کارناوال - راهنمای سفر
ویدیو HD
بهاره فلاح

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

28 اردیبهشت 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

یکی از افتخارات هر کشوری میراث به جامانده از قلب تاریخ آن است؛ میراثی که در قالب بناها و اشیای مختلف به ما رسیده اند و نشانه هایی از تاریخ را ارایه می کنند. حفاظت از این میراث ارزشمند اهمیت زیادی دارد و نقش مهمی را در ارزش فرهنگی و تاریخی یک کشور ایفا می کند. به همین منظور هر سرزمینی برنامه ای را برای نگهداری از این میراث تدوین کرده و به اجرا در آورده است. در این میان فضایی به نام موزه بهترین گزینه برای حفظ این آثار به شمار می رود که هم امکان مراقبت صحیح را فراهم می کند و هم به مردم اجازه می دهد تا با میراث کشورشان آشنا شوند.

موزه های مختلفی در سراسر جهان وجود دارند که هر یک اشیای خاصی را از دوره های تاریخی در خود جای داده اند. این موزه ها و میراث درون شان به حدی اهمیت دارد که 18ام ماه مِی به عنوان روز جهانی موزه و میراث فرهنگی در نظر گرفته شده است و هر ساله مراسمی خاص در آن اجرا می شود. این روز در تقویم کشورمان مصادف با 28 اردیبهشت ماه است و به همین مناسبت می خواهیم برای تان از موزه و روز جهانی آن بگوییم.

با کارناوال همراه باشید...

Photo by : Unknown

18 می | روز جهانی موزه

روز جهانی موزه (International Museum Day) که به اختصار IDM خوانده می شود، روزی است که به منظور بالابردن آگاهی در مورد اهمیت نقش موزه ها در توسعه جوامع توسط شورای بین المللی موزه ها از سال 1977 وارد تقویم جهانی شده است. بسیاری از کشورها این مناسبت را جشن می گیرند و تا یک هفته و حتا تا یک ماه به برگزاری ویژه برنامه های خود ادامه می دهند.

در هر سال ایکوم، شعار و موضوعی را برای این روز در نظر می گیرد که متفاوت از سال پیش است و دغدغه های مربوط به جامعه بین المللی موزه ها را بیان می کند. این روز فرصت خوبی برای کارشناسان موزه است تا با جامعه روبرو شوند و از چالش های پیش روی موزه ها برای آنها بگویند.

اکثر کشورها از آمریکا تا اقیانوسیه و آفریقا، اروپا و آسیا، این رویداد بین المللی را گرامی می دارند و در سال های اخیر حدود 30000 موزه در بیش از 120 کشور در برنامه های ایکوم شرکت کرده اند.

Photo by : Unknown

نگاهی به شعارهای روز جهانی موزه در ده سال گذشته

2009- موزه و گردشگری

2010- موزه برای هماهنگی اجتماعی

2011- موزه و حافظه

2012- موزه در جهان در حال تغییر. چالش های جدید، الهام بخش جدید

2013- موزه ها (حافظه + خلاقیت = تغییرات اجتماعی)

2014- موزه ها، ایجادکنندگان ارتباط

2015- موزه برای یک جامعه پایدار

2016- موزه و چشم اندازهای فرهنگی

2017- موزه ها و روایت های تاریخی بحث برانگیز: روایت ناگفتنی ها در موزه ها

2018- موزه‌های درهم‌ تنیده: رویکردهای نو، مردم نو

Photo by : Unknown

 روز جهانی موزه در سال 2019

در سال جاری روز جهانی موزه با شعار "موزه ها به مثابه قطب های فرهنگی: آینده سنت" بزرگ داشته می شود.

در توضیح این شعار آمده است:

نقش موزه ها در جامعه در حال تغییر است؛ این مکان ها تلاش می کنند در زمینه ایجاد فضایی تعاملی، مخاطب محور، جامعه گرا، انعطاف پذیر، مناسب و پویا، بهتر عمل کنند. آنها به کانون های فرهنگی تبدیل شده اند و خلاقیت و دانش روز را در هم می آمیزند و فضایی متفاوت را ایجاد می کنند. بازدیدکننده در این فضا در تعامل با موزه خلق می کند، به اشتراک می گذارد و از این تعامل بهره می برد. این همان دلیل برای انتخاب شعال امسال است.

