ویدیو HD
بهاره فلاح

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

21 خرداد 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

Photo by : Unknown

بهترین مقاصد برای لمس بی واسطه ی فرهنگ و سنت، روستاها هستند که هر یک با ویژگی ها و جلوه های خاصی در گوشه ای از جهان شکل گرفته و گردشگران را به سوی خود می کشانند.

نمونه هایی از این سکونتگاه ها نیز در ایران جای گرفته و با تلفیق طبیعت، معماری و تاریخ، تصاویری بی نظیر را به نمایش گذاشته اند. در هر نقطه ای از کشورمان می شود آنها را یافت که بر اساس ویژگی های منطقه، شکلی خاص دارند و زیبایی هایی تماشایی در آنها جلوه گر هستند. پیش تر با هم به نقاط مختلف ایران سفر کردیم و روستاهای زیادی را از نظر گذراندیم؛ روستاهایی که هر یک دنیایی متفاوت را پیش رویمان قرار دادند و با جاذبه هایشان ساعاتی خوش را برایمان خلق نمودند.

این بار راهی شمال شرق کشورمان می شویم تا به خراسان جنوبی برویم و راه طبس را در پیش بگیریم. می خواهیم سری به یکی از زیباترین روستاهای این منطقه بزنیم و از دیدن زیبایی هایش غرق در لذت شویم...

با کارناوال در سفر به روستای ازمیغان همراه باشید...

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

چرا روستای ازمیغان؟


روستای ازمیغان از محدود مکان هایی است که می توانید شالیزار و نخلستان را در کنار هم ببینید.

این روستا دارای طبیعتی بسیار شگفت انگیز در میان کویر است و رودخانه های دائمی در آن جریان دارند.

وجود بارگاه امامزاده سید محمد بن جعفر طیار که برادرزاده ی امام اول شیعیان است یکی دیگر از جاذبه های شاخص این روستاست.

Photo by : Unknown

روستای ازمیغان | بهشتی در دل کویر

در گوشه ای دورتر از شهر طبس و در میان کویر، روستایی به نام ازمیغان قرار دارد که در ارتفاع 1000 متری از سطح دریا جا خوش کرده و به عنوان یکی از زیباترین مناطق گردشگری طبس، از آن یاد می شود.

سرسبزی نخلستان ها و وجود شالیزارها و جریان دائمی آب، این روستا را به بهشتی در میان کویر تبدیل کرده که هر نگاهی را به سوی خود خیره می کند.

در روستای ازمیغان حدود 223 نفر در قالب 68 خانوار زندگی می کنند و خانه های آنها شبیه دیگر معماری های کویری با خشت، گل، خاک و چوب بنا شده اند.گفته می شود نام این روستا در زبان محلی به مکانی برا خوشگذرانی افراد لات اشاره دارد.

Photo by : Hossein Mamoudi
Photo by : Unknown

دیدنی ها  جاذبه ها

در این روستا جاذبه های زیادی انتظار شما را می کشند که عبارتند از:

1- پیوند شالیزار و نخلستان

ازمیغان تنها جایی است که در آن می توانید شاهد کشت خرما و برنج در کنار یکدیگر باشید. در این روستا، دو منطقه گرم و مرطوب و گرم و خشک قرار دارد که در یکی خرما به عمل می آید و دیگری مناسب کاشت برنج است.

قرار گیری روستا در یک دره ی کم عمق و وفور آب در ابتدا تا انتهای این دره باعث شده تا ازمیغان از جغرافیای گرم و خشک ایران فاصله بگیرد و به سبب بیشتر بودن آب نسبت به زمین کشاورزی محل خوبی برای شالیکاری باشد.

درختان نخل این روستا که به صورت خودرو و گروهی رشد کرده اند، دارای بافت ردیف و منظم نیستند و به صورت گروه های چهار یا پنج تایی در کنار یکدیگر قرار دارند. زمین های حد فاصل این درختان نخل به‌ صورت پلکانی شکل گرفته اند تا از شیب منطقه کاسته شود و مکانی برای شالیکاری به وجود آید.

