شکار غیر مجاز، چندان بالا نیست؛ اما در قسمت هایی از آن می توان پستاندارانی مانند قوچ و میش، گرگ، روباه ‌یا خرگوش را در این منطقه مشاهده کرد. پرنده هایی مانند شاه بوف یا کبک دری نیز در توچال دیده شده اند. 

دغدغه های کارناوال 

به طور کلی نگهداری خوبی از مجموعه توچال و امکانات آن می شود اما مسایلی وجود دارد که رعایت آنها به زیبایی و جذابیت این جاذبه دیدنی تهران کمک فراوانی می کند. به عنوان مثال اگر مانند جاده تندرستی در بام تهران نیز دیوارکشی ها و آسفالت مناسبی انجام و به وضعیت نیمکت ها و سایه بان ها و همچنین جاده های فرعی رسیدگی شود منظره بهتری در مقابل دید بازدیدکنندگان قرار می گیرد. در کنار اینها در گوشه و کنار بام تهران زباله ها و برخی ساختمان های نیمه کاره وجود دارد که پاکسازی و سر و سامان دادن به وضعیت شان می تواند زیبایی و تمیزی مجموعه را چند برابر کند. سر و شکل دادن مناسب به جاده های فرعی  و دکه های بام تهران شکل مناسب تری به مجموعه می دهد. در کنار اینها توچال در روزهای پنج شنبه و جمعه و روزهای تعطیل بسیار شلوغ می شود که بهتر است مسوولان با به کارگیری تدابیری به وضعیت تردد و پارکینگ اینجا رسیدگی بهتری داشته باشند. 

سخن آخر

امروز به همراه شما گشتی در بلندترین کوه تهران و مجموعه های تفریحی و هیجانی آن زدیم. به قله آن صعود کردیم و با تله کابین در قسمت های مختلف آن گردش کردیم. 

نظر شما در مورد این جاذبه طبیعی و تفریحی تهران چیست؟ آیا تا کنون از اینجا دیدن کرده اید؟ 

از دیدگاه شما نقطه ضعف ها و قوت های این مجموعه چیست؟ کدام بخش از توچال را بیشتر دوست دارید؟

نظر، تجربه و خاطره های خود را با ما و دوستان تان در کارناوال به اشتراک بگذارید. 

امتیاز نقد و بررسی کارناوال

نقاط قوت

 • محبوب ترین مسیر کوه نوردی تهران
 • دارای طولانی ترین خط تله کابین و سورتمه کشور
 • امکانات خوب مسیر کوه نوردی تا توچال
 • سکوت دلچسب مجموعه در روزهای عادی
 • آب و هوای فرحبخش و تازه
 • بام تهران بهترین مکان برای تماشای پایتخت از فراز بلندی هاست
 • طبیعت تماشایی توچال در تمام فصول سال
 • یکی از بهترین مسیرهای پیاده روی در تهران را دارد
 • وجود باشگاه های ورزشی تیراندازی، تنیس و اسکی
 • وجود تفریحات هیجانی مانند کیوب کلاب و سینما پنج بعدی

نقاط ضعف

 • عدم نظارت کافی بر کیفیت مواد غذایی و قیمت غذاخوری بام تهران
 • کمبود سرویس بهداشتی
 • رهاشدن زباله در برخی بخش های بام تهران
 • مراقبت ناکافی از امکانات مجموعه به ویژه در بام تهران
نکات کلی
مجموعه تفریحی توچال


نقشه و مسیریابی
مجموعه تفریحی توچال
X