موزه ها با حفظ ماموریت های اصلی خود شامل گردآوری، حفاظت، ارتباط، پژوهش و برگزاری نمایشگاه، شیوه های خود را تغییر داده اند تا به جوامعی که به  آنها خدمات ارائه می دهند، نزدیکتر شوند. آنها به دنبال روش های خلاقانه برای مقابله با مشکلات و مسائل اجتماعی معاصر هستند. موزه ها در کنار ایفای نقش خود، همچنین توانایی برخورد و حل و فصل مشکلات جهانی را در خود دارند و سعی می کنند تا با چالش های جامعه امروز رو به رو شوند. آنها کانون هایی در قلب اجتماع هستند که قدرت ایجاد فرصت گفتگوی میان فرهنگ ها، ایجاد پل هایی برای یک جهان صلح آمیز و تعیین یک آینده پایدار را دارند.

موزه ها در عین رشد به عنوان یک قطب فرهنگی، به دنبال راه های جدیدی برای احترام به مجموعه های خود، تاریخ و بقایای آنها، ایجاد سنت هایی با معانی جدید برای نسل های آینده و ارتباط با مخاطبان معاصر در سطح جهانی هم هستند. این تحول که تاثیر زیادی بر نظریه و عملکرد موزه دارد، ما را مجبور می کند که در ارزش موزه ها بازنگری کنیم و آن را به مرزهای اخلاقی سوق دهیم که ماهیت کار متخصصان موزه را تعریف می کنند.

موزه ها در واقع نقاط کانونی برای جامعه و یک بخشی جدایی ناپذیر از یک شبکه گسترده جهانی هستند که مانند یک برنامه نیازها و دیدگاه جوامع  بومی و محلی را به یک مفهوم و محتوای جهانی ترجمه می کنند.

Photo by : Unknown

برنامه های روز جهانی موزه در سال 98

در ایران نیز برنامه های خاصی برای این روز در نظر گرفته شده است:

بازدید رایگان از تمام موزه های تحت نظر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

نمایشگاه مرقعات خطی در باغ جهان نما شیراز

افتتاح نمایشگاه معرفی مجموعه آثار مربوط به آب از دوران سلجوقیان تا کنون در موزه آب انبار وکیل

 برگزاری نشست های تخصصی

برگزاری کارگاه آموزشی با عنوان شیوه تبلیغات و اطلاع رسانی در فضای مجازی برای موزه ها در یزد

تقدیر و تجلیل از تعدادی از موزه داران برتر

افتتاح موزه تاریخ شهرستان بهاباد در استان یزد

بازدید رایگان از موزه‌های سازمان فرهنگی هنری تهران

و ...

Photo by : Unknown

 موزه چیست؟

بر اساس یک تعریف کلی موزه به مکان خاصی اتلاق می شود که مجموعه ای از آثار باستانی و صنعتی و اشیای با ارزش را به نمایش گذاشته است و عموم مردم را به دیدن آنها دعوت می کند. حال اگر بخواهیم با نگاهی تخصصی تر به موزه بنگریم، می توانیم به بهترین تعریف آن که توسط شورای بین المللی موزه ارایه شده است مراجعه کنیم:

موزه موسسه ای است دایمی و بدون هدف مادی که درهای آن به روی همگان باز است و در خدمت جامعه و پیشرفت آن فعالیت می‌کند. هدف موزه‌ها، تحقیق در آثار و شواهد به‌جای‌مانده از انسان و محیط زیست او، گردآوری آثار، حفظ و بهره‌وری معنوی و ایجاد ارتباط بین این آثار، به ویژه به نمایش گذاردن آنها به منظور بررسی و بهره معنوی است.

امروزه موزه ها طیف وسیعی از آثار را در معرض نمایش گذاشته اند و بسته به آثار درون خود به انواع مختلفی همچون تاریخی، علمی و تخصصی، هنر، تمبرشناسی، فناوری، گیاه شناسی و چندین نوع دیگر تقسیم می شوند.

موزه به چه معناست؟

کلمه موزه ریشه ای یونانی دارد و از  کلمه ”Mousein ” آمده که نام تپه ای تاریخی در این کشور است. در دوران كلاسیک، واژه موزه به جایگاه نُه خدای یونانی كه رب‌النوع های هنر و اندیشه بودند اشاره داشت. این کلمه از یونان به کشورهای مختلف و فرهنگ های گوناگون راه یافت و امروزه از تلفظ فرانسوی آن در فارسی استفاده می شود.

Photo by : Unknown

شورای بین المللی موزه

شورای بین المللی موزه ها (International Council of Museums) یا ایکوم (ICOM)، سازمانی حرفه ای و غیردولتی است که زیر نظر یونسکو فعالیت می کند و جزوی از خانواده بزرگ ميراث و فرهنگ جهانی به شمار می رود. 