Photo by : Unknown

2- طبیعتی تماشایی در یک منطقه کویری

ازمیغان در دل یک منطقه ی کویری قرار دارد اما سبزی نخلستان ها و شالیزارهایش، حال و هوایی متفاوت را در آن ایجاد می کند. این روستا به سبب برخورداری از رودخانه های دائمی، متفاوت از روستاهای دیگری است که در مناطق کویری به چشم می خورند. در اینجا مهم ترین عنصر حیات یعنی آب وجود دارد و باعث شده تا از میغان چهره ی سبز و مرطوبی به خود گیرد.

از سوی دیگر وجود جاذبه هایی همچون آبشار قدمگاه و گونه‌های گیاهی وحشی چون درخت انجیر کوهی با ارتفاع ۲۰ متر و قدمت ۳۰۰ ساله، از جمله عوامل جذب طبیعت دوستان به این روستا هستند.

Photo by : Unknown
Photo by : Hadi Moghadam

3- تخت عروس

یکی از دیدنی هایی که گردشگران از دیدن آن لذت می برند، قسمتی به نام تخت عروس است که از زیبایی خاصی برخوردار می باشد. این قسمت به خاطر وجود سنگ بزرگ سفیدی که در کف دره خود نمایی می کند، به این نام خوانده می شود. این سنگ بزرگ سفید در وسط رودخانه قرار دارد و به سبب آنکه از دو طرف آن آب در حال حرکت است، به مانند یک تخت به نظر می رسد.

Photo by : Unknown

4- مزار سید محمد بن جعفر طیار

در روستای ازمیغان، آرامگاهی قرار دارد که آن را منتسب به سید محمد بن جعفر طیار می دانند که برادرزاده ی امام اول شیعیان، علی بن ابی طالب (ع) است. بنای این آرامگاه بر روی یک بلندی قرار دارد و مشرف به روستای ازمیغان می باشد. 

مزار اصلی و اولیه این آرامگاه مربوط به زمان ورود اسلام به ایران بوده اما در طول تاریخ بارها تخریب شده و مورد بازسازی قرار گرفته است. از جمله عوامل مخرب این آرامگاه، می توان به زلزله سال ۱۳۵۷ اشاره کرد که به کلی آن را نابود نمود.

مردم اعتقاد قلبی خاصی به این امامزاده دارند و گفته می شود که هرساله تا 10000 نفر برای زیارت و ادای نذر به این منطقه می آیند. در کنار این زیارتگاه مزار شهدای ازمیغان قرار دارد که 4 شهید هستند و از احترام خاصی در میان مردم برخوردارند.

Photo by : Unknown

6- جاذبه های تاریخی روستا

در 5 تا 6 کیلومتری بالا دست و پایین دست روستا، خانه هایی دستکند وجود دارند که در میان محلی ها به نام قلعه دختر شهرت پیدا کرده اند و امروزه از برخی از آنها به عنوان انبار یا آغل استفاده می شود.

دو خط نوشته، شبیه عربی نیز در روستا وجود دارد که احتمال می رود از دوره محمد بن جعفر طیار به جای مانده باشد.

متاسفانه تصویری از این جاذبه در دست نیست

Photo by : Faezi Naderi

تفریحات در روستای ازمیغان

در ازمیغان لحظات خوشی را برای خود خلق کنید و به انجام فعالیت های زیر مشغول شوید.

1- گشت و گذار در کوچه باغ های روستا

قدم زدن در کوچه باغ های ازمیغان را از دست ندهید. این کوچه ها سرشار از زیبایی هستند و از گذشته ها با شما سخن می گویند. با قدم زدن در این کوچه ها می توانید زیبایی های بیشتری را در گوشه گوشه ی این روستا کشف کنید و لذت ببرید.

