ویدیو HD
مهسا محرابی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

01 دی 1394

به روز رسانی

15 شهریور 1398

در هر کشوری در هر کجای دنیا تاریخ ها و روزهایی هستند که با فرا رسیدن آن ها مراسم و آداب و رسوم خاصی اجرا می شوند . مثلادر کشور خودمان چقدر زیادند روزهای خاص و آداب و رسوم های مختلف . اما بعضی از این رسم و روسوم ها غیر قابل باورند , عجیب اند و حتی ترسناک اند !!

مثل روز جمجمه در بولیوی که آداب و رسوم مخصوص به خود دارد , آداب و رسومی خاص , غیر معمول و تاحدودی ترسناک ....

روز جمجمه | بولیوی

روز جمجمه در بولیوی -karnaval.ir0
روز جمجمه در بولیوی -karnaval.ir3
روز جمجمه در بولیوی -karnaval.ir2
روز جمجمه در بولیوی -karnaval.ir4
روز جمجمه در بولیوی -karnaval.ir1

رسمی عجیب  در کشور بولیوی

کشور بولیوی با وجود ثروت پنهانی که دارد متاسفانه جزو کشورهای فقیر دنیا است و با جنگ هایی که در دوران معاصر پشت سر گذاشته است ، مردمانی آسیب دیده و زخم خورده دارد . با وجود تمام سختی ها همچنان خود و زندگی شان را سر پا نگه داشته اند و به تاریخ و فرهنگ و آداب و رسومشان  همچنان پایبندند .

یکی از مراسم هایی که از گذشته در این کشور برگزار می شده و امروز در سطح دنیا معروف و خبر ساز است رسمی است که در روزی با نام " روز جمجمه " در بولیوی برگزار می شود .

بدون شک این روز از بهترین روزهای مردگان بولیوی است روزی که همه کار انجام می شود تا به این جمجه ها خوش بگذرد .

روز جمجمه در بولیوی -karnaval.ir15
روز جمجمه در بولیوی -karnaval.ir16
روز جمجمه در بولیوی -karnaval.ir0
روز جمجمه در بولیوی -karnaval.ir4

روز جمجمه در بولیوی

اگر به تقویم مردمان بولیوی سری بزنید متوجه می شوید که روز 8 نوامبر روزی بسیار مهم است . روزی که طبق یک سنت قدیمی مردمان بولیوی جمجمه ی عزیزانی که از دست داده اند را به شکلی زیبا تزئین می کنند و برای آن ها مهمانی ترتیب می دهند .

آن ها  8 نوامبر هر سال جمجمه ی عزیزانشان را با برگ گل رز , برگ کوکا ,  انواع سیگار ها , انواع کلاه های پشمی و آفتابی , انواع عینک ها ی آفتابی و ... تزئین می کنند ، جمجمه ها را درون جعبه های مقوایی یا چوبی می گذارند و به معبدی نزدیک گورستانی شهر " لاپازا " می روند .

در پایان مراسم هم نوازنده های محلی ، با نواختن آهنگ های سنتی ، مراسم را شاد می کنند و روحیه ای تازه به جمجمه ها می دهند .

مردوم این منطقه این کار را خوش یمن می دانند و بر این باورند که با این کار مردگانشان همیشه با آن ها زندگی می کنند و آن ها را از بدشانسی ها و اتفاقات بد دور نگه میدارند .

روز جمجمه در بولیوی -karnaval.ir11
روز جمجمه در بولیوی -karnaval.ir10
روز جمجمه در بولیوی -karnaval.ir8
روز جمجمه در بولیوی -karnaval.ir1
روز جمجمه در بولیوی -karnaval.ir18
روز جمجمه در بولیوی -karnaval.ir12

اعتقادی جالب در پس این آئین

همان طور که اشاره شد این آئین در شهر لاپازا در بولیوی انجام می شود . مردم شهر بر این باورند هر فردی که از این دنیا می رود  7 روح دارد که بعد از مرگ ، یکی از این روح ها در جمجمه ی آن فرد باقی می ماند و به همین جهت آن ها معتقدند جمجمه ها زنده اند . بر اساس همین رسم عجیب و البته بسیار مقدس برای این مردمان ، آن ها بسیار با دقت از جمجمه ی عزیزان از دست رفته شان نگهداری می کنند و وجود آن ها در خانه شان را نشان برکت و خوش شانسی می دانند . همچنین کوچک ترین بی احترامی , شکستن و یا هر مشکلی برای این جمجمه ها را نشانی از بخت و اقبال بد می دانند .

روز جمجمه در بولیوی -karnaval.ir9
روز جمجمه در بولیوی -karnaval.ir3
روز جمجمه در بولیوی -karnaval.ir14

پیشینه ی این آئین

طبق مطالعاتی که روی این آئین انجام شده است گفته می شود که این مراسم تلفیقی از سنت های محلی و عقاید مسیحی  است که در نهایت منجر به برگزاری چنین مراسمی شده است . اما جالب است این را بدانید که کلیسای کاتالوگ به هیچ وجه این جشن را قبول ندارد و آن را هرگز به رسمیت نشناخته اما باز هم در کنار مردم محلی در این جشن شرکت می کند.

روز جمجمه در بولیوی -karnaval.ir2
روز جمجمه در بولیوی -karnaval.ir5
روز جمجمه در بولیوی -karnaval.ir7
روز جمجمه در بولیوی -karnaval.ir13

نظر مردمان بولیوی در مورد این جشن

 جالب است نظر برخی از این شرکت کنندگان در این مراسم را با هم بخوانیم :

یکی از شرکت کنندگان در این مراسم در حالی که جمجمه ی پدرش را در دست دارد و در این مراسم شرکت کرده است می گوید :

این جمجمه ی پدرم است که من هر سال او را با خودم به این مراسم می آورم , اینکه جمجمه ی او همیشه با ماست حس امنیت به ما و خانواده مان می دهد و احساس می کنیم که او هنوز با ما زندگی می کند .

فرد دیگری به نام گونزالس در مورد این مراسم می گوید :

این آئین بسیار مهمی است و شرکت در آن مربوط به میزان ایمان هر فرد دارد . او در مورد جمجمه ی عمویش که در دستش بوده می گوید او همیشه با ماست و اوست که آرزوهای ما را بر آورده می کند .

روز جمجمه در بولیوی -karnaval.ir6
روز جمجمه در بولیوی -karnaval.ir17
روز جمجمه در بولیوی -karnaval.ir19

ویدیو این جشن را اینجا ببینید ....

کلام پایانی ...

هر کشور و هر مردمانی برای خودشان آداب و رسوم خاصی دارند ! آداب و رسومی که شاید در نظر سایر مردم عجیب , نا پسند و حتی بی ارزش به نظر برسد , اما برای خود آن مردم بسیار با ارزش و مقدس هستند , مثل همین روز جمجمه در بولیوی که شاید از نظر ما عجیب و خرافاتی به نظر برسد اما برای مردمان بولیوی از ارزش و تقدس خاصی برخوردار است .

شما چه رسم و روزی خاصی را در دنیا سراغ دارید ؟!

دیدگاه جدید

جدید ترین دیدگاه

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.