به واسطه حضور این سازمان، کارشناسان می توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و در سایه گفتگوهای بین المللی از تجربیات یکدیگر بهره مند شوند. این سازمان در سال 1946 به وجود آمد و امروزه با بیش از 35000 عضو از 135 کشور جهان به فعالیت خود ادامه می دهد. مقر ایکوم در پاریس است و در ایران نیز سازمانی تحت عنوان كميته ملی ايكوم ايران در راستای اهداف این سازمان فعالیت می کند.

Photo by : Unknown

پربازدید ترین موزه های جهان در سال اخیر

در ادامه 10 موزه پربازدید جهان در سال های اخیر را به شما معرفی می کنیم:

نام موزه
مکان
میزان بازدید
شهر ممنوعه
پکن، چین
16,699,538
لوور
پاریس، فرانسه
8,100,000
موزه ملی چین
پکن، چین
8,062,625
موزه ملی هوافضای اسمیتسونین
واشینگتن، آمریکا
7,000,000
کاخ ورسای
ورسای، فرانسه
6,701,193
موزه متروپولیتن
نیویورک، آمریکا
6,692,909
موزه علوم و فنون شانگهای
شانگهای، چین
6,316,000
موزه واتیکان
دولت شهر واتیکان
6,427,277
موزه ملی تاریخ طبیعی
واشینگتن دی سی، آمریکا
6,000,000
موزه بریتانیا
لندن، انگلیس
5,906,716

تاریخچه موزه در جهان

در اواخر قرن سوم قبل از میلاد بطلمیوس اول -فرمانروای مصر- اولین موزه را در شهر اسكندریه (دومین شهر بزرگ مصر) ایجاد کرد. بنای این موزه در قسمتی از كاخ سلطنتی قرار داشت و به عنوان کتابخانه نیز از آن استفاده می شد. بطلمیوس، نسخه‌های منحصر به فردی از کتب مختلف را گردآوری كرده بود و همین امر سبب شد اندیشمندان زیادی برای دیدن و خواندن کتاب ها راهی این محل شوند.

سپس یكی از امپراتوران روم به نام كلود به تقلید از بطلمیوس اول موزه ای دیگر بنا نهاد تا بتواند دانشمندان را در آنجا گرد هم آورد. در قرون وسطا واژه موزه به محل هایی اشاره داشت که مجموعه هایی ارزشمند از اشیای كم یاب و جالب تاریخی در آن ها نگهداری می شد.

کم کم علوم زیبایی شناسی روی کار آمدند و باعث تقویت قدرت هنری مردم شدند. رومی‌ ها با تکیه بر خلاقیت و هنر و نبوغ خود دست به گردآوری کلکسیون های منحصر به فردی زدند اما به دلیل سهل انگاری نسل های بعد و غارت و چپاول اموال، بسیاری از آنها از بین رفت تا اینکه در دوره رنسانس دوباره حفاظت از این میراث از سر گرفته شد و کلکسیون کردن کارهای هنری به ویژه در اروپای شمالی طرفدارانی پیدا کرد.

پیش از قرن 15 میلادی، کلکسیون ها به دو صورت جمع آوری می شدند:

1- جمع‌آوری اشیا با هدف مذهبی و اعتقادی جهت گنجینه‌های صومعه‌ها.

2- گردآوری آثار برای پاسخ به تمایلات درونی مانند كلكسیون هایی كه شاهزادگان و اسقف های اعظم برای قصرهای شان تهیه می کردند.

شرایط لازم برای ایجاد موزه به شکل امروزی در اواخر دوره رنسانس در ایتالیا پدید آمد و پاپ سیكتوس چهارم -یکی از پاپ های کلیسای کاتولیک- اولین موزه با مفهوم امروزی آن را در سال 1471 میلادی ایجاد کرد و پس از آن در اروپا موزه های دیگری به شرح زیر تاسیس شدند:

* موزه گزارینی (Cesarini) در سال 1500 میلادی

* موزه فونز (Fonese) در سال 1546 میلادی

* موزه آفیتیزن (Afitizen) در سال 1581 میلادی

حدود 100 سال بعد موزه آشمولین (Ashmolean) در آكسفورد احداث شد و در سال 1750 میلادی اولین موزه در آمریکا در دانشگاه هاروارد و با عنوان اتاق عجایب به وجود آمد. در سال 1759 میلادی ویلیام هشتم در آلمان موزه کسل (Kassel) را بنا نهاد و همزمان موزه بریتانیا (British museum) در انگلیس پا گرفت.