2- کویر نوردی

قرار گیری ازمیغان در یک منطقه ی کویری به شما فرصت می دهد که در کنار زیبایی های روستا از دیدن جلوه های کویری و گشت و گذار در میان آن نیز بهره مند شوید پس در این سفر خود را برای کویرنوردی نیز آماده نمایید.

Photo by : Unknown

3- عکاسی

در روستای ازمیغان جلوه های زیادی وجود دارند که می توانند به سوژه ای برای عکاسی و ثبت تصاویر منحصر به فرد تبدیل شوند. در این سفر دوربین خود را فراموش نکنید و از عکاسی در چنین فضای زیبایی، غرق در لذت شوید.

4- آب بازی و ماساژ

تعجب نکنید، ازمیغان در دل کویر است اما می تواند فضای مناسبی را برای آب بازی و شنا و تجربه شیرجه به شما بدهد. اگر خواستید که خستگی پاهایتان در برود می توانید آنها را در آب بگذارید تا ماهیان کوچک به سراغتان بیایند و ماساژی لذتبخش را برایتان رقم بزنند.

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

اقتصاد روستا

مردم روستای ازمیغان به فعالیت های اقتصادی از قبیل کشاورزی، دامپروری، قالیبافی و پرورش مرغ بومی مشغول هستند و مهم ترین آنها کشاورزی می باشد که به سبب موقعیت خاص ازمیغان و وجود رودخانه های دائمی در آن میسر شده است. آب این رودخانه های دائمی بیشتر به مصرف کشاورزی و باغداری می رسد و تولید محصولات جالیزی، نخل و مرکبات و سایر میوه های هر فصل و برنج را ممکن می کند.

کشت برنج از اردیبهشت آغاز آغاز می شود و از اواخر خرداد نشاء به زمین اصلی کشاورزی منتقل می گردد. در نهایت محصول برنج از مهر برداشت می شود که درو کردن و شالی‌کوبی در این کشت و برداشت به شکل کاملا سنتی انجام می گیرد.

در ازمیغان حدود ۳۰ خانوار به کشت برنج اشتغال دارند و در مجموع ۱۵ هکتار زیر کشت برنج می‌رود که حدود ۹۰ تن شلتوک و حدود ۶۰ تن برنج را برای این خانواده ها به ارمغان می آورد. برنج چمپا نام برنج خوش‌طعم و خوش عطر ازمیغان است که بیشتر در خود روستا مصرف می شود و تنها مقداری از آن به شهر طبس ارسال می گردد.

احداث بند سنگی - ملاتی در بالادست روستا و احداث کانال های انتقال آب کشاورزی در پایین دست این بند باعث شده تا کشت محصول برنج در روستای ازمیغان طبس تداوم یابد و ساکنان آن کمتر با مشکلات ناشی از کم آبی مواجه شوند.

علاوه بر این مشاغل در سفر به این روستا با افرادی برخورد می کنید که محصولات محلی خود از جمله نوعی مارمالاد ترش مزه را به فروش می رسانند و از این طریق، کسب درآمد می کنند.

Photo by : Seyyed Hamid Haghi

گیاهانی که در ازمیغان خواهید دید

روستای ازمیغان از نظر پوشش گیاهی یکی از منحصر به فردترین مناطق کویری است و در آن خرما، انگور، سیب، پرتقال، نارنگی، نارنج، خرمالو، آلو، زردآلو، شلیل، هلو، گلابی، به، گردو، بادام، خیار، خربزه، هندانه، طالبی، جو، گندم، برنج، انواع سبزیجات، کاج، اکالیپتوس، بیشه، لاله وحشی و گل محمدی یافت می شود.

Photo by : Hossein Mahmoudi

امکانات روستا

راه دسترسی آسفالته، امکانات اقامتی، آب شرب، برق، تلفن و پوشش تلفن همراه از جمله امکاناتی هستند که می توانید در ازمیغان بر روی آنها حساب باز کنید.