پایتخت های اروپایی از اواسط قرن هجدهم میزبان موزه ها و گالری های متعدد شدند و کم کم اكثر كشورها با همكاری یكدیگر اقدام به تاسیس موزه هایی جهت تبادل آثار باستانی و هنری خویش کردند.

در تاریخ 30 آگوست 1792 میلادی در فرانسه موزه ها جنبه عمومی و ملی پیدا کردند و همزمان موزه لوور (Louver) به عنوان مکانی برای استفاده عموم افتتاح و تبدیل به سنگ بنای موزه ها در قرن 19 میلادی شد.

پس از لوور، لویی فیلیپ -از اشراف فرانسوی- در ورسای موزه تاریخ فرانسه (Museedi Histoirede France) را ایجاد کرد و وقایع و شخصیت های برجسته تاریخ این كشور را در طی بیش از 100 سال به كمک تصاویر به نمایش گذاشت.

نمایشگاه عمومی بِرلَن در سال 1815 میلادی غنایم مربوط به جنگ های ناپلئون بناپارت را به مردم نشان داد و 7 سال بعد طرح با ارزش احیای یونان برای موزه التس (Altes) ارایه شد.

در سال 1877 میلادی سر واکر (Sir Walker) گالری واکر را در انگلیس افتتاح کرد و همزمان با آن گالری فریر (Freeer) در واشنگتن شکل گرفت. این گالری ها آغازی برای سیر تحول موزه ها با سبک نوین بودند و در طی دهه اول قرن بیستم مفهومی با عنوان "ارایه‌ توام با رعایت زیبایی شناسی" حتا در موزه های بدون ارتباط با هنر اهمیت خاصی پیدا کرد.
 از دهه 1950 میلادی تحولات چشم گیری در نمایش اشیای موزه ها پدید آمد و در سایه پیشرفت های علمی و فنی نمایش این آثار، شکل متنوع تری به خود گرفتند.
نمایشگاه های موقت و سیار نیز تغییراتی پیدا کردند و مفصل شدند. موزه های مدرنی همچون تالار ملی ویكتوریا در ملبورن به وجود آمد که از حجم های نجومی تشكیل یافته و به گونه ای طراحی شده بود كه پوشش كف ها و دیوارها و سقف ها در ظرف چند ساعت تعویض شوند.

امروزه نیز این سیر تحول ادامه دارد و شاهد ایجاد موزه هایی متفاوت در سراسر جهان هستیم که هر یک سعی می کنند پیشرفته ترین ابزارها را برای افزایش کیفیت خود به کار گیرند.

تاریخچه موزه در ایران

در ایران در گذشته، جمع آوری و نگهداری اشیای ارزشمند بیشتر حالت خصوصی داشت و بر حسب علاقه شخصی انجام می شد. مانند نمونه هایی که در دوران هخامنشی و با شکل‌گیری حکومت مستقل ایران در کشورمان وجود داشته اما متعلق به اشخاص و تنها مورد استفاده حکام و امرای وقت بوده اند.

شکل گیری موزه به مفهوم امروزی در ایران را می توان مربوط به 120 سال پیش دانست که اولین نمونه آن در زمان حکومت محمد علی شاه ایجاد شد. در این زمان قسمتی از کاخ گلستان را به موزه ابزار و اشیای قیمتی و سلطنتی اختصاص داده بودند که مورد بازدید اعیان و اشراف قرار می گرفت.

در دو قرن گذشته اشیای بسیاری در نتیجه حفاری ها و کاوش ها کشف شد که همه یا روانه موزه های خارج از کشور می شدند و یا بر اثر سهل انگاری مسوولان از بین می رفتند. همین مساله باعث شد تا برخی از مسوولان به فکر بیفتند و چاره ای برای آن بیاندیشند. بر این اساس در سال 1295 خورشیدی همزمان با دوره ای که مرتضی خان ممتاز‌الملک عهده دار مقام وزارت معارف و اوقاف بود اداره ای تحت عنوان شعبه عتیقات در این وزارتخانه تشکیل شد که بعدها به دایره عتیقات تغییر یافت و زیر نظر سازمان اداره کل معارف به فعالیت خود ادامه داد.