Photo by : Unknown

آب و هوا

آب و هوا در ازمیغان دو روی گرم و خشک و گرم و مرطوب دارد و با سایر مناطق کویری ایران متفاوت است. از این روستا به عنوان یکی از ییلاقات منطقه یاد می شود و به سبب قرار گرفتن در کوهپایه، دارای آب و هوایی معتدل نسبت به سایر نقاط استان می باشد.

بهترین فصل سفر

ازمیغان در هر فصلی دیدنی های خاص خود را دارد و می تواند پذیرای شما باشد:

بهار : طبیعت ازمیغان در بهار بسیار دیدنی می شود و مسافران زیادی را سوی خود می کشاند.

تابستان: شالیزارهای ازمیغان در تابستان به دیدنی ترین حالت خود در می آیند و بسیار زیبا هستند.

پاییز و زمستان: آب و هوای کویر معتدل است و دمای هوا کمتر آزارتان می دهد پس علاوه بر بازدید از روستا، فرصت خوبی برای کویر نوردی خواهید داشت.

Photo by : Hossein Mahmoudi

اقامت در روستای ازمیغان

در سفر به ازمیغان نگران اقامت خود نباشید. می توانید اقامتی روستایی را در این مکان تجربه نمایید و یا در شهرهای اطراف به سراغ هتل ها و مهمانسراها بروید. کمپینگ هم یکی دیگر از گزینه های شماست که پیشنهاد می کنیم برای آشنایی با آن مطالعه مطالب زیر را از دست ندهید:

راهکارهای کمپینگ و اقامتی خوب در چادرهای مسافرتی

انواع کمپینگ در طبیعت

کمپینگ | وحشت یا تفریح ؟

راهکارهایی برای خواب بهتر در طبیعت

راهکارهایی برای کمپ زدن در کویر

Photo by : Unknown

ملزومات سفر

در ازمیغان تابش آفتاب شدید است پس کلاه آفتابگیر، عینک آفتابی و کرم ضد آفتاب را در وسایل خود بگنجانید. کفش مناسب پیاده روی را نیز فراموش نکنید چرا که برای رسیدن به جاذبه ها باید از کنار شالیزارها گذر کنید و در امتداد رودخانه پیاده روی نمایید.

Photo by : Unknown

راه دسترسی

آدرس

استان خراسان جنوبی، ۴۰ کیلومتری شرق بخش مرکزی شهرستان طبس

راه دسترسی

برای رسیدن به ازمیغان باید راه طبس به مشهد را در پیش بگیرید و با توجه به تابلوهای راهنما خودتان را به روستا برسانید.

فاصله از مرکز استان و شهرهای اطراف

بیرجند:313 کیلومتر

طبس: 40 کیلومتر

موقعیت روستای ازمیغان بر روی نقشه

Photo by : Unknown

توصیه های کارناوالی

در برخورد با افراد بومی به ارزش ها و سنت های آنها احترام بگذارید تا موجب رنجش آنها نشوید.

طبیعت روستای ازمیغان هدیه ای در دستان شماست که به نشل آینده هم تعلق دارد پس مراقب آن باشید.

Photo by : Unknown

سخن آخر

تا به حال به طبس سفر داشته اید؟

روستای ازمیغان را از نزدیک دیده اید؟

چه جاذبه های دیگری را در منطقه می شناسید؟

نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود را با دوستان کارناوالی به اشتراک بگذارید...

 

4 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
رضا كهنوجى

واقعا بینظیره این روستا . دیدنش رو به همه پیشنهاد میکنم .

18 فروردین 1399

شاهين يارمحمدى

میشه خیلی قاطع گفت که یکی از زیباترین و خارق العاده ترین روستاهای کشور عزیزمونه .

09 فروردین 1399

سيامك برقعى

آب و هوای واقعا عجیب و غریبی داره و از دیدن گیاهان مختلف بهت زده خواهید شد .

25 اسفند 1398

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.