در سال 1299 خورشیدی قانون آثار عتیقه به تصویب رسید که امتیاز انحصاری چندین ساله فرانسوی ها پیرامون حفاری زمین را لغو کرد و بر اساس آن تمام حفاری ها و کاوش ها باید تحت نظر مستقیم دولت انجام می شد. در ازای لغو امتیاز فرانسوی ها دولت ایران متعهد شد که در تهران یک موزه آثار عتیقه و یک کتابخانه ملی احداث کرده و ریاست آن را تا سه نوبت و هر نوبت پنج سال به فرانسویان واگذار کند. در راستای اجرای این طرح، آندره‌گدار معمار و مهندس فرانسوی مدیریت موزه و کتابخانه ملی را بر عهده گرفت.

مرتضی خان ممتاز‌الملک که از وی به عنوان موسس اولین موزه ملی ایران یاد می شود، برای تشکیل یک موزه غنی و با ارزش در تهران تلاش های بسیاری کرد و موفق شد موزه ملی ایران را با 270 قلم عتیقه در یکی از اتاق های بزرگ عمارت قدیم وزارت معارف تاسیس کند.

پس از خریداری و اهدای کاخ مسعودیه (حوالی میدان بهارستان) این موزه در سال 1304 خورشیدی، به تالار آیینه در آن کاخ منتقل شد. رضاشاه در راستای رشد و اعتلای هنرهای سنتی فرمان داد تا موزه هنرهای ملی را در حوض خانه باغ نگارستان ایجاد کنند و در کنار آن کارگاه های بومی جهت ساخت و ارایه آثار احداث شود.

در سال 1310 خورشیدی در نتیجه کشف آثار باستانی در تخت جمشید، موزه تخت جمشید جهت نگهداری این اشیا ایجاد شد. بنای موزه مردم شناسی ایران نیز در سال 1314 خورشیدی آغاز شد و پس از 20 سال در خیابان ارامنه (بوعلی) گشایش یافت. آثار این موزه را در سال 1347 جهت نمایش بهتر به کاخ ابیض جنب کاخ گلستان که عنوان کهنسال‌ترین موزه کشور را به خود اختصاص داده است، انتقال دادند.

در سال 1335 موزه قزوین در کلاه فرنگی شاه طهماسب (بنای چهلستون قزوین) پا گرفت و در ادامه در سال 1337 موزه چهلستون اصفهان در کاخ چهلستون تاسیس شد. در سال 1338 موزه هنرهای تزیینی گشایش یافت و در سال 1339 موزه جواهرات سلطنتی در طبقه زیرین ساختمان بانک ملی شکل گرفت. به همین ترتیب در سال های بعد موزه هایی با موضوعات تاریخی و مردم‌شناسی افتتاح شدند:

موزه تبریز و گرگان در سال 1341

موزه شوش در سال 1345

موزه ارومیه در سال 1346

موزه رشت در سال 1349

موزه حمام گنجعلی ‌خان کرمان در سال 1350

موزه مجموعه فرهنگی آزادی در سال 1350

موزه خانه صبا در منزل مسکونی شادروان صبا در سال 1352

 سال 1355 را می توان زمان اوج احداث بناهای موزه ای در ایران دانست که ساخت بناهایی با کاربری صرفا موزه را در آن شاهد هستیم و از دستاوردهای آن می توان به موزه هنرهای معاصر، فرش، فرهنگسرای نیاوران اشاره کرد.

از سال 1359 به بعد تغییرات چشم گیری در موزه های ایران حاصل شد و موزه هایی همچون صبا در تهران، هفت تپه، قزوین، کاخ رودسر، دژ شاهپور در خرم‌آباد و ... را در این دوره ایجاد کردند.

Photo by : Unknown

سخن آخر

موزه ها سرمایه هایی ارزشمند برای هر جامعه هستند؛ مکان هایی که می توان در آنها به مرور تاریخ یک سرزمین پرداخت و چیزهای بسیاری آموخت. موزه بخشی از فرهنگ هر کشور است که باید توجه بیشتری به آن شود. روز موزه بهانه ای ست تا سری به این مکان ها بزنید و از تماشای عناصر فرهنگی و تاریخی میهن مان لذت ببرید.

کدام یک از موزه های ایران را دیده اید؟

آیا تجربه بازدید از موزه های خارج از کشور را داشته اید؟

به نظر شما برای افزایش بازدید از موزه ها چه کارهایی می توان انجام داد؟

منتظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم...

کلیه حقوق مادی و معنوی برای کارناوال محفوظ است. استفاده از مطالب و تصاویر سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط کارناوال امکان پذیر است.